PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Başıma Gelen İlginç Far Olayı !!

ANIL ERCAN
12-05-2012, 12:31
merhaba tecturkey ailesi. sizlere geçenlerde basıma gelen bi olayı anlatmak istiyorum ve hala saskınlık içerisindeyim :) lütfen sonuna kadar okuyunuz üşenmeden.

bundan tam 1.5 sene önce kısa farlarıma, sislerime ve uzun farlarıma xenon kit taktırdım. kısa farlarıma space'nin dijital xenonunu taktırdım. taaaki gecen haftaya kadar sıkıntısız sorunsuz kullanıyordum. neyse aksam bi gezelim dedik ( far sis gece gunduz acıktır) bi baktım sol far sönmüş aha dedim hapı yuttuk ampül kesti yada balast kesti farı kapatıp actım düzeldi yanmaya basladı allah allah dedim neyse o aksam gezdik felan park ettim arabayı ertesi gün dedim giderim life tuning'e garantiden degiştirrim balastı yada ampülü.. sabah arabayı calıstırdım farları sisleri yaktım bu sefer sorunsuz yandı kapatıp actım gene yandı neyse dedim gerek yok gitmeye düzeldi, mazot almaya gittim benznciye arabayı stop ettim mazotu aldım calıstırdım gene yaktım far ve sisleri bu sefer sağ park ledi söndü :D hay dedim park patladı bu sefer farı kapatıp actım bu sefer sol far gene söndü dedim gidiyorum life dogru yola cıktım şirinevlere yani (bu arada far sis acık ama sol far ve sag park yanmıyor) şirinevlere geldim dedim böyle böle ac kapa yaptık bu sefer sag park gene yanmaya basladı sol far acıp kapa yaptık yandı söktüler tamponu farı bi baktık ampül artık bembeyaz olmus miyadını doldurmus garantiden degiştirdik onu ac kapa yaptık bu sefer hiç elektrik gelmiyor balastı degiştirdik gene gelmiyor sarı far taktık gene gelmiyor öteki farı soktuk onunda ampülü artık miyadını doldurmus onuda gelmişken degiştirdim.. ama o yanıyordu sol far yanmıyordu. far sökülene kadar yanan far simdi hiç yanmıyordu. dedim herhalde sigorta attı neyse herseyi yaptırdım açtım park sis gittim oto elektrikcime dedim böle böle sigorta atmıstır dedi bu namussuzun sigortasıda taa akünün altında komple aküyü felan söktük degiştirdik sigortayı düzeldi far..

böyle bi sacma bişey neden olmuş olabilir acaba kablolar birbirinemi deydi yani neden olabilir ?

okudugunuz için teşekkürler

Bulut Y.
12-05-2012, 12:36
üzüldüm yaa.

bLackModeL
12-05-2012, 12:36
kablolar cok sıkınıyo yada cok sıcak olan bı yere geldıyse sase yapmıstır .. ondan dolayıdır en kucuk sorunun bu olsun ıyıkı sıgorta atmıss

Quantum
12-05-2012, 12:42
Belki karşından gelen xenonlarınla kör ettiğin insanların ahını almışsındır?

ANIL ERCAN
12-05-2012, 12:42
umarım bi daha böyle bişey olmaz uğrasmak istemiyorum cünkü komple iniyor akü arabanın beyni sökülüyor oyle bi yere koymuslarki sigortayı bide sürekli tamponu indir farı sok asırı zor.

farlarım mercekli kimsenin gözünü aldıgı yok.

Quantum
12-05-2012, 12:45
sislerin? gece gündüz açıktır demişsin..

ANIL ERCAN
12-05-2012, 12:45
sislerin? gece gündüz açıktır demişsin..

sislerin göz aldıgı felan yok simdiye kadar 1.5 senedir ne selektör yedim, ne el kol hareketi yedim ne baska bişey yedim.

Quantum
12-05-2012, 12:46
selektör yememen, el kol hareketi almaman insanları kör etmediğin, küfür yemediğin anlamına mı geliyor sence?

