PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : oksijen sensörünü downpipe'tan uppipe'a almak..?

ygtrn
30-04-2012, 00:11
downpipe'ımı 76 lık yaptığım için oksijen sensörünün okuması biraz sapıtık gibi gelmeye başladı bana, şimdi ben bu sensörü 76'lık olan downpipe'tan 60lık(aracın orjinal parçası) olan uppipe'a alsam herhangibir zararı olurmu acep? sensörün okuması vs düzelirmi?

not.... oksijen sensörü olarak wideband sensörünü okuyor beyin...

kickboxer
30-04-2012, 01:03
up pipe ın aftermarketse yeri genelen oluyor ama oemse dışında koruma sacı fln var zor olur.Birde up pipe da ki oksijen sensorunden yüksek sıcaklıklarda ufak parcalar kopar pallere zarar verir diye korkuyoruz ondan yapmıyoruz fln diyolardi
hiç rastladınmi diye sor rastlamadım.Sapıtıklıktan kasıt biraz geç okumasımı bu arada

ygtrn
30-04-2012, 01:16
alt devirlerde biraz hissizlik biraz yakıt artışı vs, bide bazı durumlarda fakirde gidiyor araç closeloop ta tabi....

meh66
30-04-2012, 01:16
kanka yıne neyın pesındesın olm senı 2012 bılım adamı ılan edıyorum:D:D:D:D:D:D

ygtrn
30-04-2012, 01:22
zusahshas..... forester'ı iki adet extra ile yürütmenin peşindeyim knka :D:D:D

fmfYpLWw8cg

khan
30-04-2012, 01:31
yigit tam anlasilmiyor sen oksijen sensorunu iptal edip widebandin analog cikisini o2 input olarak mi girdin? eger oyle ise 60 mm veya 76 mm nin fark ettirmemesi lazim. orjinal sensor uppipe da degilmiydi senin arabanda?

ygtrn
30-04-2012, 02:01
yok abi sensör downpipe'ta, bunu up pipe'a alıp orjinaline daha uygun bir çaptan okumasını sağlamayı planlıyorum....

aracın yakıtı artmış vaziyette, önceden 50 lirayla 150km giderken 120 km ancak gidiyor, gerçi son susturucunun içi kırık vaziyette şuan çıkışı 50mm ye kadar daralmış gibi ve habire patlatıyor... bu patlamalar egzosdanmıdır acep?

ygtrn
30-04-2012, 02:03
yigit tam anlasilmiyor sen oksijen sensorunu iptal edip widebandin analog cikisini o2 input olarak mi girdin? eger oyle ise 60 mm veya 76 mm nin fark ettirmemesi lazim. orjinal sensor uppipe da degilmiydi senin arabanda?

http://www.techturkey.com/forum/do-it-yourself-diy/118635-wideband-sensorunu-oksijen-sensoru-olarak-kullanmak.html

yaptığım işlem tam olarak bu korhan abi buyur...

Maxi
30-04-2012, 06:47
olmaz..
yani uppipe olmaz.

orası motora çok yakın, çok sıcak
wideband sensörleri motordan uzağa takılması gerekir, bozulur, hata verir ..
800 dereceyi geçmemesi lazım ısının

senin sıkıntı başka birşeydir
eksoz sisteminde ufak kaçak falan olmasın ?

edit1:
hatta downpipe bile olmaz aslında
orasıda yakın motora
korhan daha iyi bilir, oradaki egt sıcaklığı kaç oluyor ?

tam tersi, sen o sensörü daha geriye al
motordan uzaklaş
merak etme sorunsuz okur, daha iyi olur
benim arabada wideband sensörü arka koltuğun altında

edit2:
tabi katalitik konvektorden sonraya da takılmaz hiç bir durumda

ygtrn
30-04-2012, 09:33
anladım hakan abi sağol... kat yok bu arada :)

yusufaltintepe
30-04-2012, 10:00
yanlış anlamadım dimi şayet yanlışsa düzeltin arkadaşlar şimti wıdeband şayet araçta downpıpe var ise illa downpıpe takılması gerekmiyor ama araçta dp yok kat mevcutsa kattan önceye takılması lazım doğrumu anlamışım arkadaşlar

Maxi
30-04-2012, 10:25
yanlış anlamadım dimi şayet yanlışsa düzeltin arkadaşlar şimti wıdeband şayet araçta downpıpe var ise illa downpıpe takılması gerekmiyor ama araçta dp yok kat mevcutsa kattan önceye takılması lazım doğrumu anlamışım arkadaşlar

her durumda kat öncesine takılması şarttır

yusufaltintepe
30-04-2012, 11:03
teşekkürler