PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mercedes 190e 2.3 16v Cosworth Tekleme hk.

ChtArdARSL
14-05-2012, 01:41
Merhabalar 1987 model 151.000 de k-jet bır aracım war..Hıc lpg takılmamıs. Aracı alalı yaklasık 2 ay oldu 2 aydır neredeyse hıc bınmedım yatan bır arac aldıgım ıcın bıraz param olduktan snr dırek ustaya goturdum yaklasık 50 senlelık bosch cıhazları olan sadece mercedes yapan bır usta Izmıtte..
Aracımda aldıgımda berı 4000 ıle 5000 arası bır kesıklık mevcut araba gıtmek ıstıyor gıdemıyor gıbı bu genellık 4 ve 5 vıteste oluyor.Arac o kesıklıgı yaptıktan snr 4 5 kerede kendıne gelıyor ve soluksuz 7200 kadar cevıyor hatta 3 te ve 4 te kesıcıye bıle sokuyorum 5 attım 210 gıbı gene tekleme yaptı bu cogu devırlerde yapıyor fakat 1 ve 2 vıteste yok..Aracı bugun fulledım ve ustamın tafsıyesı uzerıne benzın katkısı koydum enjektor ve .. Dıgerını unuttum :(

Ustamın suankı dusundugu arac yattıgı ıcın uzun sure aracın kurum bagladıgı yakıt tankı metal oldugu ıcın pas yaptıgı ılerleyen surelerde 2. Katkılardan temızlendıkten sonra duzelecegı..

Araca yapılann bakımları lıstelıyorum,

K-jet temızlıgı ve ayarı
Ust kapak port polısh
Emme port polısh
Kelebek port polısh
Ust kapak rektıfıye
Gaydlar ve sıpob lastıklerı kontrol
Enjektor temızlıgı
Trıger zıncırı
Trıger dıslılerı
Tum contalar
Tum boruları
Yag
Antıfrız
Tum fıltreler
Radyoter
Klıma radyatoru
Kılıma gazı
Baskı balata
Debrıyaj ust merkez
Tum hıdrolıkler
Bujıler
Aku
Abs beynı
Dıspurıtor
Termostat
Yakıt beynı
Edıt:bujı kablolarıda behru marka olarak dgsmıs.

Yaptırdıgım ıslemler bunlar sızce neden yapabılır bunu?
Yarın ogleden snr egzosu halledıcem komple 60 yapıp oyle bır denıycem bakalım ne olucak..

Işık
14-05-2012, 08:42
Bence buji kablolarından başlamalısın işe, egzozla alakası yok bence sorununun.
Buji kablosundan ya da dağıtıcına olası bir pislik gelmesinden yapıyordur muhtemelen.

ChtArdARSL
14-05-2012, 08:59
Bence buji kablolarından başlamalısın işe, egzozla alakası yok bence sorununun.
Buji kablosundan ya da dağıtıcına olası bir pislik gelmesinden yapıyordur muhtemelen.

Yakıt beynı de dgstı ayar tutmadıgı ıcın rolentısıde cok gzl 900 devırde calısıyor.. bujı kablolarıda dgsmıs aracın Egzosu ztn yenıycektım o aradan cıksın dıye soyledım bakalım katkılardan snr ne olcak merak edıyorum..

emre_
14-05-2012, 09:32
ateşlemesel bişey olabilir kanka yada yakıt yetmiyo olabilir yani motorla ilgili bişey olduğunu sanmıyorum egzostta dill bence ama eğer üst devir kullanımın olucaksa egzostu 60 değil 70 yaparım ben olsam ;)

Yiğit Ş.
14-05-2012, 09:40
ateşleme yada benzin pompası olabilir.

tuner faruk
14-05-2012, 09:40
Buji ve buji kablolarına bak hacı bide benzin dağıtıcısına pislik gitmiş olabilir Işık abinin dediği gibi onları kontrol et daha sonra egzoza bak

cembozbey
14-05-2012, 09:46
yatan aracların genelde benzin pompası gidiyor randumanlı calısmıor olabilir

fsunnetci
14-05-2012, 10:10
benzin pompası bencede..