ANIL ERCAN
12-05-2012, 12:48
selektör yememen, el kol hareketi almaman insanları kör etmediğin, küfür yemediğin anlamına mı geliyor sence?

arkamdan edilen küfür umrumda olmaz. yüzüme edilsin görelim bakalım nasıl ediliyor :) neyse konumuz xenonun goz alıp almadıgı degil bi sorunumu paylastım eminimki binlerce kisi bu sorunla karsı karsıya kalmıstır.

Quantum
12-05-2012, 12:51
ha biliyorsun arkandan baya ana avrat sövüldüğünü, umrunda olmuyor.. o da enteresan..

alex
12-05-2012, 12:51
söle bir usta tafsiye etmişdi arabayı çalıştırırken ve kontak kapamadan once farları kapatıp öle çalıştır veya kontak kapat demişti

en ufak bi akım değişimi sigorta atmasına yada bozulmasına neden olabiliyormus

Bulut Y.
12-05-2012, 12:52
biz günde 2 defa motor şanzuman indirip dagıtıp topluyoruz sana far sökmesi mi zor geldi dostum. : )))))

RSBurak
12-05-2012, 12:53
sis+far+uzun xenon olunca sigortaya fazla yüklenmiş sonuçta yerli araba bmw muamelesi yapmak doğru olmaz standarttan şaştıkça böyle sorunlar görmek normal.

ANIL ERCAN
12-05-2012, 12:54
ha biliyorsun arkandan baya ana avrat sövüldüğünü, umrunda olmuyor.. o da enteresan..

arkamdan edilip edilmedigini bilmiyorum ediliyorsada umrumda degil delikanlı olan gelir yüzüme küfür eder bunu demek istiyorum. ama simdiye kadar öyle bi delikanlı daha cıkmadı yüzüme küfür edicek ;)

söle bir usta tafsiye etmişdi arabayı çalıştırırken ve kontak kapamadan once farları kapatıp öle çalıştır veya kontak kapat demişti

en ufak bi akım değişimi sigorta atmasına yada bozulmasına neden olabiliyormus

ben zaten hep öyle yapıyorum far sensörüm devrede benim arabayı calıstırırken parka alıyorum hemen ani akım gitmesin diye (gitsede dijital balast sıkıntı olmuyor) farları kapatırkende önce park moduna alıyorum cünkü far sensörü kapatmıyor farları sonra stop ediyorum sonra kapalı konuma alıyorum. onla alakası yok yani :)

ANIL ERCAN
12-05-2012, 12:56
sis+far+uzun xenon olunca sigortaya fazla yüklenmiş sonuçta yerli araba bmw muamelesi yapmak doğru olmaz standarttan şaştıkça böyle sorunlar görmek normal.

iyide soyle bi durum var standart ampül 55 watt akım cekiyor, xenonlar 35 watt cekiyor standar uzun kısa sis toplam 165 watt cekiyor xenonlar toplam 105 watt cekiyor toplamda 60 watt bi tasarrufum oluyor ama ?

Bulut Y.
12-05-2012, 12:56
çiş sarısı ampülün gözünü sevem ya şak şak no panic

golfcu0101
12-05-2012, 12:57

yaklaşım fena değil.neyse sadece sigorta ile kurtarmışsın e gülü seven dikene katlanacak :D

RSBurak
12-05-2012, 13:05
iyide soyle bi durum var standart ampül 55 watt akım cekiyor, xenonlar 35 watt cekiyor standar uzun kısa sis toplam 165 watt cekiyor xenonlar toplam 105 watt cekiyor toplamda 60 watt bi tasarrufum oluyor ama ?

bunu bilmiyordum.farda titreme,su alımı gibi oluşumlar varsa sigortayı bozabilir.benim far aynası kırılmıştı, aşırı sallantıdan sigorta attı kontrol etmekte fayda var.

