PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2001 model 1.6 ies turbo

HALUK
05-02-2008, 14:39
1.4 is otomatikten sonraki ikinci denememizde 1.6 ies düz vites oldu.
aracı dün akşam teslim aldım şükür.
audi 1.8 turbosu, hks blow off ve apexi safc2 kullanıldı, diger geriye kalanlar usta becerisi ve el işçiligi.
diyeceksiniz ki ee ne olmuş herkes turbo yapar, ama benimkinin farkı sıralı gaz sistemi ile sorunsuz çalışması.
şuan 0,3 bar ile çalışmakta gayette verimli oldu kanımca yani uzun bir süre bana yeter :)
bu akşam deneyecegiz uygun bir makinayla.
cumartesi de dynoya çıkıcam degerleri burda paylaşırım.

5 enjektörden sonra 6 enjektörümüzde oldu :)
0 bar ile 0,1 arası 5 ci enjektör, 0,1 ile 0,3 arası 6 enjektör otomatik olarak devreye giriyor, beslemesini yapıp makinayı yürütüyor;)

enjektörler lpg nin yetmedigi yerde sırayla benzin takviyesi yapmak için kullanılıyor.

benzinde daha güzel yürüyor, ama lpg de bile tatmin ediyor ;)

Erol
05-02-2008, 15:14
hayırlısı olsun lpg ve turbo :) yanlış anlama komik geldi.

STP
05-02-2008, 15:17
erolcum ankarada ınjectıonlu doganlara LPG uygulaması ıle turbo uygulayıp yakıt hava karısımını cok kolaylıkla yapıyolar ve sorun yasamıyolar :)

miniks
05-02-2008, 15:22
bende tam bunu yazıcaktım

tek enjektor olan dogana 4 enjektor takıolar lpg ile ve yola devam aynen

Vtec-SEDAN
05-02-2008, 15:54
araba bomba oldu çok can yakıcak :)

AvcI
05-02-2008, 16:02
pardon ama lpg ile çok can yakıcak fln komik oluyor.

Vtec-SEDAN
05-02-2008, 16:05
ben lpg ile yakıcak demedim ki.. arabada tek sistem yok gerektiğinde yukarıda açıklaması da olduğu gibi benzinli şekilde daha iyi sonuçlar, verim alınıyor...

emreekin
05-02-2008, 16:09
o zaman bi vtec le yada 106yla bi video görelim bari.....

HALUK
05-02-2008, 16:13
hayırlısı olsun lpg ve turbo :) yanlış anlama komik geldi.
neden yanlış anlıyayım, bu kadar ugraşın ve emegin neresi komik geldi acaba.
ben kendimce çok gezmekteyim, kokoreç yemek için dün akşam çorludaydım, lpg ile çalışmıyorken fazla kasmadan çorluya gidiş geliş 80 ytl bu araçta lpg olursa 40 ytl ye gazlaya gazlaya gidip geliyorum. toplam 220 km hesap ortada kalkış yapmıyorum ama sadece geziyorum ;)
kapıda ikinci araba diyeceksin bizim oralarda çok göze batıyor;)

erolcum ankarada ınjectıonlu doganlara LPG uygulaması ıle turbo uygulayıp yakıt hava karısımını cok kolaylıkla yapıyolar ve sorun yasamıyolar :)

başta benzinle denedik çalıştı, ama 3 vites ortalarında araç yere tutunup yürümeye başlayınca vuruntu yapıyor ve map, arıza ışıgını yakıyordu, lpg de map sensöründen dolayı arıza veriyordu, ve bazı akıl hocaları benzinle lpg yi aynı makinaya basarsan bogulur yürümez dedi, bir çok kişiye hatta içinizden bir kaç arkadaşa da danıştım, bu görüşmeler neticesinde, çok içtik :) map bypass valfinin türk versiyonunu yaptık :D ve safc2 ile makinanın beynini allak bullak ettik. pazartesi akşamı bursadan istanbula deneme amaçlı 0,3 barda ortalama 150 km/h süratle 80 ytl lik benzinle sorunsuz olarak geldi. (bursa büyük iskenderin slm var hepinize :) )
şuan lpg de aşagı yukarı 160 ykrş yakıyor.
saygılarımla.

