PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : type r - s3

kobeanil11
08-02-2008, 23:32
serencebey burak ın başının etini yememe sebep olan konu... audi... :)

ikisinden birini çok uzun olmayan süre içinde almayı planlıyorum yaklaşık, 35-40 arası bütceyle.. ama bi türlü karar veremiyorum, ctr mi yoksa s3 mü, bunların yanındaki diğer seçeneklerden; cupraları s3 motoru kullanıp önden çekiş olduğu için eledim...aynı sebeple cooper s ide eledim... çünkü type r ve s3 arasında kalmamın sebebi de büyük ölçüde s3 ün 4*4 ü.. :D ama bi şekilde mod lasan bile blow off takılmayan bi motoru olması can sıkıcı.. maf sensörüne bi türlü çare bulamıyolar bildiğim kadarıyla...ama nedense audi ye belki daha önce type r ım olmadığı içindir bi sempati duyuyorum... :icon_wack
yani, type r da arkadan itiş yada 4*4 olsa, yada s3 e blov off takılsa, çok düşünmiycem ama... olmuyo:( dedim bana bi yardım edebilirsiniz belki..:)

TünayK
08-02-2008, 23:37
s3 ııdır.....

cem
08-02-2008, 23:41
Anket ekledim.

Audi S3 diyorum.

kobeanil11
08-02-2008, 23:49
aslında bi yönden de, hergün yaklaşık 50 km yol yapcak biri olarak, okul git gel, gez toz falan, öğrenci halimle s3 beni yakıt anlamında çok hırpalarmı diye de düşünmüyo değilim.. :D

Schumi
08-02-2008, 23:53
Su götürmez şekilde S3 diyorum. 4 çeker iyidir iyi. Özellikle hothatch bir araçta oldumu tadından yinmez.

Schumi
08-02-2008, 23:54
aslında bi yönden de, hergün yaklaşık 50 km yol yapcak biri olarak, okul git gel, gez toz falan, öğrenci halimle s3 beni yakıt anlamında çok hırpalarmı diye de düşünmüyo değilim.. :D

ama şimdi sen yakıt dersen yakıt sarfiyat konusunda görmüşündür type-r lar 1.6 motor gibi yakıyo sakin kullanım ile. audi de hele s3 te az yakıcağını sanmıyorum. obd2 den bağlanan 2 map taşıyan map switch ler var. onlar ile ekonomik map e de geçsen sanırm type-r sakin kullanımda daha az yakar. birde s3 sürekli 4 çeker ise buda yakıtı etkiler.

grkm
08-02-2008, 23:58
typer daha uygun görünüyor senin için.

BerKsk
type-R.....

kobeanil11
ya iki katı falan yakmadıktan sonra sonuçta keyif için düşündüğüm için, çok da dert etmemek lazım ama yinede dediğim gibi, okula mesafe çok ve henüz sıradan bir öğrenciyim..:D

cem
09-02-2008, 00:11
ya iki katı falan yakmadıktan sonra sonuçta keyif için düşündüğüm için, çok da dert etmemek lazım ama yinede dediğim gibi, okula mesafe çok ve henüz sıradan bir öğrenciyim..:D

Dostum TypeR ve S3 benzin konusunda karşılaştırırsak tamamen alakasızlar,
senin için uygun olan Type R olacaktır.s3 biraz cebini yorar ;)

BMK TypeR
typer dıyorum:)

Almanci Tane-R
S3 alman efsanesi
TypeR japon efsanesi
hangisini alırsanız alın
bir efsane almış olacaksınız :)

Şahan
walla zor soru ya..atmosferik severim ben ama, s3 diincede başka bişey oluyo :) ama sanırım audiye müdahele etmek zor gibi duruyo ve ctr'ın artık her türlü "keyif" parçası bakkalda bile var :) çok zevkli olabilir standart bir ctr alıp keyif keyif yavaş yavaş yapmak..

kobeanil11
09-02-2008, 00:21
ya spor arabanın önden çekiş olması type r hakkında kafama tek takılan... keşke şunu arkadan yapsalarmış...:D sürekli sarcak, kafayı yiycem diye s3 ağır basıyo yoksa type r fena uzuyo, rolling de falan...muhtemelen de s3 ü her defasında yiycektir... ama yoltutuş frenaj konsunda s3 çok fena bi makina.. :)

sevdiğim bi test pilotu type r için 'this is what a real engine is' diyodu..:D

Schumi
09-02-2008, 00:24
k20 harika bir motor ama bir aracı bütün olarak ele alman lazım. yakıt sorun değilse yol tutuş frenaj gibi ve çok önemli olmasada konfor gibi unsurlarda s3 daha iyi bir tercih. karda sürmesi bile çok zevkli :) birde s3 lere bov takılamadığı konusunda eminmisin. 180 hp lik 1.8 turbo sport olanlarına takılabiliniyor. golf gti lara takılabiliniyor. s3 de takılması lazım özel bir sensör vs.vs. problemi yoksa.