ANIL ERCAN
12-05-2012, 13:07
bunu bilmiyordum.farda titreme,su alımı gibi oluşumlar varsa sigortayı bozabilir.benim far aynası kırılmıştı, aşırı sallantıdan sigorta attı kontrol etmekte fayda var.

sallantıdan olabilir dediginiz gibi cünkü sağ xenon ampülünün fitili kırılmış artık sallanmaktan :) ama tampon ve far sokulene kadar yanan xenon sokuldukten sonra nasıl atıyor sigorta anlamıyorum tesadüf galiba

Alper_
12-05-2012, 13:12
üzüldüm yaa.

buluuuttt :D:D

exca
12-05-2012, 13:22
xenon pişmanlıktır XD

berkay_aydin
12-05-2012, 13:23
Geçmiş olsun çok ilginçmiş kardeş..

ANIL ERCAN
12-05-2012, 13:28
xenon candır :)

uzunları yakıp 7 8 saniye bekletip ampül ısıtınca park moduna alıp basınca selektörü simsek gibi çakması paha bicilemez:)

exca
12-05-2012, 13:30
xenon pişmanlıktır XD

önceki aracımda xenonlarım vardı , arkadaş iki yada üç ayda bir o ampulu değiş bu balastı değiş ızdırap olmuştu sürekli açıktı bnmde :D

şimdiki aracımda ise aldığımda hem sis , hemde farda xenon vardı , aracı yalovadan aldım istanbula geldiğimde sol sis yanmıyordu , ampulunu değiştirdim düzeldi bi laç gün sonra yine sol sis söndü :D neyse bir gün genel bakım için arkadaşımın dükkanına gitmiştim orda arabayı çalıştırdılar farları yaktılar ve sise bastılar aa bunda adaptif sis mi var falan makaraya sardılar XD derken ne oldu dersiniz arabanın anlık devri düştü ve sağ xenon söndü dedim sigorta attı ballast gitti tabi makaranın haddi hesabı yok :D

o akşam gittim sisleri söktüm normal h7 ye çevirdim ama sığır montajcı orjinal jumper kablolarını sökmüş gecenin yarısı gidip elektrikçi buldum sigorta soket falan aldım neyse arabayı topladım bi basarsın sise yine bişey yok :XD yine sigorta atmış sağ balast kısa devre diye düşünerek kablosunu kestim kurtuldum normal h7 sarı folyo mis :D

xenon pişmanlıktır : )))))))

redbaron
12-05-2012, 13:30
sabah akşam sis + far açık olduğu için yapmıştır.sonradan yapma ucuz xenonlarda bu tarz şeyler oluyor.genelde balastları dandik oluyor.

exca
12-05-2012, 13:31

uzunları yakıp 7 8 saniye bekletip ampül ısıtınca park moduna alıp basınca selektörü simsek gibi çakması paha bicilemez:)

aynen bunu çok yapardım XD

özellikle arkadan gelip gereksiz selektör yapan denyolara karşı :XD

farı kapat, yanaş ,şimşekleri çak, aklını al XD

ANIL ERCAN
12-05-2012, 13:53
valla ben 1.5 senedir ilk defa boyle bişey geldi basıma ne uzun ne kısa ne sislerimdeki xenonlarla ilgili en ufak sıkıntı yasamadım kesme patlama felan olmadı, ama işte bu durum geldi basıma simdi yo sıkıntı insallah olmazda.

131mirafiori
12-05-2012, 13:53
aynen bunu çok yapardım XD

özellikle arkadan gelip gereksiz selektör yapan denyolara karşı :XD

farı kapat, yanaş ,şimşekleri çak, aklını al XD

O sondaki XD ne anlama geliyor..?

5500
12-05-2012, 13:57

X: xenon | D: devresi = XD yada böyle daha güzel oluyor, xD

exca
12-05-2012, 13:58

http://galeri3.uludagsozluk.com/135/xd-ne-demek_224434.jpg

131mirafiori
12-05-2012, 14:05
exca;

Forumda erkek oranı %99 dan bile fazladır. Madem o anlama geliyor yanlış anlaşılabilirsin ;)

exca
12-05-2012, 14:32
exca;

Forumda erkek oranı %99 dan bile fazladır. Madem o anlama geliyor yanlış anlaşılabilirsin ;)

edit : gereksiz tartışma yaratmamak için post silinmiştir ...

forumun %99'u onun anlamını biliyordur iyi forumlar...

