PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ry 741 Corsa 1.7 DTi orjinal turbo pali büyütme hakkında

Anıl DALGA
14-05-2012, 02:46
Merhaba arkadaşlar biliyorsunuzki Ry 741 plakalı Corsa ile baya bi uğraştık sıkılana kadarda kullandım ve aracı orjinale döndürdük sıkılma sebebim hem yakıt fazlaydı hemde 2500 devire kadarki zayıflıktı Tam bir Rolling arabası olup çıkmıştı :D Şuanda dumanlı yazılım büyük emme manifoldu 60mm komple düz boru ve otto spec titanium son susturucu var egr ve westgate iptali var ama beni kesmiyor tabiki :D yapmayı düşündüğüm işlem orjinal turbonun pallerini büyütmek araçtan hafif dumanlı bi halde 120 - 130 hp 300 Tork almak istiyorum. daha önce orjinal turbo ile uğraşan arkadaşlardan bilgi istiyorum. turbonun emme kısmı genişliyor biliyorum peki egsoz çıkışada genişliyor mu turboda ? Bu işlemi hangi turbocuda yapmamı tavsiye edersiniz bilgilendirirseniz sevinirim :)

turbo27
14-05-2012, 10:08
öncelıkle merhaba,1.7 dti lerde değişken geometrılı ve düz tahlıyelı dıye tabır ettıgımız ıkı tip turbo cıkmaktadır,eger sızın aracınızın turbo düz tip ise turbonuz sorun cıkarmadan yazılıma ıhtıyac duymadan emme yada egsoz pervanelerı değiştirilerek buyutulebılır..wasgate ıptal demıssınız,sanırım ayarını sonuna kadar sıktınız,yoksa wasgate ıptal durumu olamaz,ayrıca wasgate ın acmaması egsoz kısmında yogun basınc olusturup hem egsoz pervanesının erımesıne hemde aracın bogulmasına sebeb verır,bunu egsozu tıkayınca aracın bogulup stop etmesı gıbı dusunursenız daha pratık anlatmıs olurum...sımdı gelelım turbo buyutmeye,her aracın turbosu,motorunun buyuklugu hacmı ıle orantılı bı sekılde ımal edılmıstır,sonradan sadece lımıter dahılınde buyutme de verım alınabılır,toleransın altında ve ustunde olan hersey faydadan cok zarara dönüşür,aracınıza sadece emme pervanesını buyutup ve wasgatei normal halıne getırdıkten sonra,az bıraz basınc sıkıstırması yapılırsa guzel sonuclar elde edılır,hem egsoz hem emme pervanesını değişiminde ise aracınızın su ankı motoru tam doldurmaya basladıgı 2000 devır değilde 2200 2400 devır aralıgında verımı alırsınız ve daha yuksek devırlerde de tadına doyulmaz..özelden mesaj atarak daha fazla yardımcı olmaya calısırım..

erh
14-05-2012, 10:11
1.7 dti ların hiçbirinde vnt sistemi yoktur.. iki tip turbo da cıkmaz, tek tip ters wg li bi turbo cıkar..

turbo27
14-05-2012, 10:15
var kardeşim var mitsubıshı marka cıkan cok lanet bı turboları var...fazla pıyasada olmasada var.

erh
14-05-2012, 10:43
1.7 cdti olmasın bahsettiklerin?

turbo27
14-05-2012, 10:59
dti cdti terimlerden pek anlamam,bıldıgım 1.7 combo ve corsada 2 tip turbo cıktıgı,dedıgım turbo astra eskı kasalarda da cıkıyor..

