PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Peugeot 106 Quiksilver Sis Farı Bilmecesi

sLp
15-05-2012, 13:10
2000 model quiksilver sahibiyim bilindiği üzere. Bu araçların sis farları nasıl yanar sistem nedir diye düşündüm, baktım ki sinyal kolumuzda sadece arka sis düğmesi var ön düğme yok. sanki arabanın sadece arka sisleri var gibi. sonra bi yerlerden bi arkadaşım öğrendi, arabanın sis farlarını aldıktan 2 gün sonra yakabildik. farlar açıkken uzunları yakıyoruz sisler de yanıyor. farlar kapalıyken selektör yapıyoruz 4 far birden çakıyor önümdekini ambale ediyor :D

şimdi sorum şudur. bu sislerin uzunlarla yanması fabrikasyon bir sistem midir? eğer ki değilse biz bunu nasıl ayırabiliriz? elektrikçi bir ustaya gittim, far kolu değişecek ön sisli kol seti alacaksın sadece dedi. ya da başından savdı bilemiyorum :)

aslancılar biliyordur eminim, size bir danışayım dedim.

ToNy
15-05-2012, 13:15
Yok artık,
Usta Allahtan şanzumanı indirelim falan dememiş...
Arka kar lambalarına ön sisleri bağlayabilirsin, benim ustam öyle yapmıştı...

sLp
15-05-2012, 13:18
fakat o zaman parklarla giderken sisleri yakamıyoruz, farları yakıcaz, arka sisler yanıcak, önler de yanıcak yani. park+sis sistemini istiyorum, bununla birlikte de ekstra böyle direksiyon altında yok orda burda dandik bi düğmeyle manuel bi sistem istemiyorum. parklarımı yakayım, sislerim yansın.

ToNy
15-05-2012, 13:21
fakat o zaman parklarla giderken sisleri yakamıyoruz, farları yakıcaz, arka sisler yanıcak, önler de yanıcak yani. park+sis sistemini istiyorum, bununla birlikte de ekstra böyle direksiyon altında yok orda burda dandik bi düğmeyle manuel bi sistem istemiyorum. parklarımı yakayım, sislerim yansın.

Yaw şimdi üstünden neredeyse 5 yıl geçti tam hatırlamıyorum sana da yanlış bilgi vermek istemiyorum...
Dediğin gibi sonradan bende angel far almıştım ve bende parklarla sisleri aynı anda yakabiliyordum...
Ama öyle kol mol değişmemişti, bir iki kablo çekip yarım saatlik bir işlemle halletmiştik...
Yakın zamanda yapanlar varsa daha iyi yardımcı olur ama istediğin olmayacak iş değil, kafa çalışan bir usta bulsan yeterli...

Aykut106
15-05-2012, 13:30
Fabrikasyon sisler uzunlara baglı.Ufak araba oldugu icin önundeki arabaya daha guclu gorunmesi icin yapılmıs delici ozelligi olan sis farlarıydı.. Daha önceden daha iyi acıklaması bir konuda yapılmıstı..

EREN34
15-05-2012, 13:54
Fabrikasyon ozellik. ayrilabilir farlardan.

sLp
15-05-2012, 14:03
ilginize çok teşekkür ederim. çok enteresan ya, garip bi sistem, ayırsak kıytırık düğme yapıcaz, ayırmasak yine farlarla yakıcaz :) başka bi usta bulmak gerekiyor demek ki.

EREN34
15-05-2012, 17:30
ilginize çok teşekkür ederim. çok enteresan ya, garip bi sistem, ayırsak kıytırık düğme yapıcaz, ayırmasak yine farlarla yakıcaz :) başka bi usta bulmak gerekiyor demek ki.

