PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Evo X vs. STI 2008

Sixinc.unbuffed
09-02-2008, 15:25
Arkadaşlar merhaba, son sti ve son evo hakkında herkesin bi ön yargısı tercihi vardır, bu iki arabayada *** atmadan o onu dover o sundan iyi bundan kotu demeden tek bir kelimeyle hangisini seçerdiniz?.

Eriador
09-02-2008, 15:35
yeni STI ın kasası bence çok kötü . Zaten hep Evo öndeydi her zamn Evo derdim öle devam ediyoz ...

Berkan
09-02-2008, 15:48
Evo X

http://www.supercars.net/carpics/3928/2008_Mitsubishi_LancerEvolutionXGSR2.jpg
engine Type 4B11 Aluminum Inline-4
position Front Transverse
aspiration Turbocharged & Intercooled
valvetrain DOHC, 4 Valves per Cyl w/MIVEC VVT
fuel feed Injection
displacement 1998 cc / 121.9 cu in
bore 86 mm / 3.39 in
stroke 86 mm / 3.39 in
compression 9.0:1
power 220.0 kw / 295 bhp @ 6500 rpm
hp per litre 147.65 bhp per litre
bhp/weight 191.93 bhp per weight
torque 421.66 nm / 311 ft lbs @ 4400 rpm
drive wheels 4WD w/S-AWC, AYC, ASC
body / frame Until Steel
front brakes Vented Discs w/4-Piston Calipers
f brake size 351 mm / 13.8 in
rear brakes Vented Discs w/Twin-Piston Calipers
r brake size 330 mm / 13.0 in
front wheels F 45.7 x 21.6 cm / 18 x 8.5 in
rear wheels R 45.7 x 21.6 cm / 18 x 8.5 in
front tire size P245/40R18 93Y
rear tire size P245/40R18 93Y
steering Rack & Pinion w/Hydrualic Assist
f suspension MacPherson Strut w/Forged Control Arms, Bilstein Shock Absorbers, Eibach Coil Springs
r suspension MultiLink Strut w/Bilstein Shock Absorbers, Eibach Coil Springs
weight 1537 kg / 3389 lbs
wheelbase 2650 mm / 104.3 in
front track 1545 mm / 60.8 in
rear track 1545 mm / 60.8 in
length 4495 mm / 177.0 in
width 1810 mm / 71.3 in
height 1480 mm / 58.3 in
transmission Twin Clutch SST 6-Speed Automated Manual or 5-Speed Manuall
gear ratios 3.655:1, 2.368:1, 1.754:1, 1.322:1, 1.008:1
final drive 4.062:1

New Sti

http://www.supercars.net/carpics/3919/2008_Subaru_ImprezaWRXSTi1.jpg

http://www.subaru.com.tr/images/newsti/technical.jpg

EMG
09-02-2008, 15:50
Evo X tercih ederdim..

TarikS
09-02-2008, 16:06
Yeni STi'ın HB kasası çok hoşuma gidiyor.. STi seçerdim sanırım..Ama seçmeden önce bir test sürüşü yapardım..Evo X da güzel çünkü..

T-MIVEC
09-02-2008, 16:11
Evo X .

BurakAuris
09-02-2008, 17:49
bence de evo 10 yeni sti ın kasası eskisine nazaran daha kotu hb olayı hos durmamıs bence sti gibi bir araba hb olmamalı..ama izlediim videolara gore stock sti stock evo10 dan daha ii gbii gozukuo..ama ben evo derdim..en azından yol tutusu ve malzeme omurunden dolayı her zmn on sıralarda olacaktır..

tool
09-02-2008, 18:01
evo 10 kasasina sti motoru swaplamak istiyorum :D

Schumi
09-02-2008, 18:09
fanteziye gerek yok diyorum bence. swap felan :D bence evo x

LAST_ZZ
09-02-2008, 18:53
performansta evo yol tutusta subı

teggy
09-02-2008, 18:58
performansta evo yol tutusta subı

tam tersi olmasın ? :)

dragon07
09-02-2008, 19:16
performansya subaru yolk tutustada subaru.zaten üreticide kabul edıor.subaru cok gusel oldu

emir
09-02-2008, 19:41
evo tabiki

subarı kasayı değiştirdi güzel olmadı bence

kobeanil11
09-02-2008, 19:49
ben stock halleri için,motor dada yol tutuşta da subarunun daha iyi olcağını düşünüyorum, hatch olsa bile ben subaru tercih ederim..... :) eski kasalar için evo diyodum ama, bu evonun kasanın arka taraf bana biraz enteresan geldi, lastikler çok na-ait duruyo.... subaru yuda çok kötü diye düşünüyodum, canlı görünce fikrim baya değşti..:D ondandırki sti...

Sixinc.unbuffed
09-02-2008, 19:58
vallahi ben evo sahibi olarak, aynı zamanda evo motorunun modifiye yaparken daha verimli ve daha ucuz oldugunu bilerek yeni evonun metroseksüel arabası oldugunu dusunuyorum, bence bu arabalar sadece belilrli bi kesime hitap etmeli, sti arka taraf ve camurluklar falan şahane teknik cok guzel evodada teknik muhteşem ama nedense bilmiyorum subaruyu alırdım ön panjur nekadar kötü olsada... Bu arada evo 11 in prototip bi çizimini gördüm geçen, oda yeni sti gibi hb. Evo 10 son sedan heralde. Ama saf adrenalin için evo 9 derim... Otoparkta bi arakaşınııza bende bu var derken "çıkalım yola göstericem sana" dermiş gibi bir tipi var 9un. Ama 10da o yok bence. O yüzden sti.

ygtrn
09-02-2008, 21:54
arkadaslar iki arabayla ilgili baya bir bilgim var hep takip ederim ve arastırırım
1.subarular herzaman için malzeme ve işçilik kalitesi olarak mitsubishilerden açık ara üstündür mitsubishilerin iç mekanları bir süre sonra dökülmeye ses yapmaya baslar
2.evet mitsubishi ler evo9 a kadar yol tutus ve performans olarak subarudan iyi. yeni sti 300 hp ve 0-100 km yi 4.6 saniyede tamamlıyor evo ise 295 hp 4.5 saniye çok az bir fark var ancak subarulara getirilen yeni bir sistem var bu bir önceki sti dada vardı.bu özellik motor gücünü ön ve arka tekerleklere istediğiniz oranda dağıtabilme özelliği tabi limiti var maximum %65ini öne veya arkaya verebiliyorsunuz ancak yeni kasalarda bu nasıl bilmiyorum aynıdır herhalde yani demek istediğim söz konusu kalkıs ise motor gücünün%65ini arka tekerleklere vererek daha iyi bir sonuç alınabilinir tahminimce.öteyandan yine sti da bulunan sürüs ayar sistemi orta konsolda bulunan bir aya dümesiyle isterseniz aracınızı %10 yakıt tasarrufuyla performansı düsük olara kullanabiliyorsunuz. ha baktınız ışıklarda altınızda sti olmasına rağmen dangalağın teki size artislik yapıp ara gaz veriyor ozaman aracınızı tek dokunusla yarıs moduna alıyorsunuz ve bu olayda böylelikle son buluyor.iki aracın son versiyonlarının yol tutuslarıyla ilgili birşey söyleyemiyecem ancak sti ın hatcbac olmasının bir sesebinide yol tutusu olarak tahmin ediyorum arkasını fazla savurmasın diye olabilir
3.iki aracında tipine yorum yapmak gereksiz bence sonuçta zevkler tartısılmaz ancak imprezayı canlı görmenizi tavsiye ederim resimlerden yorum yapmayın bence mükemmel mitsubishi de bence tip olarak mükemmel yani kısacası ben iki aracında tipine bakmadığım için STİ diyorum

teggy
09-02-2008, 22:11
tutuslarıyla ilgili birşey söyleyemiyecem ancak sti ın hatcbac olmasının bir sesebinide yol tutusu olarak tahmin ediyorum arkasını fazla savurmasın diye olabilir

Keşke savursa arkasını, hala önden kayma sorunu var, inatla çözmeyecekler heralde bunu, kapılar da çıtalı, arkası da top gibi hb... BM videosunda Keichi dayı el freni çekip duruyordu virajlarda understeerdan kurtulmak için. Kısaca ileri değil geri götürdüler bence arabayı.

ygtrn
09-02-2008, 22:20
Keşke savursa arkasını, hala önden kayma sorunu var, inatla çözmeyecekler heralde bunu, kapılar da çıtalı, arkası da top gibi hb... BM videosunda Keichi dayı el freni çekip duruyordu virajlarda understeerdan kurtulmak için. Kısaca ileri değil geri götürdüler bence arabayı.