Anıl DALGA
14-05-2012, 11:49
öncelıkle merhaba,1.7 dti lerde değişken geometrılı ve düz tahlıyelı dıye tabır ettıgımız ıkı tip turbo cıkmaktadır,eger sızın aracınızın turbo düz tip ise turbonuz sorun cıkarmadan yazılıma ıhtıyac duymadan emme yada egsoz pervanelerı değiştirilerek buyutulebılır..wasgate ıptal demıssınız,sanırım ayarını sonuna kadar sıktınız,yoksa wasgate ıptal durumu olamaz,ayrıca wasgate ın acmaması egsoz kısmında yogun basınc olusturup hem egsoz pervanesının erımesıne hemde aracın bogulmasına sebeb verır,bunu egsozu tıkayınca aracın bogulup stop etmesı gıbı dusunursenız daha pratık anlatmıs olurum...sımdı gelelım turbo buyutmeye,her aracın turbosu,motorunun buyuklugu hacmı ıle orantılı bı sekılde ımal edılmıstır,sonradan sadece lımıter dahılınde buyutme de verım alınabılır,toleransın altında ve ustunde olan hersey faydadan cok zarara dönüşür,aracınıza sadece emme pervanesını buyutup ve wasgatei normal halıne getırdıkten sonra,az bıraz basınc sıkıstırması yapılırsa guzel sonuclar elde edılır,hem egsoz hem emme pervanesını değişiminde ise aracınızın su ankı motoru tam doldurmaya basladıgı 2000 devır değilde 2200 2400 devır aralıgında verımı alırsınız ve daha yuksek devırlerde de tadına doyulmaz..özelden mesaj atarak daha fazla yardımcı olmaya calısırım..

ilginize teşekkür ederim motorun sıkıntı cıkartmayacagı kesin westgate iptali sadece Corsalara özel bir durum 250 hpleri görmüş bir araç bu ve 6-7 bin km 180 hp kullandım ama 2500 lerde turbo dolmaya basladı o yüzden ben alt devirleride istiyorum orjinale dönüp daha sonrada orjinal turboyu braz büyütme isteğim bu yüzden:)

dti cdti terimlerden pek anlamam,bıldıgım 1.7 combo ve corsada 2 tip turbo cıktıgı,dedıgım turbo astra eskı kasalarda da cıkıyor..

1.7 CDTİ Combo ve 1.7 Dti Corsa ve Combo var Corsalarda tek tip turbo bulunuyor :)

turbo27
14-05-2012, 20:05
Wasgate gırış hortumunu ayırırsanız butun wasgt ler devre dışı kalır,eğer 180 hp dıyorsanız,2500 devırde acmıs acmamıs sorun olmamalı,yanı 180 hp lık corsa 3000 devırde acsa bıle, onun 2000 devrı epey tatmın eder,bence boyle kullanın,turbo buyutmeyle en fazla 20 30 hp alınabılır,sizin turbo için bi turbo demiş arkadaşımız,bi turboya işlem yapılmaz..

Anıl DALGA
15-05-2012, 03:08
Wasgate gırış hortumunu ayırırsanız butun wasgt ler devre dışı kalır,eğer 180 hp dıyorsanız,2500 devırde acmıs acmamıs sorun olmamalı,yanı 180 hp lık corsa 3000 devırde acsa bıle, onun 2000 devrı epey tatmın eder,bence boyle kullanın,turbo buyutmeyle en fazla 20 30 hp alınabılır,sizin turbo için bi turbo demiş arkadaşımız,bi turboya işlem yapılmaz..

aracı söküp orjinale döneli 1 hafta oluyor :) turboya işlem yapılıyor yapan 1-2 arakdaşımda mevcut ama derdim daha iyi birşey yapabilirmiyiz tabiki tatmin ediyordu aracı cıkardıgımz son güç 245 hp 460 nm torktu dyno videoları kadran videoları felan mevcut sitede neyse amacım orjınal turbo palini büyütüp 120 - 130 hp güç alabilmek başka bir amacım yok :)

turbo27
15-05-2012, 12:55
ben turboya ıslem yapılacagını soyledım mesajımda :) ama anlamdınız galıba,benım meslegım turboculuk,sadece emme pervanesı buyutulerek 2000 devır ve altında turbo sarj dolumu yapıp performansı hıssetmenıze yardımcı olur,egsoz pervanesı de buyutulurse bıraz gecıkme olabılır,2000-2400 devır aralıgı gıbı, emme pervanesı buyumesı belkı beygırı 5 - 10 hp arası artırabılır, ama torku daha fazla artırır,sizi tatmın edecegını umuyorum...

