PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizel debimetre hatası / rölanti bozukluğu ??

huseyinturk
05-05-2012, 18:17
aracım 1.4hdi pug307.biraz fazla yakıyor normal yakması gerekenden ve bilgisayara bağlayınca debimetre ( akışmetre ) hatası veriyor.Ama akışmetrede bir sorun yok iki farklı sıfır akışmetre taktık denedik aynı hatayı yine verdi. beyin ile alakalı bir durum varmıdır yada kablo tesisatındamıdır sorun nasıl anlayabilirim?

Ayrıca mazot azalınca , sarı ışığın yanmasına yaklaşınca bedfort kamyonlar gibi çalışıyor bazen.Stop edip tekrar çalıştırınca normale dönüyor çalışması.
Bir de yine mazot azken stop ettiğimde mazotu geri kaçırıyor zor çalışıyor arada sırada el pompası ile havasını almadan çalıştıramıyorum. Mazotun geri kaçmamasını sağlayan bir parça var o mu işlevini yerine getiremiyor yoksa boru hattında bir kaçakmı var araç hava yapıyor?

Aracım 160.000 lerde 130.000lerde iken triger kopması sonucu komple motor yaptık,rektifiye vs yapmışken bir kere yapalım diye enjektör ve ne varsa sıfırlandır orjinal parçalar ile

berkay_aydin
05-05-2012, 19:29
aracım 1.4hdi pug307.biraz fazla yakıyor normal yakması gerekenden ve bilgisayara bağlayınca debimetre ( akışmetre ) hatası veriyor.Ama akışmetrede bir sorun yok iki farklı sıfır akışmetre taktık denedik aynı hatayı yine verdi. beyin ile alakalı bir durum varmıdır yada kablo tesisatındamıdır sorun nasıl anlayabilirim?

Ayrıca mazot azalınca , sarı ışığın yanmasına yaklaşınca bedfort kamyonlar gibi çalışıyor bazen.Stop edip tekrar çalıştırınca normale dönüyor çalışması.
Bir de yine mazot azken stop ettiğimde mazotu geri kaçırıyor zor çalışıyor arada sırada el pompası ile havasını almadan çalıştıramıyorum. Mazotun geri kaçmamasını sağlayan bir parça var o mu işlevini yerine getiremiyor yoksa boru hattında bir kaçakmı var araç hava yapıyor?

Aracım 160.000 lerde 130.000lerde iken triger kopması sonucu komple motor yaptık,rektifiye vs yapmışken bir kere yapalım diye enjektör ve ne varsa sıfırlandır orjinal parçalar ile

Haydaa , benimde ilk çalıştırmada bedford gibi çalışıyor ve yokuşa parkettiğimde mazotu geri kaçırıyor 5-6 sn geç çalışıyor beyaz duman atıyor.. Geç çalışması için çekvalf taktırıyoruz.. ilk çalıştırmada 2-3 sn rolanti bozukluğu benim avans ayarım bozuk ondan oluyor galiba arıza kodu yok ...

huseyinturk
05-05-2012, 19:40
aracın motor havadayken geç çalışmasının sebebi yüzde 90 mazot borularındaki ufacık bir delikten kaynaklanıyor.Benim başıma geldi o çok öncelerde.Corsada nasıldır bilmiyorum ama peugeotun 1.4hdi motorunda hava filtre kutusunun köşesi titreme ile zamanla dönüş hortumunu sıyırmasından oluyor ve genelde hepsinde var bu sorun.

Motor yaptırdıktan hemen sonra mı yapılıyor bu avansa ayarı? yapıldımı yapılmadımı bilmiyorum ama sadece mazot azalınca bozuyor benimki rölantiyi

huseyinturk
06-05-2012, 11:20
akışmetre sağlamken akışmetre hatası niye verir araç günceli

iki ihtimal kalıyor geriye az bilgimle düşündüğüm
1-kablo tesisatında bir yerlerde temazsızlık
2-beyin ile ilgili bir sıkıntı

iyi bir beyinci varmı istanbulda tanıdığınız??

emre_
06-05-2012, 11:25
Akismetre saglamken araban duzensiz calisiyor ve ariza veriyorsa sorun var demektir bi yerlerde goztepe sanayide var beyinci bi gosterip baktirmanda fayda var ben debimetre saglam gozukurken bile arabam devir cevirmiyodu isteksiz gidiyodu hic bi yerine bakmadan soktum yenisini taktim duzeldi mazot pompanda sorun baslamis olabilir mazot filtren tikaniklik yapmis olabilir o hortumla hava filtresi altindaki ezilen kisimi kontrol et o taraftaki vidasini sok onun yerine bir parca lastik koy ezmez hortumu filtreye giden ve pompaya giden soketli hortumlari sokup yeniden tak bi dene

huseyinturk
06-05-2012, 11:43
Akismetre saglamken araban duzensiz calisiyor ve ariza veriyorsa sorun var demektir bi yerlerde goztepe sanayide var beyinci bi gosterip baktirmanda fayda var ben debimetre saglam gozukurken bile arabam devir cevirmiyodu isteksiz gidiyodu hic bi yerine bakmadan soktum yenisini taktim duzeldi mazot pompanda sorun baslamis olabilir mazot filtren tikaniklik yapmis olabilir o hortumla hava filtresi altindaki ezilen kisimi kontrol et o taraftaki vidasini sok onun yerine bir parca lastik koy ezmez hortumu filtreye giden ve pompaya giden soketli hortumlari sokup yeniden tak bi dene

