PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 200 SX - CA18DET kaçak olmadan su kaybı nasıl olur?

UMUT-S13
26-05-2012, 09:53
:beuj:İyi forumlar millet..
3-4 ay önce 1992 Model CA18DET S13 aldım.. manisadan antalyaya en ufak sıkıntım olmadan geldim. ancak son günlerde, şehir içinde çok olmamakla birlikte yaklasık 50-60km uzun yol gidince radyatörde su kalmadıgından hararet artıyor. duruyorum, havasını alıp su koyup devam ediyorum.. radyatördendir dedik, tıkalı diye söktüler, temiz cıktı. yinede iyice temizledik taktık. kafama takılan bir iki hortumu ve bütün kelepçeleri yeniledik. durum şu, yola cıkıyorum 50-60 km gittiğimde kaputu acıyorum radyatördeki bütün su önce taşırma kabına, ordan da taşarak dışarı gidiyor.
aynı durum hem benzinde hem lpg de söz konusu.

*radyatör kapağından mı acaba diyorum. bendeki kapagın üstünde 0.9 yazıyor, normali 1.1 imiş heralde. bundan olurmu? birde başka bir depo kapagı taktım denemek için, motor ısındıktan sonra radyatör kapagının üstünde metal bir tıpa gibi bişey var, oradan fışırdıyor, biraz dışarı su atıyor.

*termostat nasıl bunlarda?, motor çalışır çalışmaz, radyatörü açıyorum, sogukken bile kapagın içinden bakınca suyun devirdaimini görüyorum. benim bildiğim motor ısınmadan içindeki su devir daim olmaz?:(

*ateşleme bobinlerimden birisi ve ya ikisi arada atlama yapıyor alakası varmı?

*motorumda allaha şükür yeni, yag yakma vs yok. ancak turbo egzosa yağ sızdırıyor, ya mili, ya contası sorunlu, basıncı 0.5 barı geçmiyor (stnd 0.69bar olması gerekiyor)

*turbo basıncım düşük ve bobinde sorun oldugundan, rölanti ayarlarımı ve benzin hava karışım ayarlarımı yapmadılar. avansı biraz açtılar.
rölanti şu anda lpg de 1300 civari
benzinde 900 civarı

korkumdan uzun yola çıkamıyorum..
Hep eski ve böyle tuhaf arabalara bindim ama bu sefer harbiden çok moralim bozuluyor. yardımınızı bekliyorum.

Germanian
26-05-2012, 09:59
galiba contan yanık

gökberk
26-05-2012, 10:12
Contadan değilse devirdaimdendir muhtemelen.
Çünkü benim de zamanında buna benzer bir olay başıma geldi..
Önce radyatörden LPG regulatörüne ve kalorifere ayrılan Plastik T borularını demir olanlarıyla değiştirdim.
(LPG'ciler plastiğini takar... Zamanla o plastik ısınıp soğuyunca da su kaçırır)
Sonra fark ettik ki devir daim ince ince kaçırıyormuş.. Tabi arabanın altında filan hiç su görünmüyordu..
Son zamanlarda sinirlerimde gerilmişti devir daimde o zaman halimden anladı fazla fazla bırakmaya başladı ve sonunda cortladı :D

kRo_bOy
26-05-2012, 10:19
yağında bi artma var mı yağını yapısında bi değişme var mı yağ çubuğunu çekip bak bakalım

UMUT-S13
26-05-2012, 12:07
galiba contan yanık

aracımın motoru 2000 km de daha.. contam sağlam, kabarcık yok, köpürme yok.. çalışırkende sorun yok. egzostan su atma vs de yok..

ama lpg borularına da birdaha bakayım.. demirmi plastikmi.. ama öyle ele göze gelir bir su kaçağı da yok ki.

devirdaimin kaçırmasından kastın ne?

UMUT-S13
26-05-2012, 12:08
yağında bi artma var mı yağını yapısında bi değişme var mı yağ çubuğunu çekip bak bakalım

yağında artmada yok.. hatta dün de yagını tekrar kontrol ederken yag cubuğunun tam ucunda seviye gösteren 1-2 cm lik ufak parça çubuktan ayrıldı kartere düştü..

gökberk
26-05-2012, 12:09
Su devirdaim pompası miladını doldurunca sızınıtı yapıyor.. Su kaçırıyor..

Spawn
26-05-2012, 12:20
1-termostatın değişmes gerekiyor , üst hortumun girdiği 3 civatalı metal kapağı sökersen hemen arkasında. Büyük ihtimal şöyle bi görüntüyle karşılaşacaksın ;

http://e1205.hizliresim.com/x/u/6t6zu.jpg

2-eğer hala problem devam ediyorsa emme maniofldunun altında yağ filtresinin takıldığı yerde yağ soğtucusu vardır , şanzımanın tarafından yağ soğutucusunun üstüne hortumlar gelir , onları kontrol edebilirsin.