STP
05-02-2008, 16:13
pardon ama lpg ile çok can yakıcak fln komik oluyor.
gereklı yakıt hava karısımını yaparsan full boostuna gore neden yakmasınkı? ıpragaz cup ta typerların hepsı benzınlıden ıyı performans gosterdı

HALUK
05-02-2008, 16:14
o zaman bi vtec le yada 106yla bi video görelim bari.....

nerde deneyelim :)

ozKn
05-02-2008, 16:15
kazasız belasız lpgli turbolu

HALUK
05-02-2008, 16:17
kazasız belasız lpgli turbolu

eyvallah reis. küçük bir aparatla pikniklerde çay demlemek için extra gaz ocagı modeli ;)

emreekin
05-02-2008, 16:21
nerde deneyelim :)

hquehauhe bende vtec yada 106 gibi bi araba olsa denerdik valla hemen.ama yok..merak ettim şimdi....:D

AvcI
05-02-2008, 16:23
gereklı yakıt hava karısımını yaparsan full boostuna gore neden yakmasınkı? ıpragaz cup ta typerların hepsı benzınlıden ıyı performans gosterdı

hmm haberim yokdu, video yada link varsa koyarmısın selçuk.

HALUK
05-02-2008, 16:43
bu akşam söz verenler gelirse :D videoda olcak.

amacımız can yakmaktan öte, boş geçen günlerde bir hobi edinmek, sınırlı bütçe ile ev geçindirmek çocuk büyütmek ve bazı işler başarmak, insana haz veriyor. bazı arkadaşlar alınacak ama gerek yok alınmaya. benim uygulamayı yaptırdıgım yerde, yanlış olmasın 79 model 131 var şuan yapılıyor, sahibi 30 bin ytl para bırakmış, yapın demiş lancia makinaya t3 uygulamışlar, 2 adette nos tüpü baglancakmış, sahibi gelip bakmıyor bile, biz 3 kuruş para verdik, kaç gün kankalarda kaldım :D zaten sofralarında yedim o parayıda :D
neyse tüplü turbo civic ies huzurunuzda ;)

Erol
05-02-2008, 17:02
hayırlısı olsun ben tüple lpg yi bir arada görmedigim için komik geldi, kötü bir niyetle yazmadım yani:)

gökh@n_gr
05-02-2008, 17:22
hayırlısı olsun inş. sorunsuz devam edersin videoda bekliyoz

HALUK
05-02-2008, 17:58
22:00 gibi basın expreste denicez bakalım :)

ef186
05-02-2008, 18:27
Ayrıca sizin projenızıde taktır edıyorum emek harcamış birsey yapmıssınız siz memnunsanız gerısı fasafıso ama proje lpg ıle bırlıkte olunca ılgınc geldı ondan bole yazışmalar oldu yanlış anlaşılmasın gule gule sorunsuz kullanırsınız inşallah ...

rsozkan
05-02-2008, 18:33
arkadsım kazasız belasız keyıflı gazlamalar:icon_tup:

efe-E
05-02-2008, 18:44
eğer senin hoşuna gidiyorsa bizim için bir problem yok. Kazasız belasız iyi günlerde kullan :icon_tup:

Tugral
05-02-2008, 19:10
ilginç olmustur denemeleri merakla ebkliyorum :) Sorunsuz bin istediğin gibi yürüsün gerisi hikaye

imhotep
05-02-2008, 19:36
büyük cesaret göstermişsiniz..tebrikler kazasız belasız :)

Schumi
05-02-2008, 20:10
haluk abi bi bakalım nasıl olmuş yenisi ;)

AvcI
05-02-2008, 21:15
video çekildimi?

- selçuk nerdesin ortaya attın bişey herkez merakda :D

gökan
05-02-2008, 21:22
kazasız belasız zevk senın tabı lpg osla neolcak benzın osla nolcak anlamıyorum lpg olunca neoluyor ???maşallah sorunsuz güğnler

iynn-RS
05-02-2008, 21:23
deneme hangı aracla yapıldı barı onu soleyın:)

tool
05-02-2008, 21:32
kazasız belasız zevk senın tabı lpg osla neolcak benzın osla nolcak anlamıyorum lpg olunca neoluyor ???maşallah sorunsuz güğnler

93 oktan ve kuru yakit ;)

cem
05-02-2008, 21:34
Kazasız belasız kullan,
LPG'de iken egt ne durumda? Dikkat et derim.

bladerk
05-02-2008, 22:10
tebrikler her eve lazım bu zamanda ikinci araç olarak bi çok yüklü araç sahibinde zaten yedek araçlar var bence iyi bi tercih i es turbo
bu şeyin ayarlarını nasıl yaptınız yakıt hava karışımını nasıl hesapladınız merak ettim

TechTurkey
05-02-2008, 22:14
Konu başlıgı dışındaki mesajlar kaldırılmıştır, başlık içeriğinde devam edelim lütfen.