Edit: Turbonun torku ile sürüş keyfini direk etkiler. Aslında araç seçerken sürüş tarzı aracın hangi özelliklerinin yoğun kullanılacağı önemli. Herkez millete gider yapıp rollingde geçmek için almıyor arabayı.

tipo16v
09-02-2008, 00:25
Tabir yerinde ise gazlamak için Type-R'ı, konfor güvenlik ve performans bi arada olsun diyerekte S3 ü seçerdim. Bence en iyi kararı ikisinide fırsat bulup kullandığında kendin verirsin.

kobeanil11
09-02-2008, 00:28
hocam 1.8 20v motrlar için söylüyorum, bunlarda blow off takılınca blow of un dışarıya attığı hava yakıt hava karışımındaki ayarlarda problem yaratıyo, yani normalde, bov un dışarı attığı havaya motor yeniden ihtiyac duyuyo... o yüzden de bi süre sonra maf sensörünü bozuyo... ha takılmıyomu takan var.. hatta bu araç için özel bov larda üretiliyo, 1.8 20v lerin hayranı çok, sitelerinden falan takip ediyorum.. yeni bov çıktı işte sorun yaratmıyo falan diyolar ama, sonra 2 ay sonra yok ya olmadı sensör bozuldu diye geri dönüyolar.. :) ha benim takip edemediğim glişmelr oluyosa onu bilmem...:) bende bi 1.8 20 v severim de...:)

kobeanil11
09-02-2008, 00:33
ha dediğim gibi, eger okula gidiş gelişim, 10-15 km falan olsa hadi 20 olsun neyse ama, 50 km buluyodur.., o yüzden yakıtı düşünüyorum, yoksa performans için düşündüğün arabadan tasarruf bekleyen düşünce tarzından nefret ederim... :)

STP
09-02-2008, 00:36
k20 harika bir motor ama bir aracı bütün olarak ele alman lazım. yakıt sorun değilse yol tutuş frenaj gibi ve çok önemli olmasada konfor gibi unsurlarda s3 daha iyi bir tercih. karda sürmesi bile çok zevkli :) birde s3 lere bov takılamadığı konusunda eminmisin. 180 hp lik 1.8 turbo sport olanlarına takılabiliniyor. golf gti lara takılabiliniyor. s3 de takılması lazım özel bir sensör vs.vs. problemi yoksa.

Edit: Turbonun torku ile sürüş keyfini direk etkiler. Aslında araç seçerken sürüş tarzı aracın hangi özelliklerinin yoğun kullanılacağı önemli. Herkez millete gider yapıp rollingde geçmek için almıyor arabayı.

takılmıyor. forgenın ozel uretım bı splıtter valfı cıkarıldı ama oda ıstenılenı saglamadıgı ıcın kullanılmıyo. normal HKS bov taktıgındada bellı km sonra hemen arac arıza moduna gecıp gıtmıyor...

Şahan
09-02-2008, 00:43
bovsuz s3 yerine hondatalı type-r diyorum :)

Schumi
09-02-2008, 00:44
hocam 1.8 20v motrlar için söylüyorum, bunlarda blow off takılınca blow of un dışarıya attığı hava yakıt hava karışımındaki ayarlarda problem yaratıyo, yani normalde, bov un dışarı attığı havaya motor yeniden ihtiyac duyuyo... o yüzden de bi süre sonra maf sensörünü bozuyo... ha takılmıyomu takan var.. hatta bu araç için özel bov larda üretiliyo, 1.8 20v lerin hayranı çok, sitelerinden falan takip ediyorum.. yeni bov çıktı işte sorun yaratmıyo falan diyolar ama, sonra 2 ay sonra yok ya olmadı sensör bozuldu diye geri dönüyolar.. :) ha benim takip edemediğim glişmelr oluyosa onu bilmem...:) bende bi 1.8 20 v severim de...:)
o dışarı atılan hava subaru sti larda dahi normalde gerekiyo. onun için recirculate yani geri dönüşümlü özel bir sistem ile farklı bir bov takılıyo. aslında ben yanlış yazdım. gidip bi hks monza takamıyorsun ama recirculate özellikli bir bov uygun bir bağlantı ile hem subarularda hem 1.8t lerde sorunsuz çalışıyor olması lazım. yani ben öle biliyorum. çok ciddi yüklenen araçlarda bu sistem uygulanmıştı.

