PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Prıns lpg montajı ve özbek opel servisi

vectraGTS
07-05-2012, 21:16
evet arkadaşlar bir dünya para vererek turbo kitli lpg taktırdığımızı sanmışız bir senedir . evet yanlış duymadınız yaptığımız pazarlıkta turbo kitli lpg takılmasını söylediğimiz aracımıza malesef prins yetkili servisi özbek opel de normal lpg kiti takmış yani kandırıldık.

olayın seyri şöyle gelişti:
aracıma lpg sistemini taktırdığım ilk haftadan beri başlayan bir tekleme hatası vardı . ilk hafta bir parçanın fabrikasyon arızalı olduğunu söyleyip değiştirdiler fakat hiç bir değişiklik olmadı defalarca ayar için gittim hiç bir çözüm bulunamadı . yaklaşık bir ay önce tekrar ayar için gittiğimde sorunumuzun lpg beynine aracın devirini okutamadığını söylediler hatta aracı bağladığı bilgisayarda bana gösterdi bunu çözersek senin sorun çözülür dedi ve prins hollandanın sitesine girip bağlantı şeması aradı ama malesef bu sitede o şema çıkmadı.daha sonra bana daha uygun bir gün gel tesisattan motor devrini lpg beynine okutmamız lazım dedi. ben bir kaç gün sonra sabahtan gittim ve araçatan lpg sistemi ile ilgili bir parça iptal edip benim aracın lpg sitemine devir okutmak için bir kablo çektiler. teste çıktı ve araç nispeten daha iyi idi fakat devirlendikçe sıkıntı ufaktan kendini belli ediyordu.bu hali daha iyi dedik ve öylece topladılar arabayı daha iş yerine götüremeden aracım arıza lambası yaktı geri döndüm. aracımı cihaza bağladık çoklu silindir tekleme hatası vermişti usta hemen yapıştırdı buji ve bobin değişecek dedi ama benim araçta böyle bir sıkıntı ilk defa oluyordu ustaya bu hatayı bir silelim dekrarlarsa bir çaresine bakarız dedim ve iş yerine geri döndüm yolda tekrar arıza lambam yandı . ertesi gün tekrar sanayinin yolunu tutum. ustaya arıza lambası yandığını tekrar kontol etmemizi söylediğimde boşa uğraşıyoruz buji ve bobin değişmeden çözülmez dedi. bende bobinlerin tanesi 400 tl 4 tanesi 1600l eder biz bu işe en ucuzundan başlayalım yaptığımız işlemi geri alalım dedim. benim kafama takıldı çünki kablo çektiğimiz yer ateşleme modülü, çıkan arıza ateşleme arızası , kabloyu geri söktürdüm (hatta kalfa arkadaş söylendi boşa söküyoruz bu iş bobin ve buji işi dedi ).kabloyu söküp aracı eski hale getirdik ilk başta lpg sisteminden sökülen parça tekrar takıldı (kibrit kutusu büyüklüğünde üzerinde hiç bir yazı olmayan 3-4 kablo bağlı küçük bir kutu).hata silindi ufak bir ayar yapıldı böyle bir dene denildi düzelmez ise buji ve bobini değişecek denildi. aracı denedim bir iki gün aynı eskisi gibi idi düzelme yoktu tekrar ahmet ustaya gittim.hatanın aynen devam ettiğini başka ne yapabileceğiniz sordum başka yapacak bir şey yok buji ve bobin değisecek sonrasına bakacağız dedi son sözün bu dedim evet dedi peki görüşürüz deyip ayrıldım.

