PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gitmeme Sorunu

RSBurak
05-05-2012, 20:22
Araba bayıra gelince patır patır ses yapıyor ve gitmiyor mesela bayırda kaptıramadın yandın kaptırırsan bir sorun yok.çok yavaşlıyor.ancak düze geldiğim zaman 140-150km/h yapıyor bassam dahada gidecek sorun düşük devir yüksek viteste gitmemesi.aklıma gelenler
1-bujiler
2-lpg ayarı
3-bobin
varmı daha önce bu sorunu yaşayan bir bayırda 2. vitese kadar düşürdü beni ve alttan patır patır ses yaptı sağa çektim birraz boşta çalıştı devam ettim bir sorun yok.acaba boğmuş olabilirmiyim arabayı ?
Araba karbüratörlü lpgli subaru legacy 1800cc 1280 kg fwd

Osman Bahadır
05-05-2012, 21:15
Ateşleme sorunun var.

Buji-buji kablosu-bobin üçlüsünün sağlam olduğundan emin ol.

sulhi
05-05-2012, 21:26
altlar yok yani doğrumu?

1998corsa
05-05-2012, 21:30
senın tek problemın lpg sana dıyım bızım aracta da oluyordu, lpg deyken arac sureklı tıkanıklı ve pat pat egzozdan patlatma yapardı... ara sıra tekrarlıyo.

Emre Ekrem
05-05-2012, 21:51
Benzinde yapıyor mu? Lpg daha yüksek oktanlı olduğu için, arızayı daha önce belli ediyor, muhtemelen bobinler

RSBurak
05-05-2012, 21:53
evet alt devirler ölmüş vaziyette.benzinde çalıştıramıyorum karbüratör pislenmiş sanırım.bobini tamir etme şansımız varmı ?

Emre Ekrem
05-05-2012, 22:01
Bildiği kadarı ile tamir edilecek bir parça değil, zira ateşleme ile alakalı olduğu için sıfır almakta fayda var.

RSBurak
05-05-2012, 22:06
bulmak imkansızda o yüzden merak ettim tamir edebilirmiyim diye yarın detaylıca bakayım :(

Osman Bahadır
06-05-2012, 07:34
Bobin ve buji kablolarının dirençlerini ölçerek kontrolünü yapabilirsin. Bujilerde sorun varsa görürsün ve değiştirirsin zaten. Bobin bulmak o kadar da zor olmasa gerek. Diğer subaru'larla ortak değil mi bobini?

ygtrn
06-05-2012, 09:16
senın tek problemın lpg sana dıyım bızım aracta da oluyordu, lpg deyken arac sureklı tıkanıklı ve pat pat egzozdan patlatma yapardı... ara sıra tekrarlıyo.

tamam işte sorun ateşlemede.... ateşlemedeki en ufak bir sorun, lpg'de kendisini benzindekine oranla çokdaha fazla gösterir....

nekadar meraklıyız lpg'ye *** atmaya....

RSBurak
06-05-2012, 10:37
Bobin ve buji kablolarının dirençlerini ölçerek kontrolünü yapabilirsin. Bujilerde sorun varsa görürsün ve değiştirirsin zaten. Bobin bulmak o kadar da zor olmasa gerek. Diğer subaru'larla ortak değil mi bobini?

diğer enjeksiyonlu subaruların bobinlerini bulmak kolayda benimki karbüratörlü olduğu için 5 tane kablo girişi var bunu bulmak biraz zor.

tamam işte sorun ateşlemede.... ateşlemedeki en ufak bir sorun, lpg'de kendisini benzindekine oranla çokdaha fazla gösterir....

nekadar meraklıyız lpg'ye *** atmaya....

:) abi bobinin bozulmasının en önemlii sebebi lpg'miş motor yakıtı yakmak için daha fazla yükleniyormuş ateş sistemine sorunda burdan kaynaklanıyormuş.yoksa lpg bir araba parası kazandırmıştır bize zamanında çok gezdik ama şu an genelde ben kullandığım için benzine dönme niyetim var.

RSBurak
06-05-2012, 12:00
buji kablolarını söktüm bujilere giden kablolar sağlam ama yukarıya çıkan 5.kablo çok fazla oksitlenmiş.tornavidayla biraz temizledim wd40 la temizlesem bir sıkıntı olurmu ? ayrıca yukarı çıkan kablo ne işe yarıyor ? lpg sistemiyle bir bağlantısı var ama anlamadım :confused:

Osman Bahadır
06-05-2012, 12:24
buji kablolarını söktüm bujilere giden kablolar sağlam ama yukarıya çıkan 5.kablo çok fazla oksitlenmiş.tornavidayla biraz temizledim wd40 la temizlesem bir sıkıntı olurmu ? ayrıca yukarı çıkan kablo ne işe yarıyor ? lpg sistemiyle bir bağlantısı var ama anlamadım :confused:

Yukarıya çıkan kablo dediğin bobinin kablosu. Diğerleri de bujilere giden kablolar. Eğer bobinin kablosu kötü durumdaysa başka bir markanınkini uydurarak da olsa değiştir derim.

LPG ile aslında alakası yok. Ama uyanık LPG ustalarının kolayına öyle geldiğinden tetikleme için doğrudan bobinden elektrik aldıkları için o kabloya bağlantı yapıyorlar. Eğer kesmişler veya soymuşlarsa değiştir.

RSBurak
06-05-2012, 12:28
Yukarıya çıkan kablo dediğin bobinin kablosu. Diğerleri de bujilere giden kablolar. Eğer bobinin kablosu kötü durumdaysa başka bir markanınkini uydurarak da olsa değiştir derim.

LPG ile aslında alakası yok. Ama uyanık LPG ustalarının kolayına öyle geldiğinden tetikleme için doğrudan bobinden elektrik aldıkları için o kabloya bağlantı yapıyorlar. Eğer kesmişler veya soymuşlarsa değiştir.

evet kesmişler ek yapmışlar belkide sorun burda.kabloyu değiştireyim girdiği yuvayıda temizleyim birde öyle deneyim sonuç nasıl olacak.bir kere araç çalışırken o kabloyu ellemiştim elektrik çarpmıştı sanırım kaçak var.peki kabloyu değiştirince lpg tetiklemeyi nerden yapacak ?

Osman Bahadır
06-05-2012, 12:46
evet kesmişler ek yapmışlar belkide sorun burda.kabloyu değiştireyim girdiği yuvayıda temizleyim birde öyle deneyim sonuç nasıl olacak.bir kere araç çalışırken o kabloyu ellemiştim elektrik çarpmıştı sanırım kaçak var.peki kabloyu değiştirince lpg tetiklemeyi nerden yapacak ?

İlle de bobin kablosunun kesilip veya soyulup araya girilmesine gerek yok. Üstüne bile dolasanız alır oradan deviri. Ama en güzeli sigorta tablasından almaktır tetiklemeyi.