kobeanil11
09-02-2008, 00:51
valla benim bildiğim en kral 1.8 t de bile bov kullanılamadığı... :) subaru larda bu hava yakıt karışımının kütle oranlarını sürekli anlık ölçen bi alet varmı bilmiyorum tam olarak.. ama bu maf sensor o işe yarıyo ve en ufak sapmada, kafayı yiyo.. araba bazı devirlerde kitleniyo kalıyo... işin kötüsü, bu motorda maf sensörünü kandırmakda mümkün olmadığı için, ayar yapılamıyo... dediğim gibi, sürekli bu motor için bişeler üretiyolar ama, bi türlü çozemediler...bi çözseler... s3 ü geçtim, 1.8 t sport a razıyım...:D

Schumi
09-02-2008, 00:53
valla benim bildiğim en kral 1.8 t de bile bov kullanılamadığı... :) subaru larda bu hava yakıt karışımının kütle oranlarını sürekli anlık ölçen bi alet varmı bilmiyorum tam olarak.. ama bu maf sensor o işe yarıyo ve en ufak sapmada, kafayı yiyo.. araba bazı devirlerde kitleniyo kalıyo... işin kötüsü, bu motorda maf sensörünü kandırmakda mümkün olmadığı için, ayar yapılamıyo... dediğim gibi, sürekli bu motor için bişeler üretiyolar ama, bi türlü çozemediler...bi çözseler... s3 ü geçtim, 1.8 t sport a razıyım...:D
yani çuf duyayımda gerisi fark etmez diyorsun :D:D

kobeanil11
09-02-2008, 00:55
audi için evet.. öyle de denebilir... bi audi sevgisidir gidiyo bakalım... :) dediğim gibi, type r kullanmadım.. o yüzden yeterince sağlıklı bakamıyo olabilirim...

kobeanil11
09-02-2008, 00:57
gerçi dediğim gibi, 4*4 hala type r ın benim kafamdaki yeri için en önemli eksisi,yoksa gaza geldik gidiyoruz bov diye ama type r a 1.8t yi tercih etmem, olcaksa s3 olsun..:)

Serencebey
09-02-2008, 00:58
olm anil get yat sana S3 cok fazla :D

alırız sana bi tane 1.4is takılırsın :hahaha:

G_TT_I
09-02-2008, 00:58

yok oyle bişey:
tüm denemelerimle sabit:(boost gostergesi, wideband, ve maf olcumleri.....)
bende forge dump valve ve hks bov var + reloc kit.
bov boost peak gordukten sonra basınc cabuk dusuyo, afr ile yakından uzektan alakası yok.
reloc takınca basınc biraz artıyo ama gene dusuyo.
dump valve takınca ise basınc sabit.
N75 ile bov takınca sonuc daha iyi.
direk garrett takarsan hiçbir sorun kalmaz catcuf sorunsuzca gazlarsın bov ile

maf filitre kulanımına gore bozuluyo 250 ytl cok korkulası bişey degil 2 senede 1 kere anca bozulur

S3 e gelinnce kalkısı diger quatrolar gibi degil, ama viraj konusunda gercekten cok zevkli.