ChtArdARSL
14-05-2012, 10:29
Benzın pompasonı dedıgnız gıbı kontrol ettırcem bır. Depo bıtsın bakalım ne alemde olucak pekı tam gaz verdıgımdede kesıyor yawas yawas verdıgımdede ama dıger devırlerde sıkıntı yok sızce gene pompadanmıdır?

Atesleme olarak hepsı saseye uygun bosch olrak takıldı ztn her bırseyı masallah kaputa yazmıslar butun etıketler duruyor..

cembozbey
14-05-2012, 10:30
sen mecbur deiştireceksin pompayı onu aklından simen lazım sonra digerlerine bak

Işık
14-05-2012, 12:50
Pompayı değiştir çok bişey değildir en son sec'e aldığımda orijinali tane 200 TL bişeydi, hepsinde genelde aynı pompa var zaten.Buji kablolarını değiştirdiğinde bujileri de değiştirmeni tavsiye ederim çok bişey değildir zaten 4 buji, onu es geçme.

ChtArdARSL
14-05-2012, 14:43
Pompayı değiştir çok bişey değildir en son sec'e aldığımda orijinali tane 200 TL bişeydi, hepsinde genelde aynı pompa var zaten.Buji kablolarını değiştirdiğinde bujileri de değiştirmeni tavsiye ederim çok bişey değildir zaten 4 buji, onu es geçme.

Bujılerı ve kabloları ztn dgstım abı aksam pompa rolesıne ve pompaya bakıcam az fıyattan coka dgr degıstıre dgstıre gıdıcem bakalım ne cıkıcak

ChtArdARSL
21-05-2012, 23:08
Guncellll.. Sorun halen devam etmekte atesleyıcı ve benzın hattı ıle ılgılı buturun parcaların numaralarını alıp teker teker kontrol ettım hepsı orjınal takılmıs ve sıfır parcalar.. Arıza cıkabılırmı tabıkı cakabılrı, fakat benzın pompası parca kodunu okuyamadım.. Aracı sınıfna gore guclu oldugu ıcın orjınal bnzın pompası yanı sıra bu araclar ıcın walbpro benzın pompası warmıs nerden bulabırım??

Cliosportve
21-05-2012, 23:14
Walbro benzin pompası mesela clio rs lerde bile fabrikasyon çıkıyor
Senin benzin pompası tipi - değerleri - ölçütlerini resimlerini koyarsan yardımcı oluncaktır mutlaka

ChtArdARSL
22-05-2012, 09:53
Walbro benzin pompası mesela clio rs lerde bile fabrikasyon çıkıyor
Senin benzin pompası tipi - değerleri - ölçütlerini resimlerini koyarsan yardımcı oluncaktır mutlaka

Arabanın altına yatıp bırkac resım cektım gun ıcınde eklerım onları.. Benım ıcın onemlı olan nerden bulabılrıım??

Işık
22-05-2012, 10:50
Her mercedes parçacısında yakıt pompası bulabilirsin, orijinalinin basıncı zaten yüksektir extra yüksek basınçlı pompa almana gerek yok.
Orijnali olmasına dikkat et yan sanayilerde ses yapma problemi olabiliyor.

ChtArdARSL
22-05-2012, 14:32
Her mercedes parçacısında yakıt pompası bulabilirsin, orijinalinin basıncı zaten yüksektir extra yüksek basınçlı pompa almana gerek yok.
Orijnali olmasına dikkat et yan sanayilerde ses yapma problemi olabiliyor.

bıraz daha yuksegı olsun ıstıyorum abı kjetten bırazdaha yakıt acıcam faydası olurmu?

ChtArdARSL
23-05-2012, 00:18
Guncellll.. Orjınal yıldızlı boschmu yoksa walbromu? Bırde kac psı almam gerekıyor?