Osman Bahadır
12-05-2012, 14:38
Çin malı çakma xenondan ne bekliyorsunuz ki... Ancak bu kadar olur. Yine iyi dayanmış. Hem oluşturduğu manyetik alan sebebiyle aracın elektroniğini, ECU'sunu da bozabilirdi. Yine buna şükür.

Xenon eğer sonradan takılacaksa, ancak ve ancak hella, bosch vs gibi oem xenon balast ve ampul üreticilerinin parçaları kullanılarak montaj yapılmalı. Hatta varsa aynı aracın komple xenon farı alınıp takılmalı. H7(halojen7) sokete mercek olsa dahi xenon olmaz, adı üstünde halojen far...

exca
12-05-2012, 14:46
Çin malı çakma xenondan ne bekliyorsunuz ki... Ancak bu kadar olur. Yine iyi dayanmış. Hem oluşturduğu manyetik alan sebebiyle aracın elektroniğini, ECU'sunu da bozabilirdi. Yine buna şükür.

Xenon eğer sonradan takılacaksa, ancak ve ancak hella, bosch vs gibi oem xenon balast ve ampul üreticilerinin parçaları kullanılarak montaj yapılmalı. Hatta varsa aynı aracın komple xenon farı alınıp takılmalı. H7(halojen7) sokete mercek olsa dahi xenon olmaz, adı üstünde halojen far...

sayın o.b.k ;

size kesinlikle katılıyorum aynı zamanda diyelim ki oem kit aldık peki bunun içinde seviye sensörüde oluyor mu? bilgisi olan var mı bu konuda yani o kadar para verip sonrada muayeneye giderken kimse kiti sökmek istemez değil mi?

131mirafiori
12-05-2012, 14:47
edit : gereksiz tartışma yaratmamak için post silinmiştir ...

forumun %99'u onun anlamını biliyordur iyi forumlar...

Yahu ne tartışması gaza gelme hemen :D Biraz kıl oluyorum normal smile varken XD yazanlara ondan. Özünde iyi çocuksundur belki ama XD berbat :mad: :D

Osman Bahadır
12-05-2012, 14:56
sayın o.b.k ;

size kesinlikle katılıyorum aynı zamanda diyelim ki oem kit aldık peki bunun içinde seviye sensörüde oluyor mu? bilgisi olan var mı bu konuda yani o kadar para verip sonrada muayeneye giderken kimse kiti sökmek istemez değil mi?

Otomatik seviye ayarlama sistemi de oem olarak takılabilir. Ama epey masraflı olur. Otomatik seviye ayarı yerine yine manuel ayarla devam edilebilr. Ben yıllarca halojen farımın yerine oem hella bi-xenon far takıp gezmiştim. Son derece memnundum. Ama arabam pert oldu ve yeni düzenlemeden sonra hiç muayeneye giremedi. Muhtemelen manuel ayarla, far yıkamasız ve otomatik seviye ayarsız muayenede sıkıntı çıkarırlar. Ama oem xenon farla ne trafikte karşıdan geleni zora sokarsınız, ne kendi güvenliğinizi riske atarsınız, ne de aracın elektroniğini...

levent
12-05-2012, 15:33

Başımıza geldi VAG grup bi araçta, aynen öyle oluyor direnç patlatabiliyor beynin içindeki..

Frid
12-05-2012, 20:50

o durumda da yediğin küfürler buradan bağdata uzanıyordur herhalde, trafikte saygılı olmak hayat kurtarır.

mehmetRS
12-05-2012, 21:14
kendimde kullanıyorum, uzun yol dahil fark yüksekliklerimi hep en aşağı seviyede tutuyorum, cok cok ıssız uzun yolda olursam bir kademe yükseltiyorum biraz önümü göreyim diye, sisli havaya denk gelmedim, sis farını pek kullanmam ama, xenon kullanan insanlardan hep şikayet var, Passatlar bir ara çatır çatır beyin değiştiriyorlardı bu sonradan takılan xenon sistemlerinden dolayı. Arabamda da xenon var ama, aslında sarı ampül kullanmamam için bir sebep yok. Sarı far bu çakma xenonlardan daha güzel gösteriyor. Bendeki xenon Cadence in bir modeli, fiyatca yüksek, ışık şiddeti ayarı v.s. var, +1000 -500 gibi kelvin değeri de ayarlanabiliyor ama yinede farlarımı yaktığımda hep bir tereddüt içerisinde oluyorum ulan acaba yukarıdamı, unuttukmu, birinin gözünü oyuyormu diye..

