PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : frene basıca devir yükselmesi

oktay_41
08-05-2012, 09:53
arkadaşlar 99 model cr-v aracım var araç rolantideyken freni pomplayınca devir biraz yükseliyor 15 felen alıyo bunu yeni fark ettim acaba bu durum normalmi ? yoksa yolunda gitmeyen bişeylermi var ? normalde rolantide çaılışırken herhangi bir sıkıntı yok devir dalgalanması olmuyor hiç yardımcı olursanız sevinirim

orhan_guney
08-05-2012, 09:55
frene dibine kadar basınca yapıyor dimi ? ayağını cekince normale dönüyor.
arkadaşlar 99 model cr-v aracım var araç rolantideyken freni pomplayınca devir biraz yükseliyor 15 felen alıyo bunu yeni fark ettim acaba bu durum normalmi ? yoksa yolunda gitmeyen bişeylermi var ? normalde rolantide çaılışırken herhangi bir sıkıntı yok devir dalgalanması olmuyor hiç yardımcı olursanız sevinirim

TünayK
08-05-2012, 09:55
yolunda gitmeyen şey var tabi ama araba il ilgili değil sen rölantide neden freni pompalıyorsun?

Cliosportve
08-05-2012, 09:57
Normal herşey

oktay_41
frene dibine kadar basınca yapıyor dimi ? ayağını cekince normale dönüyor.

aynen pedalı bırakınca düzeliyor

orhan_guney
bende vtec de var bu olay gecen aklıma takıldı kökluyunce oluyor.freni acaba normelmi anormelmi ?
yolunda gitmeyen şey var tabi ama araba il ilgili değil sen rölantide neden freni pompalıyorsun?

oktay_41
08-05-2012, 09:59
[QUOTE=tünayK;5845801]yolunda gitmeyen şey var tabi ama araba il ilgili değil sen rölantide neden freni pompalıyorsun?[/QUOTE

neden yaptım bende bilmiyorum da bi şekilde farkına vardım işte önemli olan benim freni pompalamam değil sorun varmı yokmu ? onu bilmek

orhan_guney
08-05-2012, 10:00
sıkıntı olursa seni tanırım kefilmisin :D
Normal herşey

oktay_41
08-05-2012, 10:01

iyiymiş valla

Cliosportve

Frene basıp basıp çekince devirin yükselmesi normaldir
Fena kıllantılı adamlarsınız vesselam :)

sercanışık
Ayagın buyukse farkından olmadan gaza da basma ıhtımalaın var veya fren pedalınn yarısına basınca gaza da basarsın ondan dolayı olur :D

oktay_41
08-05-2012, 10:06
Frene basıp basıp çekince devirin yükselmesi normaldir
Fena kıllantılı adamlarsınız vesselam :)

harbiden çok takıntılıyız üstad bide herkes gibi bende aracıma çocuk gibi bakmaya çalışıyorum o yüzden inanılmaz takıntılıyım ama ilgin ve bilgilendirdiğin için teşekkürler

Chn53
08-05-2012, 11:39
benim eski corollamdada ( 99 model ) duruken direksiyonu çevirince devir yükseliyordu... onun bi sebebi varmı ?

mehmetRS
08-05-2012, 11:55
harbiden çok takıntılıyız üstad bide herkes gibi bende aracıma çocuk gibi bakmaya çalışıyorum o yüzden inanılmaz takıntılıyım ama ilgin ve bilgilendirdiğin için teşekkürler

boşver hocam takıntılı olmak bazen iyidir, birşeyler öğrenmemize sebep olur ama Tünay arkadaşımıza katılmadan edemeyeceğim.. neden rolantide fren pompalama? ;)

derece43
08-05-2012, 11:55
benim eski corollamdada ( 99 model ) duruken direksiyonu çevirince devir yükseliyordu... onun bi sebebi varmı ?

hidrolik direksiyon motordan guc cekmesi

ZaZy
08-05-2012, 11:56

hidrolik ve elektrikli direksiyonlarda gücü bir kayış yardımıyla motordan alırlar; eğer aracında fabrika jantından büyük ve ağar bir yant var ise(orjinal tekerlektede bile olabilir); olduğun yerde direksiyonu çevirdiğinde araba zorlanır ve motor gerekli güç için deviri artırır.
benim gözlemlediğim vw sciroccolarda bu etki çok fazla

h.guroglu
08-05-2012, 12:02
sizde iyi gene devir yükseliyor benim bu güne kadar ki araçlarım fren pompalayınce devir düşürüyordu :D:D:D:D

oktay_41
08-05-2012, 12:08
sizde iyi gene devir yükseliyor benim bu güne kadar ki araçlarım fren pompalayınce devir düşürüyordu :D:D:D:D

oda iyiymiş :D neyse demekki rolantide freni pompalamamak gerekiyormuş valla ne soruyorsam anında gerekli bilgiye ve cevaba ulaşıyorum ne güzel bir site bu yafuuuu:D herkese teşekkürler

Schumi
08-05-2012, 12:09
Freni pompalayınca westinghouse vakum çekiyor manifolddan. İçeride düşen vakum yüzünden beyinde rolanti motorunu biraz daha açıyo. Sende sabit basmayıp pompalama ile vakumu dengesizleştirdiğin için oda aç kapa yapmaktansa direk rolanti motorunu daha çok açıyo. Freni bırakıp iç vakum stabil hale gelincede rolanti motorunu olması gereken noktaya çekiyor.

Hidrolik direksiyon motordan güç çektiği için normalde klima açıldığı zamanki gibi rolanti yükselmesi lazım. Bunun içinde hidrolik direksiyon hortumunda bir basınç ölçer müşür vardır. Basınç değişimi algılandığında araç rolantide ise park manevrası yapıyor motordan güç çalıp araç stop etmesin diye rolanti motoru aynı şekilde açılır. Biraz daha kuvvetli araçta belki araç stop etmez ama bayılır far ışıkları dahil kısılır bu sensör bozuksa araç direksiyon çevriminden haberi olmazsa.

oktay_41
08-05-2012, 12:32
Freni pompalayınca westinghouse vakum çekiyor manifolddan. İçeride düşen vakum yüzünden beyinde rolanti motorunu biraz daha açıyo. Sende sabit basmayıp pompalama ile vakumu dengesizleştirdiğin için oda aç kapa yapmaktansa direk rolanti motorunu daha çok açıyo. Freni bırakıp iç vakum stabil hale gelincede rolanti motorunu olması gereken noktaya çekiyor.

Hidrolik direksiyon motordan güç çektiği için normalde klima açıldığı zamanki gibi rolanti yükselmesi lazım. Bunun içinde hidrolik direksiyon hortumunda bir basınç ölçer müşür vardır. Basınç değişimi algılandığında araç rolantide ise park manevrası yapıyor motordan güç çalıp araç stop etmesin diye rolanti motoru aynı şekilde açılır. Biraz daha kuvvetli araçta belki araç stop etmez ama bayılır far ışıkları dahil kısılır bu sensör bozuksa araç direksiyon çevriminden haberi olmazsa.

üstad eline sağlık döktürmüşsün maşallah çok sağol

dorukky
08-05-2012, 19:40
bendede dıreksıyonu tam tur kırınca devır artıyo :D park halındeyken felan devır 1-2 arasına gelıyo