bahsettiğim motor gücünü aktarma sistemiyle önünü arkasını savurma olayını istediğin gibi ayarlayabilirsin %65ini öne ver asıl gaza tamamdır...evet o kısmı unutmusum kapılar artık çıtalı aracın en güzel kısmı oydu bence rezil ettiler ve arka farlarında değismesi lazım çok emanet duruyor ama arka şekline bisi diyemem fena değil

connectfun
09-02-2008, 22:23
bence görünüş ve tasarım olarak evo ama subarunun eski kasarı evoların eski kasalarından daha iyidir. evo kullanmamamıs biri olarak yorum yapamam ama subaru = full adrenalin diyebilim aractan inesim gelmedi :) iç dizayn olarak sti lar daha dolu gibi gelior evolar bos normal bir araba gibi börünüyor subaru daha gösterişli o açıdan diyebilirim

ygtrn
09-02-2008, 22:54
Japonların son olarak yaptıgı bütün arabalar gösteriyor ki ruh' denen olaylari kalmamiş bazılarımızın aradigi o saf ve sadelik ayrıyetten barındırdıgı hırcın cocuk imaji günden güne japonlarda almanlarin uslu cocuklarina özenme tarzindaki karakteristik yapıda arac uretmeye basladıklarını gösteriyor..ama 2 arac arasından bir secim yapmak gerekirse evo x genlerindeki evo kanını hala gururla taşıyor diyebilirim.

evet arkadasım sana üzülerek katılıyorum subaru bu konuda iyi değil ancak aracın iç mekanı verdiği kalite hissi donanımı açık ara önde

M_PROJECT
10-02-2008, 00:45
evo 10 kasasina sti motoru swaplamak istiyorum :D

bende seninle bu dusunceleri paylasiyorum arkadasim

yeni evo cok yakisikli ozellikle beyazi cok deli . sti ise motoru cok gusel cezbedici .. sti suan evodan cok cok ustun durumda motor bakimindan .

Görkem
10-02-2008, 00:46
evo x bence çok daha güzel duruyo,,subarunun bu son kasası maalesef bence hiç hoş değil,,,,zevk meselesi ama bana evo daha yakın......

Renç
10-02-2008, 01:07
içimdeki Subaru ateşini hiçbir evo söndüremicek gibi, X'da dahil:p:p :icon_tup:

Sixinc.unbuffed
10-02-2008, 03:46
arkadaslar iki arabayla ilgili baya bir bilgim var hep takip ederim ve arastırırım
1.subarular herzaman için malzeme ve işçilik kalitesi olarak mitsubishilerden açık ara üstündür mitsubishilerin iç mekanları bir süre sonra dökülmeye ses yapmaya baslar
2.evet mitsubishi ler evo9 a kadar yol tutus ve performans olarak subarudan iyi. yeni sti 300 hp ve 0-100 km yi 4.6 saniyede tamamlıyor evo ise 295 hp 4.5 saniye çok az bir fark var ancak subarulara getirilen yeni bir sistem var bu bir önceki sti dada vardı.bu özellik motor gücünü ön ve arka tekerleklere istediğiniz oranda dağıtabilme özelliği tabi limiti var maximum %65ini öne veya arkaya verebiliyorsunuz ancak yeni kasalarda bu nasıl bilmiyorum aynıdır herhalde yani demek istediğim söz konusu kalkıs ise motor gücünün%65ini arka tekerleklere vererek daha iyi bir sonuç alınabilinir tahminimce.öteyandan yine sti da bulunan sürüs ayar sistemi orta konsolda bulunan bir aya dümesiyle isterseniz aracınızı %10 yakıt tasarrufuyla performansı düsük olara kullanabiliyorsunuz. ha baktınız ışıklarda altınızda sti olmasına rağmen dangalağın teki size artislik yapıp ara gaz veriyor ozaman aracınızı tek dokunusla yarıs moduna alıyorsunuz ve bu olayda böylelikle son buluyor.iki aracın son versiyonlarının yol tutuslarıyla ilgili birşey söyleyemiyecem ancak sti ın hatcbac olmasının bir sesebinide yol tutusu olarak tahmin ediyorum arkasını fazla savurmasın diye olabilir
3.iki aracında tipine yorum yapmak gereksiz bence sonuçta zevkler tartısılmaz ancak imprezayı canlı görmenizi tavsiye ederim resimlerden yorum yapmayın bence mükemmel mitsubishi de bence tip olarak mükemmel yani kısacası ben iki aracında tipine bakmadığım için STİ diyorum

Subarunun Hb tasarıma geçmesinin nedeni toyotanın subarunun büyük bir hissesini aldıgından diye duydum. Bu güç aktarım olayından eminmisin? Çünkü evo sahipleride dahil cogu insan evolardada tarmac gravel yada snow modunda onden ceker arkadan ceker 50,50 80,20 gibi şeyler söylüyor ama mitsubishimotorsun web sayfasında teknik makalelerde boyle bişey olmadıgını, zaten boyle bi araçta olamıycanı, içerdeki ayar difransiyel kilitlenme zamanı gaz direksiyon tepkisi ile ilgili oldugunu kalın harflerle yazmışlar. Tork dagılımını performans için üretilen bir araçta yapmak cok anlamsız ve agırlık + güç kaybı açısından cok mantıksız gibi yazılar yazıyordu. Subarudaki güç olayıda ( arttırılıp azaltılma) çok basit bir map switch zaten stand alone bi beyinde bunu yıllardır arakdasım kendi subarusunda kullanıyor, oda buyuk bi yenilik diil. Subaru dediğin değişken tork dagılımını nasıl yapmış çok merak ettim? Bunu bi teknik bir acıklama olarakmı okudun? Evet evodada tarmacta arkadan kendini araç daha kolay bırakıyor ama bu demek diilki guc yüzdesi arkada... Test edildi onaylandı. Evoların iç mekanı bencede subarunu gerisinde ama evodaki 4G63 gibi efsane bi makina subaru boxer motorundan ozellikle 2.5 litreden cok daha saglam ve verimli oldugunu her kosulda kanıtladı. Ama artık üniversite bitiyor arkada kocaman bi kanada daha fazla ihtiyacım olmıycak, subaru daha sıradan gözüktüğü için (yenisi) vede göze batmaktan cok rahatsız oldugum için subaru diyorum. Yoksa perf. açısından evo derim. Gunlük kullanım için STI.

07AFH37
10-02-2008, 11:24
hb araçları sevmiyorum ama her zaman sti tercih ederim kasası ne olursa olsun

ygtrn
10-02-2008, 14:51
Subarunun Hb tasarıma geçmesinin nedeni toyotanın subarunun büyük bir hissesini aldıgından diye duydum. Bu güç aktarım olayından eminmisin? Çünkü evo sahipleride dahil cogu insan evolardada tarmac gravel yada snow modunda onden ceker arkadan ceker 50,50 80,20 gibi şeyler söylüyor ama mitsubishimotorsun web sayfasında teknik makalelerde boyle bişey olmadıgını, zaten boyle bi araçta olamıycanı, içerdeki ayar difransiyel kilitlenme zamanı gaz direksiyon tepkisi ile ilgili oldugunu kalın harflerle yazmışlar. Tork dagılımını performans için üretilen bir araçta yapmak cok anlamsız ve agırlık + güç kaybı açısından cok mantıksız gibi yazılar yazıyordu. Subarudaki güç olayıda ( arttırılıp azaltılma) çok basit bir map switch zaten stand alone bi beyinde bunu yıllardır arakdasım kendi subarusunda kullanıyor, oda buyuk bi yenilik diil. Subaru dediğin değişken tork dagılımını nasıl yapmış çok merak ettim? Bunu bi teknik bir acıklama olarakmı okudun? Evet evodada tarmacta arkadan kendini araç daha kolay bırakıyor ama bu demek diilki guc yüzdesi arkada... Test edildi onaylandı. Evoların iç mekanı bencede subarunu gerisinde ama evodaki 4G63 gibi efsane bi makina subaru boxer motorundan ozellikle 2.5 litreden cok daha saglam ve verimli oldugunu her kosulda kanıtladı. Ama artık üniversite bitiyor arkada kocaman bi kanada daha fazla ihtiyacım olmıycak, subaru daha sıradan gözüktüğü için (yenisi) vede göze batmaktan cok rahatsız oldugum için subaru diyorum. Yoksa perf. açısından evo derim. Gunlük kullanım için STI.
teknik bir makale olarak okumadım ancak aracın tanıtım filmi olsun internet sitesi olsun ve bazı araba dergileri olsun çoğu yerde bu özelliği okudum hatta topgearın bir bölümünde bu özelliği test ediyorlardı yani bu özellik var 2.si evoların son kullandığı sistemi bilmiyorum ancak bütün evolarda bildiğim birşey var yanlızca tek bir düğmeyle 4x4 yada4x2 olarak araç ayarlanabiliyor yanlızca bunu duydum3. sü evet evonun bahsettiğin modelinin motoru daha verimli ancak duyduğum kadarıyla o araç400 hp ve haliyle tabi daha verimli olur ve şöyle bir olayda var dikkatinizi çekerim mitsubishiler sralı düz motor kullanıyor yani motor gücünü difransiyele aktarmak için ekstra disliler dirsek falan bunlarda sanzumana oradanda tekerleklere aktarılan gücü bi nebze azaltıyor subaruda ise boxer motor olduğundan motorun krank mili direkt olarak sanzumana bağlı olduğu için bu noktaya kadar herhangi bir güç kaybı sözkonusu değil yani subarunun motorumu verimli mitsubishimi bilmiyorum ama is motordan çıkıp aktarmaya gelince değisiyor subaru aktarmada herzaman daha iyi
ayrıca sormamıssın ama eklemek istiyorum evolar subaruya oranla daha fala yol tutusunu fabrika çıkısı kule gergisiyle sağlıyor subaruda ise böyle bir olay yok subarunun yok tutus mantığını özetliyim bütün iş motorda bitiyor....arabaların en ağır parçası olan motor tekerleklerden nekadar fazla yukarı yerlestirilirse virajlarda merkezkaç kuvveti okadar artar haliylede araç buna oranla fazla savrulur örnek olarak mitsubishiyi verebiliriz subaruda ise boxer motor kullanılmasının en önemli sebeplerinden birisi motorum mümkün olduğunca aşşaya yerlestirilebiliyor olması mesela subarularda kaputu açtğınız zaman motor bloğunu göremezsiniz çünkü motor assadadır bu yüzdende virajlarda merkezkaç kuvveti en aza indirilir ve araç fazla savrulmaz kule gergisi olmamasına rağmen bu araç yol tutusunda bir dahidir mitsubishi kadar iyi yol tutar ancak bu araca kule gergisi uygulanırsa mitsubishilere oranla açık ara farkla daha iyi yol tutusu sağlanabileceğini tahmin ediyorum...ve ayrıca kule gergisi aracın konforunu bir nebze törpüler yani mitsubishi yol tutus için konfordan çalıyor subaru ise ikisini bir arada sunuyor....
şunuda ekliyim tabiki mitsubishinin motoru standartlara daha uygun olduğundan modifiyeye daha açıktır subaruya oranla daha ucuza ve koyal bir şekilde modifiye edilebilir

