PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dün gece hararet yaptım sorularım var

driftboy
05-05-2012, 18:04
Dün bahar şenliklerde bayagı sıkıntılıydım kavga durumları oldu okuldan inerken gece 1 gibi araba hararet yapıyo farkettiğimde hararet en üstteydi benzinliğe girdim su ekledim koyduğum bütün su olduğu gibi boşalıyodu arabayı o halde 5 10 dk filan çalıştırdım soğur diye birden stop etti bende şemsiye açılmaz hesabı kitledim kapıları çıktım. Ama sonra şarj dinamosunun kayışının koptuğunu farkettim sabah araba çalıştı.

Suyu koyduğum gibi biyerlerden boşalıyodu sonra biraz kurcalayınca devirdaim'in patladığını farkettim su ekleye ekleye harareti çıkartmadan sanayiye gittim tahmin ettiğim gibi devirdaim patlamış. Bu arada arabada olması gerekenden fazla yağ var ve yağ eksiltmiyo. 1 km kadar galiba susuz sürdük arabayı..

Şimdi şöyle bişey var, üst kapak contası yanıkmış önceden sürekli hararet yükseliyomuş dün son canını aldık galiba susuz biraz kullandık arabayı. Usta üstünkörü bi baktı devirdaimi değiştiririz 200 lira civarı tutar olur dedi. Başka biri üst kapağın sökülmesi lazım contalar komple değişicek dedi. Başka bi Arkadaşım pistonlara gömleklere zarar gelmiş olabilir dedi.

Sorum şu, devirdaim patladı, yağ fazla, pistonlara gömleklere zarar gelme ihtimali nedir ?

Yada kapağı açmadan devirdaimi değiştirsek conta yanık halde bizi daha ne kadar idare eder ? İlla ki contayı değiştirmelimiyiz ? Pistonlarda gömleklerde bişi olma ihtimali nedir ?

driftboy
05-05-2012, 18:06
Araba 1,6 fiat bravo 16 valf olanlardan

huseyinturk
05-05-2012, 18:08
yağ fazla demişsiniz yağa su karşımışsa tehlikeli.Ama yağda su yoksa pistonlarda bir şey yoktur diye düşünüyorum

131mirafiori
Araba 1,6 fiat bravo 16 valf olanlardan

8 valf olanı yok zaten. O arabanın motoruna 1 lira sıkışmış sonra sağlıklı olur ;)

KMR2-GT
yag ve su karısmısmıydı? yagın rengı nasıldı

driftboy
şöyle bişey var en son su eklediğimde çok az bi suyla yağ geldi ama öyle abartıcak kadar degil. Daha öncekilerde yoktu bişey özellikle kontrol ediyodum

driftboy
05-05-2012, 18:09
yag ve su karısmısmıydı? yagın rengı nasıldı

yagın renginde sıkıntı yok abi sadece tahminen yarım litre bilemedin 400 gr filan fazlaydı

gökberk
05-05-2012, 18:11
Ozan başlayacam şimdi Bravo'na..
Devirdaim değişse de ne fark edecek conta yanıksa..
Devirdaim, Triger, Conta, Klima ve Alternatör Kayışları ve de Radyatörü değiştirilecek...Pardon alınacak :D
Pistonlarda v.s bi sıkıntı olmasın yeter ki..

driftboy
05-05-2012, 18:14
Ozan başlayacam şimdi Bravo'na..
Devirdaim değişse de ne fark edecek conta yanıksa..
Devirdaim, Triger, Conta, Klima ve Alternatör Kayışları ve de Radyatörü değiştirilecek...Pardon alınacak :D
Pistonlarda v.s bi sıkıntı olmasın yeter ki..

kanka kafamı kurcaladı şimdi senin piston muhabbetin bi sorayım dedim :) bu muhabbeti yaptık zaten de piston filan girer mi işe girmezmi ona bi bakalımda..

KMR2-GT
05-05-2012, 18:15
yanı yagın rengı normalse contada sıkıntı olamayabılır yaw.ama her turlu acıp bakmakta yarar var ya degıs conta takımını bencede

gökberk
05-05-2012, 18:16
Bence biz onu 3-4 Liraya kapatalım ... Ölücülük iyidir :D :D
Cıncık yaparız biz onu... Mazın olur.. Deli fişek..

emre_
05-05-2012, 18:18
Pistonlara bisey oldugunu sanmiyorum kapak acilip conta degisir acmisken trigeride degistirirsin sorun kalmaz

driftboy
05-05-2012, 18:20
Pistonlara bisey oldugunu sanmiyorum kapak acilip conta degisir acmisken trigeride degistirirsin sorun kalmaz

triger daha taş patasın 10bin km önce değişti bu arada :)

yanı yagın rengı normalse contada sıkıntı olamayabılır yaw.ama her turlu acıp bakmakta yarar var ya degıs conta takımını bencede

abi conta yanık muhabbeti arabanın eski sahibinden geliyo çünkü araba sürekli hararet yükseltiyodu öncedende dün son canını aldık galiba :D

emre_
05-05-2012, 18:21
Triger kalsin o zaman :D ama ara contani degistir acmiskende siboplarin durumunada bakarsin pistonlarada bakarsiniz hararet goren yagida degistirirsen sorun kalmaz :)

driftboy
05-05-2012, 18:23
149 binde triger değişti şuan 157 binde araba :) bakalım kapalı kutu şuan sadece ne olabilir onu ararştırıyoruz..

