PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : emme manifoldu ve büyük gaz kelebeği modifiyesi

polo34
18-02-2008, 07:17
arkadaşlar aranızda emme manifoldunu kurcalayan oldu mu acaba? büyük gaz kelebeği takılsa dereceli ve chiplenmiş bir araca biraz daha katkı sağlar mı? bu işlem sonunda remap yapılmalı mı? benim polo 6n 1.6 8v'e hava giriş boğaz çapı büyük olan golf 1.6 nın kelebeği vida deliklerine kadar oluyormuş, bu işlemi merak ediyorum...

Oz`
18-02-2008, 10:02
arabaya etkiliyiceği şey orjinal emme maniffoldu ile karşılaştırınca ortaya çıkıcaktır şöyleki örnek olarak birinin kolları uzundur orjinale göre daha çok tork ve alt devire sahip olursun

polo34
18-02-2008, 10:25
bir şekilde kelebek değişimi düşünüyorum bizim polonun boğaz denilen hava giriş çapı çok dar, 100 hp lik golf'ünkü yeterince genişmiş ve oraya vidasına kadar uyuyormuş dediler

miniks
18-02-2008, 10:28
dyno da dnemek görmek lazım

polo34
18-02-2008, 10:36
apexi neo ve aem afr yeter mi fazla hava girişini remap için? gtech ile ölçsem?

sülüman
18-02-2008, 11:23
header emme manifoldu yapılsa nsaıl olur toyotada gördüm bi yararı olurmu

miniks
18-02-2008, 13:01
apexi neo ve aem afr yeter mi fazla hava girişini remap için? gtech ile ölçsem?

bence gusel bir piggy back lazım sana cunku atmosferik te Avans cok önemli avans veremedikten sonra güç almak cok zorlaşıyor

merterkekler
18-02-2008, 14:21
Rakam olarak hp ve tork ne alırsın bilemem belkide dyno da gözükmüyecek kadar düşük alırsın ama alt devirlerin çok farkedeceğinden ve araban elektronik gaz ise gaz tepkisinin tatminkar bir şekilde artacağından emin olabilirsin.;)

OmerRS
18-02-2008, 14:39
golf teki motorlarda değişken yollu emme manifoldu var. bunu polo da uygulamak zor olabilir.

polo34
18-02-2008, 14:53
bence gusel bir piggy back lazım sana cunku atmosferik te Avans cok önemli avans veremedikten sonra güç almak cok zorlaşıyor

apexi neo'yu genelde turbolanmış araçlarda görüyorum, bu zımbırtı atmosferiklerde pek işe yaramıyor mu? böyle bir genelleme yapmak mümkün mü? bunu ebay den almıştım, forumda satacağız bu gidişle, evde kutusunda duruyor, ya da sizde dediğiniz parça varsa benim parça ile üste para vererekten + montaj gibi bir alışverişimiz de olabilir mi acaba ?

bana beğendiğiniz piggy back'leri sıralayabilirmisiniz? fiyatları yalnız max 500 usd gibi olursa iyi olur, ben şu an yurt dışındayım, burada araştırırım...

"Rakam olarak hp ve tork ne alırsın bilemem belkide dyno da gözükmüyecek kadar düşük alırsın ama alt devirlerin çok farkedeceğinden ve araban elektronik gaz ise gaz tepkisinin tatminkar bir şekilde artacağından emin olabilirsin."

araçta gaz teli var, heralde elektronik değildir:)

miniks
18-02-2008, 15:36
apexi neo'yu genelde turbolanmış araçlarda görüyorum, bu zımbırtı atmosferiklerde pek işe yaramıyor mu? böyle bir genelleme yapmak mümkün mü? bunu ebay den almıştım, forumda satacağız bu gidişle, evde kutusunda duruyor, ya da sizde dediğiniz parça varsa benim parça ile üste para vererekten + montaj gibi bir alışverişimiz de olabilir mi acaba ?

bana beğendiğiniz piggy back'leri sıralayabilirmisiniz? fiyatları yalnız max 500 usd gibi olursa iyi olur, ben şu an yurt dışındayım, burada araştırırım...

"Rakam olarak hp ve tork ne alırsın bilemem belkide dyno da gözükmüyecek kadar düşük alırsın ama alt devirlerin çok farkedeceğinden ve araban elektronik gaz ise gaz tepkisinin tatminkar bir şekilde artacağından emin olabilirsin."

araçta gaz teli var, heralde elektronik değildir:)

aklıma gelen piggy back olarak urunler senimn aracın atmosferik oldugu için greddy nin kiler olablir

yani sonucta avansı acabilcegin bir ürün olması lazım

neo ile sadece hava yakıt karışımını oynayabilirsin

Oz`
18-02-2008, 15:41
1 kere büyük gaz kelebeği ile alt devirlerin olucektir ben denemiştim zamanında moralim felan bozulmuştu

cem
18-02-2008, 15:52
Sadece kelebegi değiştireceksen zaten çok birşey bekleme derim ,
neo ile ince ayar yapabilirsin.

VWci
18-02-2008, 17:07
polo 16V Sportlinelarinda daha genis 1.6 lardan...

polo34
18-02-2008, 17:33
1 kere büyük gaz kelebeği ile alt devirlerin olucektir ben denemiştim zamanında moralim felan bozulmuştu

bende sadece kelebek değişimi düşünüyordum, daha geniş boğaz olduğu için daha fazla hava istiyordum, apexi ile de üzerine cila yaparım diyordum, senin bu bilgiyi verdiğin çok iyi oldu, ben alt devirlerden vazgeçemem:) peki piggy back ya da chip tuningle olayı destekledin mi acaba? sadece kelebek değişimi yavan kalır bence :) sizce ?

Oz`
18-02-2008, 19:09
sadece kelebekle ve Afr felan deişmedi

i_could
18-02-2008, 21:15
burada bi aracımızda chip+c&b egzantrik+SS headers+Remus 6n egzoz+k&n filtre var.bnların hepsi best serviste yapıldı ve muzaffer abi de diger bi adım olarak senin bahsettigin işlemden söz etmişti ve bunun superchips ile uyumlu olabilecegini eklemişti.Biz uygulamadık ama sen uygularsan artılarını ve eksileri hakkındaki yorumlarını buraya eklersen seviniriz...

aliis
18-02-2008, 22:24
polo sportline'nın 70mm boğazı var belki 1.6 ile birebir uyumludur arastırmadıysanız bir bakın

polo34
19-02-2008, 04:33
burada bi aracımızda chip+c&b egzantrik+SS headers+Remus 6n egzoz+k&n filtre var.bnların hepsi best serviste yapıldı ve muzaffer abi de diger bi adım olarak senin bahsettigin işlemden söz etmişti ve bunun superchips ile uyumlu olabilecegini eklemişti.Biz uygulamadık ama sen uygularsan artılarını ve eksileri hakkındaki yorumlarını buraya eklersen seviniriz...

bende zaten o aracın sahibi olan anıl'dan bu bilgiyi aldım, üzerinde tartışıyoruz işte :)

i_could
19-02-2008, 20:02
Valla muzaffer abinin dedigine gore oyle o zaman anıla soyledigimi sana da soyleyim devir cevirmeyen chipden sonra bile 6000 in üstü keyif vermeyen bi motorla ugrasacagına onu nakte cevirip en azından aynı serinin 16v motoruyla daha verimli seylere imza atabilirsin...