Şöyle bir tespit yapılabilir öndeki araç için, hemen önünüzdeki aracın şoför tarafı dikiz aynasına baktığınızda adamın suratını aydınlık şekilde görüyorsanız, far doğal olarak herifin suratına patlıyordur. Yada adamın yüzünü göremiyorsanız kafasını felan cekmiş olabilir, böyle ufak tespit yöntemleriyle biraz daha dikkat edebiliyorum.

EfeTopcu
12-05-2012, 21:18
üzüldüm yaa.

hahahahha :D

ANIL ERCAN
12-05-2012, 22:50
wvlerde canbus sistemi var. o yüzden normal xenon kit takılınca araba beyin yakıyor, far motoru yakıyor silecek motoru yakıyor. o yüzden uzay otomotiv(wv'nin bayii'si) kendi ürettirdigi space marka dijital xenonlarını takıyor sıkıntısız kullanıyor tüm wv'ler. bende bu spaceyi alıp taktım en ufak sorun yok catır catır calısıyor. sadece bu sorun oldu ama bunuda hallettik olur yani elektronik bi zımbırtı sonucta.

Berk7767
12-05-2012, 22:59
niye sis farı açık dolaşıyorsunuz gece gündüz kac hp acaba bu uygulama:soru::soru:

ANIL ERCAN
12-05-2012, 23:03
niye sis farı açık dolaşıyorsunuz gece gündüz kac hp acaba bu uygulama:soru::soru:

çokmu komik oldugunu sanıyosun lan sen hıyar 100 ps bu uygulama :rolleyes:

Berk7767
12-05-2012, 23:07
çokmu komik oldugunu sanıyosun lan sen hıyar 100 ps bu uygulama :rolleyes:

oovv çok sert üslubunuza hayran kaldım full throttle devam:)

Low-Rider
12-05-2012, 23:45
Hay allah forumun sigortası atmış , arkadaşı banlamış.

hondafit
13-05-2012, 00:06
çekirdeği olan var mı?

Ertekin
13-05-2012, 00:10
Bu kardeşi ben 2 sene önce admin i olduğum sitede banlamakdan yoruldum sonra bayan üye rütbesi verdim birdaha girmedi,oşekil kurtulduk.
Banlanmasa yarın öbür gün polis çakarlarını gösterirdi bize emin olun.
Neyse herkese geçmiş olsun.

ALPER-VNS
13-05-2012, 00:31
ergenlik çok büyük lanet.. bazılarının kaderi oluyo, yaşla falan da geçmiyo ona üzülüyorum

aga81
13-05-2012, 00:48
Ahahaha bu Anıl o anıl :D polıs cakarında eve polıs gelmıştı bıde dımı :D

Ertekin
13-05-2012, 00:51
Ahahaha bu Anıl o anıl :D polıs cakarında eve polıs gelmıştı bıde dımı :D

Aynen:) Bu anıl o anıl.Hani ben pehlivanlık yaptım ayrıca dj likde yapıyorum ayrıca çakarlarım var trafik oldumu en sağdan milleti keriz yerine koyup gidiyorum diyen anıl:)

gp74
13-05-2012, 09:24
Terbiyesiz bir adam

DarkSky
14-05-2012, 01:33
ergenlik çok büyük lanet.. bazılarının kaderi oluyo, yaşla falan da geçmiyo ona üzülüyorum

konuyu okurken daha senin mesajını görmeden aynı şeyleri düşündüm, kalp kalbe karşıymış.

ArdaERHAN
14-05-2012, 02:43
yüksek hormonlu mazemelerın çoğu arkadaşa denk geliyomuş heralde ufaklıktan beri enteresan konuşmalar baştan sona okudum şükür ettim halime...içimde ukte kaldı caddede denk gelsekte sıfatına xenonlar için sövsem diye