Arka sisi iptal et. arka sis yerine bagla;) Arka sisi zaten kullanan yok:)

berkay_aydin
15-05-2012, 17:43
yeni tesisat çekip gizli biryere düğme koymak en mantıklısı bence :)

JDM VTİ
15-05-2012, 18:05
meriç bana sorsaydın sana yardımcı olurdum bu kadar çırpınmana gerek kalmazdı hahah :D

özcan07
15-05-2012, 18:13
bi kablo tesisatı birde düğme yaptırdınmı tamamdır bu iş

darkred
15-05-2012, 19:39
Direksiyon altındaki kutuyu sökün oradaki kablolardan ön sis farına giden kabloyu bulucaksınız...O kablo uzunlara paralel olarak bağlıdır...Uzunlardan ayırıp arka sis lerin kablosuna paralel bağlıycaksınız...

Bu şekilde yaparsanız sinyal kolu üzerindeki arka sis kolundan ön arka sisleri aynı anda yakabilirsiniz ekstra tesisat ve düğme koymaya gerek yok....

Biraz uğraşırsanız hem selektör yapınca hemde ayrı olarak düğmeden yakabilirsiniz sisleri bunun için 2 tane diyot eklemek gerekiyor devreye ... Sağlam elektirikçi halleder...

B.Koçer
15-05-2012, 19:41
gözünü seviyim nadir kalmıs orjinalliği bozma

sinan-s
15-05-2012, 19:41
Direksiyon altındaki kutuyu sökün oradaki kablolardan ön sis farına giden kabloyu bulucaksınız...O kablo uzunlara paralel olarak bağlıdır...Uzunlardan ayırıp arka sis lerin kablosuna paralel bağlıycaksınız...

Bu şekilde yaparsanız sinyal kolu üzerindeki arka sis kolundan ön arka sisleri aynı anda yakabilirsiniz ekstra tesisat ve düğme koymaya gerek yok....

Biraz uğraşırsanız hem selektör yapınca hemde ayrı olarak düğmeden yakabilirsiniz sisleri bunun için 2 tane diyot eklemek gerekiyor devreye ... Sağlam elektirikçi halleder...

Aynen :)

Ne elektrikçiler var ya :D

EREN34
15-05-2012, 19:47
İtiraf ediyorum...

Zamaninda clio rsi imin sislerinin ampul yuvalarini h4 ile degistirip bi xenon taktim. Sonrada dugme ile far iptal edip tek sis gezerken sislerle selektor yapiyordum:D yada dugmeyi diger konuma alip 4 farda bi xenon uzun kisa takiliyordum :D :D

BLuEBoY
15-05-2012, 19:55
Nette dolaşan şölede bi yazı var, nedeni bu sanırım :icon_tup:

106 GTI LARIN SİS FARLARI NEDEN FABRİKA ÇIKIŞI KULLANIMA KAPALI?
Bunun sebebi onların aslında sis farı amaçlı oraya yerleştirilmemiş olmaları, Avrupada sol sadece belirli bir süratin üzerinde araçlar kullanabiliyor, 106 mız otobanda gerektiği zaman kolay yol hakkı elde edebilsin diye bu 'delici farlar' sellektör sırasında kararlı bir şekilde yol isteyebilsin diye Fransız mühendisler tarafından tasarlanmış. Boyutları sebebiyle aracı dikiz aynasında küçük görüp yol vermek istemeyecek yada yol istediğini fark edemeyecek diğer sürücüler için etkili bir çözüm olduğu kesin.
Zaten bu sebepten dolayı sis farları standart 106 larda sadece sellektör atıldığı sırada devreye girebilmektedir ve diğer sis farları gibi yanları değil direk aracın önünü aydınlatmaktadırlar.

sLp
18-05-2012, 16:58
Arka sisi iptal et. arka sis yerine bagla;) Arka sisi zaten kullanan yok:)
orjinal bişey olsun istiyorum ben de :)

yeni tesisat çekip gizli biryere düğme koymak en mantıklısı bence :)
öyle çaçacı işi bişey istemiyorum ya :)

meriç bana sorsaydın sana yardımcı olurdum bu kadar çırpınmana gerek kalmazdı hahah :D
kardeşim ya sen nerelerdesin ya :))

bi kablo tesisatı birde düğme yaptırdınmı tamamdır bu iş
bu tip bi iş bana uygun olmuyor işte :)

sen ne yaptın usta ya, helal olsun sana :) bunu elektrikçiye söyleyelim de, ekip duruyordu beni bu şekilde anlayamıcağı bişey yok sanırım :)

gözünü seviyim nadir kalmıs orjinalliği bozma
bi yandan bunu da düşünüyorum, arabanın sağını solunu hiç elletmedim bunu da mı elletmesem diyorum.

