PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : farklı marka yag ile ekleme yapma

Ome_RS
03-05-2012, 00:36
az önce arkadasla konusurken aklımıza takıldı
bi arac var diyelim 14w40 mobil kullanıyor arac yag eksiltti 200-300gr kadar mobil yerıne 10w40 castrol koyuldu yaglar ikiside tam veya yarı sentetik.
böyle durumda özellkler aynı ama markalar farklı sıkınıtı cıkarmı ark özellkler aynı oldugu için bence koyulur sorun olmaz diyor ben özellkler aynı olsa bile iki markanın kendıne ozel karısımları oldugunu sorun cıkıcagını soyledım anlasamadık
sizce ne olur motora zararı olurmu?

tdipower
03-05-2012, 00:40
ufak miktarlardan birşey olmaz :)

fatihcakin
03-05-2012, 07:36
Çorba yapan çok motorcu var öle

drummer582
03-05-2012, 08:00
Yapilmasa daha iyi ama ufak miktarlarda bisey olmaz

DENON
03-05-2012, 08:05
ben hep öyle yapıyorum hiçbişey olmadı :D

Osman Bahadır
03-05-2012, 08:27
Her yağın formülasyonu farklıdır. Ama bu formülasyonlar farklı markaların benzer viskozite bandlarında benzerlik gösterir. Ekleme yaptığınız zaman oluşan yağ karışımı her iki yağdan da farklı olacaktır ama ikisinin ağırlıklı ortalaması olacağı söylenebilir. Yani farklı iki yağ karıştırılınca ortaya işgörmez bir yağ çıkmaz.

Tam sentetik yağa yarı sentetik yağ ilave etmek tam sentetiğin birçok özelliğinden vazgeçmek demektir. Eklenebilir. Motor sorunsuz çalışır. Ama tam sentetik yağ performansını tam gösteremez.

Bir de 200gr kadar düşük miktarlardaki yağ zaten yağı tamamen boşaltsanız bile motor içinde, pompa içinde, kanallarda kalacaktır. Yani tamamen boşaltsanız bile yağı tamamen değiştiremezsiniz.

Sonuç; aynı viskozite ve aynı marka yağ ekleme imkanı yoksa ve durum acilse mümkün olduğunca aynı veya yakın viskozite yağ ile ekleme yapılmalı. Eğer motor yağı seviyesi minimum seviyesinin altına düşmüşse motorun sağlığı açısından en kolay erişebileceğiniz yağı eklemeniz, uygun yağı yağsız bir motorla aramanızdan daha evladır.

Çoğu kişide gördüğüm bir yanlış; yağ seviyesi maksimumun altına biraz düşünce ekleme yapıyorlar. Buna gerek yok. Minimum ve maksimum çizgisinin arası 1 lt'dir. Maksimum ve minimum seviyeleri arasında motor sağlıklı çalışır. Tehlikeli seviye minimumun altıdır.

Son tavsiye;
Ekleme yapmaktansa yağ minimum seviyesinin altına düşünce yağı yenisi ile değiştirin. 1 lt yağa 20 tl vermektense 4 lt yağa 50-60 tl verin ama yağınızı da yenilemiş, bakımınızı sıfırlamış olun.