PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Devirdaim revizyonu

ghibli06
10-06-2012, 08:01
arkadaşlar selam;

2 sene yattığından olduğunu düşündüğüm şekilde, Maseratinin devirdaim çok hafif sızdırmaya başlamış, ilk aldığımda da revize ettirmiştim ama şimdi orası kapanmış, Ankara'da devirdaim revizyonu yapan bildiğiniz önereceğiniz bir adres var mı?

ghibli06
10-06-2012, 08:18
yenisini getirtmeye çalışıyorum bu arada onu da belirteyim, TR de sadece bir kişide var istediği fiyatı söylemeyim, yurt dışından alana kadar tamir ettirip kullanıcam...

senna
10-06-2012, 08:54
elektrikli devirdaime geçseniz çokmu iş çıkarır size yada böyle birşey düşündünüzmü?

ghibli06
10-06-2012, 09:00
üstad bunun case çok afilli, ve de meret case le beraber :) düşündüm ama yemedi diyim :)

senna
10-06-2012, 09:04
Electric Water Pumps (http://www.daviescraig.com.au/Electric_Water_Pumps-content.aspx)

şunlara bir bakın derim:)

ghibli06
10-06-2012, 09:08
http://www.eurospares.co.uk/userImages/039/Medium/039_002.gif

ghibli06
10-06-2012, 09:10
şu arkasındaki case sıkıntı

senna
10-06-2012, 09:22
büyük foto göremedim de bakamadım iyice dikkatli ona bakıyordum:)

ghibli06
10-06-2012, 09:27
http://www.maserati-alfieri.co.uk/enthusiast70/ghibli-opencup-engine-01a.jpg

tam logonun arkasında meret :)

senna
10-06-2012, 09:45
bence ötekide çalışır da üstündekini bir sökün ne sorunu varmış bir bakın bence :) yenisinin fiyatı ne civarlarda ne kadar geliyor yurt dışından

ghibli06
10-06-2012, 09:45
800 euro :)

senna
10-06-2012, 09:47
elektrikliye geçin bence:) güzel işçilikle hoş olur bence ama uğraşmak gerekir biraz sanırım:)

yukarıdaki markayı mc laren lamborghini vs kullanıyordu yanlış hatırlamıyorsam

ghibli06
10-06-2012, 09:49
pazartesi bir sökeyim de bakayım nesi var arkadaşın :)

ghibli06
10-06-2012, 13:42
Wasser Pumpe Water Pump Maserati V6 Biturbo Ghibli QP Quattroporte 228 430 222 | eBay (http://www.ebay.de/itm/Wasser-Pumpe-Water-Pump-Maserati-V6-Biturbo-Ghibli-QP-Quattroporte-228-430-222-/110880059968?pt=DE_Autoteile&hash=item19d0f77240#ht_500wt_969)

ebay'de daha ucuzu var, amma da ucuz ama :)

ygtrn
11-06-2012, 20:35
elektrikli devirdaime geçseniz çokmu iş çıkarır size yada böyle birşey düşündünüzmü?

semih abi bu bahsettiğin sistemin aşşa yukar maliyeti ne olur? arabamı ağır bi bakıma sokacamda devirdaimi değiştirmeden önce bunu gördüğüm iyi oldu belki bende bu sisteme geçerim....

ghibli06
11-06-2012, 21:34
İstanbul'daki servisten de fiyat geldi, revizyondan geçmişi 350 euro... Ankara'da bi laf vardır popoyu popoyla değiştikten sonra benim poponun nesi var diye :)

Osman Bahadır
11-06-2012, 23:04
Elektriklinin de dezavantajları var. Düşünün, rölantide de aynı debide pompalayacak, 7000 devirde tam yük altında da... Ama şu güzel, motor soğukken kapalı tutacaksın anahtarını, motor hemen ısınacak :)

Maxi
11-06-2012, 23:47
Elektriklinin de dezavantajları var. Düşünün, rölantide de aynı debide pompalayacak, 7000 devirde tam yük altında da... Ama şu güzel, motor soğukken kapalı tutacaksın anahtarını, motor hemen ısınacak :)

elektrikli pompa benimde aklımda ve devire göre bir kontrol ünitesi iyi gider :)

Osman Bahadır
11-06-2012, 23:51
elektrikli pompa benimde aklımda ve devire göre bir kontrol ünitesi iyi gider :)

Aslında hedef bir sıcaklık değeri olacak, onu aştıkça kontrol ünitesi voltajı arttıracak, altına düştükçe voltajı düşürecek. Böylece hem verimli, hem de düşük tüketimli bir sistem kurulmuş olur.