ygtrn
10-02-2008, 15:31
şekildeki resimde vites topuzunun arkaındaki yuvarlak düğme sürüş modu (ekonomik yarış 3.bir modda vardı ama neydi hatırlamyorum) sürüsmodu düğmasinin arkasındakide gücü tekerlere istediğiniz gibi aktarmaya yarayan ayar düğmesi:icon_tup:
http://images.leftlanenews.com/content/september2007/subaru-impreza-sti-7.jpg

Serkan.S
10-02-2008, 15:38
teknik bir makale olarak okumadım ancak aracın tanıtım filmi olsun internet sitesi olsun ve bazı araba dergileri olsun çoğu yerde bu özelliği okudum hatta topgearın bir bölümünde bu özelliği test ediyorlardı yani bu özellik var 2.si evoların son kullandığı sistemi bilmiyorum ancak bütün evolarda bildiğim birşey var yanlızca tek bir düğmeyle 4x4 yada4x2 olarak araç ayarlanabiliyor yanlızca bunu duydum3. sü evet evonun bahsettiğin modelinin motoru daha verimli ancak duyduğum kadarıyla o araç400 hp ve haliyle tabi daha verimli olur ve şöyle bir olayda var dikkatinizi çekerim mitsubishiler sralı düz motor kullanıyor yani motor gücünü difransiyele aktarmak için ekstra disliler dirsek falan bunlarda sanzumana oradanda tekerleklere aktarılan gücü bi nebze azaltıyor subaruda ise boxer motor olduğundan motorun krank mili direkt olarak sanzumana bağlı olduğu için bu noktaya kadar herhangi bir güç kaybı sözkonusu değil yani subarunun motorumu verimli mitsubishimi bilmiyorum ama is motordan çıkıp aktarmaya gelince değisiyor subaru aktarmada herzaman daha iyi
ayrıca sormamıssın ama eklemek istiyorum evolar subaruya oranla daha fala yol tutusunu fabrika çıkısı kule gergisiyle sağlıyor subaruda ise böyle bir olay yok subarunun yok tutus mantığını özetliyim bütün iş motorda bitiyor....arabaların en ağır parçası olan motor tekerleklerden nekadar fazla yukarı yerlestirilirse virajlarda merkezkaç kuvveti okadar artar haliylede araç buna oranla fazla savrulur örnek olarak mitsubishiyi verebiliriz subaruda ise boxer motor kullanılmasının en önemli sebeplerinden birisi motorum mümkün olduğunca aşşaya yerlestirilebiliyor olması mesela subarularda kaputu açtğınız zaman motor bloğunu göremezsiniz çünkü motor assadadır bu yüzdende virajlarda merkezkaç kuvveti en aza indirilir ve araç fazla savrulmaz kule gergisi olmamasına rağmen bu araç yol tutusunda bir dahidir mitsubishi kadar iyi yol tutar ancak bu araca kule gergisi uygulanırsa mitsubishilere oranla açık ara farkla daha iyi yol tutusu sağlanabileceğini tahmin ediyorum...ve ayrıca kule gergisi aracın konforunu bir nebze törpüler yani mitsubishi yol tutus için konfordan çalıyor subaru ise ikisini bir arada sunuyor....
şunuda ekliyim tabiki mitsubishinin motoru standartlara daha uygun olduğundan modifiyeye daha açıktır subaruya oranla daha ucuza ve koyal bir şekilde modifiye edilebilir

Bence bu bilgilerin biraz kulaktan dolma bilgiler gibi geldi bana.O motor 400 bg filan dedin :beuj:.Tmm bende subaru daha çok severim ama yol tutmadığı bi gerçek kule gergilik bi fark yok arada ,ayrıca araç önden kayıyo savrulmuyor.

khan
10-02-2008, 15:40
goruntu gorecelidir, biri onu begenir biri bunu begenir tercih meselesi.

ama butun olarak baktiginizda eski kasalarda evo ile sti kiyaslanirdi evonunda stiinda ustun oldugu yonler vardi ama 2008 sti ile evo x bence artik kiyaslanmaz. sti cok ustun bir araba oldu, ilerleyen zamanda ortaya cikacak. 2008 kafadan kaymanin k sini yapmiyor arkadaslar araba genel olarak degisti. yoltutus, performans, konfor hepsinde sti ustun zaten yeni motoru kiyaslanmaz bile inanilmaz bir kapak yapildi. bunca zamandir karsilastimalarda hickimsinin deginmedigi bir konu vardi artik cozuldugu icin ben degineyim. subaruyu sinirlayan sey kapaklardaki restriksiyondu. boxer motor yapisindan dolayi kapaklar ilerleyen zamanda yetersiz kaliyordu ama yeni dual avcs ile cok sey degisti. araba stock olarak 245 whp veriyor bu inanilmaz bir rakam. onceki kasalarin en iyisi 195 whp veriyordu;) sadece tune ve egzoz intake ile 300 whp veriyor araba ve neredeyse 500nm wtq bu rakamlara yabanci olmayan arkadaslar nasil bir gelistirme oldugunu anlarlar.

Sixinc.unbuffed
10-02-2008, 16:12

Vallahi nediyim artık, kendim evoyla hergün 100+ km yapmasam, toefldan 600 alıp anadilime yakın ingilizcede 100lerce sayfa onaylanmış teknik makale okumasam sana inanıcam. Top gear videolarını bidaha sözlükle izle derim orda çok ufak nüanslar var o normal sokaktan geçen adam anlasın diye o şekilde anlatıyor ama arabanın sahibi olup tekniğide biliyosan birazda ingilizce okuma yazma varsa biliyosun neyin ne oldugunu... Tarmacta 4X2 dediğin :) ki bu imkansız bişey... Araba arkadan sürüş hissi veriyor ama hiç bir evo 6-7-8-9 hiç bir zaman 4X2 olmadı yada sti. ALL WHEEL DRIVE : Türkçesi her tekerden sürüş gibi bişey... Difransiyellerin kilitleri ve kilitlenme zamanları + bunları manuel yada elektronik ayarlamalarla ilgili durumlar soz konusu evo,sti arasındaki farklarda bunu evo, sti bilinçli sahipleri zaten tartışır arada burda ağır kaçar yazmıyorum. Ben daha başta o iyi bu kötü *** atmayalım dedimde, yani bu konu bilen bilmeyene cok açık teknik olarak nekadar okusanda iki araçtada yaşamak lazım. O yüzden bu daha iyidir daha kötüdürü geçelim, ikisininde bi tık daha iyi oldugu yerler var ama kule gergisi falan demişsin, çok acaibime gitti. 4X2 demişsin buda çok acaip:) Açık ara fark demişsin, bunu dünya araba otoriteleri ikisni birbirinden seçilemeyecek kadar yakın buluyorlar kara verme aşamasında sen cok acık demişsin buda çok acaip :). Tahminden öte, biraz teknik özellikleri okursan daha yararlı olur eminim.

Saygılar.

