PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Astra Twintop 1.6 TURBO

mert_nezir
30-04-2012, 23:46
Arkadaşlar herkese merhaba yeni aracımı forumda paylastım daha 2 haftalık ama kandaki zehir beni rahat bırakmıyor...:)bu motorla bilgsi olan arkadaşların önerilerini tavsiyelerini duymak için sizinle paylasıyorum

1.6 Turbo 180 hplik motoru en verimli ve saglıklı neler yaparak güclendirebiliriz..
şimdiden teşekkürler saygılar

Zorbey
01-05-2012, 00:29
Downpipe,Yazılım yaptık 210 hp güç aldık(dyno verisi)
Amaç 230 hp üzeriyse piston ve kollara dikkat edin ;)

Eyup Duygun
01-05-2012, 09:04
Güzel arac , güle güle kullanın.Sadece yazılım ile +210 hp ler cok rahat ulasılabiliniyor..ne filtre ne downpipe ' a gerek kalmadan..

Erden
01-05-2012, 09:49
Gule gule kullan hayirli olsun.

Forumda Z20LET nickli umit var. Gorunce cevap verecektir.

VtecDream
01-05-2012, 12:18
biz arkadaşın arabaya sadece yazılımla 234 hp aldık bayadır kullanıyor hiçbir sıkıntı çıkmaıd tekerlekte 197 aldık ;)

speed_emre
01-05-2012, 12:21
biz arkadaşın arabaya sadece yazılımla 234 hp aldık bayadır kullanıyor hiçbir sıkıntı çıkmaıd tekerlekte 197 aldık ;)

cok ıyı deger almıssınız gercektende bırazda rısklı o bolgede 250 bg cıvarı arabada enjektorler degısmezse sayet motorda cıddı sorunlar olusabılır dıkkat etmektede fayda var :)

Erden
01-05-2012, 12:56
Bende yazilimsiz 227hp dnyo var.

mert_nezir
01-05-2012, 18:08
arkadaşlar hepinize teşekkür ederim.. Dediginiz gibi yazılımla 210 hp civari bi güc alınabiliniyormus yazılım işini böylece kafamdan sildim..Fakat dumppipe işini tam cözemiyorum komple kaclık boru cekmem lazım katalizörü iptal ettigimde yakıttı asırı yükselmeler olur diyorlar beni korkutan seyler bunlar...şimdilik aem acık flitremizi taktık eksoz ile ilgili önerilerinizi bekliyorum :)

d16y4
01-05-2012, 19:35
arkadaşlar hepinize teşekkür ederim.. Dediginiz gibi yazılımla 210 hp civari bi güc alınabiliniyormus yazılım işini böylece kafamdan sildim..Fakat dumppipe işini tam cözemiyorum komple kaclık boru cekmem lazım katalizörü iptal ettigimde yakıttı asırı yükselmeler olur diyorlar beni korkutan seyler bunlar...şimdilik aem acık flitremizi taktık eksoz ile ilgili önerilerinizi bekliyorum :)

63 yeter ama 76 da olabilir karar senin bence 63lük düz boru sonada 76 lık greedy hks tarzı bi son ve mutlu son :D

Zorbey
01-05-2012, 22:12
Biz downpipe'ı tüm gücü yazılıma bindirmeden,birazda mekanik anlamda almak için yaptırdık

Erden
02-05-2012, 05:51

Bende 70 lik var.
Corsa da 70 ve 76 kullaniliyor genelde.

BlackEmperor
02-05-2012, 11:04
Gule gule kullan hayirli olsun.

Forumda Z20LET nickli umit var. Gorunce cevap verecektir.

Sen niye cevap vermiyon Erden :D

yazılanlar yeterli sanırsam.

BlackEmperor
02-05-2012, 11:14

Öncelikle aracında 2 adet kat var 1. si Downpipe üstnde , onu iptal edince yakıtında herhangi bi artma arıza vs olmaz, hatta muayaneden bile gayet rahat geçersin egzoz emisyon değerlerindede bi sorun cıkmaz ( daha gecen ctesi muayeneye girdim dp lı halimle)

2. katı iptal edersen yanıltıcı kullanman gerekiyor. Yakıtın bir nebze artabilir. ama bu artış araç daha rahat devir çevirdiği için gaz tepkisi hızlandığı için, yani 2. katı iptal ettin diye yakıt artmıyor. Haa arıza ışığı yakabilir, yanmasın istiyorsan yanıltıcı takman gerekebilir onuda forumdan Denon kardeşimiz yapıyor. ucu azcık acılmış tıpa gibi sensoru once ona vidalıyorsun sonra yerine takıyorsun.