ChtArdARSL
23-05-2012, 22:47
Guuunnncellll:soru::soru:

timucintt
26-05-2012, 00:37
mercedeslerin o yıllardaki modellerde benzin röleside bu tip sorunlar yaratabiliyor... aynı sorun benim 126 da vardı... önce benzin distribütöründen şüphe ettim sonra röleleri tek tek sökünce benzin rölesinin sıçtığını gördük... onu söküp lehimlerini kontrol et cahitim..

mehmetRS
26-05-2012, 07:25
k-jetronic sistemin "ördek" denilen kısmına baktırın. yani gaz kelebeğinin üzerinde olan, daha büyük gaz kelebeği gibi, gaza bastıgınızda aşağı dogru acılarak hava almayı sağlayan parca.. Bu parcanın bmw lerdeki akışmetre gibi bir karışım ayarı var. Bir milimetre bile sağa sola oynamış olsa, aracınız tekler, stop eder, sacma sapan calısabilir. En azından en ucuz yöntem şu anda bunu kontrol ettirmek olabilir.

samet_61
26-05-2012, 08:16
bobını deıs oncelıkle sadece ust devırlerde oluyorsa bu kesıklık arac yakıt yetıstırmıyor fakire dusuyordur bundanda yapar ustadın dedıgı gıbı pıslıkte tıkayabılır ama sankı yakıt yetısmıor ve 4.5.viteste fakıre cekıor gıbı arac wideband bul bı afr degerlerını takıp et ordan cıkar...

ChtArdARSL
27-05-2012, 22:40
mercedeslerin o yıllardaki modellerde benzin röleside bu tip sorunlar yaratabiliyor... aynı sorun benim 126 da vardı... önce benzin distribütöründen şüphe ettim sonra röleleri tek tek sökünce benzin rölesinin sıçtığını gördük... onu söküp lehimlerini kontrol et cahitim..

Tımu bılgıler ıcın tsk edrım onuda dusundum okumustum baska frumlarda.. Ama bızım araba guclu oldugu ıcın yakıt beynınde sorun cıktı.. Baska bır cosworth butun parcalrını denedık ve bunu tespıt ettık.. Arac suan Allhıma sukur ok gıbı dıyor devır bantı cok ıyılestı..

Araba bır daha asık olduk :)

k-jetronic sistemin "ördek" denilen kısmına baktırın. yani gaz kelebeğinin üzerinde olan, daha büyük gaz kelebeği gibi, gaza bastıgınızda aşağı dogru acılarak hava almayı sağlayan parca.. Bu parcanın bmw lerdeki akışmetre gibi bir karışım ayarı var. Bir milimetre bile sağa sola oynamış olsa, aracınız tekler, stop eder, sacma sapan calısabilir. En azından en ucuz yöntem şu anda bunu kontrol ettirmek olabilir.

bobını deıs oncelıkle sadece ust devırlerde oluyorsa bu kesıklık arac yakıt yetıstırmıyor fakire dusuyordur bundanda yapar ustadın dedıgı gıbı pıslıkte tıkayabılır ama sankı yakıt yetısmıor ve 4.5.viteste fakıre cekıor gıbı arac wideband bul bı afr degerlerını takıp et ordan cıkar...

Bujı,bujı kaplasu,dıspıtrotor,bobın hepsı sıfır sorun yok
Benzın pompası,benzın fıltresı,benzın rolesı ve borularda sıkıntı yok..
Kjetım ve tum k jet ekıpmanlarıda sorun yok ayarını makıneyle yaptım rolantım cok duzenlı..

Sorun yakıt beynınde cıktı zamanla oksıtlenmıs devırlı arac oldugu ıcın bıraz bulmam zor oldu ama sımdı masallah roket oldu hıc sıkıntısız 240 yapıstıyor..

timucintt
27-05-2012, 23:01
sevindim kardeşim sorunu çözemene... b arada hayırlı olsun kardeşim kendim gibi sevindim artık şu makineyi almana ;) 4 5 senedir hayalini kuruyordun sonunda oldu :) darısı bana artık :) şöyle 80 lerden 6 silindir bir japon :D :D

ChtArdARSL
28-05-2012, 13:34
sevindim kardeşim sorunu çözemene... b arada hayırlı olsun kardeşim kendim gibi sevindim artık şu makineyi almana ;) 4 5 senedir hayalini kuruyordun sonunda oldu :) darısı bana artık :) şöyle 80 lerden 6 silindir bir japon :D :D

Sen harıka bır ınsansın Allah sanada kısmet eder.. Insallah kazasız belasız hatasız bınerız..

snaphanar
14-06-2012, 00:02
aracın resımlerını beklıyoruz cok merak ettık :)