3- hala problem devam ediyorsa kalorifer su hortumlarına bakabilirsin.

- orinal radyatör kapağı 0.9 bar.

en son olarak hala çözülmediyse ; yapı komple boşaltıp kontorl edin su varmı diye . yada yağ seviyesini kontrol edip anlayabilrsiniz aşırı bi yükselme var mı diye.

hala çözülmediyse tekrar konuşalım

ino205
26-05-2012, 12:28
bahsettiğin taşırma olayı genelde conta problemelrinde olur ama umarım masraf lı bi sorun değildir.geçmiş olsun

MOzen
26-05-2012, 12:39
Aynı şey benimde başıma gelmişti. Turbo soğutma hortumlarından birisinde çatlak bulmuştuk. Aklınızda bulunsun belki ondanda olabilir.

UMUT-S13
26-05-2012, 22:03
Aynı şey benimde başıma gelmişti. Turbo soğutma hortumlarından birisinde çatlak bulmuştuk. Aklınızda bulunsun belki ondanda olabilir.

bi sn, bizim s13 lerin turbosu su soğutmalı değil diye biliyorum. hangi hortumlarda çatlak olabilirki:soru:
--------------------------------------------

efe, yarın garajda termostatı sökeceğim, onu birisi daha söyledi. tamamen açık kalmış yada yyarı kilit vaziyette olabilir dediler.. motor sogukken bile radyatörde akışın olması tuhaf bir durum, degilmi?

Spawn
27-05-2012, 13:41
Normal degil akis olmasi o yuzden termostatin degismesi gerek diyorum. Soylediklerimi denersen ve cozum hala yoksa tekrar konusalim. 12 13 tane su hortumu var toplamda elbet birisi catlamistir. Problem edecek birsey yok.

T25 ler hem yag hem su sogutmalidir.

Kolay gelsin

UMUT-S13
27-05-2012, 14:07
garajdayım efe şu an.. manifoltun alta bir uzunca demir bir su borusu var, bi ucuna 2 hortum takılıyor, diger ucu aracın ön kısmına dogru ilerliyor. o demir boruya bir saplama ile lastik su borusu takılıyor. daha önce ondan kacırıyordu usta güya yaptı. az önce baktım yine damlatıyor dibinden. mal adam ucunu kesip tekrar aynı boruyu takmıs. tabi ucu ucuna yetmiş o da.. simdi onu sökcem. bayada meşakkatli, kabin kısmına dogru manifoltu tasıyan bir travers var. onu falan sökmem lazım.. oraya bi bakcam bide şasi kablolarını yokluyorum.. turbo elden gececek nasıl olsa ama bu arada ateslemede ki atlamayıda çözme durumum var. haberleşirz burdan

Spawn
27-05-2012, 14:13
olduğu yerde damlatıyorsa , o boru ısınınca delik genişliyordur daha çok kaçırıyordur . yukarıda bahsettiğim hortumlar onlardı . "2-eğer hala problem devam ediyorsa emme maniofldunun altında yağ filtresinin takıldığı yerde yağ soğtucusu vardır , şanzımanın tarafından yağ soğutucusunun üstüne hortumlar gelir , onları kontrol edebilirsin. "

termostatı da acil değiştirmen lazım bu arada .antalyada olduğun için 76 derecelik termostat koyman daha mantıklı olur . altimalarla vs aynı termostat .

kolay gelsin

UMUT-S13
27-05-2012, 14:42
yarın bakcam termostata.. şimdi devirdaimi sökersem sıvı conra falan gerekebilir ellemeyeceğim. bulamazsam ordan hallederiz heralde. zavolli nin lpg sistemi var, önceki sahibi takmıs, söktürmedim.. turbo araclar içinmiş.. ama oldum olası nefret ederim lpg den.. ona da yazılım yükleteceğim. üniversal yazılım atmıslar, benzinde ayrı devir lpg de apayrı devir calısıyor araba..birde ebayde 28 parçalık bir sogutma boru seti var, 80 dolar (shipping dahil) aslında ugrasmayıp onu mu alsam diyorum.