Gelelelim kaçıl boru kullanacağına; Downpipe da turbo cıkışı kaçıklsa yanılmıyorsam 70 lık olması lazım, o şekilde egzozcun onu uyduracak oraya, Orta susturucu iptal son susturucu takacaksanda 63 lukten yukarı cıkmana gerek yok. son susturucuyuda 63 luk alırsan ( tavsiyem Remustur) gayet subarumsu bi ses elde edersin. Egzoz patlamaları alev atmalarda cabası :D

unutmadan egzoz yapınca ister istemez gaza daha cok basmaya başlıyorsun Ort tuketimin 1-1,5 lt artıryor :) Suan dp hariç orj dondum muayeneden sonra tukeım değerim 8.2 lt ye düştü sehir içi son 200 kmdir boyle :)

mert_nezir
02-05-2012, 14:08
Öncelikle aracında 2 adet kat var 1. si Downpipe üstnde , onu iptal edince yakıtında herhangi bi artma arıza vs olmaz, hatta muayaneden bile gayet rahat geçersin egzoz emisyon değerlerindede bi sorun cıkmaz ( daha gecen ctesi muayeneye girdim dp lı halimle)

2. katı iptal edersen yanıltıcı kullanman gerekiyor. Yakıtın bir nebze artabilir. ama bu artış araç daha rahat devir çevirdiği için gaz tepkisi hızlandığı için, yani 2. katı iptal ettin diye yakıt artmıyor. Haa arıza ışığı yakabilir, yanmasın istiyorsan yanıltıcı takman gerekebilir onuda forumdan Denon kardeşimiz yapıyor. ucu azcık acılmış tıpa gibi sensoru once ona vidalıyorsun sonra yerine takıyorsun.

Gelelelim kaçıl boru kullanacağına; Downpipe da turbo cıkışı kaçıklsa yanılmıyorsam 70 lık olması lazım, o şekilde egzozcun onu uyduracak oraya, Orta susturucu iptal son susturucu takacaksanda 63 lukten yukarı cıkmana gerek yok. son susturucuyuda 63 luk alırsan ( tavsiyem Remustur) gayet subarumsu bi ses elde edersin. Egzoz patlamaları alev atmalarda cabası :D

unutmadan egzoz yapınca ister istemez gaza daha cok basmaya başlıyorsun Ort tuketimin 1-1,5 lt artıryor :) Suan dp hariç orj dondum muayeneden sonra tukeım değerim 8.2 lt ye düştü sehir içi son 200 kmdir boyle :)

Abi gercekten teşekkür ederim aynı motorda tecrube sahibi birinden duymak cok iyi oldu..gereken herseyi acıkca yazmıssın cok acıklayıcı oldun..
sana sormak istedigim son bişi var ben 2. katı iptal etmesem yani ariza lambası yanıltıcı filan ugrasmasam geri kalan orta ve 1 . katı iptal etsem ses ve performans acısından verim alabilirmiyim :) bide tahmini su kadar tutar diebilirmisinz :)

BlackEmperor
02-05-2012, 16:18
alırsın :) benım dyno sonucum var forumdada konusu vardır hatta . dp+catback Remus ( orta iptal sonda Remus 63 luk HKS tipi) 190,4 bg almıştım yazılımlı RC ile 220 ye kadar kafa kafaya yürüyordum. Sonra yol bitti devam edemedik :) Ses cok tatlı olmuştu susturucuyu takıncada gayet sessiz oluyor. ama komple iptal yaparsan o zaman turbo back olur kat mat hepsi iptal, susturucu taksanda cok kesmez sesi her gun kullanacaksan yorarabilir ses ama alışınca zor vezgecersın.

unutmadan 2. katı iptal etmezsen alev atmaz ama catara patara vites atarsın. youtube da arat güzel videolar var

vxr turbo back diye aratınca bi kaç tane gaza getirici video var :)

fiyat olarak soyle soyliim. bursada fiyatlar biraz daha uygundur izmirde dp için 120 helalınden verilebilir ben 90 TL ye yaptrmıştım :)

orta iptal kıvrımsız dirsekli yaptırdım pat olmasın diye işçilik dahil 150 ye hallolmuştu. toplamda olsun olsun 300 TL ye halledersin. Ha egzoz modali sana kalmış ister varex al ki bence yakışır, ister 2. el sevdiğin bi model al. ama tavsiyem oval varex al hks tipi biraz sırıtabilir goruntude. gerçi zevk meselesi.

oval varex al dememdeki sebepte ovallerde susturucu olmuyor. HKS tipi olanlar hoşuna gidiyorsa gerek yok o kadar para vermeye 250-350 arasına 2. el gayet guzel bi marka alırsın.