emre_
05-05-2012, 18:35
Pistona hemen zarar gelmez triger kopsa tamam ama hararette zor yuruduysen ole fazla en fazla kapak egilmistir diye duaunuyorum ben

driftboy
05-05-2012, 18:36
o halde taş patlasın 8 10 km yürüttüm arabayı oda yani sürekli su ekleye ekleye arabanın harareti 100 ü geçirmeden.. tek bi yerde şişti araba biraz durup yine su ekleyip soguttuk sonra yavas yavas devam ettik.. yürüyüşünde hiç sıkıntı yoktu. Ne bileyim ekstra bi seste gelmiyodu arabadan

seWki26
05-05-2012, 18:37
valla benim si da olmustu yağ fulldü conta yanıktı değiştirdik ettik 2 hafta sonra araba yatak sardı :D :D

bence sen kapağı açtırdgında kesinlikle gömleklere pistonlara bi baktır ;) ordan yırttık derken başka yerden olma

driftboy
05-05-2012, 18:39
valla benim si da olmustu yağ fulldü conta yanıktı değiştirdik ettik 2 hafta sonra araba yatak sardı :D :D

bence sen kapağı açtırdgında kesinlikle gömleklere pistonlara bi baktır ;) ordan yırttık derken başka yerden olma

işte onun derdindeyim şuan :D hadi devirdaimi yaptık su eksiltmeden yağ karıştırmadan devam ettik yatak sarmayalım pistonlara zarar gelmesin diyorum :D ama dedigim gibi hiçbişekilde ekstra yatak sesi yada başka bi ses yoktu arabada

seWki26
05-05-2012, 18:42
bendede gelmiyodu yatak sesi vb ses ama işte bi anda oldu bende aynı contayı değiştirdim kayışları değiştirdim devirdaim değiştirdim 2 hafta sonra tırtladı yani bence açmışken baktır yani bişey kaybetmezsin ;)

driftboy
05-05-2012, 18:43
bu gidişle komple sökcez kapağı filan herşeyi elden geçicek sonra ikinci masraf yapmayalım.. Mantıklı :)

seWki26
05-05-2012, 18:44
şimdiden geçmiş olsun ve kolay gelsin umarım cok kötü bişey cıkmazda sende maddi acıdan sıkıntı yasamazsın ;)

driftboy
05-05-2012, 18:49
şimdiden geçmiş olsun ve kolay gelsin umarım cok kötü bişey cıkmazda sende maddi acıdan sıkıntı yasamazsın ;)

eyvallah teşekkürler :)

Schumi
05-05-2012, 20:10
O conta her türlü değişecek. Yağ ile beraber tabi. Hatta 1 tur yağı çevir bir 10 dk işler bittikten sonra lift üstünde. Sonra o yağıda boşalt tekrar yağ koy.

NOL 76
05-05-2012, 20:36
Conta kesinlikle yanmıştır ve en kısa sürede değiştirin hazır sökülmüşken kapak poliş yaptırın zımba gibi olsun :D

driftboy
05-05-2012, 21:01
zaten motor açılcak azcık bırkalarız :)

murat_ileri
06-05-2012, 23:19
hararet gören motorda nereler zarar geldiğini sökmeden bilemezsin, benim eski arabada başıma gelmişti. lpg için kullanılan T rekor kırılmış motor hararet görmüştü, herşeyi söküp kontrol edince conta ile kurtardık deyip üst kapağı güzelce yaptırıp yola devam dedim. 1 ay kadar sonra yatak sesi gelmeye başladı. şimdiki ustamla konuştuğumuzda bu genelde başımıza geliyor üstü kuvvetlendirirken alt zayıf kalıyor yüklenince biyerlerde arıza çıkıyor diye. 2. kez motor açılıp tekrar yaptırmıştım. o yüzden herşeyin elden geçmesinde fayda var.

EREN34
06-05-2012, 23:24
97 model 1.6 Bravo'mda zamanında harareti kırmızıya dayamış ve o şekilde 5 dk dur kalk trafikte gittim. En son arabayı park ederken çubuk kırmızıyı bile geçmişti:D

Sonuç? Su kaçağı varmış hallettim kapak mapak açmadım. Nasıl bir contadır anlamadım gitti.

Devirdaym değiştir yeni kayışı tak. Arabayı üzmeden gözün kadranda kullan bir hafta kadar. Zaten birşey varsa kokusu anında çıkar.

Bu yaşadığım akıl sır ermez tecrübeden ötürü contan yanmamış gibime geliyor:S :S

driftboy
07-05-2012, 17:44
banada öyle geliyo bugün sanayiye gittim arabayı almaya, aküde hiç şarj yok, takviye yaptık arabayla 50 mt kadar gidiyorum stop ediyo. 2 defa böyle yaptı en son çektirdim arabayı evin önünde yatıyo şu an..

huseyinturk
07-05-2012, 21:51
Pistona hemen zarar gelmez triger kopsa tamam ama hararette zor yuruduysen ole fazla en fazla kapak egilmistir diye duaunuyorum ben

triger kopunca geliyor pistona zarar katılıyorum :D