PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lambda sensörü yardım

ulas
06-05-2012, 11:46
Arkadaşlar önceki sahibi arabamın oksijen sensörü tertibatını iptal etmiş, Tekrar nasıl bunu yapabilirim ayrıca yakıt konusunda verim alırmıyım. Fikirleriniz için teşekkürler :icon_tup:

vtecturbo
06-05-2012, 23:09
ıptal etmıs derken kablolarını flan komple kesıp atmıs mı ?arıza ısıgın yanmıyor mu?

XSi
06-05-2012, 23:20
oksijen sensörü olmadan araba saçma saçma çalışır, stop eder, boğulur vs.

varmak istediğim nokta, oksijen sensörü iptal edilmiş olamaz, olmamalı :)

ulas
07-05-2012, 21:32
ıptal etmıs derken kablolarını flan komple kesıp atmıs mı ?arıza ısıgın yanmıyor mu?

arıza ışığı yanmıyor ama o2 sensörü yok :D

ulas
07-05-2012, 21:33
oksijen sensörü olmadan araba saçma saçma çalışır, stop eder, boğulur vs.

varmak istediğim nokta, oksijen sensörü iptal edilmiş olamaz, olmamalı :)

alet gergin gibi çalışıyo sanki dereceli var gibi :D stop etme yok :soru: :D

Osman Bahadır
07-05-2012, 21:34
Lambdayı söken adam arıza lambasını da sökmüş olmasın :)

ulas
07-05-2012, 21:40
Lambdayı söken adam arıza lambasını da sökmüş olmasın :)

hiç böyle düşünemiştim :D

EREN34
07-05-2012, 21:41
Şu lambda sensörü teori ile uygulama arasında neden fark yaratır? Şu an benim aracımda O2 sensör sok soketi boşta rölanti ip gibi gaz yemede gitmede sıkıntı yok (büyük ihtimal bir set değeri var ona göre düşük perf. çalışıyor)

Al sensör tak. Tesisatta eksik mi var?

Osman Bahadır
07-05-2012, 21:45
Şu lambda sensörü teori ile uygulama arasında neden fark yaratır? Şu an benim aracımda O2 sensör sok soketi boşta rölanti ip gibi gaz yemede gitmede sıkıntı yok (büyük ihtimal bir set değeri var ona göre düşük perf. çalışıyor)

Varsayılan (default) harita (map) üzerinde düzeltme yapmadan yürütüyordur arabayı. Motorun durumundan, enjeksiyon sisteminden ve yakıtın kalitesinden kaynaklanabilecek sapmaları yok sayıyor o kadar. Tapa gazda fark olmaması normal. Çünkü tapa gazda zaten ECU open-loop'a geçer, sensöre bakmaz ve düzeltme yapmaz. Sensör yokken de sürekli open-loop'da gezmiş oluyorsun :)

EREN34
07-05-2012, 21:47
Varsayılan (default) harita (map) üzerinde düzeltme yapmadan yürütüyordur arabayı. Motorun durumundan, enjeksiyon sisteminden ve yakıtın kalitesinden kaynaklanabilecek sapmaları yok sayıyor o kadar. Tapa gazda fark olmaması normal. Çünkü tapa gazda zaten ECU open-loop'a geçer, sensöre bakmaz ve düzeltme yapmaz. Sensör yokken de sürekli open-loop'da gezmiş oluyorsun :)

O zaman bu teoriye göre arabayla gazlarken O2 sensörünün hiç olmaması ile sıfır orj sensör olması arasında perf. açısından bir fark yok.

Tek olay tam gaz olmayan durumlardaki fazla yakıt tüketimi doğrumu?

Osman Bahadır
07-05-2012, 21:50
O zaman bu teoriye göre arabayla gazlarken O2 sensörünün hiç olmaması ile sıfır orj sensör olması arasında perf. açısından bir fark yok.

Tek olay tam gaz olmayan durumlardaki fazla yakıt tüketimi doğrumu?

Teori değil, gerçek.

How to Tune Closed Loop and Open Loop o2 (http://www.enginebasics.com/EFI%20Tuning/Closed%20Loop%20o2.html)

Open loop is when the ECU is not referring to the o2 sensor for feedback. Meaning that the o2 sensor might as well not be there, because the ECU is not using it to modify its timing and fuel maps. If your asking yourself why the ECU would ever want to do this? It is because there are times when you want the motor to run a set amount of timing and fuel, no matter what the conditions.

EREN34
07-05-2012, 22:00
Teori değil, gerçek.

How to Tune Closed Loop and Open Loop o2 (http://www.enginebasics.com/EFI%20Tuning/Closed%20Loop%20o2.html)

Bunu öğrendiğim iyi oldu. Teşekkür ederim.

ReSuL
08-05-2012, 10:06
benim araçta da ilk aldığımda yoktu O2 sensörü.. yakıt tüketimim km de 1 TL gibi idi tüp de :D (ohaa diyenleri duyar gibiyim :D ) sonra ilk iş aldım taktım bosch marka 200 TL cik.. sonra yakıtım 500 lere filan düştü.. hala normal değil tabii.. ama bu arada aracın çalışmasında gitmesinde de bi sıkıntı yok.. sonra akışmetrede bi kablonun fişinin çıkık olduğunu bulduk tesisatta.. taktık.. gaz yemesi eskiye bakarak ciddi anlamda düzeldi ve yakıt da istenilen seviyelere geldi.. ama bu süre zarfında arıza lambası yanmıyodu.. tek sıkıntı bazen araba çalışmıyo ve arıza lambası yakıyodu bi müddet sonra çalışıyodu kendi.. bu durumunda oksijen sensörü ile değil akışmetredeki sıkıntı ile olduğunu keşfettik... umarım yardımcı olur..

aslan7333
08-05-2012, 20:46
Ben de bir ara pug 306 da öyle gezmiştim,sensörün fişi gevşemiş,ne güzel lpg arıza ışığı yakmaz oldu diyordum.Bir gün rölantide egzos zehir gibi lpg kokarken arıza ışığının yanmadığını görünce farkettim ve fişi sağlamladım.tabi arıza lambası hemen yandı.Yakıt tüketimi ve performans da pek bir fark olmamıştı.

ulas
08-05-2012, 21:14
arkadaşlar değerli bilgileriniz için teşekkür ederim şimdi olay izmirde bunu çözebilecek bi usta bulmakta :)

Cliosportve
08-05-2012, 21:21
Bunu öğrendiğim iyi oldu. Teşekkür ederim.

Oksijen sensörü yok diye millet 5-6 boy geriye düştü aracım diye haykırıyordu :)
Yazık oldu onu diyn zihniyetlere öyleyse :)

Bu arada ne için ögrediğin iyi oldu
Beni delmek için mi :)

EREN34
08-05-2012, 21:29
Oksijen sensörü yok diye millet 5-6 boy geriye düştü aracım diye haykırıyordu :)
Yazık oldu onu diyn zihniyetlere öyleyse :)

Bu arada ne için ögrediğin iyi oldu
Beni delmek için mi :)

O2 sensoru alamadim gitti icime dert oluyordu ondan:)

O2 sensorumu filtremi ve komple egzozun sonuna ottomu CAPRAZ!!! takip delecegim seni:)

Capraz Tuning:)

Utku
10-05-2012, 01:02

benim arabam tapagazda kasıyor arızada lambda sensor1 arızası ?

b16a2
06-06-2015, 20:49
Oksijen sensörü iptal edildiğinde aracın avans vurmasına yol açarmı konu biraz hortladı ama