Yakış galamazsan 10.2lt gazlarsan 12.3 ve.......

ilerde para harcamak istersen buyuk turbo ve 350+++++++++ beygir.

birde s3 un sıfır fiatı ile typer nin kini karsılastırısan s3 biraz ust sınıf kalıyo

ama atmosferik olucak diyosan direk typer

kobeanil11
09-02-2008, 01:00
olum uğraşma benle uyuyamıyorum... :) tamam type r diyosun sen biliyorz.. :D
sizin oralara taşıncam ha haberin olsun burak, böylece gönül rahatlığıyla s3 alablirim..:D

kobeanil11
09-02-2008, 01:04
enteresan, ben neler yapanlar duydum yinede 1-2 ayda bir maf bozuyo diyolar.. 2 seneyi geçtim, 6 ayda bir de bozulsa razıyım ama, daha önce bu sorunu çözen duymamıştım..:) ama bunu duyduğuma üüzüldüğümü söyleyemem...:D çok iyi haber...:)

Grs91
09-02-2008, 01:10
yaw adam akıllı gıdersen fazla yakmaz 80 90 gıdersın hıc de yakmaz.. s3 derim ben

Dragger
09-02-2008, 07:27
S3 bence, chiple gayet iyi yürüyor.

Ferhat_V
09-02-2008, 07:46
audi s3 diyorum..

orc
09-02-2008, 09:30
bende s3 diorum :D

ali
09-02-2008, 10:39
s3 hayalimdeki arabaydı bi zamanlar, ama honda fanatiği olduktan sonra type-r ağır basıyor...ama s3 e hayır diyemem, 4*4 özelliğinden dolayı ve şu videoyu her izleyişimde S3 diyorum :);)

yani 2 side olabilir :)

http://www.youtube.com/watch?v=m4SpmtFADkk

M3CSL
09-02-2008, 11:15
s3 dıorum bende bundan sora dusunduğum arabalardan birisi .. konfor prestıj performans bir arada...

Schumi
09-02-2008, 11:23
s3 hayalimdeki arabaydı bi zamanlar, ama honda fanatiği olduktan sonra type-r ağır basıyor...ama s3 e hayır diyemem, 4*4 özelliğinden dolayı ve şu videoyu her izleyişimde S3 diyorum :);)

yani 2 side olabilir :)

işte eğlence budur. varsın type-r 3-5 boy geçsin. herşey rolling değil bu dünyada bazıları öle zannetsede :) araçtan zevk almalı amacın sürüş tarzın hangi aracı sana daha yakın tutuyosa o alınmalı.

G_TT_I
09-02-2008, 11:30

QUATTRO tabi.............

UnnAmeD
09-02-2008, 14:11
s3 bıldıgım kadarıyla quatto degıl yanlız :) gereklı durumlarda 4 cekerı kullanan bır sıstem mevcut.ısmıde haldex gıbı bısıydı sanırım.performans konusunda ctr agar basıcaktır cunkı arada cook fazla bır kılo farkı var.dıger krıterlerde s3 ustun olabılır ama.modlama konusu ıse en az ctr kadar s3ude yukleyebılırsın.tuketım olarak ctr cok daha makul olucaktır.

Serkan.S
09-02-2008, 14:28
Although dubbed quattro®, the S3 uses a different four-wheel drive system. The Haldex coupling adjusts the bias from the front to rear axle as grip changes - most of the time it operates as a front-wheel drive.

Ben s3 yerine 1.8t seçerim o motorun önü daha açık ayrıca daha hafif

Eriador
09-02-2008, 15:30
bence S3 :)

PROMINENT
09-02-2008, 15:47
s3 al tabiki gazlamadığın müddetçe yakmayan bir araba..ayrıca sürekli 4*4 falan değil gerekli gördüğü zamanlarda devreye giriyor sistem..ayrıca bir arkadan itiş gibi kaya kaya çıkması çok zevkli..performansı ve güvenliği ise + sı bence type r düşünme bile s3 varken keyif bazı şeylerden önce gelir yeri geldimi yorulmadan da kullanabileceğin bir araba..

kobeanil11
09-02-2008, 19:43
aa s3 de haldex olduğunu bilmiyodum, ben direk sürekli dört çeker sanıyodum, o zaman çok daha mantıklı... zaten arkadaşlardan birinden de blow off için yardım alabileceğimizi bildiğim için rahatım.. :)

G_TT_I
09-02-2008, 21:10
5 nesil quattro var sanırım 6 da cıktı, rs4 ve a4 quatro da kullanılan sistemden sonra geliştirildi.

başlangıçta %90 arka %10 gibi, hissetiklerim: ısıklardan filan cıkarken arkaya veriyo oldugu gibi
karda on patinaja kalırsa arkasını yanına alıp geliyo.
kuru zeminde ve hızlı viraj içini hiç anlatmıyım :):):)

eger mavi, kırmızı ve siyah kutu haldex alırsanız surekli %50-%50 yada surekli arkadan itiş yapılabiliyo.

http://www.youtube.com/watch?v=vMcLZX7i_V0

aynı haldex- quattro

emreekin
09-02-2008, 22:36
bende s3 derim yaaa....

