PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Antifreeze hakkında

AEAlmas
01-06-2012, 13:33
Kafamı karıştıran konu
kırmızı
mavi
birde yeşil
bunların hangisi daha iyi yada belli başlı marka varmıdır

yogunluk muhabbeti var kafam karıstı

poseidon
01-06-2012, 17:26
Ne kullandığın önemli değil. Antifriz özelliği olması yeterli.
Antifriz tek başına -12 dereceye kadar,
%70 antifriz+ % 30 su ile kullanıldığında -37 dereceye kadar donmaz.
Türkiyede de -37 derece görülmediğine göre kafan rahat olsun.

Ken_Block
02-06-2012, 16:24
Antifriz renksizdir, renkleri sonradan eklenir, dolayısıyla hangisi daha iyidir bilemeyiz.
Önemli olan 1-2 yılda bir tüm devirdaim suyunu tamamen değiştirmektir, çünkü antifriz bir süre sonra işlevini yitiriyor.

Trance-R
02-06-2012, 21:28
Ne kullandığın önemli değil. Antifriz özelliği olması yeterli.
Antifriz tek başına -12 dereceye kadar,
%70 antifriz+ % 30 su ile kullanıldığında -37 dereceye kadar donmaz.
Türkiyede de -37 derece görülmediğine göre kafan rahat olsun.

ben toplam su kapasitesinin ; % 70 su , % 30 antifriz oldugunu biliyorum ...

o şekilde düzenlettirmiştim ustama ...

Y.Emre
02-06-2012, 22:30
ben toplam su kapasitesinin ; % 70 su , % 30 antifriz oldugunu biliyorum ...

o şekilde düzenlettirmiştim ustama ...

%100 antifriz de doldurabilirsiniz.. 0 oldugundan beri antirifiz kullanmamış bi arabada bunu yapmak radyatör ve hortumlar açısından pek hoş olmayabilir :D

yanlışım varsa düzeltın..

ruudvan
03-06-2012, 03:45
eskiden mavimi yeşilmi ne kullanılırdı .şimdi 2000 modelden sonrakı araclar ıcın kırmızı kullanın dıyorlar.
sanırım soyle bı durum var aynı fren hıdrolıgı gıbı.
mısal dot 3 te dot 4 te aynı ısı gorur ama dot3 fren hortumlarına zararı daha coktur .dot 4 kullanılması onerılır.yenı tıp araclarda ama bı yondende ıkısıde petrol urunu.

kısacası bn %50 koymaya ozen gosterıorum ama o yuzdeyıde hıcbızaman yakalayamadım.

F4R
03-06-2012, 08:28
kışa doğru bende değişicem radyatör suyunu komple. o zaman açacaktım bu konuyu hangi renk farkları nedir diye. şuan araçta yeşil var, kimisi kırmızı (pempe) olanını diyor ama farkları nedir bilmiyorum. bilen var mı?

Ken_Block
03-06-2012, 09:25
ben görünmezmiyim?

brkkksln
03-06-2012, 09:53
motor bileşenlerinin materyalleriyle alakalı antifrizin renk seçimi diye okumuştum bişeyler. aşındırma oranı yani.ama hangisi daha çok aşındırıcıdır bilmiyorum.

Osman Bahadır
04-06-2012, 19:10
Kırmızı antifrizler organik, Mavi/yeşil antifrizler ise inorganiktir. OAT (organik asit teknolojisi) ile üretilen antifrizler kimyasal özellikleri sayesinde hem daha uzun ömürlüdürler hem de aşınmaya ve paslanmaya karşı daha iyi koruma sağlarlar. Yeni alüminyum radyatör ve kapaklı motorlarda özellikle organik(kırmızı) antifriz tercih edilmelidir.

Organik(kırmızı) antifrizi 3-5 yılda bir, inorganik(mavi/yeşil) antifrizi 1 veya 2 yılda bir değiştirin.