PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mercedes Sprinter Euro3 ve Euro4 Motor Farkı ?

KA®ANLIK
27-04-2012, 13:09
Arkadaşlar,
Şirket araçlarımızda şöyle bir sıkıntımız var.

2 tane sprinter var, biri euro3 motor diye geçiyormuş, diğeri de euro4.

bu iki motorun kodu falan herşeyi aynı, beygir gücü aynı CC si aynı...

fakat euro3 diye geçen model euro4 diye geçen modelden tam tamına 100km de 4-5 litre daha fazla yakıyor... Şöförler bunun normal olduğunu motorların fakrlı olduğunu söylüyorlar

böyle birşey gerçekten doğru mu ?
eğer öyle ise bunu düzeltmek mümkün mü :)
aynı hacim aynı güçte iki aynı araba, inanılmaz bir fark var... Bu fark yazılım ile falan kapanıyor mu veya bilindik bir çözümü var mı ?

tecrübeleri olan arkadaşlar varmı konu ile ilgili ?

BthnKrkt
27-04-2012, 13:20
öyle bir dünya yok:) 4-5 litre oynaması imkansız sizin şöförler çok biliyo sanırım:)

Ahmet_28
27-04-2012, 13:21
euro 5 ler daha az yakıyor :)

motor aynı evet sadece egsoz farklı daha az zehirli gaz salıyor.

KA®ANLIK
27-04-2012, 13:21
hadi şöförden farketsin diyelim 1-2 litre...
3 litre fark ediyor gibi düşünelim...

bu arada euro 3 olan arabanın şöförü değişti... geçmiş otobil kayıtlarından baktım. Euro 3 olan aynı değerlerde yakmış hep... yeni şöförde de eski şöfördede ortalama 14-15 litre... bazı bazı 16-17 litreleri görmüş nadiren...

euro 4 olan aracın şöförü hiç değişmedi, o da ortalama 11 litre falan yakmış...

şöför farkı da değil diyeceğim de, son çare şöförlere araba mı değiştirtsek ne yapsak ? Euro 4 te az yakan şöför euro 3 ü kullandığında durum ne olacak diye :D

SULTANOGLU
27-04-2012, 13:29
egzoz farklı olması lazım bende öyle biliyorum

turci
27-04-2012, 13:38
dieselpartikelfilter deniyor,türkcesi katalizatör sanirim,
+ gaz salinimi konusu ile de ilgili,euro 3-4-5-6 diye gidiyor.
su anda 6lar piyasada, cevreci bunlar :)

KA®ANLIK
27-04-2012, 14:01
tamam çevreci de,

bu fark normal mi ?

normal ise bu farkı ortadan kaldırmak için birşeyler yapabiliyor muyuz ? (:

Yiğit Ş.
27-04-2012, 14:05
şöförleri değiştir 1 hafta. yine devam ederse arabayla ilgili çözüm bakarsınız bence

oğuz
27-04-2012, 14:06
tamam çevreci de,

bu fark normal mi ?

normal ise bu farkı ortadan kaldırmak için birşeyler yapabiliyor muyuz ? (:

şimdi fark sadece katalizatör de ise değiştirmek mümkündür yani öyle mi ?
ozaman bi kat bide ona göre yazılım ile euro 4 den üstün olur yahu :)
he bide,şimdi bu 3-4 olayı sadece egzoz la alakalı ise,euro 3 daha mı ciğerli.bende merak ettim şimdi farkı

KA®ANLIK
27-04-2012, 14:07
şimdi fark sadece katalizatör de ise değiştirmek mümkündür yani öyle mi ?
ozaman bi kat bide ona göre yazılım ile euro 4 den üstün olur yahu :)
he bide,şimdi bu 3-4 olayı sadece egzoz la alakalı ise,euro 3 daha mı ciğerli.bende merak ettim şimdi farkı

yani ben de onu diyorum,
olay katalitik + yazılım ise, yüksek km ler yapıyor arabalar, çok kısa sürede zaten telafi ederiz...

önemli olan net farkın tespiti ve çözüm yolu .

Ahmet_28
27-04-2012, 14:19
100 km de 3 lt gibi bi fark normal .euro 5 araçlar 3 lere göre km de 15-20 kuruş civarı az yakıyor.

senna
27-04-2012, 14:21
Biraz az yakmasi normal kullanİmda onemli soforden sofore degisir

KA®ANLIK
27-04-2012, 14:22
4 litre fark ediyor ortalama 100km de...

2 farklı şöförde de aynı ortalamalar tutturulmuş...

Euro 3 lere herhangi birşey yapılabiliyor mu peki euro 4 veyya 5 gibi yakması için bunu merak ediyorum (:

senna
27-04-2012, 14:25
4 litre fark ediyor ortalama 100km de...

2 farklı şöförde de aynı ortalamalar tutturulmuş...