Schumi
09-02-2008, 23:56
5 nesil quattro var sanırım 6 da cıktı, rs4 ve a4 quatro da kullanılan sistemden sonra geliştirildi.

başlangıçta %90 arka %10 gibi, hissetiklerim: ısıklardan filan cıkarken arkaya veriyo oldugu gibi

eger mavi, kırmızı ve siyah kutu haldex alırsanız surekli %50-%50 yada surekli arkadan itiş yapılabiliyo.

aynı haldex- quattro
bal damlıyo sölediklerinden. :(

Oytun
10-02-2008, 00:05
s3 ağır
s3 yola güc kaybı var
s3 full elektronik ugrasılmaz
s3 konforlu
s3 yol tutusu cok iyidir, güven verir, keyiflidir
ayrıca arkadaslarında dedigi gibi s3 haldex sistemine sahip, sürekli 4 ceker degil...
haldex controller alınıp cok guzel kurcalanır :)

sadece chip yapıp devam edeceksen yada orjinal bineceksen s3 iyidir..

Görkem
10-02-2008, 00:43
benim seçimim s3 olurdu..............

Eray Yümsel
10-02-2008, 03:16
ikiside kıyak araçlar ama s3 derim

kobeanil11
10-02-2008, 20:39

aynı haldex- quattro

çok güzel anlatmışsın ya... :D hemen alasım geldi... ama haldex hakkında hiç biişe bilmediğimi ögrendm.. :icon_wack kırmızı siyah mavi kutu derken ne dediğin mesela..:D

yalnız normalde sadece arka kullanıyo anladım burdan ben... %90 arka %10 gibi derken sanırım %90arrka %10ön yapıyo demek istedin... ama kardada ön kayarsa demişin, yani burdanda normalde önü kullanıyo anladım.. hangisini demek istedin?:soru:

kobeanil11
10-02-2008, 21:03
videodan da anladığım sadece arkayı kullandığı, peki bu ya tam 4*4 yada tam arkayı hangi model s3 ler barındırıyo??

G_TT_I
10-02-2008, 21:21
aracı kasmadan normal bi şekilde kullandıgım zaman onden cekişli gibi davranıyo.
viraj da ise yuke gore gücü dagıtıyo.

Karda yada camurlu biyerde turboyu doldurup 0dan kalkarsam ( yagmurda yerler ıslakken yapmıo, ön ler hiç sarmıyo:)] ön tekerler patinaj cekerken bi anda güç arkaya gidiyo, ve tekme yemiş gibi oluyosun.

3 farklı haldex var bunlar surekli 4x4 yada surekli arkadan itişli yapıo. 900 doalr gibide rakamı var
bu arada bunlar esp kapalı iken, s3 de kapanıyomu bilmiorum

rsozkan
11-02-2008, 14:04
dort ceker cok ceker bence type r

kobeanil11
11-02-2008, 18:57
aracı kasmadan normal bi şekilde kullandıgım zaman onden cekişli gibi davranıyo.
viraj da ise yuke gore gücü dagıtıyo.

Karda yada camurlu biyerde turboyu doldurup 0dan kalkarsam ( yagmurda yerler ıslakken yapmıo, ön ler hiç sarmıyo:)] ön tekerler patinaj cekerken bi anda güç arkaya gidiyo, ve tekme yemiş gibi oluyosun.

3 farklı haldex var bunlar surekli 4x4 yada surekli arkadan itişli yapıo. 900 doalr gibide rakamı var
bu arada bunlar esp kapalı iken, s3 de kapanıyomu bilmiorum

ben araştırırım onu detaylı hocam, yalnız walla azından bal damlıyo, hem önden hem arkadan hem 4*4 oluyo daha ne olsun.. :) yani bu haldexler sonradan da alınıyo, oo o da güzel..:)

ahk
12-02-2008, 08:02
sıfırsa kesinlikle s3 derdim ama 35-40 arası butceye type-r derim.

focus musty35
12-02-2008, 08:53
kesinlikle s3 içi dişı kalitesi markası güçü turbosu vs vs.... ;)