Anıl DALGA
15-05-2012, 15:22
ben turboya ıslem yapılacagını soyledım mesajımda :) ama anlamdınız galıba,benım meslegım turboculuk,sadece emme pervanesı buyutulerek 2000 devır ve altında turbo sarj dolumu yapıp performansı hıssetmenıze yardımcı olur,egsoz pervanesı de buyutulurse bıraz gecıkme olabılır,2000-2400 devır aralıgı gıbı, emme pervanesı buyumesı belkı beygırı 5 - 10 hp arası artırabılır, ama torku daha fazla artırır,sizi tatmın edecegını umuyorum...

:) Firma ismi nedir acaba yeriniz nerede

berkay_aydin
15-05-2012, 16:18
1.7 dti'larda tek tip turbo var mitsubishi olanlarda vnt değil.. Anıl sen yinede bilindik yerde yaptır başın ağrımasın.. Turboyu getiricem sana karşıya geçtiğimde oluyorsa onu yaptırırsın..

turbo27
15-05-2012, 16:57
1.7 dti'larda tek tip turbo var mitsubishi olanlarda vnt değil.. Anıl sen yinede bilindik yerde yaptır başın ağrımasın.. Turboyu getiricem sana karşıya geçtiğimde oluyorsa onu yaptırırsın..
burda dti cdti tek tip çift tip olayınımı tartısıyoruz? turboya neler yapılabılır onumu tartısıyoruz,herkes ıstedıgı yerde yaptırabılır,o kadar yazı arasında dti miş cdti miş,yok mıtsubıshı yok ıhı tartısması olmamalı su an,ben yıllardır yapıyorum bu işi, bana turbo gelır, araba gelmez,getıren de corsa der combo der orasına karısmam,1.7 hacım lı opel corsa olsun combo olsun vnt de var düz tip de var.. iş yerımde dolapderede,dinamik turbo servisi..burdan öncede zeytınburnu velıefendı arkasında petrolun karsısındaydım,orasıda taksim turboydu...

Anıl DALGA
15-05-2012, 17:52
tamam kardeşim nerede ne şekilde yaptıracağım kesinleşsin haberleşiriz gelip alırım ben yapılabiliyorsa onu yaparız :)

burda dti cdti tek tip çift tip olayınımı tartısıyoruz? turboya neler yapılabılır onumu tartısıyoruz,herkes ıstedıgı yerde yaptırabılır,o kadar yazı arasında dti miş cdti miş,yok mıtsubıshı yok ıhı tartısması olmamalı su an,ben yıllardır yapıyorum bu işi, bana turbo gelır, araba gelmez,getıren de corsa der combo der orasına karısmam,1.7 hacım lı opel corsa olsun combo olsun vnt de var düz tip de var.. iş yerımde dolapderede,dinamik turbo servisi..burdan öncede zeytınburnu velıefendı arkasında petrolun karsısındaydım,orasıda taksim turboydu...

ilginize teşekkür ederim Berkay art niyetle söylemedi bilgilendirme amaçlı. DTi larda 2 tip turbo yok dediği gibi 1.7 CDTİ ların turbosu farklı.

kemal20
30-05-2012, 23:07
era vgt'de (gt 1544v) orjinal turboyu büyüttük.egzos kısmı orjinal kaldı , emme palleri gt1749 yapıldı.altlar aynı gibi,3500 den sonra orjinale göre daha iyi.yani limitöre kadar tork devam ediyo.bu arada orjinal turboya göre yapılan yazılımla kullanmaya devam ediyorum.turbocuya gittiğinde sana büyüklükleri farklı 4-5 çeşit pal gösterebilir.bence en büyüğünü seçme=) çünkü paller büyüdükçe ağırlığı artıyor.palleri tutan 2 tene taşıyıcı var.taşıyıcıya ne kadar az yük yüklersen bence o kadar iyidir.pal büyüdükçe ağırlık artacağından, turbonun zamanla balans yapma olasılığı yükselir diye düşünüyorum.