bu arada başka prins bayi bakıyordum araştırıyordum. garanti belgesini felan inceledim bayi araştırıyordum kitapçıkta gözüme çarptı aracımı düzenli aralıklarla özbek opel görürmeme rağman bakım kitapçığımdaki 1000 km ve 10.000 km sayfaları dolmamıştı.ertesi gün özbek opel servise gittim.ahmet ustaya garanti ile ilgili sorun yaşamamam için bu sayfaların dolması gerektiği yazıyor bu kitapçıkta buları doldurumusunuz dediğimde yür git ya başka işin mi ? yok senin bi sıkıntı olursa ben buradayım deyip imzalamadı kitapçığı. ahmet ustaya güvenim kalmamıştı. araştırmalarım ve arkadaşların tavsiyesi üzerine prins yetkili servisi kayra lpg ye gittim tufan ustaya sorunu anlattım hallederim dedi. (bu arada biz bir gün önce garajda aracıma lpg kiti ile birlikte aynı km de takılan buji leri değiştirdik eski bujileri söktüğümüzde aracımızın fakir karışımda yürüdüğünü söylediler bujiler nar gibi kızarmıştı iyi ki arabayı kırmamışsın dediler) aracı makinaya bağladı dedi aracın lpg de fakire düşmüş sen 20.000 km nasıl kullandı bu şeklide dedi. aracı benzine aldı ve 300 km benzinde kullan öyle gel dedi 2 akşam ankara çevre yolunda 100 tl benzinle 300 km yapıp 2 gün sonra kayraya gittim aracı sabah bıraktım öğleden sonra haber geldi aracınız hazır diye neyi var dedim gel konuşuruz dediler .gittiğimde aracımın arızası tesbit edilmiş işlem yapılmış borç listem çıkmıştı . neyi varmış dediğimde aracınıza turbo kitsiz lpg montaj edilmiş eksikleri giderdik parça maliyeti 200 işçilik 100 tl borcunuz toplam 300 tl deyip önüme koydular tabi sevineyim mi üzeleyim mi anlamadım ben beklerdim ki ; aracınıza lpg kitini takan firma eksik işlem yapmış tespit ettik gidin orada taktırmayı bir deneyin olmaz ise biz sorunu şu rakama çözeriz deselerdi , neyse denize düştük yılan sarıldık . kayra lpg servisi siz dua edin aracın moturun kırmamışsınız dedi. ama artık sorunum çözülmüştü aracı prins arıza tespit cihazına bağlayıp aracın devrini lpg beynine okuttuğunu bana gösterdi teste çıktım aracım çok iyi olmuştu tekleme yapmıyordu.

tabi Özbek opel e çok kızmıştım oraya doğru yola çıktım bu arada önce garaja uğrayım oradan geçeyim dedim ve garaja gittim (çok sinirli idim arkadaşlar beni göndermediler kendileri gittiler) Ahmet usta yoktmuş haber bıraktım bakalım dönecek mi dönmez ise prins ana distibütörü ipragaza şikayet ettim hakkımı sonu kadar arayacağım.

lpg taktıracak arkadaşlar özellikle prins taktıracaklar kesinlikle özbek opel servisine gitmeyin.
hayır 200 tl lik parça yerine bana 1500 tl bobin aldıracaktı.hayır dese ki arkadaşım biz seninle ne konuştuk hatırlamıyorum turbo kitli mi kitsiz mi biz bu araca turbo kiiti takmayı atlamışız maliyeti şu kadar birazını sen karşıla biz biraz katkıda bulunalım hatayı giderelim diyeceğine git bobin al buji al diyor ( bu arada 120 tl verip bujileri değiştirdik). bu yaklaşımda bile bulunamadı malesef özbek opel

Osman Bahadır
07-05-2012, 21:27
Çok şey söylerim de neyse...

Daha motor devrini nereden alacağını bilmeyen, karbüratörlü kitten kalma alışkanlıkla bobine bağlantı yapıp devir okumaya çalışan, turbo arabaya turbo map sensörü bağlamayı fazla görüp arabayı boostta fakir yürüten adamlara neden götürüyorsunuz ki arabanızı..? Gerçi siz de haklısınız. Ortalıkta standart 1.6 atmosferik, ne taksan yürüyen arabalarıyla "filanca yerde taktırdım, çok memnunum" diye dolanan onca insan varken neyi, kimi referans alacaksınız ki...

Bu arada eksik parça turbo map sensörü.

Talih.b16
07-05-2012, 21:50
bir arkadaşım sakaryada landirenzonun yetkili bayii hatta disti.bi abim aracıma lpg taktırıcam bi fiyat alırmısın dedi tabii dedim.arkadaşı aradım,benim aracım sayılır dedim uygun fiyat ver dedim allah razı olsun piyasadan baya aşağı bi fiyat verdi sonra abiye dedim fiyat bu.bi saat sonra beni aradı dediki senin arkadaşından 300 lira aşağı takan var dedi aynı marka:)baya bozulup bizim lpg ciyi aradım dedim olum böle böle bizimi öpücen:)kanka takan yeri biliyorum dedi üstü landi gerisi ne olduğu belli olmayan malzeme kullanıcak dedi zaten imkansız o fiyatı vermesi malzemeyi benden alıyor dedi.işte bosch yerine atiker vs vb marka kullanıcak dedi ama görünen landi olucak dedi.aklınızda bulunsun cokda ucuz olunca böyle seylerle karşılaşabilirsiniz

vectraGTS
07-05-2012, 21:53
Çok şey söylerim de neyse...