Z20LET
04-05-2012, 00:10
Evet yazılanlar yeterli gerçekten bir çok konuda bilgi vermişler. extra olarak gerçekten çok zayıf kollara sahip 1.6 turbolar. Ileride remap düşünürsen mutlaka yuksek torklu yazılımlardan kaçın derim. 1.6turbo kapaklari z18xer kapağıdır. Dolasiyla mekanik iticiye sahipsiniz. Motorunuzdaki belli parçalari değiştirirseniz, kapağınız yüksek güçler için elverişli bir kapaktır.

BlackEmperor
04-05-2012, 11:04
kolları motoru açmadan değiştirebiliriz dimi? ayrıca k03s mi k04 mü ilerisi için mantıklı olur?

sadece kolları forged alsak pistonlar orj kalsa olur mu ?

birde cosworth kollar için ne diyorsunuz

birde bunlar var

http://www.courtenaysport.co.uk/buy-online/shop-by-category/tuning-components/steel-rods-heavy-duty-turbo-i-beam-z16lex-z20lex-c20let/prod_556.html

Son olarak 230-240 bg bandında sonsuz yürüyen 10 larca corsa opc var ingilterede olsun almanyada olsun ama dediğiniz doğru 1950-2000 civarı torq peak yapıyor 350 +NM lere, o şekilde full boost kullanırken dikkatli olmak lazım. yada dediğiniz gibi yazılımdaki peak basınc değerini çok zorlamamk lazım.

Z20LET
04-05-2012, 12:09
Kollari motoru acmadan degistiremezsiniz. Standart pistonunuz 280lere kadar problem yok. Ama mutlaka segmanlarinizi degistirin. Fakat ben olsam standart pistonuda degistirirdim. Linkini yolladigin kollar çin mali kollar. Ben olsam markasiz çin mali kullanmam. Markali bir sekilde çinde uretim yaptiran firmalar var. Fiyat/dayaniklilik olarak kesinlikle daha iyiler linkdeki kollardan.

Edit: kesinlikle k04e gecmelisin. Dogru ve iyi bir setupla 290hp cok rahat alabilirsin.

Erden
04-05-2012, 13:05

Bence yazilim isini aklinizdan silmeyin.
Benim aracimda yazilim vardi ve pistonlari degistirdikten sonra sildik yenisi yapmak icin.

Uzun zamandir yazilimsiz kullaniyorum ve alt devirler cok olu.
Yazilimli halini cok ariyorum.
227 hp chipsiz hali ve cipli halide 235-240 gibi idi ama ozellikle alt devirlerde inanilmaz fark vardi.
Sadece hp bakarak karar vermeyin.

Erden
04-05-2012, 13:08
Sen niye cevap vermiyon Erden :D

yazılanlar yeterli sanırsam.

Ben kendi arabami halledemedimki hala :Deli:

Hala istedigim gibi yurumuyor.

Erden
04-05-2012, 13:10
kolları motoru açmadan değiştirebiliriz dimi? ayrıca k03s mi k04 mü ilerisi için mantıklı olur?

sadece kolları forged alsak pistonlar orj kalsa olur mu ?

birde cosworth kollar için ne diyorsunuz

birde bunlar var

Buy Online - Shop By Category - Tuning Components - Steel Rods Heavy Duty Turbo I-Beam - Z16LEx Z20LEx C20LET (http://www.courtenaysport.co.uk/buy-online/shop-by-category/tuning-components/steel-rods-heavy-duty-turbo-i-beam-z16lex-z20lex-c20let/prod_556.html)

Son olarak 230-240 bg bandında sonsuz yürüyen 10 larca corsa opc var ingilterede olsun almanyada olsun ama dediğiniz doğru 1950-2000 civarı torq peak yapıyor 350 +NM lere, o şekilde full boost kullanırken dikkatli olmak lazım. yada dediğiniz gibi yazılımdaki peak basınc değerini çok zorlamamk lazım.

k04 yerine yapmisken bence gtx28/gt28 ile 350 civari daha mantikli olur sonucta yaklasik ayni masraf.

+350 torg bende chipli 395 idi sehir icinde cok tatli oluyor)

BlackEmperor
04-05-2012, 16:37
senın dynonu cıktı var bende :D tam kol yamultmalık bi pik yapıyor. :D walla kaşınıyorum bu aralar satılmazsa araba yavaştan girecem motor içine :D

sen ne alemdesin bu arada bittimi arabanın işleri? Bu arada k04 dememdeki sebep flanşla uydurabiliryorsun turboyu öbür türlü birde manifold yaptırmak lazım

Erden
05-05-2012, 05:56
senın dynonu cıktı var bende :D tam kol yamultmalık bi pik yapıyor. :D walla kaşınıyorum bu aralar satılmazsa araba yavaştan girecem motor içine :D

sen ne alemdesin bu arada bittimi arabanın işleri? Bu arada k04 dememdeki sebep flanşla uydurabiliryorsun turboyu öbür türlü birde manifold yaptırmak lazım

Kol saglamdi arabanin en kotu zamaninda bile :D
Bir sey yok hala duruyor. k04 icin hazir flans bulunurmu veya resmi filan var mi?
Manifoldu cozemedigimden dolayi duruyor simdilik hersey.