bugün asıl amacım şu rölanti ve hava-yakıt karısımını ayarlamak. ondan giriştim.. çatlak blow off borusu yüzünden arabamda gaza yüklendikten sonra devir düşerken stop etme sorunu vardı.. ustalar bilir bilmez, kelebek ayar vidası ve rölanti ayar vdasyla oynadılar.. ben boruyu degiştirdim düzeldi sorunum ama bu arada diger vidaların ayarlarını kacırdılar tabi..
benzin yakıt karısımını ayarlayabileceğim ve rölanti ile karısım oranını tam tutturabileceğim bi diagnoz yöntemi varmı? nasıl yapcaz? bütün yerli yabancı forumları arastırdım. sadece iacv yi söküp rölanti ayar vidasından ayarlayın 850 ye sabitleyin sonra iacv yi takın 900e sabitlenir diyorlar.. ama benim rölanti ayar vidası sanki ayar yapmıyor.. içinide temizlemiştim 2-3 hafta önce.. kelebek sensöründede 2 tane yıldız vida var sanırım kelebek sensorunun acısını ayarlamak için..
içinden çıkamadım üçlü bir kombine var ama nasıl yapcaz?
1 - Gaz kelebeği ayar vidası (alt kısımdaki minik olan)
2 - Bildiğimiz rölanti ayar vidası
3 - Kelebek sensörü nü boagaza bağlayan altlı üstlü 2 yıldız vida (açı için sanırım)

bilen, duyan, yardımı olacak biri lazım arkadaslar.

UMUT-S13
28-05-2012, 15:41
termostatı değiştirdim. agzı tam kapanmıyordu. milimetrenin yarısı kadar acık kalıyordu (bişey farkedermi bilmem) 76.5C lik bi termostattı, yerine 89C lik Fransız malı taktık. bakalım noolcak..
simdi motor sogukken radyatörde akıs olmuyor, eskisinde

Spawn
28-05-2012, 15:55
yanlış termostat takmışsın . 89 derece yıllık ortalaması 5-10 derece olan yerlere önerilir. senin aksine düşük takman lazımdı ki üstünden çıkan doğru termostatmış 1e1 aynısını alacaktın . Fransız malı değil oem kullanman daha iyi olurdu. Fan ın da 89 da açıyor motor ani soğuma ısınma yaşayacak . bilgine

gaz kelebeği ve diğer vidaların ayarlarını servis manuelden bakıp doğrulayabilirsin . büyük etken oynuyor o değerler arabanın sağlığında bilgin olsun .

UMUT-S13
28-05-2012, 17:23
yanlış termostat takmışsın . 89 derece yıllık ortalaması 5-10 derece olan yerlere önerilir. senin aksine düşük takman lazımdı ki üstünden çıkan doğru termostatmış 1e1 aynısını alacaktın . Fransız malı değil oem kullanman daha iyi olurdu. Fan ın da 89 da açıyor motor ani soğuma ısınma yaşayacak . bilgine

gaz kelebeği ve diğer vidaların ayarlarını servis manuelden bakıp doğrulayabilirsin . büyük etken oynuyor o değerler arabanın sağlığında bilgin olsun .

termostatı bulamadım burda sökmüşken takalım deneyelim dediler. oem termostat ve kapak alcam.
manueli baya karıstırdımda tam degerleri bulamadım.sadece deviri söylüyor. sayfa nosunu biliyorsan yazarmısın efe...:confused:dün el emeği bir ayar cektim. bugün baya farketti. hava filtresindeki akışmetrede bir ayar vidası var, onun ayarının dogrusunu nerden bulcaz

UMUT-S13
31-05-2012, 12:07
demek ki, mutluluğu uzaklarda aramamak lazımmış, çaktım bitane 90lık termostat, herşey süper oldu.. ne su eksiliyor, ne hararet..

Spawn
31-05-2012, 16:40
uzaklarda neden aradın ki , ilk mesajımın ilk cümlesi termostatı değiştir di :) geçmiş olsun

UMUT-S13
01-06-2012, 18:37
:) yola başka niyetle çıkmıştım.. araba da lpg var ya, herkes suçu ona atıyor. bilende lpg ye bilmeyende lpg ye giydiriyor..

AEAlmas
08-06-2012, 01:48
89 termostat derecesi fazla s14 te oem 78 derecede acar ben 62 derecelik taktim fan 84 te aciyor sicaklik antalyda onemli merak ettim antalyada kime goturuyorsun arabayi?

UMUT-S13
08-06-2012, 21:39
89 termostat derecesi fazla s14 te oem 78 derecede acar ben 62 derecelik taktim fan 84 te aciyor sicaklik antalyda onemli merak ettim antalyada kime goturuyorsun arabayi?

manavgattayım ben.. aile ustası var, ben arastırıyorum onun el işçiliğine güvenirim. genelde garajda kendim hallediyorum.

89luğu renault parcacısından buldum.. öyle söktük termostatı, baktım cacık.. manavgatta da bulmak mümkün degil parcacıları gezdim. en uygun o vardı, sanırım renault concord unkiydi.. fransız malı bişey, contalı falan, içinden çıkan 76.5C idi, 89 oldu. su kaybı yok, hararet yok 10 gündür.. antalyalı arkadasım benim turbo iice gitti. turbo tamircisi varmı antalya merkezde.