Daha motor devrini nereden alacağını bilmeyen, karbüratörlü kitten kalma alışkanlıkla bobine bağlantı yapıp devir okumaya çalışan, turbo arabaya turbo map sensörü bağlamayı fazla görüp arabayı boostta fakir yürüten adamlara neden götürüyorsunuz ki arabanızı..? Gerçi siz de haklısınız. Ortalıkta standart 1.6 atmosferik, ne taksan yürüyen arabalarıyla "filanca yerde taktırdım, çok memnunum" diye dolanan onca insan varken neyi, kimi referans alacaksınız ki...

Bu arada eksik parça turbo map sensörü.

bizi yanıltan benden önce başka bir gts e takmış olması ve benim patronun s320 mercedese burada bağlattık referans oldu bize ama diğer gts dede böyle bir sorun yaşanmış ama onlar erken fark edip bastırıp taktırmışlar

Z20LET
08-05-2012, 02:39
200tl den kaçarken kaç kişiye rezil oldular. Yazik sadece...

aslan7333
08-05-2012, 03:28
Çok geçmiş olsun.Bence de hakkınızı arayın.B..kunu çıkarttı bu lpg ciler...

snan1910
08-05-2012, 08:23
ilk taktırdığınız yer esnaf değilde, ikinci yere de esnaf diyemem. sonuçta olay apaçık, garanti var neyin parası bu. prins dist. kesin iletişime geçin. ayrıca bişey alıyosan servisi bayisi çok olanı tercih etcen tek tük yer oldu mu sıkıntı.

vectraGTS
08-05-2012, 10:52
ilk taktırdığınız yer esnaf değilde, ikinci yere de esnaf diyemem. sonuçta olay apaçık, garanti var neyin parası bu. prins dist. kesin iletişime geçin. ayrıca bişey alıyosan servisi bayisi çok olanı tercih etcen tek tük yer oldu mu sıkıntı.

diyorum ya denize düştük yılana sarıldık aracımız düzeldiği için sesimiz çıkarmadık daha 1 yıllık garantim var yaptığı doğru değil ama yapacak bir şey yok :soru:

BlackEmperor
08-05-2012, 11:11
büyük geçmiş olsun,bu ve benzeri esnaflar yüzünden insanlar kime güveneceğini şaşırmış durumda, harama zıkkım olsun dürüst iş yapmayan kim varsa

snan1910
08-05-2012, 11:15
diyorum ya denize düştük yılana sarıldık aracımız düzeldiği için sesimiz çıkarmadık daha 1 yıllık garantim var yaptığı doğru değil ama yapacak bir şey yok :soru:

bence siz biran önce prins tr distribütörüyle irtibata geçin..

ofli
08-05-2012, 11:16
Geçmiş olsun hüseyin abi nasıl esnafmış bunlar ya

dgoo
08-05-2012, 11:20
Benim gts de prinsten epey memnundum
Ayarı güncellemek için gittiğimde turbo map sensörümün olmadığını farkettik
Güncel kullanımda pek sıkıntı yoktu gazladığımda benzinde yürürdüm hep
Yazılımdan sonra araba boostta hemen kesiklik yapıyordu hiç kurcalatmadım nasılsa anlamıyacaklar diye
Siz Ankara gibi bi yerde böyle sorun yaşıyorsunuz birde
Geçmiş olsun...

SOMEONESPECIAL
08-05-2012, 11:28
Hep derim LPG olayında Montaj ve usta unsuru çok önemli. Prins gibi LPG nin
kralı olabilecek bir marka da böyle bir servise nasıl yetki vermiş hayret.

Zararın neresinden dönersek kardır

vectraGTS
08-05-2012, 12:17
bence siz biran önce prins tr distribütörüyle irtibata geçin..