Birkaç yeni modelde radyatör fanı bu şekilde çalışıyor. Üzerinde bosch marka bir kontrol ünitesi motor sıcaklığı değerini kullanarak hafif devirden başlatıyor fanı döndürmeyi, gerekirse kademe kademe arttırıyor devri. Dur-kalk çalışmıyor. Böylece aracın elektrik yükü de dalgalanmamış oluyor. Aynı sistem uygulanabilir. Hatta hazır yapmışken aynı kontrol ünitesi fanı da devirdaimi de kontrol edebilir.

Maxi
12-06-2012, 00:19
evet gayet mantıklı
doğrusu sıcaklığa göre hız ayarı

acaba elektrikli su pompası kabaca kaç hp olarak döner bize ?

Schumi
12-06-2012, 00:24
Senna'nın attığı linke bakarsanız yüksek süratta zaten soğuyan motora fazla sıvı akışı lazım değilken sıkışık trafikte ve rölantide daha çok lazım diyor. Bununla 10 hp ye yakın güç alınabilirmiş klasik kayış yada zincirli sisteme göre. Tabi motorun çeşidide fark eder. Bence sistem zaten bir sıcaklık ve flow kontrolü barındırıyor.

With an EWP and a digital controller, the speed of the pump is managed by the controller, which varies the supply voltage to the pump and so varies the speed of the pump, hunting for a target temperature. When the engine reaches the target temperature the controller locks on, constantly changing the pump speed with traffic and throttle conditions, maintaining the target temperature independent of the engine speed.

The important improvement for your vehicle comes from the fact that most of the power the mechanical pump takes from the engine can be reclaimed with the use of an EWP hence the fuel savings. By removing the parasitic power losses of belt-driven water pumps, the EWP may provide up to 10kw of extra power and additional fuel savings. The engine power used by the mechanical pump increases as the cube of its speed – so when the mechanical pump speed doubles from idle speed say; 600rpm to 1200 rpm, the power it takes increases by eight times. Then another eight times going to 2400 rpm, and so on up to maximum engine speed. It is this extra power and torque that is released by deleting the mechanical pump that provides the fuel savings that is estimated to be 3.5% to 10%.

10 hp değil 10 kw mış. Oda 13.6 hp yapar.

senna
12-06-2012, 05:56
Aslında hedef bir sıcaklık değeri olacak, onu aştıkça kontrol ünitesi voltajı arttıracak, altına düştükçe voltajı düşürecek. Böylece hem verimli, hem de düşük tüketimli bir sistem kurulmuş olur.

Birkaç yeni modelde radyatör fanı bu şekilde çalışıyor. Üzerinde bosch marka bir kontrol ünitesi motor sıcaklığı değerini kullanarak hafif devirden başlatıyor fanı döndürmeyi, gerekirse kademe kademe arttırıyor devri. Dur-kalk çalışmıyor. Böylece aracın elektrik yükü de dalgalanmamış oluyor. Aynı sistem uygulanabilir. Hatta hazır yapmışken aynı kontrol ünitesi fanı da devirdaimi de kontrol edebilir.

yalan olmasın ama bildğim kadarıyla controllerı var zaten ama hangi parametrelere göre kontrol ediyor ona bakmadım:)

controllerda bu

http://www.daviescraig.com.au/Controller___Switches-EWP___FAN_DIGITAL_CONTROLLER_12V___PART_No__8020-details.aspx

Lamborghini V12 Engine Reborn part 2 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=62-RpxVMoXA)

bu videodaki motorda da bu var, ewp yazan controllerıydı sanırım

senna
12-06-2012, 06:08
semih abi bu bahsettiğin sistemin aşşa yukar maliyeti ne olur? arabamı ağır bi bakıma sokacamda devirdaimi değiştirmeden önce bunu gördüğüm iyi oldu belki bende bu sisteme geçerim....

motor üstünde nasıl bir tadilat gerekecek ona gözle bakmak lazım ama diğer türlü pompa controller falan 600 700 dolar tutar kanımca

ama Hakan abi controller yapar bence buna:)

XSi
12-06-2012, 07:20
evet gayet mantıklı
doğrusu sıcaklığa göre hız ayarı

acaba elektrikli su pompası kabaca kaç hp olarak döner bize ?

