PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : vectra b çalışma sorunu

onurgoyunc
28-04-2012, 14:33
merhabalar, umarım doğru yere konuyu açmışımdır. aynı motorla ilgili sorun yaşayan başka bir kullanıcı daha var ama konu biraz daha farklı olduğundan yeni bir konu açayım dedim.

sorun yaşadığım araba 99 model vectra 2.0 benzinli (X20XEV). 114k km de. bakımları zamanında yapılmış bir araç. sorun şöyle ortaya çıktı:

çarşamba günü arabayı çalıştırdım, stop etti. kontağı çevirdim ama çalışmadı. gaz vererek deneyince çalıştı. rolantisi normal düzeydeydi. yaklaşık 7-8 km kadar gittikten sonra arabayı park edip kapattım. tekrar deneyim dedim sorun hala var mı yoksa geçici birşey mi diye. ama bu sefer araba çalışmadı. gaz vererekte denediğimde sonuç aynıydı. aşağıdaki resimdeki işaretli lamba yanıp sönüyordu

http://d1204.hizliresim.com/w/w/5081m.jpg

satıcıya ulaşıp durumu anlattım. çalışmadığını söyleyince akü takviye kablosu ile çalıştırmayı denememi söyledi. arkadaşın arabasıyla denedik. 2 kere araba çalıştı ama yaklaşık 1 saniyelik çalışmalardı. ondada gaz vererek çalıştı. devir saati yükseldi ama araba hemen stop etti. satıcıyı gene aradım, bu sefer o gelip baktı. vurdurarak çalıştırmayı denedik gene tık yoktu. sonra arabayı çekerek dükkanına götürdü. mekanikerinin gelip bakacağını, pcye bağlayıp ağrızayı bulacaklarını söyledi.

perşembe akşamı sorunu bulduk diye beni aradı. sorunun anahtarda bulunan immobilizer çipinde olduğunu söyledi. dün akşam arabayı almaya gittiğimde sorunu nasıl çözdüğünü anlattı.

anahtarın içindeki immobilizer çipini çıkardıklarını, çipin arabanın içinde durduğu sürece arabanın çalıştığını söyledi. çipi arabadan çıkardıklarında veya anahtarın içinde bıraktıklarında çalışmadığını söyledi.

şu an araba sorunsuz çalışıyor ama ilk çalıştırmalarda resimdeki işaretli lamba sürekli yanıyor. arabayı kapatıp tekrar çalıştırdığında lamba sönüyor.

sorunun çözülme şekli bana çok saçma geliyor. mantıklı bir açıklama bulamıyorum. kullanma klavuzunda o yanan lamba sürekli yanıp sönüyorsa elektronik şifreli devre kesme sisteminde arıza olabileceği, eğer motor çalışırken sürekli yanarsa egzos gazı emisyon sisteminde bir arızanın olabileceğinden bahsedilmiş.

haftaya opel in kendi servisine gidiceğim. gitmeden bu sorunun sebebi hakkında fikri olan varmıdır diye sormak istedim.

onurgoyunc
29-04-2012, 10:22
güncelleyim, yok mudur bilgisi olan?

fdl
29-04-2012, 10:53
o lamba motor arızası ile ilgili immoyla falan alakası yok sallamış gibi geldi o satıcı..ateşleme olarak arızası olabilir bobin falan...immo olsa ekranda zaten araç işareti üstünde kilit simgeli bi ışık yanıyor c kasalarda b kasadada mutlaka buna benzer bişey olurdu...sorun motordan..umarım çok bişey çıkmaz...
ayrıca immo çipi aracın içinde durmasıyla değil kontak bölümüne takınca işe yarıyor diye biliyorum.mesela pili değiştirince aracın kapıları açılmaz önce bi kontaka takıp tanıtmak gerekir aracın içinde durasıyla olsa araca binince kontağı tanıyıp kapıları kontrol etmesi gerekirdi...
ya b kasalar çok çok farklı c lerden(ki hiç sanmıyorum) ya satıcı mal yada sallıyor....
geçmiş olsun...

onurgoyunc
29-04-2012, 16:46
teşekkürler sağolun.

bende öyle düşünüyordum ama o parçalarda sorun yok. başka bir şeyde değişmemiş arabada, sadece immobilizer çipi küllükte duruyor ve araba çalışıyor :)

onurgoyunc
30-04-2012, 11:44
biraz önce servisteydim. tech2 ile kontrol ettik, sorun ecu daymış. ya değişecek yada tamir edilecek. parçanın yenisi çok pahalı (+1000€). tamir etmek mantıklı, tamirin 2 sene garantisi var