İpragaz a gerekli şikayette bulundum bakalım ne olacak

Osman Bahadır
08-05-2012, 13:23
Özbek'i bilirim, Kayra'yı tanımam bile. Ama bu durumda Kayra'nın bir suçunu göremedim. Özbek turbo map sensörünü takmamış, normal kit takmış, devir de bağlamamış. Kayra deviri bağlamış, turbo map sensörünü takmış. Normal kite dahil olmayan, ekstra parça olan turbo map sensörünün de parasını istemiş. Tabi ki isteyecek. Özbek'in takması gereken ekstra olan bu malzemeyi neden kendisi karşılasın ki? Özbek araca ECU takmasaydı gidip Kayra'ya "garantiden kitin eksiğini tamamla, garantiden ECU tak" mı diyecektiniz? Montajda eksik malzeme varsa sorumlusu montajı yapandır. Ha sizin aracınıza takılan bir malzeme bozulur, o zaman gider herhangi bir servisten değişim istersiniz. Ama şu durumda Kayra'nın garantiden değiştirebileceği veya garantiden müdahale edebileceği bir turbo map sensörü bile yok ortada. Eksik malzemenin hesabını eksik malzeme takıp tam parası alandan sormak lazım.

vectraGTS
08-05-2012, 13:29
kayra ya yapabilaceğim tek sitem bana bilgi verip şu parça eksik biz tespiti yaptık işçilik şu kadar servisinize gidin parçayı oraya taktırmayı deneyin olmzsa biz şu bedele takarız deseydi daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

Osman Bahadır
08-05-2012, 13:39
kayra ya yapabilaceğim tek sitem bana bilgi verip şu parça eksik biz tespiti yaptık işçilik şu kadar servisinize gidin parçayı oraya taktırmayı deneyin olmzsa biz şu bedele takarız deseydi daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

İnanın o parçanın eksik olduğunu, devir de bağlanmadığını Özbek de biliyordur ve Kayra da Özbek'in bildiğinin farkındadır. Ama Kayra, Özbek'te bu sorunun çözülemediğini, bu sebeple ona gittiğinizi düşünmüştür muhtemelen. Müşterisine güzelce durumu izah edip, onayını alıp ondan sonra işe başlasaydı tabi ki daha iyiydi. Ama bunu sizin Kayra ile aranızda geçen diyalog belirler. Siz "aracımın sorununu çözün" demişseniz onlar da sorunu çözmek için ne gerekiyorsa müdahale etmişlerdir. Zaten anladığım kadarıyla devir bağlantısı yapmak için ücret almamışlar, garantiden müdahale etmişler. Ama aracın düzgün çalışmamasının asıl sebebi turbo map sensörünün olmayışı. Aracınızdaki sorunu çözmek için de bu parçayı doğrudan takmış olabilirler. Ama yok siz "aracımın sorunu nedir, tespit edin ama müdahale etmeyin" demişseniz durum değişir.

vectraGTS
08-05-2012, 13:46
İnanın o parçanın eksik olduğunu, devir de bağlanmadığını Özbek de biliyordur ve Kayra da Özbek'in bildiğinin farkındadır. Ama Kayra, Özbek'te bu sorunun çözülemediğini, bu sebeple ona gittiğinizi düşünmüştür muhtemelen. Müşterisine güzelce durumu izah edip, onayını alıp ondan sonra işe başlasaydı tabi ki daha iyiydi. Ama bunu sizin Kayra ile aranızda geçen diyalog belirler. Siz "aracımın sorununu çözün" demişseniz onlar da sorunu çözmek için ne gerekiyorsa müdahale etmişlerdir. Zaten anladığım kadarıyla devir bağlantısı yapmak için ücret almamışlar, garantiden müdahale etmişler. Ama aracın düzgün çalışmamasının asıl sebebi turbo map sensörünün olmayışı. Aracınızdaki sorunu çözmek için de bu parçayı doğrudan takmış olabilirler. Ama yok siz "aracımın sorunu nedir, tespit edin ama müdahale etmeyin" demişseniz durum değişir.

yok ALLAH var yukarıda onay felan alın demedik açıkça sorun çözün dedik.

Chatin
08-05-2012, 20:12
geçmiş olsun hüseyin abi tekrar. bu küçük parça uğruna bu olanlar cidden üzücü. umarım prins in türkiye distribütörü gereken ilgiyi gösterir ve sorunu çözer.

vectraGTS
08-05-2012, 20:31
sağol çetom aynen öyle ufakcık bir parça yüzünden bir sürü sıkıntı yaşadık malesef

vectraGTS
10-05-2012, 17:39
evet 3-4 günlük şikayet macaramız meyvesini verdi sayın ahmet özbek özbek opel servisi sahibi yaptığım masrafı yani 300 tl ödemek zorunda kaldı . tahsilatı bu gün yaptım

BlackEmperor
10-05-2012, 22:25
güzel haber, kendileri adına doğru olanı yapmışlar geçte olsa