Sixinc.unbuffed
10-02-2008, 16:17
goruntu gorecelidir, biri onu begenir biri bunu begenir tercih meselesi.

ama butun olarak baktiginizda eski kasalarda evo ile sti kiyaslanirdi evonunda stiinda ustun oldugu yonler vardi ama 2008 sti ile evo x bence artik kiyaslanmaz. sti cok ustun bir araba oldu, ilerleyen zamanda ortaya cikacak. 2008 kafadan kaymanin k sini yapmiyor arkadaslar araba genel olarak degisti. yoltutus, performans, konfor hepsinde sti ustun zaten yeni motoru kiyaslanmaz bile inanilmaz bir kapak yapildi. bunca zamandir karsilastimalarda hickimsinin deginmedigi bir konu vardi artik cozuldugu icin ben degineyim. subaruyu sinirlayan sey kapaklardaki restriksiyondu. boxer motor yapisindan dolayi kapaklar ilerleyen zamanda yetersiz kaliyordu ama yeni dual avcs ile cok sey degisti. araba stock olarak 245 whp veriyor bu inanilmaz bir rakam. onceki kasalarin en iyisi 195 whp veriyordu;) sadece tune ve egzoz intake ile 300 whp veriyor araba ve neredeyse 500nm wtq bu rakamlara yabanci olmayan arkadaslar nasil bir gelistirme oldugunu anlarlar.

Dual avcs iyi bi gelişme ama, zaten çift vanoslu araçlar var piyasada bu çıgır acan bi yenilik değil, Evoda mivec makina ama oda armut toplamıyor alt blok 2.5 litre veriminde çalıştığını idda edenler var.. Sti gelişirken japonyanın en büyük holdinginin ufak araba şirketçiği en büyük kozu evoyada bişeyler yaptı tabiki gıdıkladılar biraz... Benim anlamadım bu iki arabayı dünya araba otoriteleri bile birbirinden ayıramazken burda bazı arakadaşlar birini doğan birini ferrari yaptı :).

G_TT_I
10-02-2008, 16:22
walla ne yazdınız oyle uzunki, bilmiorum ama evox.
içini daha yani gordum, oaraba japon olamaz

ygtrn
10-02-2008, 17:14
Bence bu bilgilerin biraz kulaktan dolma bilgiler gibi geldi bana.O motor 400 bg filan dedin :beuj:.Tmm bende subaru daha çok severim ama yol tutmadığı bi gerçek kule gergilik bi fark yok arada ,ayrıca araç önden kayıyo savrulmuyor.

arkadasım sen beni tam anlamadın galiba mitsubishinin özel seri bir arabaı var 400 hp diye biliyorum yani bunda bisi yok duydum sadece
kule gergisine gelince taktıranlar biir takmadan önce ve taktıktan sonra aradaki farkı....ciddi bir yol tutusu artması meydana gelir

Serkan.S
10-02-2008, 17:25
arkadasım sen beni tam anlamadın galiba mitsubishinin özel seri bir arabaı var 400 hp diye biliyorum yani bunda bisi yok duydum sadece
kule gergisine gelince taktıranlar biir takmadan önce ve taktıktan sonra aradaki farkı....ciddi bir yol tutusu artması meydana gelir

4G63 400 hp özel seri değil kendi motoru evo nun. Fq-400 dedimiz model ingilterede mitsubishi mühendisleri tarafından geliştirilen özel bir model gene aynı motor üzerinden, farklı bir motor yok yani.Ayrıca kule gergisi çok fark ettirir ama subaru ile evo arasındaki yol tutuş farkı sadece bir kule gergisi ile özetlenemez.Ama yeni sti da yol tutuşu oldukça düzeltmişler evoX un ne duruma geldine dair bir bilgim yok onun için birşey söyliyemicem.

ygtrn
10-02-2008, 17:26
Dual avcs iyi bi gelişme ama, zaten çift vanoslu araçlar var piyasada bu çıgır acan bi yenilik değil, Evoda mivec makina ama oda armut toplamıyor alt blok 2.5 litre veriminde çalıştığını idda edenler var.. Sti gelişirken japonyanın en büyük holdinginin ufak araba şirketçiği en büyük kozu evoyada bişeyler yaptı tabiki gıdıkladılar biraz... Benim anlamadım bu iki arabayı dünya araba otoriteleri bile birbirinden ayıramazken burda bazı arakadaşlar birini doğan birini ferrari yaptı :).

arkadasım ben oxfordta okuyorum suan.....4x2 den kasıt yani istediğin zaman önden çekis kullanıosun istediğin zaman 4x4 bunu kastetmek istedim ayrıca subarular hakkında daha fazla bilgim var evet mitsubihi hakkında yanlıs birşey söylediysem olabilir ama mitsubishilerde güç aktarmayla ilgili birşey duymadım yanlızca önden çekis veya 4x4 seçeneği olduğunu biliyorum 6 7 de öyleydi yani 8 9 10 nasıl bir fikrim yok
ancak motor düzeni aktarma ve merkezçak kuvvetiyle ilgili bahsettiklerimi kimse inkar edemez ayrıca bi arkadas yorum yapmıs araba savrulmuyor kayıyor diye araç belli bir noktaya kadar savrulur sonra kaymaya baslar savrulmanın temelide merkez kaç kuvvetinde yatar

Serkan.S
10-02-2008, 17:38
arkadasım ben oxfordta okuyorum suan.....4x2 den kasıt yani istediğin zaman önden çekis kullanıosun istediğin zaman 4x4 bunu kastetmek istedim ayrıca subarular hakkında daha fazla bilgim var evet mitsubihi hakkında yanlıs birşey söylediysem olabilir ama mitsubishilerde güç aktarmayla ilgili birşey duymadım yanlızca önden çekis veya 4x4 seçeneği olduğunu biliyorum 6 7 de öyleydi yani 8 9 10 nasıl bir fikrim yok
ancak motor düzeni aktarma ve merkezçak kuvvetiyle ilgili bahsettiklerimi kimse inkar edemez ayrıca bi arkadas yorum yapmıs araba savrulmuyor kayıyor diye araç belli bir noktaya kadar savrulur sonra kaymaya baslar savrulmanın temelide merkez kaç kuvvetinde yatar

Merkez kaç kuvvetinin ne oldunu biliyoruz inanılmaz bi fizik problemi değil sonuçta;ama ben önden kaymadan bahsediyorum savrulma değil bu bir tutunma problemidir.Ve evo daha iyi tutunuyo bu bir gerçek.

ygtrn
10-02-2008, 17:51
[QUOTE=Serkan.S;217205]Merkez kaç kuvvetinin ne oldunu biliyoruz inanılmaz bi fizik problemi değil sonuçta;ama ben önden kaymadan bahsediyorum savrulma değil bu bir tutunma problemidir.Ve evo daha iyi tutunuyo bu bir gerçek.[/QUOTE
valla daha nasıl bir açıklama yapabilirimki
evolar tabiki daha iyi tutuyor o konuda bisi sölemedim anlatmak istediğim daha farklı bir şey

senna
10-02-2008, 17:52

oxford abc xyz mühim değil

yol tutuşunu sadece merkez kaça bağlamak yanlış olur dif özellikleri, amortisor yay özellikleri vs vs bi çok farklı faktor devreye giriyor,sadece merkez kaç diyip basit lise fiziği gibi düşünmek cidden yanlış olur

subarunun önceki şaselerinde kronik olarak bi understeer vardı bu su götürmez bi gerçek değişk lsd kombinasyonlarıylai farklı çalışmalarla bi nebzede önüne geçmeye çalıştılar faka t tabi bi yere kadar

otomobil testi olan prglar artık çoğu yanlı yayın ypaıyolar bu zaten prgların çoğunda belli

ygtrn
10-02-2008, 17:56

yol tutuşunu sadece merkez kaça bağlamak yanlış olur dif özellikleri, amortisor yay özellikleri vs vs bi çok farklı faktor devreye giriyor,sadece merkez kaç diyip basit lise fiziği gibi düşünmek cidden yanlış olur

subarunun önceki şaselerinde kronik olarak bi understeer vardı bu su götürmez bi gerçek değişk lsd kombinasyonlarıylai farklı çalışmalarla bi nebzede önüne geçmeye çalıştılar faka t tabi bi yere kadar

otomobil testi olan prglar artık çoğu yanlı yayın ypaıyolar bu zaten prgların çoğunda belli

arkadasım tabiki senin dediklerinin hepsi doğru ben sadece sti ın çok bilinmeyen bir yönününden bahsetmek istedim bilenler yine vardır tabi bilmeyenler için bahsettiklerim subarunun evoya göre avantajlı olduğu yerlerdi sadece

ygtrn
10-02-2008, 17:58
arkadaslar oxfordtanda kasıt ingilizce bilmem yani yanlıs anlasılmasın lütfen

M_PROJECT
10-02-2008, 18:09
bu forumda cok kisi ingilizce biliyor zaten ...
dccd sistemi sti da var evet ama hic bi zaman senin dedigin gibi rwd etkisi yaratmiyor . yazdiklarindan bunu cikardim . hic wrx yada sti kullandin mi bilmiorum ama . yagmurda cok canimi sikiyor kafadan kaymasi ile . sti da da bu kafadan kayma mevcut . cekisi kontrol eden bir sistem gibi gorunsede yeteri kadar iyi deil bana gore