Erden
05-05-2012, 06:03
k04
Opel / Vauxhall Astra H Z16LET K04 Set Up on the Dyno (http://www.mgi-motorsport.gr/english/news1.php?nid=136)

BlackEmperor
05-05-2012, 10:10
Kol saglamdi arabanin en kotu zamaninda bile :D
Bir sey yok hala duruyor. k04 icin hazir flans bulunurmu veya resmi filan var mi?
Manifoldu cozemedigimden dolayi duruyor simdilik hersey.

gönderdiğin link benzeri bi sitede denk gelmişti veya ebayda dada olabilir. suan bulamadım cokta zor bişey değil tornada halledilir yarım saate

http://www.atpturbo.com/mm5/graphics/00000001/Catalog%20Images/Flanges/Steel/ATP-FLS-070_450.jpg

Erden
05-05-2012, 11:10
Burasi Rusya ((

BlackEmperor
05-05-2012, 11:15
:D yaw sıkıntı yok lazımsa burdan yapar göndertiriz ;)

Erden
05-05-2012, 11:27
:D yaw sıkıntı yok lazımsa burdan yapar göndertiriz ;)

olcuyu nasil halledecegiz ?
Umitden gtx28 icin haber bekliyorum. O olmazsa k04 de donebilirim.

Z20LET
06-05-2012, 01:01
Erden az kaldı bekle:) bugun sabah marşa bastık hayırlısı ile. Yakında konusunu açıcam zaten burayada.

musty01gtc
27-05-2012, 11:11
arkadaslar bende de gtc 1.6 turbo 180hp lik olan dan var ama motorun içine girmeyi düşünmüyorum degil 1.ve2.kat iptal dp düz boru var 76lik son sustrcu orj qtp cut out var yazılım var ama komple degiştirmek istiyorum aracı güzel bi piston segman kol ve orjinal turbo ile nası sonuclar alabilirim ? ya da piston kol yapmısken turbo da mı geliştirsem diye düşnyrm ama ilk hedefim sadece piston segman kol ne önerirsiniz bu araclar için en uygunu hangisi basıma cok talihsizlikler geldi artık güvenli adım atıp yapmak istiyorum cok sıkıldım ugrasmaktan:(

nemonomani
27-05-2012, 12:29
arkadaslar bende de gtc 1.6 turbo 180hp lik olan dan var ama motorun içine girmeyi düşünmüyorum degil 1.ve2.kat iptal dp düz boru var 76lik son sustrcu orj qtp cut out var yazılım var ama komple degiştirmek istiyorum aracı güzel bi piston segman kol ve orjinal turbo ile nası sonuclar alabilirim ? ya da piston kol yapmısken turbo da mı geliştirsem diye düşnyrm ama ilk hedefim sadece piston segman kol ne önerirsiniz bu araclar için en uygunu hangisi basıma cok talihsizlikler geldi artık güvenli adım atıp yapmak istiyorum cok sıkıldım ugrasmaktan:(

corsa opc ile aynı motora sahipsin galiba muhtemelen enjektör turbo yazılım farkınn vardır corsa opc den 350 hp alındığını gördüm tabi unutmamak lazım hp=tl denklemi en önemli faktör :D:D

musty01gtc
27-05-2012, 13:12
corsa opc ile aynı motora sahipsin galiba muhtemelen enjektör turbo yazılım farkınn vardır corsa opc den 350 hp alındığını gördüm tabi unutmamak lazım hp=tl denklemi en önemli faktör :D:D

kesinlikle :))) ama önceki yaptıgım işlemler zamanında cok basımı agrıttı adana da yazılım güncelleyen yok opel e öyle bi sıkıntı var her bi yenilikte sorun yasadım kol sorunum oldu servisinde yaptırdım felan cok sıkıntı cektim yani bazı konularda şimdi cok cekiniyorum onun için :)

musty01gtc
27-05-2012, 13:14
zaten eger öyle bişey yaparsam en az bi 5 bin tl yi gözden cıkarmak gerek herhalde tam bilmyrum gerci fiyatları önemli olan usta işcilik ve dogru hamleler yapacak olsam zaten tl den önce bunlar önemli gelir benim için :)