Senna'nın attığı linke bakarsanız yüksek süratta zaten soğuyan motora fazla sıvı akışı lazım değilken sıkışık trafikte ve rölantide daha çok lazım diyor. Bununla 10 hp ye yakın güç alınabilirmiş klasik kayış yada zincirli sisteme göre. Tabi motorun çeşidide fark eder. Bence sistem zaten bir sıcaklık ve flow kontrolü barındırıyor.

10 hp değil 10 kw mış. Oda 13.6 hp yapar.

kayısş lı sistem ile elektrikli sistemin verimi arasındaki fark %3-5 i geçmez..

su pompasının harcadığı gücün %3 - 5 ini düşünürsek, elde edeceğimiz fayda hissedilmez olur..

kayışlı veya elektrik motor lu sonuçta pompanın yapacağı iş aynıysa tüketim aynı olur, ya direk su pompası gücü çalar ya da elektrik motorunu döndürecek elektriği üreten alternator çalar

Maxi
12-06-2012, 17:02
sistemi fiziksel olarak test etmiş birisinin açıklamasını bulmak lazım

Osman Bahadır
12-06-2012, 17:09

su pompasının harcadığı gücün %3 - 5 ini düşünürsek, elde edeceğimiz fayda hissedilmez olur..

kayışlı veya elektrik motor lu sonuçta pompanın yapacağı iş aynıysa tüketim aynı olur, ya direk su pompası gücü çalar ya da elektrik motorunu döndürecek elektriği üreten alternator çalar

Eğer tam yük altında gerekli olan soğutma kapasitesinden bahsediyorsak, evet, mekanik pompa daha verimli olabilir. Ama soğutma ihtiyacı sabit değil, sürekli değişken olduğundan, mekanik pompada ise motor devrinden bağımsız bir kontrol mümkün olmadığından elektrikli pompa her ne kadar enerji dönüşümü sırasında kayıplar yaşansa da daha verimli ve gerekli olduğu durumlarda kullanılacağından ve ihtiyaç fazlası kullanım son bulacağından toplamda daha düşük güç tüketimi ile daha büyük getiri sağlayabilir.

sistemi fiziksel olarak test etmiş birisinin açıklamasını bulmak lazım

Ben tek soğutma devirdaimi olarak değil ama aftercooler olarak intercooler yerine ikinci bir kapalı sistemde bunu kullanmıştım. Ama müşürlü, dur-kalk switchli bir sistem kullandım. Motorun tek devirdaim aracı olarak tecrübem yok maalesef.

Schumi
12-06-2012, 22:45

Termodinamiğin ikinci kanunu diyosun. Eğer mekanik ile aynı debiyi aynı şartlarda istense bence elektrikli daha bile fazla güç çalar. Ama buradaki olay elektrikli hidrolik direksiyon ile kayışlı hidrolik direksiyon gibi. İhtiyaç duyulan miktara göre değişen bir durumda flow sağlanıyor. Tam güçte aynı yada belki %1 negatif etkisi olucak iken top speed gibi suyun zaten önden gelen hava ile soğuduğu durumlarda bence artısı olabilir. He bu sineğin yağımıdır. Evet. :D

ghibli06
12-06-2012, 23:01
bu arada usta yorumu 'yattığı için damlatıyor, biraz kullanınca keser :)'

ghibli06
13-06-2012, 08:19
bugün kullandım şimdi sabah gece de damlatmamış şu anda da damlama yok... ama geçen haftasonu kendi gözlerimle gördüm damlamayı, hayırlısı bakalım...