Euro 3 lere herhangi birşey yapılabiliyor mu peki euro 4 veyya 5 gibi yakması için bunu merak ediyorum (:

Yazilim yoksa yazilim yaptirin farkeder tuketim

Tabi motor gercekten saglikliysa basta enjektorlere pompayi vs kontrOl edin olmadi

KA®ANLIK
27-04-2012, 14:31
Yazilim yoksa yazilim yaptirin farkeder tuketim

Tabi motor gercekten saglikliysa basta enjektorlere pompayi vs kontrOl edin olmadi

tabiki yazılım farkedecektir...
ama 100km de aradaki 4 litrelik farkı ortadan kaldıramaz diye düşünüyorum...

bunun yanında yapmamız gereken birşey varmı acaba euro 4 veya 5 e ulaşmak için.

açıkçası aralarındaki net farkı öğrenmek istiyorum (:

senna
Tabi bide gercekten normalde olabilir o araba icin bildigim bi tir vardi 460 volvo fh12 3 taneydi ayni model ayni arabalr ikisi ayni yukle 32 33 yakarken bitanesi 36 dan asagi dusmuyordu herseyine bakildi problem yoktu, yazilimdan sonra dustu haliyle degerler sofor vs degismesine ragmen pyleydi

Rodaj falanda onemli tabi

Osman Bahadır
İki motor arasındaki temel fark egsoz sistemi. Tüketime bu denli etki edecek, verimlilikle alakalı yapısal bir fark yok.

Sebep şoförlerin kullanım farklılığı olabilir. En güçlü ihtimal olarak bu görünüyor.

Bir diğer ihtimal de pompada veya enjektörlerde mazot kaçağı olabilir.

senna
27-04-2012, 14:33
tabiki yazılım farkedecektir...
ama 100km de aradaki 4 litrelik farkı ortadan kaldıramaz diye düşünüyorum...

bunun yanında yapmamız gereken birşey varmı acaba euro 4 veya 5 e ulaşmak için.

açıkçası aralarındaki net farkı öğrenmek istiyorum (:

Emisyon normlari baya birsey iceriyor iceriklerini bilmiyorum ama son yeni nesil motorlarda ciddi kisitlanan yada spyle diyim dikkat edilen seyler var, agir vasitada egr, ad blue kullanimi vs

Yanlis anlama ama soforlerinize guveniyormusunuz:)

senna
27-04-2012, 14:35
İki motor arasındaki temel fark egsoz sistemi. Tüketime bu denli etki edecek, verimlilikle alakalı yapısal bir fark yok.

Sebep şoförlerin kullanım farklılığı olabilir. En güçlü ihtimal olarak bu görünüyor.

Bir diğer ihtimal de pompada veya enjektörlerde mazot kaçağı olabilir.

Bu tip motorlarda yeni nesil olanlarda ic yapida farkliliga gidiyorlarmi?

Mesela volvonun bazi motorlari modelden modele degisiyor ufak tefek farklari var yada dafin paccar motprlari mesela

KA®ANLIK
27-04-2012, 14:38
Emisyon normlari baya birsey iceriyor iceriklerini bilmiyorum ama son yeni nesil motorlarda ciddi kisitlanan yada spyle diyim dikkat edilen seyler var, agir vasitada egr, ad blue kullanimi vs

Yanlis anlama ama soforlerinize guveniyormusunuz:)

:D

onu da düşündüm...

kaç km de ne kadar benzin alınmış elimizde belgeler var :)

bir de önce işten çıkarılan bir şöförde de birebir aynı yakıt miktarları tüketilmiş. o yüzden çok ihtimal vermiyorum farklı olaylara (:

tüm bakımları yetkili serviste yapılıyor arabaların, ordaki teknisyenlerde durumun normal olduğunu söylemiş...

yazılımla kaç litre fark eder ortalama 100km de acaba ve egzoz sistemindeki farklılık ne acaba merak ettim :)

Ahmet_28
27-04-2012, 14:38
boşuna kendinizi strese sokmayın aradaki fark gayet normal heleki euro 3 aracınız panelvandan çevirme euro 4 orjinal koltuklu ise fazlasıyla normal :)

ykavcioglu
27-04-2012, 14:40
euro 3 motorda egr valf yoktur...
206 hdi da 1 depoda 100 km fark ediyor..
euro 3 daha seridir ve hızlıdır:)

KA®ANLIK
27-04-2012, 14:41
boşuna kendinizi strese sokmayın aradaki fark gayet normal heleki euro 3 aracınız panelvandan çevirme euro 4 orjinal koltuklu ise fazlasıyla normal :)

yok iki araçta orjinal koltuklu...
euro 3 e yazılımla acaba ne kadar kâr ettirebiliyoruz ona bakmak lazım anlaşılan...

senna
27-04-2012, 14:43
yok iki araçta orjinal koltuklu...
euro 3 e yazılımla acaba ne kadar kâr ettirebiliyoruz ona bakmak lazım anlaşılan...

Reklam gibi olucak ama ecufast yapsin duzgun kullansinlar memnun kalmaniz kuvvetle ihtimal:)

100luk master var depoda 100 km fazla gitmeye basladi kassan dahada olur

KA®ANLIK
27-04-2012, 14:44
Reklam gibi olucak ama ecufast yapsin duzgun kullansinlar memnun kalmaniz kuvvetle ihtimal:)

100luk master var depoda 100 km fazla gitmeye basladi kassan dahada olur

biliyorum biliyorum (:
olmadı o konuda bir harekette bulunacağız...

semihx
27-04-2012, 15:02
motor kodlari nedir her iki aracinda?

civic@ef
27-04-2012, 15:14
euro3 motor ile euro4 motor aynı değil ikisininde teknolojisi farklı aradaki tek fark yazılımsal değil anlıyacağınız.

yeni nesil binek mercedeslerdki cgi ve kompressör farkı gibi diyebiliriz cgi de turbolu motorlar emisyonu düşürmek için yapıldı gibi gibi.

KA®ANLIK
27-04-2012, 15:28
motor kodlari nedir her iki aracinda?

906 sprinter 315 cdi ac

olarak geçiyor ruhsatta.

6469 ile başlıyor motor numarası da.