Serkan.S
10-02-2008, 18:11

senna yanlış anladın eskişehirde oxford varda bizmi gitmedik dedi adam :beuj:

SkY
10-02-2008, 18:17
sırf kasası için bile ben evo seçerdim açıkcası..:)

ygtrn
10-02-2008, 18:55
neyse beyler ben o çekis sistemini hiç dene fırsatı bulamadım fikrimide sorarsanız sti derim her nekadar aracın içine ettilersede garip bir çekiciliği var

kobeanil11
10-02-2008, 20:29
ya ben evo yuda subaru yuda süper derecede tanımam, evonun motorunun performansa daha açç olduğu, şasisinin de arkayı bırakmaya daha açık olduğu bi gerçek... boxer motorun en büyük artılarından birinin düşüük ağırlık merkezi olduğunu bilirim... ayrıca subaruda motor önde olduğu için, ''ki boxer motor dediğin arkada olmalıdır olmalıdır'' tatsızlık vercek düzeyde fazla önden kayar... gerçi bunu yeni kasada biraz çözdüler sanırım...
ama şahsen ben hala -subaruyu baya yakından inceleme şansım olduğu için söylüyorum-, subarunun kasasının çok güzel olduğunu düşünüyorum...

he bu arada fizikte merkez kaç kuvveti diye bişe yoktur, merkezcil kuvvet daha doğru bi kullanımdır.... :)

Sixinc.unbuffed
10-02-2008, 20:32
4X2 diye aracın çekişini ayırmak öne arkaya almak yok böyle bişey evo 5den beri eminim önceside yüksek ihtimal. Sadece rwd kiti var. Oda oyle bi tuşla falan diil arabanın kimyası değişiyor. Ayrıyetten merkez kaç falan gibi basit bi durum diil bu, bu arada ben fizik okuyorum onuda soyliyim :) okul konusuna girmişken optik fizik, merkez kaç diye bi kuvvet yok zaten buda yeni yeni çıktı duymuşsunuzdur, öyle tabir edilen bi kuvvet var tabi ama merkez kaç değil. Neyse konu çok dağıldı, 4X2 falan tek tuşla gibi bişey yok araştır görüceksin.

Schumi
10-02-2008, 20:33
he bu arada fizikte merkez kaç kuvveti diye bişe yoktur

ben yazıcaktım da yazmiyim dedim :) lise fiziğinde görmüştük :)

Sixinc.unbuffed
10-02-2008, 20:33
%99.99 STI içinde aynısını diyorum tek tuşla 4X2 gibi bişey mümkün diil. Kullananlar bilir, yorum yazar mutlaka.

Schumi
10-02-2008, 20:35
%99.99 STI içinde aynısını diyorum tek tuşla 4X2 gibi bişey mümkün diil. Kullananlar bilir, yorum yazar mutlaka.
172 lik navarada var 4x2 , 4x4 seçimi. ama bende sti da olduğunu sanmıyorum.

kobeanil11
10-02-2008, 20:49
walla bende öyle öne-arkaya kaydırmalı bi 4*4 olduğu mith ini duymuşutum subaru da ama, o harbiden mith miş... :) hatta benim duyduğum istediğin oranla ayarlıyabiliyosun diyeydi... ancak öyle olsaydı, subaru yu da drift için kullanan çıkardı, ama oyle bi olay olmadığı gibi, subaru oversteer i yatkın olduğu için, deil drift önü bırakmadan arkayı bıraktırmak bile bi başarı.. :)

khan
10-02-2008, 22:45

evet dual avcs yi 94 model legacy kullaniyordu mesala, hatta atmosferik legacy 86 da kullaniyordu;)

ben cigir acti demedim sadece sti icin cok buyuk bir gelistirme dedim.

neyse ben bu tip konulara yazi yazmayi pek sevmem ama yazmis bulunduk.

evo iyidir bosverin sti falan.

alp1903
10-02-2008, 23:09
sti da zaten tek yenilik güç kaybını azaltmışlar yaa hiç bi yenilik yok valla ne yapcaksın :D

Serkan.S
11-02-2008, 02:30
boxer motorun en büyük artılarından birinin düşüük ağırlık merkezi olduğunu bilirim... ayrıca subaruda motor önde olduğu için, ''ki boxer motor dediğin arkada olmalıdır olmalıdır'' tatsızlık vercek düzeyde fazla önden kayar... gerçi bunu yeni kasada biraz çözdüler sanırım...

Arkaya koyunca arkada kayıyor; porsche de çözmeye çalışıyor bunu senelerdir. :D

öncel
11-02-2008, 15:18
tabiki impreza.
buyrun izleyin. http://www.youtube.com/watch?v=Wmzf050qa40

kobeanil11
11-02-2008, 18:54

arka kaysın ya daha ne isterim... :D

ygtrn
11-02-2008, 19:42
4X2 diye aracın çekişini ayırmak öne arkaya almak yok böyle bişey evo 5den beri eminim önceside yüksek ihtimal. Sadece rwd kiti var. Oda oyle bi tuşla falan diil arabanın kimyası değişiyor. Ayrıyetten merkez kaç falan gibi basit bi durum diil bu, bu arada ben fizik okuyorum onuda soyliyim :) okul konusuna girmişken optik fizik, merkez kaç diye bi kuvvet yok zaten buda yeni yeni çıktı duymuşsunuzdur, öyle tabir edilen bi kuvvet var tabi ama merkez kaç değil. Neyse konu çok dağıldı, 4X2 falan tek tuşla gibi bişey yok araştır görüceksin.

yav artık tek tuslamı tek bilmemneylemi bilmiyorum ama evolarda sadece önden çekis sistemi istenildiği taktirde 4x4 seçeneği olduğunu biliyorum dogrumudur yanlısmıdır onu söleyin

ygtrn
11-02-2008, 19:46

ancak benim foresterım arkadan kayıyor beyler isteyene tur attırabilirim:beuj:türkiyeye gelince tabi:)

SubieGuy
12-02-2008, 00:35
EVO vs STi yaklasik 14 yildir icinde oldugum ve artik duymaktan gina gelen bir karsilastirma icinde, o yuzden uzatmadan ve yorumlamadan yeni kasada iki kardes-rakip firmanin neler yaptiklarini yazacagim, ki bilgileriniz dogru yonde kalsin. nette ne yazik ki cok miktarda yanlis bilgi dolasiyor, sonucta secim kisisel tercih meselesidir, iki araci da alan yanlis tercih yapmis olmaz, birini alip sonra digerine gecen arkadaslarimiz her iki tarafta da var.
Neyse, polemiksiz, sadece bilgi amacli. kisaca:

Govde:
STi bir alt segmente goz dikti ve hatchback yapti, WRC'de basari ve daha cok baz model satis amacli sevenlerini uzdu. Cirkin bir sade kasa cikarip, STi versiyonunda daha agresiflestirip piyasaya sunmayi secti, once esegimizi kaybettirip sonra buldurdu.
EVO X muthis bir PR ve reklam destegi ile harika bir konsept cikardi, sonradan gercegini sulandirdi, yine de gorunus (en azindan onden gorunus) basarili.

Motor:
STi ozellikle kapak dizayninda cok buyuk bir verimlilik hamlesi ile , EJ207 blogunu daha da gelistirdi, daha asagiya (agirlik dengesi icin) ve daha buyuk intercooler ile yerlestirdi ve tork bandini genisletti.
EVO ise efsanevi, inanilmaz beygirler kaldiran demir dokum 4G63 blogunu cope atti, yerine daha onceden ve halen Lancer'da kullandigi aluminyum 4B11(T) blogu ile cok daha zayif bir altyapi ile standart HP triklerini kullanarak beygir cikarsa da, kulanicilarini uzdu. Cok buyuk umitlerle gelen yeni nesil DSG sanziman tum testlerde manuel EVO X, EVO VIII ve EVO iX'larin gerisinde kaldi.
Ama seneye buyuk guncelleme yapilacagindan emin olabilirsiniz, sonucta "evolution" bunu gerektirir. ;)

Yol tutus:
STi kullanici isteklerini dinledi, hala sert ama daha az understeer geometrisi ile ozellikle arkada bastan sonra yeni bir suspansiyon gelistirdi, DCCD guncellendi, cok radikal olmadan surekli evrim seklinde gelistirme devam etti. Cift akisli piezogyro G-sensoru ve DBW"den gaz kesmeden tek frenle mudahale eden bagimsiz ABS tam oturdu.
EVO X yol tutusta eski tum serileri geride birakacak elektronik ve mekanik destege kavustu, ozellikle yeni AYC ile cift yonlu G-sensorleri ve direksiyon aci sensoru bir arada hesap yaparak araci her kosulda yolda tutmak icin guncellenmis islemci ve haritalar kullanildi. Bence yeni EVO'nun en cok gelistirdigi kisim bu.

Teknik dokumanlar nette, isteyen istedigi kadar okur, alir araclari dener, sonra alim karari verir. Birbirinizi uzmeden, kirmadan bilgi paylasirsaniz forumda gecirdiginiz zamaninizi daha verimli kullanmis, toplam bilgi seviyesini yukariya tasimis olursunuz.
Selamlar...