hava filtre kutusunun altındaki dönüş hortumlarını komple yeniledim kaçak vs vardır belki diye.Hatta enjektöre saplanan T boru girişlerini bile aradım buldum değiştirdim.Filtreden olacağını sanmıyorum çünkü sürekli yapmıyor.Hatta rölanti bozukken kapatıp açınca motoru dzeliyor birden.Elektronik bir sorun var gibi.Akışmetreyide söktük yenisini taktık denedik yine aynı hatayı verdi. düzde 140tan sonra tık yok arabada 18 jant var ama jantlarım çok hafif saçları taktım denedim yine aynı zaten bir şey değişmedi.Ama diğer viteslerde çok rahat çeviriyor devir saatini sonaa bile yaslar bassam rahatlıkla.5. viteste sağır araba anlamadım. 4tede 140 görüyorum maximum 5tede aynı

multispace
06-05-2012, 13:12
enejktör ve turboya baktırdınız mı ? turbo hortumları vs ?

huseyinturk
06-05-2012, 13:31
enejktör ve turboya baktırdınız mı ? turbo hortumları vs ?

enjektörler daha yeni 20.000 ya yaptı ya yapmadılar.Turboya baktırdım temizliğine bakan turbocu şaşırdı benden önce yenilenmişmi artık ne yapılmışsa.Turbo çıkış hortumundada sorun yok ama turboya giren hortumun ucuna tadilat yapmıştık çok zaman önce yinede kaçak olacağını sanmıyorum.Turbo hortumlarında kaçak olsa diğer viteslerdede etki etmezmi ki?

yakuza
06-05-2012, 19:11
enjektörler daha yeni 20.000 ya yaptı ya yapmadılar.Turboya baktırdım temizliğine bakan turbocu şaşırdı benden önce yenilenmişmi artık ne yapılmışsa.Turbo çıkış hortumundada sorun yok ama turboya giren hortumun ucuna tadilat yapmıştık çok zaman önce yinede kaçak olacağını sanmıyorum.Turbo hortumlarında kaçak olsa diğer viteslerdede etki etmezmi ki?

o iş tadilatla olmaz dostum o hortumu yenilersen en azından kafan rahat olur sorunun hortumdan kaynaklanmadığından emin olursun ;)

huseyinturk
06-05-2012, 20:19
o iş tadilatla olmaz dostum o hortumu yenilersen en azından kafan rahat olur sorunun hortumdan kaynaklanmadığından emin olursun ;)

baya köpürttüm etrafını hava kaçağı göremedim ustamda hava emiş o kadar önemli değil dediğinden üstüne düşmedim ama alıcam gibi zaten çok pahalı birşeyde değil

murat_ileri
06-05-2012, 23:26
araçta yazılım varmı? birde motor yaptırırken enjoktörlerin seri numarası (yanlış bilmiyorsam) takıldığında beyine kaydediliyor. bizimde başımızda rölanti ve gaz yememe sorunu var, mercedes vitonun enjektörlerini teste gönderip tekrar takdırdığımızda rölanti sorunları titreme ve gaz yememe sorunları başladı, yazılım önce orjinale dönecek ve tekrar ayarlanacak. inşallah sorunumuz çözülürse buradan sizinle paylaşırım.

huseyinturk
06-05-2012, 23:52
araçta yazılım varmı? birde motor yaptırırken enjoktörlerin seri numarası (yanlış bilmiyorsam) takıldığında beyine kaydediliyor. bizimde başımızda rölanti ve gaz yememe sorunu var, mercedes vitonun enjektörlerini teste gönderip tekrar takdırdığımızda rölanti sorunları titreme ve gaz yememe sorunları başladı, yazılım önce orjinale dönecek ve tekrar ayarlanacak. inşallah sorunumuz çözülürse buradan sizinle paylaşırım.

Araçta yazılım yok.Bahsettiğiniz gibi bir durum olabilir ama akışmetre hatası vermez heralde o durumdan.Aracın sorunu mazot hava karışımını ayarlayamaması sanırım akışmetrenin görevi o.

huseyinturk
05-08-2012, 02:44
konuya derinden bir güncel çekeyim..

Malesef sorun hala çözülemedi. Bu gün beni çileden çıkardı 50 kere stop etti normal giderken.. Akılmetrenin fişini çıkardım bu şekil deneyeceğim bir kaç gün.. Ustam beyinden diyor direk onada 500-1000tl masraf çıkarır diyor delirecem.. Mazot filtresini değiştiricem ilk olarak ,( yan sanayi takmış ustam inşallah onunla alakaldır sorun. ) .

Edindiğim bir kaç fikir daha var..
Enjektör dönüşlerinden, enjektör fişlerine mazot basma gibi durumlar oluyormuş , alakalı olabilirmi?

Ayrıca araç geç çalışıyor mazot geri kaçıyor ama sürekli değil ara sıra kafasına göre yapıyor..

Acayip gerildim bu belirsiz sorunlardan, konu eski muhabbet aynı ama belki görmeyen görür, birinin aklına birşey gelir...