PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Defransiyelden gelen sinir bozucu ses

TuGaY_TaN
27-05-2012, 22:16
İyi aksamlar. Aracımda bır ıkı hafta once debrıyajdan ayagımı cektıgımde arka taraftan vuruntu bır ses gelıyor TAK diye. İki metal parcayı bırbırıne vurunca cıkan ses gibi.Dun sabah arabayı krıkoya kaldırdım sag arka tekerden. Vitesi takıp debrıyajı bıraktıgında saft devreye gırıyor ve defransıyele vuruyor defransıyel kafa kaldırıyor. ve defrasıyelın alt tabakası yag.Sanırım keçe patladı yag kacırıyor :) . Bu sorun ciddi midir.Neler yapabılırım. Sanayı dekı ustamla atıstım şimdi gidip kucagına da dusmek ıstemıyorum.Yabancı ustaya gıdıpde tabiri caizse kazık yemekde ıstemıyorum.Fikirlerinizi düşüncelerini bekliyorum. Resmen arabdan sogundum ıkı haftadır. Bu ay maddı durumda sıkıntılı. Acil durum gerektırmedıgı surece aracımı kullanmıyorum. Ve ciddi bir sorunsa temmuz bası anca bır seyler yaptırabılırm :(

metin
27-05-2012, 22:30
şaft takozu olmasın şaftın ortadakı

TuGaY_TaN
27-05-2012, 22:41
olabilir aslında..

drummer582
27-05-2012, 23:28
Benzer bi sorun yasamistim alfam varken,ayagimi gazdan cektigimde küt diye vurma sesi geliyodu baslarda az gelen bu ses sonralari cogalmaya basladi cok ustaya gosterdim ama hicbiri bulamadi en sonunda servisin onunde aks dagildi ve ustam aksi tamir edip halletti.sorunun aks olabilir cunku bende hemen hemen ayni belirtileri yasamistim,simdiden baktir derim cunku seyir halinde dagilirsa cok kotu sonuclari olabilir.

TuGaY_TaN
27-05-2012, 23:36
zaten sanayiye girdiğimde ilk baktıracgım yerler aks ler. Bide saft takozuda aklıma takılmadı degil. Bende kı sorunda gaza basıp cekınce sızın dedgıınız gıbı ses yapıyordu. Gittikçe arttı.

drummer582
27-05-2012, 23:45
Ayni sekilde artik sonralari gazdan ayagimi cektigimde küt-küt-küt seklinde surekli vurma yapiyodu sizinkide aks muhtemelen..saglam ustaysa aksda kurtarilabilecek durumdaysa aksi tamir eder yoksa degistirmen gerekecek ama dedigim gibi dikkat et uzun yolda falan daha kotu sonuclar dogurabilir.

TuGaY_TaN
27-05-2012, 23:50
Valla hafta sonu yazlıga gıttıydım yaklasık bı 200 km yaptım ama korkarak gaza basmaya basıpta cekmeye. Sag saglim eve geldım yarın sabah gıdıcem artık sanayıye.Ak mı kara mı yaptırcaz bı sekılde

drummer582
27-05-2012, 23:57
Benim sorunumu ankarada kimse cozemedi gezmedigim alfa servisi kalmamisti ve hatta bana bu sekilde yola cikabilirsin dediler ben o sekilde ankara istanbul yaptim sabah direk ist. Ustama gittim Allahtan servisin onunde aks dagildi yolda basima bisey gelmedi cok sukur..dikkatli olmak lazim bi an once yaptir yada aracina binme dostum..

TuGaY_TaN
28-05-2012, 00:14
Tsk ederim. Neysekı benım aracım tofaş sanayıde ki büfede bila parcasını bulabılıyorum. Zaten bu tofaş sayesınde bı sanayıcını cıragı kadar bılgı sahıbı oldum. Yarın gıdıcez bakalım. umarım fazla ugrastırmaz

Zorbey
28-05-2012, 00:35
Astronomik rakamlar çıkmaz rahat ol ;)

TuGaY_TaN
28-05-2012, 01:04
Sağol ya rahatladım valla emın ol ;)

Spawn
28-05-2012, 01:24
7-8 sene önce kartal varken geçici onda benzer bi problem olmuştu . şaft ıstavrozundan çıkmıştı problem .

gökberk
28-05-2012, 01:42
Şu an alfa'daki sorun gibi bir şey var bende de..
Sağ-Sol direksiyonu çevirmelerde ses de vardı..
O yüzden dış aksları daha yeni değiştirdim.. Önceleri ses kesilsede şimdi yine yapıyor...
Ve gaz basıp çekmelerde de ses çıkıyor...Artık ben de iç akstan şüphe etmeye başladım.

drummer582
28-05-2012, 01:57
Tam emin degilim ustam akrabam oldugu icin yapti bende cok detay ogrenmedim zamaninda ama bildigim kadariyla ic aks tamir edilmisti benim ve donuslerde ses yapmiyordu sadece ayagimi gazdan cektigimde ses yapiyordu,tamirden sonra sorun yasamadim hatta aracin benden sonraki sahibide sorun yasamadi yani kisa sureli bi cozum olmadi.ic aksta olabilir sizin problem

gökberk
28-05-2012, 02:10
Sizin yaşadığınız soruna benzer bir durum var :) Onun farkındayım bir kere..
Ama bir de dış aksları değiştirmeme rağmen yine de ince ince ses geliyor olduğum yerde direksiyonu çevirdiğimde... Ben asıl ona takıldım.

drummer582
28-05-2012, 02:14
Benim olay ince sesten ziyade sanki araca alttan birisi küt-küt diye geciriyor seklindeydi :) ve seyir halinde oluyodu donerken degil

gökberk
28-05-2012, 02:16
Gaz çek bıraklarda vuruyordu değil mi ? Sabit ivmede seyir halindeyken olmuyordu ?

drummer582
28-05-2012, 02:20
İlk baslarda belli belirsiz cok nadir oluyordu hatta ustayla tecrubeye ciktigimizda gosteremiyordum :) sonradan her ayagimi gazdan cektigimde vurmaya baslamisti seyir halindeyken.ist-ank arasini ayagimi gazdan cekmeden gelmeye calismistim cunku gercekten inanilmaz sinir bozucu bi sesti.seyir halinde gazdan cekince yada bosa atinca oluyordu arac yuke binince yani gaza basinca kesiliyordu

gökberk
28-05-2012, 02:21
Anladım.. Çok sağolun..

TuGaY_TaN
01-06-2012, 11:35
Ses sıkıntısını cozdum. Şaft sokuldu mil uzun takmıslar nasıl becerdılerse araba kasılıyordu meger o yuzden mı 2 bucuk cm kesıldı şaft milinden.Sag arka teker aks bilyasını actık baktık arızalı cıkı onu degıstırdık. ama gene tak tak vuran sesı susturamadık.Son kez ustaya dedım sag arka denge koluna bı bakıver dedım. Bibaktım takozu cıkmıs bı takoz taktık ses kesıldı.Onumuzdekı hafta defransıyelı actırcam kecelerı degısecek,Sonrasında da motor dakı tum contaları degıstırecez kacak tespıt ettık 4-5 yerde. Tofas ın mı var derdın var derlerdı :) Bunada şükür yarabbim, Maddi yönden pek üzmüyor aracım benı :) Mağlum öğrenci spec