Schumi
05-02-2008, 22:23
93 oktan ve kuru yakit ;)
lpg benzinle karşılaştırıldığında kuru denilir ama aksini söyleyen yazılar okumuştum. doğruluğunu bilmiyorum ama.

meta-R
06-02-2008, 09:23
ilginç bi deneme olmuş bence lpg ve turbo....
yinede hayırlı olsun kazasız belasız gazlamalar :icon_tup:

Dragger
06-02-2008, 09:31
Hayırlı olsun umarım randıman alırsınız.

Garip geliyor bana da, turbo bir aracta lpg...

1nsane
06-02-2008, 09:35
Turbo dizel hesabı olmuş bu:)

mertacar
06-02-2008, 09:42
kazasız belasız.. emege saygı zor olsa gerek ayarları umarım umdugunuz gıbı gıder aracınız..

HALUK
06-02-2008, 10:17
LPG oktan degerleri sayfa199.
http://fbe.erciyes.edu.tr/MKA-2005/Dergi/2005-vol21-no-1-2/14-04-MAK-4.pdf

deneme akşam gerçekleşti 0,3 barda lpg ile denendi.
standart 106 gti ve 1.6 ies
2 de uzamaya başlıyor, 3 viteste 106 gti gelip geçiyor.
sonuç olarak 2 ci viteste 7000 devirde 3 çe geçmemle kesiciye girmem bir oluyor, simtel balata orjinal baskı yüzünden kaçırıyor, bu gün onuda çözücez inşallah.
videoyu çeken arkadaş bana atsın hemen ekliyecem. chip filitre egsoz olan 106 larla ve standart vteclerle deneye biliriz.
amaç yaptıgımız işi görmek.

ef186
06-02-2008, 16:36

deneme akşam gerçekleşti 0,3 barda lpg ile denendi.
standart 106 gti ve 1.6 ies
2 de uzamaya başlıyor, 3 viteste 106 gti gelip geçiyor.
sonuç olarak 2 ci viteste 7000 devirde 3 çe geçmemle kesiciye girmem bir oluyor, simtel balata orjinal baskı yüzünden kaçırıyor, bu gün onuda çözücez inşallah.
videoyu çeken arkadaş bana atsın hemen ekliyecem. chip filitre egsoz olan 106 larla ve standart vteclerle deneye biliriz.
amaç yaptıgımız işi görmek.

:icon_tup::icon_tup::icon_tup: Bu kelime taktir edilir .....

cem
07-02-2008, 16:00

Evet makaleyi okudum,
Benim sormak istedigim EGT durumu nedir sende ? Piston eritme ihtimalin var.
Yararın için söylüyorum yoksa her projeye emege saygım sonsuzdur.

Schumi
07-02-2008, 16:17
bende lpg nin daha hararetli bir yakıt olduğunu okumuştum. egt durumu izlenmeli. peki egt yi benzin seviyesinde tutmak mümkünmü. yoksa forget internaller ile egt nin yüksekliğinden oluşan riskleri azaltmak tek çaremi.

HALUK
08-02-2008, 08:55
Evet makaleyi okudum,
Benim sormak istedigim EGT durumu nedir sende ? Piston eritme ihtimalin var.
Yararın için söylüyorum yoksa her projeye emege saygım sonsuzdur.

cumartesi maslak sanayide olucam degerli vaktinden bir parça çalabilirsem yanına ugramak veya misafir etmek isterim, şöyle bir göz atarsan yakından bende sevinirim.

senna
08-02-2008, 09:07
cumartesi maslak sanayide olucam degerli vaktinden bir parça çalabilirsem yanına ugramak veya misafir etmek isterim, şöyle bir göz atarsan yakından bende sevinirim.

kendisi İzmir'de şu an:)

OmerRS
08-02-2008, 09:12
bende lpg nin daha hararetli bir yakıt olduğunu okumuştum. egt durumu izlenmeli. peki egt yi benzin seviyesinde tutmak mümkünmü. yoksa forget internaller ile egt nin yüksekliğinden oluşan riskleri azaltmak tek çaremi.

evet bende öyle duymuştum. egzozda çok daha yüksek sıcaklık çıkaran bir yakıt. tabi bunu enerji santralleri bu ısıyı kullanabildikleri için istiyolar. fakat otomobillerde bu ısı atık oluyor ve benzin için tasarlanan sisteme zarar verebilir.