turbo27
02-06-2012, 00:53
era vgt'de (gt 1544v) orjinal turboyu büyüttük.egzos kısmı orjinal kaldı , emme palleri gt1749 yapıldı.altlar aynı gibi,3500 den sonra orjinale göre daha iyi.yani limitöre kadar tork devam ediyo.bu arada orjinal turboya göre yapılan yazılımla kullanmaya devam ediyorum.turbocuya gittiğinde sana büyüklükleri farklı 4-5 çeşit pal gösterebilir.bence en büyüğünü seçme=) çünkü paller büyüdükçe ağırlığı artıyor.palleri tutan 2 tene taşıyıcı var.taşıyıcıya ne kadar az yük yüklersen bence o kadar iyidir.pal büyüdükçe ağırlık artacağından, turbonun zamanla balans yapma olasılığı yükselir diye düşünüyorum.

pervane ağırlıgından değilde,o pervaneyı tam besleme devırıne cıkartana kadar motor egsoz gazlarının süreyı uzatmasından dolayı sorun cıkıyor,yani turbonun dolumu bıraz gecıkıyor,her zaman küçük turbo daha cabuk basınclı olur..orjınal pervane capının bır buyugu kafi gelir,ıkı yada daha fazla buyugude takılır,ama alt devırlerdekı eskı performansı yakalayamazsınız,üst devırler canavar gıbı olur buna karsılık,sehır ıcı kullanımda,bır boy buyuk pervane hem alt hem üst devırlerı canlı tutmaya yeterlıdır...tabii bu söyledıgım egsoz pervanesı,emme pervanesı bu durumdan hıc bı sekılde etkılenmez,baglı oldugu egsoz pervanesı zaten yeterlı sekılde döndüğü için sorun cıkmaz...

berkay_aydin
09-06-2012, 16:48
Güncel olsun, turbo değiştirmeden orjinal turbosu ile oynayarak max. ne kadar güç alırız + yeni bir turbo ile ne kadar güç alırız ? ortalama fiyatlar nedir ? :)

berkay_aydin
10-06-2012, 16:34
Yok mu bilgi verebilecek olan ?

berkay_aydin
11-06-2012, 13:25
yok galiba :(

turbo27
16-06-2012, 14:04
Güncel olsun, turbo değiştirmeden orjinal turbosu ile oynayarak max. ne kadar güç alırız + yeni bir turbo ile ne kadar güç alırız ? ortalama fiyatlar nedir ? :)

hp den zıyade tork artışı olur, 10 - 15 hp ye yakın güç artısı olur,malıyet ise (corsa için)

turbo sökme takma ---------------------------------75 tl
yağ yağ filtresı hava filtresı değişimi--------------90 tl
turbo tamir tk ve emme pervanesı değişimi----400 tl
torna işcilik,egsoz ve emme salyangozu işçilik---35 tl

berkay_aydin
16-06-2012, 22:43
hp den zıyade tork artışı olur, 10 - 15 hp ye yakın güç artısı olur,malıyet ise (corsa için)

turbo sökme takma ---------------------------------75 tl
yağ yağ filtresı hava filtresı değişimi--------------90 tl
turbo tamir tk ve emme pervanesı değişimi----400 tl
torna işcilik,egsoz ve emme salyangozu işçilik---35 tl

Teşekkürler 600 lira gibi bir masraf çıkıyor, yanlız yağ tamamda hava filtresi olayını anlamadım :) 10-15 hp için değer mi şu an onu düşünüyorum.....

turbo27
16-06-2012, 23:52
Teşekkürler 600 lira gibi bir masraf çıkıyor, yanlız yağ tamamda hava filtresi olayını anlamadım :) 10-15 hp için değer mi şu an onu düşünüyorum.....

turbo tamir edıldıkten sonra yada pervane buyutuldukten sonra ısterse 1 hafta once takılmıs olsun hava fıltresı,mutlaka değişmelı dıyorum,hava fıltresı turbonun herseyı cunkı....