Sixinc.unbuffed
12-02-2008, 14:39
peki subieguy kardeşim bilgili oldugun belli cok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için - istendiğinde 4x2 diye bi durum soz konusumu evoda stida bide sunu acıklarmısın?

öskür
12-02-2008, 15:00
ne evoda nede sti da 4*2 die bi sistem yok secime kalmis ws seklinde.arabayi arkadan cekis yapmak mumkun ama cok zahmetli be bencede cok gereksiz.

Mechanix
12-02-2008, 15:28
walla bende öyle öne-arkaya kaydırmalı bi 4*4 olduğu mith ini duymuşutum subaru da ama, o harbiden mith miş... :) hatta benim duyduğum istediğin oranla ayarlıyabiliyosun diyeydi... ancak öyle olsaydı, subaru yu da drift için kullanan çıkardı, ama oyle bi olay olmadığı gibi, subaru oversteer i yatkın olduğu için, deil drift önü bırakmadan arkayı bıraktırmak bile bi başarı.. :)

Understeer olacak o :)

grkm
12-02-2008, 15:45
hb e geçiş bir kumardı ve bence bu kumarddan subaru kazançlı çıktı, bu sınıf bir aracı hb olarak piyasaya sürdü. Wrx i ilk gördüğümüzde o değişik ama itici görüntünün STI la birlikte ne kadar değiştiğini gördük (bence çokta güzel oldu).

MehmetAli , senin evo9un duruşu hakkındaki düşüncene sonuna kadar katılıyorum. Çok muzip ve hırçın bakıyor , zaten en çekici yanıda bu olsa gerek..

her yeni sürülen piyasada bir adım daha geliştiydi bu kafadan kayma problemi.Özellikle wrx lerde hızlı virajlarda daha bariz hissediyorduk farklı lastik ve yürüyen yapılarındaki farklılıklardan ötürü. Yeni kasa wrx inde bu sorununu aşabildiğini görmüş bulunduk IZmit körfez pistinde izlediğimiz stock siyah hb wrx ile..

evoX için çok daha iyi şeyler bekliyordum. özellikle conseptte ki o güzel kasanın gerçeğiyle hiç alakası yok gibi :S
yeni bloğa geçiş ise tam bir fiyasko ..

Sixinc.unbuffed
12-02-2008, 21:42
evo 10 şanzıman testinde hüsrana uğradı ne yazıkki :( bugun sanayide bi dolaştımda kimle konuşsam sti'ı cok ileri götürdüler diyor :) evo 10 subieguy'ın dediği gibi yol tutuşta efsane olma yolunda ama 4g63 gibi bi makinayı heba etmek yerine dual mivec gibi bişeyler olabilirdi :( şimdi iki arabayıda kız arakadaşıma gösterdim 10 daha güzel duruyor sti subaru ruhunu kaybetmiş dedi; 10un ilgi çekici gösterişli oldugunu kabul ediyorum ama şu anki tercihim sti olurdu. ( No idea why? Like the dark chocolate to milk chocolate.:) )

öskür
12-02-2008, 23:28
evo x dual mivec zaten,ve yol tutusta herturlu yeni sti dan daha ii merak etme tum testlerde aynı yönde:)sti understeer e devam etsin,ama gercekten hızlı araba yeni sti orasi ayri.fakat jdm spec ej20 makineleri tr deki ej25lerle hala kıyaslamayın bence:)

kobeanil11
13-02-2008, 18:15
Understeer olacak o :)

bende geç farkettim de, millet anladı diye düzeltmemiştim...:D

ygtrn
13-02-2008, 20:21
valla beyler izlediğim vidyolarda tam belli olmuyor ama subaru hakkaten önden kayma sorununu asmıs galiba önden kaydığını pek görmedim arkadan kayıyo gibiydi daha çok
ayrıca subarularda 2 çekis seçeneği asla olmadı(çok eski modeller hariç)

apexis
14-02-2008, 13:16
Ben bi evo kullanıcısı olarak evo X dıyorum ama verılen bır kac test seyrettım evo nun otomatıgınle subaruyu karsılastırmıslar tabiki subaru manuel böylece üstünlük saglamıs subaru.evonun manuelınle subaruyu karsılastırmaya gerek oldugunu sanmıyorum bana göre sonuc belli. ama bu iki araç arasında tercih yapılıcak olursa her halükarda evo :).

ygtrn
15-02-2008, 23:28
Ben bi evo kullanıcısı olarak evo X dıyorum ama verılen bır kac test seyrettım evo nun otomatıgınle subaruyu karsılastırmıslar tabiki subaru manuel böylece üstünlük saglamıs subaru.evonun manuelınle subaruyu karsılastırmaya gerek oldugunu sanmıyorum bana göre sonuc belli. ama bu iki araç arasında tercih yapılıcak olursa her halükarda evo :).

valla kardes bir iki sayfa önceki vidyoları izledinmi bilmiorum ama o vidyolarda evolar manuel vitesti ve hepsi geçildi.....ha simdi diyebilirsin o is söföre bakar ama simdilik elimizde bu görüntüler var varsa baska görüntü koyun

Olynth
15-02-2008, 23:56
valla kardes bir iki sayfa önceki vidyoları izledinmi bilmiorum ama o vidyolarda evolar manuel vitesti ve hepsi geçildi.....ha simdi diyebilirsin o is söföre bakar ama simdilik elimizde bu görüntüler var varsa baska görüntü koyun

videolara fazla takılmamak lazım

http://www.motortrend.com/av/roadtests/112_0801_2008_subaru_wrx_sti_vs_2008_mitsubishi_ev olution_x_comparison_1/

http://www.motortrend.com/av/roadtests/112_0801_2008_mitsubishi_evolution_gsr_vs_2008_sub aru_wrx_sti_comparison_2/

:icon_tup:

Eriador
16-02-2008, 08:29

http://www.motortrend.com/av/roadtests/112_0801_2008_subaru_wrx_sti_vs_2008_mitsubishi_ev olution_x_comparison_1/

http://www.motortrend.com/av/roadtests/112_0801_2008_mitsubishi_evolution_gsr_vs_2008_sub aru_wrx_sti_comparison_2/

paylaşım için tşkler

Sixinc.unbuffed
17-02-2008, 09:56
evo x dual mivec zaten,ve yol tutusta herturlu yeni sti dan daha ii merak etme tum testlerde aynı yönde:)sti understeer e devam etsin,ama gercekten hızlı araba yeni sti orasi ayri.fakat jdm spec ej20 makineleri tr deki ej25lerle hala kıyaslamayın bence:)

dual olduguna eminmisin sadece egsoz tarafında yokmu mivec?

darksideİmpreza
18-02-2008, 14:35
bence subaru..

ygtrn
19-02-2008, 20:14

1 saniye fark subarunun direksiyonda ben olsam is değisirdi:icon_tup::D
misubishi saten 1 mili saniye erken kalkıo mühim olan ikisini kapıstırmak bos pistte turla olmaz bu is sadece fabrika verilerinin doğruluğunu kanıtlarsın ki oda doğru

SinanTT
19-02-2008, 20:59
Evo x dedim subaru kasasını bozdu bence...

GKS
19-02-2008, 22:08
kesinlikle evo x

öskür
19-02-2008, 22:55
dual olduguna eminmisin sadece egsoz tarafında yokmu mivec?

sen baya kariştırmıssın bence:)kendi arabanda su an emme tarafında mivec sistemi var,evo x lerde ise hem emme hem eksoz mivec sistemine gecti..

B!Rtan
20-02-2008, 07:50
ikiside birbirinden çirkin yaa
gc8 forever ;)

Fır@t
20-02-2008, 09:13
evo X mitsubishi hep 1 adım önde gibi bence ;)

SubieGuy
23-02-2008, 01:38
peki subieguy kardeşim bilgili oldugun belli cok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için - istendiğinde 4x2 diye bi durum soz konusumu evoda stida bide sunu acıklarmısın?

Tam olarak 4x2 konusunda, 1980 sonu-1990'larin basinda Subaru Justy ile gelen elektromekanik kavramali orta difransiyeller var. Diff dugmesine basildiginda arkayi da devreye alan, normal olarak onden ceker olan bu difransiyel, cok guc kaldiramadigi icin sadece 1.2 ve 1.0 motorlarda kaldi. Aktif difransiyel ise, yine elektromekanik olarak, %100 yapamasa da, %80'lere varan anlik tork aktarimi yapabiliyor, veya tam kilit konumunda 50-50 guc dagitabiliyor. Ben kendi STI'imda modlu DCCD kontroller ve yine modlu orta aktif diff sayesinde %85 civarinda arkadan itis saglayabiliyorum. Aslinda bunu gosteren cok guzel videolarim var, ama su anda kullandigim arazi tipi uydu baglantisi ile video gonderemedigim icin ancak Turkiye'ye geldigimde yukleyebilirim. Elektromekanigin hem avantaj hem de dezavantaji, elektromiknatislar ile anlik yukleme yapip gerekli tarafa cok kisa surede guc aktarabilmesi, ama sargilar isindiginda da duty cycle 100lere cikarak kullanimi kisitlayabiliyor. Bu yuzden ortada sabit yuzdeli bir limited sllip ya da torsen gibi surekli yuk altinda ayni degerde kullanima uygun degil.