Dragger
08-02-2008, 09:14

Cem izmirde malesef :)

KMR2-GT
08-02-2008, 09:20
lpg cok ıyı olmus haluk bence ne guzel hem gıdıor hem yakıt masrafı az
kazasız belasız

HALUK
08-02-2008, 11:21
kendisi İzmir'de şu an:)

ok anladım

Cem izmirde malesef :)

tamam kızmayın yahu sormam bidaha :D

lpg cok ıyı olmus haluk bence ne guzel hem gıdıor hem yakıt masrafı az
kazasız belasız

saol abi çapımız kadar ugraşıyoruz işte ;)

Kemal_H
08-02-2008, 11:35
hayırlı olsun turbon bol bol gazlamalar. . Benim düşüncelerime göre turbo takılan bir arabada lpg biraz komik geliyor. Ama tabikide emeğe saygı var... güle güle kullan sen zevk alıyorsan gerisi boş ;)

ObseSSioN
08-02-2008, 12:19
yakıt türü önemli değil. yakıtın yapılan işleme elverişli olup olmadığı önemli. eğer lpg istenen işleme müsaade ediyorsa sorun yok. eskiden dizel diyince akla kamyon gelirdi ama artık turbo dizel araçlar benzinli araçlardan iyi yürüyor.

turbo geldi mertlik gitti :D ahaha turbo rulzz..

SONE-R
08-02-2008, 12:26
Benim düşüncelerime göre turbo takılan bir arabada lpg biraz komik geliyor.

Ankarada da 1 tane LPG+Turbo lu Laguna var....

boosted_pug
08-02-2008, 12:35
kompresyon düşürüldümü acaba piston kollar orjinalmi kaldı. birde madem safc war nie 5. 6. enjektör war bunlar nasıl otomatik açılıyor bunları merek ettim cvp alabilirmiyim teşekkürler

HALUK
08-02-2008, 14:20
motorun kapagı açılmadı arkadaşım yani her şey orjinal, avans düşürüldü, tüm ayarları 1 gün sürdü laptoba baglanan cihazın bir ucuda turbo maniflduna baglandı, bi otarafa bi butarafa, bir rampaya bir yokuş aşagı gezildi, yaklaşık bu ayarlarda, 33 litre yakıt tüketildi.
anladıgım kadarı ile yazmaya çalışayım, üzerindeki orjinal 4 enjektörü degiştirip daha büyüklerini takmak gerekiyormuş, oda maliyetli bir işmiş o yüzden 5.ci enjektör yapılmış, üst devirlerde oda yetmeyip vuruntuya neden olunca, 6. cı yapılmış.turbo basmaya başlayınca 5 ve hemen arkasından 6. cı enjektör devreye giriyor, ama enjektörleri büyütürsen bunlara hiç gerek kalmıyor. fazladan 2 adet enjektörü turbonun devrine göre peş peşe devreye sokup, peşpeşe çıkarmakta onun meslek sırrıymış :)

Schumi
08-02-2008, 21:50
hayırlı olsun turbon bol bol gazlamalar. . Benim düşüncelerime göre turbo takılan bir arabada lpg biraz komik geliyor. Ama tabikide emeğe saygı var... güle güle kullan sen zevk alıyorsan gerisi boş ;)
güzel giden aracı kullanmak güzel bir zevktir. kimse sana aracın lpg ile çalıştığını sölemese çok zevk alırsın ama arabadan inince araç lpg li denildiğinde zevk ortadan kalkarmı :)

ha_SaaaN
08-02-2008, 22:40
abi öncelikler kazasız belasız ;) şimdi ben motor modifiyesi diyince akla hep benzin gelir turbo cakarsam arabamın yakıtı ne kadar olur yoq chip koyarsam yakıt ne kadar artar hep o olur kafamızın bi köşesinde. Sen Lgp ve turboyu birleştirmiş ve mükemmel bir işçilik cıkartmıssın bence buda bir ilk galiba ;) valla gidişini cok merak ediyorum abi videoyu dört gözle bekliyorum ;)

ZaZy
09-02-2008, 01:24
gerçekten tebrik ederim ve bu tarz örnekler çoğalmalı bence... ben ilk sayfaları okudum braz küçümser gibi yorumlar war... devir ekonomi devri depo dolmayınca gitmio araba... bi zamanlar dizel deyince millet TRAKTÖR anlıyodu şimdi TDİlara GTİlar zor dayanıo....

