PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mdf sunta ağaç Orman ürünleri işiyle uğraşan varmı?

Omak
01-05-2012, 12:33
Aramızda mdf sunta ağaç orman ürünleri satışı ile uğraşan varmıdır?
bir tanıdığımın ısrarı ile bu işe girmeyi düşünüyoruz bu işi yapan var ise sormak istediğim bazı konular var.
öncelikle demir işi gibi dansöz bir piyasaya sahipmidir?

ceco
01-05-2012, 12:34
minik's hilmiyle bi görüş. bu işle ugrasıyordu enson hilmi

Omak
01-05-2012, 12:39
tuning işini bıraktımı hilmi? extradanmı yapıyor? artık mdfleri modluyor desene :D
saolasın bi pm atayım bakalım

ceco
01-05-2012, 12:47
tuning işini bıraktımı hilmi? extradanmı yapıyor? artık mdfleri modluyor desene :D
saolasın bi pm atayım bakalım

bildigim kadarıyla baba mesleğiydi zaten onların tekrar canlandırdılar.

Omak
01-05-2012, 14:30
o zaman çok iyi ya arkalarında işin mudavimi var desene :D

Ozzy45
01-05-2012, 14:36
dayım ormanda odun kesimi işine girmişti aynı şekilde eniştemde girmişti. işin üzerinde durmassanız kar marjı çok olmuyo ama kovalarsanız güzel para kazanırsınız. şuan dayım bıraktı eniştemde palet üretimi yapıyor. hatta palet üretiminden daha güzel kar ettiğini söylüyor eniştem ve uğraşması daha az diyor. inşallah istediğiniz gibi gibi olur bol şans

Omak
01-05-2012, 14:56
dayım ormanda odun kesimi işine girmişti aynı şekilde eniştemde girmişti. işin üzerinde durmassanız kar marjı çok olmuyo ama kovalarsanız güzel para kazanırsınız. şuan dayım bıraktı eniştemde palet üretimi yapıyor. hatta palet üretiminden daha güzel kar ettiğini söylüyor eniştem ve uğraşması daha az diyor. inşallah istediğiniz gibi gibi olur bol şans

teşekkür ederim. biz okadar içine girmiyecez bir nevi depo tarzı toptan diyelim toplu alıp mobilyacılara fln kamyonetle 20 şer 30 ar satım şeklinde.
izmir de büyük ve çok ünlü bir mdf sunta şirketinin sahibide arkadaş üzerinden tanıdık eğer yaparsa bir güzellik ondan almayı planlıyoruz ama gidip konuşmadan önce nedir nedeğildir biraz bilgi edinip öğrenmek lazım.

mobilya imalatı çok burada ve görüyorum sağda solda orman ürünleri satan yerleri içerileri full mdf sunta

GökhanK
01-05-2012, 15:20
ben bu işle uğraşıyorum sormak istediğin bişey varsa yardımcı oliyim ilk olarak MDF Sunta ayrı katagori Ahşap ayrı katagori sen bunun tüccarlığınımı yapmak istiyorsun ?

Omak
01-05-2012, 17:20
ben bu işle uğraşıyorum sormak istediğin bişey varsa yardımcı oliyim ilk olarak MDF Sunta ayrı katagori Ahşap ayrı katagori sen bunun tüccarlığınımı yapmak istiyorsun ?

tüccarlıkta denilebilir ticaretini diyelim depo tarzı stok ve satış plaka şeklinde mdf sunta high gloss diyorlar sanırım o türlerden yani. ö.m ile msn adresini alırsam daha makbule geçer aslında soracak okadar çok şey varki :heyoo:

fastchild
01-05-2012, 18:19
miniks hilmi-ahmet abilerin baba değil dede mesleği kereste hatta geçenlerde konusu vardı salim amca işi ikisinden birine devretmişti araştırayım

fastchild
01-05-2012, 18:22
http://www.techturkey.com/forum/sohbet/102496-dede-meslegine-donus-kerestecilik.html

buyur abi içerik burada

Omak
02-05-2012, 11:35
evet ö.m atmıştım geri dönüş yapmış kereste işiymiş onlarınki mdf sunta yokmuş.

uerbas
02-05-2012, 12:10
amacınız anladığım kadarıyla küçük üreticilere hizmet vermek ,büyük firmalardan alıp stok yapabilirsiniz starwood,kastamonu entegre gibi biz üretici olarak bu tarz büyük firmalardan çekiyoruz,piayasada en çok kullanılan renkler belirli zaten ama renk alternatifi çok tabiki :) terminleri uzun önceden sipariş vermek gerekiyor

aksel
02-05-2012, 12:17
Muhasebe yönünden bakacak olursa. Yeni çıkan 1 Mayıs'ta uygulamaya geçecek olan Tevkifatlı Kdv uygulaması da araştırılmalı. Tevkifat uygulanıyorsa biraz sıkıntılı durum aldığınız ürünün %18 kdv hesaplandıktan sonra %90'ını devlete 2 nolu Kdv ile ödeyeceksin. Örnek 1000 lira Kdv hesaplandıysa 900 lira devlete kdv ödeyeceksiniz. Buda ciddi maliyet artıran bir durum doğal olarak.

Edit şimdi baktım da mdf ve sunta da tevkifat yokmuş..

Omak
02-05-2012, 14:43
amacınız anladığım kadarıyla küçük üreticilere hizmet vermek ,büyük firmalardan alıp stok yapabilirsiniz starwood,kastamonu entegre gibi biz üretici olarak bu tarz büyük firmalardan çekiyoruz,piayasada en çok kullanılan renkler belirli zaten ama renk alternatifi çok tabiki :) terminleri uzun önceden sipariş vermek gerekiyor

sanırım sen benim bahsettiğim işi yapıyorsun?

Muhasebe yönünden bakacak olursa. Yeni çıkan 1 Mayıs'ta uygulamaya geçecek olan Tevkifatlı Kdv uygulaması da araştırılmalı. Tevkifat uygulanıyorsa biraz sıkıntılı durum aldığınız ürünün %18 kdv hesaplandıktan sonra %90'ını devlete 2 nolu Kdv ile ödeyeceksin. Örnek 1000 lira Kdv hesaplandıysa 900 lira devlete kdv ödeyeceksiniz. Buda ciddi maliyet artıran bir durum doğal olarak.

Edit şimdi baktım da mdf ve sunta da tevkifat yokmuş..
saolasın. tabiki bunlarıda araştırıcam nası alınır nasıl satılır? kar marjı nasıldır? bi handikapı varmıdır? vs.vs

ama görünüşte (tabi davulun sesi uzaktan hoş gelir) çok çok meşakatli bir işe benzemiyor gibi yani nasıl diyim bir gıda işine süpermarket işi kadar handikaplı meşakatli bir işe benzemiyor gördüğüm kadarı ile