Ayrica , bilgi olarak; kaynaklanmis orta diff ile RWD modunda Japonya'da drift sampiyonasinda yarisan GDB Subaru Impreza'lar var. Team Orange diye youtube'da arayabilirsiniz.

Motora geri donecek olursak ta, kapak dizayninda kem mitsu hem de subie cok ileriye gittiler, dual AVCS ve dual MIVEC buyuk nimet. En cok uzulunen konu, 1000Hplere stock dayanan demir blok 4G63un kaybi oldu, sirf bu yuzden yakinda EVO X'lere 4G63 swaplar gorebiliriz.

dixi
03-06-2008, 12:22
evo x tabiki

lazkoqat
03-06-2008, 13:01
ewooooooooooo X

Onuralp
03-06-2008, 13:13
Tam olarak 4x2 konusunda, 1980 sonu-1990'larin basinda Subaru Justy ile gelen elektromekanik kavramali orta difransiyeller var. Diff dugmesine basildiginda arkayi da devreye alan, normal olarak onden ceker olan bu difransiyel, cok guc kaldiramadigi icin sadece 1.2 ve 1.0 motorlarda kaldi. Aktif difransiyel ise, yine elektromekanik olarak, %100 yapamasa da, %80'lere varan anlik tork aktarimi yapabiliyor, veya tam kilit konumunda 50-50 guc dagitabiliyor. Ben kendi STI'imda modlu DCCD kontroller ve yine modlu orta aktif diff sayesinde %85 civarinda arkadan itis saglayabiliyorum. Aslinda bunu gosteren cok guzel videolarim var, ama su anda kullandigim arazi tipi uydu baglantisi ile video gonderemedigim icin ancak Turkiye'ye geldigimde yukleyebilirim. Elektromekanigin hem avantaj hem de dezavantaji, elektromiknatislar ile anlik yukleme yapip gerekli tarafa cok kisa surede guc aktarabilmesi, ama sargilar isindiginda da duty cycle 100lere cikarak kullanimi kisitlayabiliyor. Bu yuzden ortada sabit yuzdeli bir limited sllip ya da torsen gibi surekli yuk altinda ayni degerde kullanima uygun degil.

Ayrica , bilgi olarak; kaynaklanmis orta diff ile RWD modunda Japonya'da drift sampiyonasinda yarisan GDB Subaru Impreza'lar var. Team Orange diye youtube'da arayabilirsiniz.

Motora geri donecek olursak ta, kapak dizayninda kem mitsu hem de subie cok ileriye gittiler, dual AVCS ve dual MIVEC buyuk nimet. En cok uzulunen konu, 1000Hplere stock dayanan demir blok 4G63un kaybi oldu, sirf bu yuzden yakinda EVO X'lere 4G63 swaplar gorebiliriz.

Walla MIVEC büyük nimet ama X'un motorlar çatır çutur kırılmaya başladı millet US'de yana döne IX Cosworth longblock & stock IX swaplıyorlar... Evo X çok güzel. İnanılmaz bir şanzıman ama amaları var maalesef...
Bi de aynı zamanda 850$'lık RWD conversion'la veya conversionsuz, evo da güzel şeyler yapabiliyor. Yok ben onu istemem dersende Ralliart ACD ECU alabilirler, sabaha kadar yannn... :D
Saygılar.

Hamster
03-06-2008, 13:18
Katılıorum Evo X da bazı eksiklikler ve "amalar" olmasına rağmen çok gzl bi araba olmuş tebrik ediorum ve saygıyla eğiliorum.Ver yanı ver yanı! ;)

ST
03-06-2008, 18:36
Subaru aşığı olarak ne olursa olsun vazgeçemem :)

Subaru be farklı birşey.. Subaru aşkı bitmez.. :cool:

Onuralp
04-06-2008, 08:02

Gözümsünnn :D

can.ant07
04-06-2008, 13:34
bence evo x

cenk
04-06-2008, 13:51
subaru kasa olarak hoşuma gitmedi, bugune kadar subaru evo arasında hep subaruyu seçmişimdir ama sırf şu kasası yüzünden busefer X diyorum

-aykt-
03-09-2008, 19:44
http://img523.imageshack.us/img523/4189/112080301z2008subaruwrxur2.jpg

http://image.importtuner.com/f/editorials/2008-subaru-wrx-sti-and-mitsubishi-lancer-evolution-x/6374348+w500+cr1+re0+ar1/2008-subaru-wrx-sti-mitsubishi-lancer-evolution-x.jpg

http://img513.imageshack.us/img513/3397/112080328z2008subaruwrxav1.jpg

http://img174.imageshack.us/img174/8625/112080336z2008mitsubishkg2.jpg

http://img101.imageshack.us/img101/6472/112080338z2008subaruwrxyh6.jpg

Güncel diyelim :)

http://img216.imageshack.us/img216/3730/112080337z2008mitsubishpm5.jpg

tool
03-09-2008, 19:52
evo kasasinda sti spec C motoru isterim :D

8.000rpm
04-09-2008, 07:45
hb impreza benim hoşuma gidiyor (yeni sedan çok çirkin bu arada)
imprezanın dışı + evonun içi iyi bi kombinasyon...
motorlara gelince , sanırım evo ağır basıyor ama ikisinde de acaip fazla elektronik sistem var , bence spor araba dediğin biraz daha fazla "mekanik" olmalı.. yol tutuşu falan genlerinde olmalı.. cpu yardımıyla ile yol tutan araba mantığı beni biraz itiyor açıkçası...

neuspeed_mert
04-09-2008, 08:26
2side çok güzel ama tercihim ewo x'dan yana olurdu...

H22Power
04-09-2008, 11:17
subaruyu sevmem subarucularıda :) ama streetfire de videosu var açın seyedin düz giden ewo nun yanından subaru yan geçiyor bildiğim birşey varsa oda evo nun şanzıman olayında ağır tırtladığıdır:)

3rk4n
04-09-2008, 11:39
Bunlar sonuçta performans arabası ben olsam subaru alırdım daha performanslı olduğundan.

tool
04-09-2008, 11:44
subaruyu sevmem subarucularıda :) ama streetfire de videosu var açın seyedin düz giden ewo nun yanından subaru yan geçiyor bildiğim birşey varsa oda evo nun şanzıman olayında ağır tırtladığıdır:)

tek video ile genelleme supermis :)

amerikada ilginc sekilde street wars tarzi organizasyonlarda evolar imprezaya gore daha ustun

evo wrx street wars

http://www.youtube.com/watch?v=j0jfNawUb9E&watch_response

http://www.youtube.com/watch?v=JmE6MCz7zhw

youtube sorunu yasayanlar ktunnel ustunden baglansinlar lutfen:
http://www.ktunnel.com/

neuspeed_mert
04-09-2008, 12:04

mustafa sen stiları çok sewerdin =:-)

kurtbil
04-09-2008, 13:01
kesınlıkle evo x

levent
04-09-2008, 14:38
bence sti.

Baran^
28-09-2008, 20:23
Evolar daha sıkı makineler ama subaru herzaman favorim konumunda daha soft daha sempatik daha cok hayran kitlesine sahip bir arac dunya capında.Ben hatcback te olsa Sti tercih ederdim ralli mavisi Sti wıth '18 prodrive rims diyorum :)

Shadow_Dancer
28-09-2008, 20:43

Subaru ve Subarucularda sana hasta zaten...

Partyboy
28-09-2008, 21:29
Alüminyum blok olduğu için evoyu tercih etmiyorum bekleneni veremesede yeni Sti gerek motor gerek aerodinamik olarak çok başarılı bir araç....

erh
28-09-2008, 21:55
Herzaman EVO derdim ama son kasada STI çoooOooOok fena güzel duruyor...

