PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bmw 3,16 turbo için yardım

dayi_selman
06-06-2012, 21:26
arkadaşlar86 316 karb. bmw turbolamak isityoruz elimizde 1,3 fiorino 1,8passat ve transit turbosu mevcut
drag yada yarış için degil amacımız biraz şahlansın yanlasın yeter :)
motor içine girmeden turbo ve parçalar basınc ve ayar konusunda ne önerirsiniz
yavsiye ve önerilerinizi bekliyorum

kadioglu
06-06-2012, 21:48
Motor içine girmeden turbo zor iş.Atmosferik modifiye daha kolay olur.Dereceli egzantrik daha büyük karbüratör açık filtre vs gibi.

urukain
06-06-2012, 22:22
turboda sağlıklı yürümek isterseniz enjeksiyona geçmeniz şart gibi bişey :)

wekoo
06-06-2012, 22:27
Bencede atmosferik yukleyin turbo isi biraz sikintili allah kolaylik versin

OMTech
07-06-2012, 19:49
Enjeksiyona çevirdiğiniz zaman istediğiniz şahlanmayı atmosferik oynamada bile alabilirsiniz.Ama enjeksiyona dönerseniz M10 bloğun turbo ile akıllara zarar bir cihaz olduğunuda keşfetmiş olursunuz :) Yapılmaz değil ama olmuşken şuda olsun buda olsun derseniz astarı yüzünü geçecektir. Hele ki birde işi bilmeyen ustaların eline düşerse milyarlar dökersiniz ama bi 325i kadar yürümez.

0M42
07-06-2012, 20:42
Enjeksiyona geçin gerisi kolay.

dayi_selman
07-06-2012, 21:12
arkadaşlar enjeksiyona geçmek gibi bi imkanımız yok zaten karaman sanayi parça ve usta bakımından vasat halde
bizde elimizdeki parçalardan turbo döşeyip sonuçları görmek istiyoruz biraz d.ı.y proje yani :)
daha önce şahine kurmuştum 2 kere piston sekman yatagı kırdı 2 bar basmışız :) baya tecrübe yaptık :))
yani kırmadan hafif ufleyecek yürüyecek şekilde tavsiye edersiniz

LAST_ZZ
07-06-2012, 21:21
yine kırmak istemiyorsanız , biraz sorun cıkarmadan sürmek istiyorsanız ejneksiyon şart ondan sonrası kolay, bir std ecu ile ayar yapılırsa çokta güzel olur

DetailEF
07-06-2012, 22:19
M10 motor için motor içi yapmadan turbo yapmayın diyen arkadaşlar ezbere konuşmasın, burada doğru bilgiyi vermek önemli, ezbere bilgi kimsenin işine yaramaz :D

Enjeksiyona geçiş ve güzel bir turbo kiti ile motor içine girmeden normal şartlarda 11.000 TL'lere falan geliyor. Tanıdığın vardır çıkma parça alırsın bunları bilemem 0 olarak herşeyini alırsan fiyatlar bu düzeylerde + - 1000 tl olarak düşün :)

Aynı motor bende de var çok araştırdım :) Ama yaparsan gerçekten çılgın bir aracın olur, üzerindeki motoru hiç küçümseme, sağlam ve kontrolü yapılmış bir motor ise çok uzun km'ler götürür seni, stock motor olarak 240-300 hp arası olabilirsin, yataklarında sıkıntı olabilir, onu da alttan açarak ölçüne göre kızıl yatak koyabilirsin.

Korkma ve küçümseme kullandığın motor çok güzel tam turboluk bir motor, hardcore atmosferik olarak yürütmen için turbodan daha çok harcaman gerekebilir ve yine enjeksiyona dönmek durumunda kalacaksın, m10'da bastığın basınç çok önemli bu motorların hacmi ufak olduğundan çok büyük turbolar yerine ufak ama emme palleri büyük egzos tarafı küçük turbolar istiyorlar aklında olsun :)

Ben bu kadar masraf olacağını bilmiyordum dersen, Weber 32/36 karbüratör koyup, 48 düz boru koyup (Headers kesinlikle önermiyorum, pistonların sıkıştırmasını yükseltmeden headers arabayı geriye düşürüyor) güzel bir filtre kiti ve bronz balata ve sertleştirilmiş baskı ile birlikte çok keyifli bir araca dönüşebilir.

0M42
07-06-2012, 22:29
Bronz balata ile sertleştirilmiş baskı niye ?

DetailEF
07-06-2012, 22:33
Bronz balata ile sertleştirilmiş baskı niye ?

Kendi balataları ısındığında yetersiz ve fazlaca yumuşuyor, hızlı vites atışlarda baskıda ısındığında kaydırma yapabiliyor balata, bundan dolayı :)

LAST_ZZ
08-06-2012, 21:50
atmosferik olarak harcadığın para ve alacağın güç ters orantı olur,cok para harcar az hp alırsın o yüzden turbo en mantıklısı 8000-9000 tahmını bır rakamla çok keyifli araç yapılabilir

dayi_selman
09-06-2012, 10:01
[QUOTE=DetailEF;5931206]M10 motor için motor içi yapmadan turbo yapmayın diyen arkadaşlar ezbere konuşmasın, burada doğru bilgiyi vermek önemli, ezbere bilgi kimsenin işine yaramaz :D
yataklarında sıkıntı olabilir, onu da alttan açarak ölçüne göre kızıl yatak koyabilirsin.

teşekkürler bilgiler için motorda yatak ve pompaya girecem turbo olarak ne tavsiye edersiniz basınc olarak 0,5 0,6 düşünüyorum sıkıntı çıkarmı bu motorda veya diger önerileriniz nelerdir

alex
09-06-2012, 10:08
ciddi emek istemekde bence önceki aracınızı da turbolamışşsınız motor kıra kıra örendk demıssınz son yaptıgınızda motoru sağlam calısıcak vazıyette yapıla bılındımı acaba ?

dayi_selman
13-06-2012, 20:59
evet en son adam olmuştu normal şahine göre gayet zevkliydi :) zaten ilk kırma sebebimiz aldanıp 2 bar basmaktı :)

yakuza
13-06-2012, 21:14
ya 0.4-0.5 bar basıncta size keyif verebilir diye düşünüyorum, tabi boost saati bağlayıp boost okuyun şahindeki gibi yapmayın :)