İtiraf ediyorum...

Zamaninda clio rsi imin sislerinin ampul yuvalarini h4 ile degistirip bi xenon taktim. Sonrada dugme ile far iptal edip tek sis gezerken sislerle selektor yapiyordum:D yada dugmeyi diger konuma alip 4 farda bi xenon uzun kisa takiliyordum :D :D
sen ne retina düşmanı bi insan çıktın be usta :D

Nette dolaşan şölede bi yazı var, nedeni bu sanırım :icon_tup:

106 GTI LARIN SİS FARLARI NEDEN FABRİKA ÇIKIŞI KULLANIMA KAPALI?
Bunun sebebi onların aslında sis farı amaçlı oraya yerleştirilmemiş olmaları, Avrupada sol sadece belirli bir süratin üzerinde araçlar kullanabiliyor, 106 mız otobanda gerektiği zaman kolay yol hakkı elde edebilsin diye bu 'delici farlar' sellektör sırasında kararlı bir şekilde yol isteyebilsin diye Fransız mühendisler tarafından tasarlanmış. Boyutları sebebiyle aracı dikiz aynasında küçük görüp yol vermek istemeyecek yada yol istediğini fark edemeyecek diğer sürücüler için etkili bir çözüm olduğu kesin.
Zaten bu sebepten dolayı sis farları standart 106 larda sadece sellektör atıldığı sırada devreye girebilmektedir ve diğer sis farları gibi yanları değil direk aracın önünü aydınlatmaktadırlar.

çok enteresan ilk defa okuduğum bi yazıydı bu. ben de aslında sis farı hastası bi adam değilim ama elektrikçiden alacağım var, karşılığında sisleri ayırıcaktı bu yüzden bu kadar üstünde duruyorum :D

exca
18-05-2012, 18:57
orjinal tesisat dokunmayıp ekstra bir buton ile bir röleyi çektir rölenin kontaklarına sisleri bağla , tesisatın durumuna göre bir diyot ile de uzunlara olan geri dönüşü engelleyebilirsin ama gerek kalmaz gibi geliyor ... böylece yine selektör yaptığında orjinal çalışır...

B.Koçer
18-05-2012, 19:01
bozma bence bozma :D

darkred
18-05-2012, 21:50
Nasıl yapılacağını tarif ettim ama bencede bozma :)

XSi
20-05-2012, 23:54
delici farlar..

kararlı?? şekilde yol istemek için sis farlarından destek almak..

Boyutları sebebiyle küçük?? görülüp yol verilmek istenmemek

tüm bunlar yüzünde fransız mühendislerin uykusunun kaçması ve tasarımı böyle yapmaları

:)

türk insanı çok yaratıcı insan valla billa..

Fransız mühendisler sis farı olmayan araçların yol istemesini çok görmüş anlaşılan :)

MPower's
21-05-2012, 10:19
Keşke türk polisleride bu olayı öğrense. Bi kere sis farlarını açıp kapatarak yol istiyorum diye az kalsın ceza yiyodum adamı zor ikna ettim.

Ö.öztüRk
21-05-2012, 10:28
benim aracı aldığımda tesisat çekilmiş tuş yapılmıştı gayet rahatt :)

aLperTunga
21-05-2012, 10:45
yerinde olsam yaptırmam ama zamanında bende yaptırmıştım :D

Sigorta tablosundan sinyal koluna , sis anahtarına bi kablo çekiliyor.Arka-ön beraber yanıyor..çok basit bi olay yani.

sLp
21-05-2012, 14:37
karar verdim, ne sislerimi ayırıcam ne de amerikan park yapıcam, ışık sisteminde tamamiyle stock bulunmaya karar verdim, belki farları temizletirim o kadar :) kandırdınız beni :)