R-13239
28-09-2008, 21:58
Yeni STI bence son nokta...

gtti
28-09-2008, 21:59
Her zaman her yerde her turlu STI.

edo typer
29-09-2008, 01:41
yol tutusta ewo x daha ıı dıyenler var... benım ızledıgım fifth gear programında ewo ıle 3 sefer vırajın tam apex noktasındakı elmayı ezmeye calıstılar fakat basarılı olamadılar...stı ıle ılk seferınde basardılar...sonra yaptıkları yorum su oldu: sti butun hakımıyetını soforune teslım edıyor;) ızledıgım vıdeolarda sti hıc kafadan kaymadı...alumınyum blok cok buyuk eksı ewo ıcın,o efsane demır blok nasıl cope atılır:) usadekı evo forumlarında okuduklarım cok sasırttı benı..2 tane abımız manuel ewonun debrıyaj pedalını kırmıslar:D oha dedım...genel sıkayet dıreksıyon kutusu problem cıkarıyo yonunde...alumınyum blogu patlatan cevherlerde var...bı arkadas yazmıs,ewo9 blogunu swaplıyorlar dıe...aynen ole:icon_tup:

ewo x ne tıp olarak ne sanzıman ne motor olarak bence evolution serısıne layık deıl...yenı stı mı ewo 9 mu dersenız gozumu kapatırım ewo 9 u alırım,cunku ewo 9 u cok sewıyorum(fanatıklık) ama objektıf olursak yenı stı 1 adım onde...

alp1903
29-09-2008, 05:05
şimdi subaru sti ında bir üst kategorisini cıkartıcaklarmış bakalım o nasıl olucak;)

OmerRS
17-10-2008, 23:48
Ben bir şekilde Subarunun köklerine daha bağlı olduğunu düşünüyorum. Evo yavaş yavaş ralliden uzaklaştı ve sadece yol kullanımına odaklı bişi oldu. Impreza iyi kötü hala grup n de wrc de yarışıyor. Ayrıca Evo nun 6 dan sonraki dönemde rallide hatrı sayılır bir başarısı yok.

tool
17-10-2008, 23:57
Ben bir şekilde Subarunun köklerine daha bağlı olduğunu düşünüyorum. Evo yavaş yavaş ralliden uzaklaştı ve sadece yol kullanımına odaklı bişi oldu. Impreza iyi kötü hala grup n de wrc de yarışıyor. Ayrıca Evo nun 6 dan sonraki dönemde rallide hatrı sayılır bir başarısı yok.

ralli basarisinin bize saglayacagi bise yok zaten, 4g63 gittikten sonra gerisi bos :)

OmerRS
18-10-2008, 00:09
Abi o motor zaten yarış geçmişinin bir mirası idi. Bu tür araçlar yarış temelli olduklarından bu kadar başarılı. Bundan uzaklaştıkça bir esprisinin de kalmadığını düşünüyorum.

Genel olarak motorsporları spor otomobil gelişiminde 1. derecede önemli böyle düşünüyorum.

FaTiH44
18-10-2008, 00:28
mitsubishi neden 4g63'ü evo x serisinde tercih etmedi,bilgisi olan var mı?

OmerRS
18-10-2008, 00:54
mitsubishi neden 4g63'ü evo x serisinde tercih etmedi,bilgisi olan var mı?

Yeni çevre normlarına uyum sağlaması çok zordu. Yakıt tüketimi çok yüksek ve üzerinde çok değişiklik yapmaları gerekiyordu onlar da komple yeni bir motora geçtiler.

M_PROJECT
18-10-2008, 04:26
10 yila kalmaz hybrid subaru evo cikar kesin .

Cihan
18-10-2008, 09:52
Ben bir gece bu soruyu kafama çok taktım ve baya araştırma yaptım. Çıkardığım sonuç şu:

Güç ve hız istiyorsanız Subaru nun farkı ortada. Draglarda da görünen farkla geçebiliyor evo x i. Tabi motor hacimlerini de unutmamak lazım. Sonuca gelirsek

Hız ve güç: Subaru
Çekicilik: Evo X

Bu demek değildir ki evo yavaş aman yanlış anlaşılmasın.

Bana sorarsanız ben de hb kasa sevmiyorum bu tip araçlarda. Ayrıca hb olsa bile subaru bence de malesef karizmasını yitirmiş durumda. Ve bir sonraki seri tekrar sedan olabilir efsane geri dönebilir diye düşünüyorum. Şu durumda ben de EVO X ' e hayran birisiyim.

B.Aktepe
18-10-2008, 10:40
k20a olmasa bu mitsu mühendisleri üretemezlerdi evo x motorunu :) kopyacılarr :P
evox bloğu güzel aluminyum olması niye dezavantaj? semi closed deck blok. yakında çıkar darton gömlekleri, problemsiz kullanılır blok. motor konumu güzel, üst kapağı eskisine göre kat kat iyi, hem emme hem egsozda mivec var. güzel makine biraz sabretmek lazım.

Dragger
18-10-2008, 10:43
Fuarda da inceledik uzun uzun, STI cok daha hos geliyor bana :)

DogukanB
18-10-2008, 11:24
Canlı gördükten sonra eminim çoğu evocunun fikiri değişektir. ;)

G_TT_I
18-10-2008, 13:31
fuarda sti gercekten sekil olarak guzeldi resimlerdeki gibi degil ama wrx sanki 4 ceker 1.6 gibi.

evoda aynı sey olmus mr dan sonra borda evo onunde duran borda lancerdan hiç farkı yoktu.

OmerRS
18-10-2008, 16:06
k20a olmasa bu mitsu mühendisleri üretemezlerdi evo x motorunu :) kopyacılarr :P
evox bloğu güzel aluminyum olması niye dezavantaj? semi closed deck blok. yakında çıkar darton gömlekleri, problemsiz kullanılır blok. motor konumu güzel, üst kapağı eskisine göre kat kat iyi, hem emme hem egsozda mivec var. güzel makine biraz sabretmek lazım.

Kapağı eskisinden daha mı iyi gerçekten. Eski kapakta egzoz ve emme flowu nerdeyse eşitti bu da onun kadar iyidir umarım.

B.Aktepe
18-10-2008, 16:16
Kapağı eskisinden daha mı iyi gerçekten. Eski kapakta egzoz ve emme flowu nerdeyse eşitti bu da onun kadar iyidir umarım.

cosworth un eski mekanikerlerinden apexi'de mühendislik yapmış kısaca işi bilen birinin yaptığı yorum ve testlere göre,

"the factory EVO X head is the highest efficiency head that we have measured out of a production engine. The factory Nissan VQ35 takes 2nd place. We’ve never measured a Honda K20, but I have a feeling it would be king. I don’t have too much K20 experience myself, but the little experience I do have has told me the K20 head rocks."

çok iddialı geldi.

OmerRS
18-10-2008, 16:22
Vay be baya iddialı duruyor gerçekten. İyi güçler çıkartacaktır.

B.Aktepe
18-10-2008, 16:24
evet sadece zaman gerekiyor bencede.tersi swaplar başlar 1-2 seneye:) 6-7-8-9 da görürüz 4b11t leri :)

34GUN34
19-10-2008, 01:11
stı kesinlikle ileriki günlerde kendini kanıtlayacak.

EvrenCan_RS
22-10-2008, 14:27
Evo x bence mükemmel

can_ank
22-10-2008, 14:36
STI inanılmaz. Hergün kalkıp arabama binmeden önce gördüğüm için, kendi arabamdan soğudum valla:)

nightrider
24-10-2008, 02:34
subaru hep daha kalitesi daha dayanıklı olmuştur. hatice değil netice arabası bu. performanstada zaten hep önde. evo 295hpyi 6500 devirde yakalıyor. sti 300hpyi 6000 devirde yakalıyor. + torkta var. subaru forever.

Day Walker
24-10-2008, 07:33
STI derim ben

turhanozan087
25-10-2008, 20:41
tek kelime; EVO

CemKD
17-03-2009, 17:41
Evo xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

McS_R53
17-03-2009, 17:43
bu oyu vermeden önceki aklım şimdi olsa 2008 sti derim:)

DogukanB
17-03-2009, 17:47
http://www.cartype.com/pics/1589/full/sti.jpg

Silverbullet
17-03-2009, 17:57
ben oyumu evo x dan yana kullanıorum hic dusunmeden,eski kasası halen olsa subinin düsünürdüm hangisi die ama bu sekılde evo ,motor ozellikleri 2sininde basarılı subinin daha ii olsa bile evo da kotuymus gitmiomus demez kimse herhalde yani evo tipten kazanıo bnm icin.:icon_tup:

serdargoksu
17-03-2009, 18:49
Tabiki Ev10

Emir_b16a
17-03-2009, 20:25
http://www.cartype.com/pics/1589/full/sti.jpg

+ bn :D .

FaBeRgE
18-03-2009, 13:44
Bende oyumu STI'dan yana kullanıyorum :)

Ozgu_Akcan
18-03-2009, 13:56
bende stı dıyenlerdenım :)

McS_R53
18-03-2009, 13:57
evonun içi sti'da olsa :D

mrt-gc8
27-03-2009, 10:35
Gc8 duruken 2sinede gerek yok :p

Bartu_evo
29-03-2009, 20:15
merhabalar evo x duruşuna hastayım herzaman evo derim ben

3rk4n
30-03-2009, 07:56
Son kasa sti götü kısa olanlardan derim.

elpadre
30-03-2009, 08:04
evo x derım tek gecerım

dixi
26-04-2009, 12:00
:) tabi ki evo x

Bestsi
26-04-2009, 12:16
Bana son sti mazda 3 un fiberciden cımkış hali gibi gelior evon'un daha kendine has bir tasarımı var ikisi arasında kalsam düşünmezdim bile beyazbir evo alırdım

impreza_can
26-04-2009, 22:32
Gc8 duruken 2sinede gerek yok :p
çok haklısın bro :)

Murat
26-04-2009, 22:54
evo x tabiki :)

Serhat Y.
26-04-2009, 22:56
kesinlikle sti