PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ruhsat Yenileme/EK-1 Belgesi/Muayene Sorunsalı

Onu-R
08-06-2012, 11:32
Merhaba arkadaşlar,

İki sene önce muayenede ruhsatta bir yanlışlık olduğu için EK-1 belgesi doldurtmuştum,
Belge doldurulduktan hemen sonra sıra beklemeden tekrar muayeneye girer gibi girip, Plakaya ve Ruhsata muayene işlenmiş şekilde muayenemi bitirmiştim.

Ardından ruhsatı falan değiştirmedim muayene işlendiği için, çevirmeye de girdim, herhangi bir problem olmadı.

Şimdi muayene tarihi geldi. EK-1 belgesini doldurma işi kalkmıştı diye hatırlıyorum. Bu konudaki prosedür hakkında bilgim yok. Sanırım bu belgeyi TÜV doldurmaya başlamıştı.

SORUM ŞU: Muayenem biteceği için muayeneye gireceğim.
1- Ruhsatımı muayeneye girmeden önce yenileyeyim mi,
2- Yoksa önce eski ruhsatla muayeneye gireyim, orada yeniden EK-1 belgesi doldursunlar, ondan sonra mı yenileyeyim?

Buradaki tereddütlerim de şundan kaynaklanmakta:

İKİNCİ şıkkı yapacak olursam, bana orada 2 sene önce EK-1 belgesi doldurmuşsunuz ancak ruhsatınızı yenilememişsiniz, bu yüzden önce ruhsatınızı yenileyin, ikinci kere EK-1 belgesi dolduramayız derler mi?

BİRİNCİ şıkkı yapacak olursam da, 2 sene önce doldurulan EK-1 belgesini bulamayabilirim. O halde muayeneden önce ruhsatımı yenilemek istersem nasıl yenileyebilirim?

Onu-R
11-06-2012, 14:21
Ben işimi hallettim. Aynı sorunu yaşayan olabilir diye yapılan işlemleri yazayım:

1-)

Muayene devam ediyorsa ve Ruhsatın Araç Tescil Belgesi yaprağını değiştirmek istiyorsanız aşağıdakileri yapacaksınız:

TESPIT MUAYENESI

Muayene istasyonuna gidildi
Silinmeden dolayi motor numarasinin gorulup buna iliskin bir belge duzenlenmesi gerekiyor denildi.
Kendi ustama sordugumda motor numarasinin alttan gorulebilecegini soyledi.

1- Bu yuzden muayene istasyonu once bir belge duzenledi (motor nosunun belirlenmesiyle ilgili)
2- O belge ile Borusan Oto'ya gidildi. Motor nosunu tespit eden belge Borusan'dan alindi.
3- Borusan'dan alinan belge ile muayene istasyonuna geri donuldu
4- Ruhsatin belirlenen motor numarasina gore yenilenmesi icin bir belge duzenlendi

(Muayene istasyonunda motor numarası üstten kolaylıkla görülebilecek şekilde ise onlar da bakabiliyor. Ancak en ufak bir işlem yapılarak görülecek olsa bile kendileri yapmıyorlar, yetkili servisten alınan belge ile yapıyorlar)

Once istasyon tarafindan duzenlenen belge ile ruhsat yenilenecek
Sonra muayene tarihiniz geldiğinde GENEL MUAYENE randevusu alinip normal muayeneye gidilecek

2-)

Ruhsat yapraklarından herhangi birinin değişimi için İlçe Emniyet Müdürlüğünden randevu almak gerekiyor. Randevusuz işlem yapılmıyor.
https://e-randevu.iem.gov.tr/randevu/ bu siteden randevu alıyorsunuz istediğiniz ilçe emniyet müdürlüğünden
İşlem türü: trafik tescil işlemleri
Bireysel işlem'e tıklıyorsunuz (ruhsat sahibi gidecekse)
Tescil ve Trafik Belgesi Tebdil'i seçiyorsunuz
İşlem yapacağınız ilçe emniyet müdürlüğünü seçiyorsunuz
Randevu Al'a tıklıyorsunuz
Gerekli Belgeler'i işaretliyorsunuz (bunların hepsini istemiyorlar, ancak işaretlemek gerekiyor)
Kişisel bilgiler girilerek randevu numarası alınıyor, ÇIKTISINI almak gerekiyor.

Randevuyu aldıktan sonra İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne gidiliyor;
1- Ruhsat sahibinin kimliği ve kimlik fotokopisi'ni veriyorsunuz,
2- Eski Araç Tescil Belgesi'ni veriyorsunuz
3- Muayene istasyonundan alınan Tespit Belgesini veriyorsunuz,
4- Emniyette memur bir Dilekçe düzenliyor.
5- 58 TL veriyorsunuz.

Bu 4 evrak ve 58 TL ile işlem tamamlanıyor. Ertesi gün gidip Araç Tescil Belgesinin yenisini alıyorsunuz.

Kadyr
10-05-2014, 17:41
aynı konuyu tekrar açmayıp hortlatayım. bugün muayeneye gittim. ruhsatta yer bittiği için yenilemem gerekiyor. emniyet sitesinde ek-1 yazıyor ama gereklimidir bilen varmıdır acaba yakın zamanda bu işlemi yapan varsa bilgi verirse sevinirim

levent
10-05-2014, 18:11
aynı konuyu tekrar açmayıp hortlatayım. bugün muayeneye gittim. ruhsatta yer bittiği için yenilemem gerekiyor. emniyet sitesinde ek-1 yazıyor ama gereklimidir bilen varmıdır acaba yakın zamanda bu işlemi yapan varsa bilgi verirse sevinirim

evet benim soracağım soru sorulmuş, ekim ayında benim de benzer işlemi yapmam gerekiyor. nedir ne değildir cevap bekliyorum :)