PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilgilendirin beni :D:D

nemonomani
21-05-2012, 09:42
Abiler ,kardeşler kafama takılan bir kaç soru var çoğunnuzun değişik bilgilere sahip olduğunu öğrendim.Şimdi kafama takılan bir kaç soru var.Bilgisi olanların yardımcı olması aydınlanmam konusunda çok makbule geçecek.

1:Her marka , her model araç turbolannabilirmi. önek(3.2 alfa motoru)

2:Her marka motora bolt on turbo manifolt bulunabilirmi olmayan modere custom olarak yapılabilirmi

3:Turbo seçen araç varmıdır yada motor eğer varsa custom çalışmalarla uyum sağlanabilirmi

Şimdiden kıymetli vaktinizi ve bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ediyorum

Ome_RS
21-05-2012, 09:49
Abiler ,kardeşler kafama takılan bir kaç soru var çoğunnuzun değişik bilgilere sahip olduğunu öğrendim.Şimdi kafama takılan bir kaç soru var.Bilgisi olanların yardımcı olması aydınlanmam konusunda çok makbule geçecek.

1:Her marka , her model araç turbolannabilirmi. önek(3.2 alfa motoru)

2:Her marka motora bolt on turbo manifolt bulunabilirmi olmayan modere custom olarak yapılabilirmi

3:Turbo seçen araç varmıdır yada motor eğer varsa custom çalışmalarla uyum sağlanabilirmi

Şimdiden kıymetli vaktinizi ve bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ediyorum

1 her araç turbolanır
2 her motora bulmak mümkün değil ama custom olarak kolayca yapılabilir
3 turbo secen değilde calısma devir devir cevirme hacim gibi motor karakteristiğe göre farklı turbolar kullanılır
kısaca hangi araca turbo uygulamak istiyorsanız artık cok kolay 2-3 günlük calısma ile takabilirsiniz.

ygtrn
21-05-2012, 10:10
turboyu uygulayacağın motorun egzantrik yapısı, kapak flow değerler, hacmi, çevirdiği devir gibi şeyler önemlidir kullanacağın turboyu şeçmende, tabi bu bilgiler olmasada olur sonuçta flow değerine uygun turbonun hesaplamasını yapabilecek kim var bilmiyorum...

sonuç olarak atmosferik bir aracın motoruna forgetlenmediği sürece 0,4 bar gibi komik bir basınç uygulanmalı, ve buna göre bir turbo kullanılmalı... misal 1.3 dizel turbosu iş görür :)

tabi motor hacmi biraz fazla ise misal 3.0 ve üstü, aynı basınçları elde etmek için birazdaha büyük olan td04 yada td03 gibi turbolar tercih edilebilir....

emre_
21-05-2012, 10:13
bu konuda birazda istenilen güç önemli her turbonun bastığı basınçda verdiği güç farklı değerler söz konusu araçlarında dayanacağ nokta ve stoc motora üflenecekse eğer motorun durumu her motor turboyu taşıyacak drumda olmayabilir ve bir kaç devir çevirme sonrası sıkıntı çıkartabilir ama genel anlamada her araca turbo uygulaması bir şekild yapılabilir

nemonomani
21-05-2012, 12:19
peki bu iş işe uğraşanlar daha önce turbolanmamış bir motorun yapısına bakarak anlayabilirmi dayanıklı olup olmadığını yada bunun kıstasları nelerdir