İLK olmak her zman özledir. LPG + TURBO :bravo::icon_tup::bravo::icon_tup::bravo:

amacım ortam germek değil yanlış anlaşılmasın saygılar...

Istilldo
09-02-2008, 01:46
5. 6. enjektörler nasıl kendi kendine devreye giriyor
bunlar benzinmi işiyor lpg mi ? benzin işediğini varsayıyorum
araba tüpdeyken benzinle lpg karışınca ne oluyo,, benzindeyken de farklı bir hava/yakıt oranında gidiyo anladığım kadarıyla ,, bi wideband taksaydınız benzinle lpg karışınca kaç afr de gidiyo araba çok merak ettim gerçekten :)
yanlış anlama emeğinize saygı duyuyorumda kafamın almadığı bir çok şey var
umarım araban kırılmaz

Schumi
09-02-2008, 01:51
5. 6. enjektörler nasıl kendi kendine devreye giriyor
bunlar benzinmi işiyor lpg mi ? benzin işediğini varsayıyorum
araba tüpdeyken benzinle lpg karışınca ne oluyo,, benzindeyken de farklı bir hava/yakıt oranında gidiyo anladığım kadarıyla ,, bi wideband taksaydınız benzinle lpg karışınca kaç afr de gidiyo araba çok merak ettim gerçekten :)
yanlış anlama emeğinize saygı duyuyorumda kafamın almadığı bir çok şey var
umarım araban kırılmaz
benzin lpg bir hiç işemiyo. zaten tüm sıralı sistemlerde lpg devreye girdiği an bir röle ile benzin pompasını elektriğini keser. rolling vs.vs. yapılacağı zaman araba benzine geçiriliyo lpg nin kendi switchi ile. sonra araç diğer enjektörü açıyor. eski turbo 1.4is de böleydi. 5 ve 6 sırasıyla neye göre veya hangi sistemle açıyor onu bilemiyorum ama bende öğrenicem merak ettim. :)

Eray Yümsel
09-02-2008, 03:24
tebrikler. inşallah kırılmadan bozulmadan gazlarsın...

Dragger
09-02-2008, 06:48
gerçekten tebrik ederim ve bu tarz örnekler çoğalmalı bence... ben ilk sayfaları okudum braz küçümser gibi yorumlar war... devir ekonomi devri depo dolmayınca gitmio araba... bi zamanlar dizel deyince millet TRAKTÖR anlıyodu şimdi TDİlara GTİlar zor dayanıo....

İLK olmak her zman özledir. LPG + TURBO :bravo::icon_tup::bravo::icon_tup::bravo:

amacım ortam germek değil yanlış anlaşılmasın saygılar...

Ankarada bircok uygulaması var, ilk yapılan birsey degil malesef...

HALUK
12-02-2008, 10:17
Ankarada bircok uygulaması var, ilk yapılan birsey degil malesef...

aynen katılıyorum ilk uygulama bu degil daha önceside var arkadaş dogru söylüyor.

ancak ankarada yapılı olan makinalar lpg de çalışan araca yüksek devirlerde enjektörlerden benzin işemiyor:) nedeni 1600cc motora 2000cc sgı enjektörü takarsan araç alt devirlerde gazdan boguluyor;) ama üst devirlerde de vuruntu yapmasa bile gaz yetişmedigi için makina yürümüyor. o yüzden lpg nin yetişmedigi yerde benzini akıtıyoruz ilk denemelerde araç sürekli stop etti boguldu ama deneme yanılmayla tam ayarı bulundu :)
bir kardeşim turbonun maliyetini sormuş herşeyi içinde 4000ytl mal oldu. lpg kiti hariç :)
video için bir türlü fırsat bulamadık. ama merter ile mecidiyeköy arası mobesselerde mutlaka vardır :)
ercan kardeşim müsait olunca onun vti ile deniyecez, videosu inş. youtubede dönecek dimi reis :)