PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2007-2011 Grey market araçlara inceleme başladı

deathofacar
11-06-2012, 09:33
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Grey Market olarak adlandırılan paralel ithalat yoluyla Türkiye’ye getirilen lüks otomobillerle ilgili özel bir inceleme başlatıldığını, müfettişlerin Almanya ve ABD’ye giderek fiyatlarla ilgili “çapraz denetim” yapacağını açıkladı.
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, lüks araçlardaki özel tüketim vergisini (ÖTV) aşmak için kullanılan Grey Market yöntemini Meclis gündemine getirdi. Tekin, bu yolla gümrükten araç girişinde faturalandırma oyunuyla fiyatların bedelin altında gösterildiğini, Hazine’nin büyük vergi kaybına uğradığını belirtti. Grey Market ithalatı, yetkili distribütörler yerine imalat yerinden aracı bir firma üzerine kesilen faturalarla gerçekleştiriliyor. Tekin’in önergesine yanıt veren Şimşek, Ocak 2007-Kasım 2011 döneminde gerçekleştirilen lüks araç satışlarında vergi kayıp ve kaçağının araştırılmaya başlandığını bildirdi.

Organize yürütüyor

Araştırmayı, Vergi Denetim Kurulu’na bağlı Ankara Organize Vergi Kaçakçılığı ile Mücadele Grup Başkanlığı’nın yürüttüğünü vurgulayan Şimşek, şu bilgileri verdi:

“Türkiye’ye ithal edilen farklı sayıda marka ve modeldeki aracın ÖTV beyannameleri ön incelemeye tabi tutularak, mükelleflerin vermiş olduğu ÖTV beyannamelerinde yer alan araç bedelleri ile bu araçların piyasadaki baz değerlerinin çapraz kontrolü yapılmaktadır. Yapılan analizlerde, motorlu araç ticareti ile uğraşan bazı mükelleflerin organize biçimde hareket ederek, lüks araçları ekonomi sınıfındaki araçlara yakın fiyatlardan satılmış gibi gösterdikleri, lüks araç ticareti ile uğraşan bazı mükelleflerin ise gerçeğe aykırı biçimde lüks sınıftaki araç satışlarını kendilerine yapılmış gibi göstererek daha sonra bu araçları piyasaya sattıkları anlaşılmış olup, yapılacak detaylı incelemelerle, gerçeğe aykırı lüks araç satışı nedeniyle ortaya çıkan vergi kaybının önüne geçilmesi hedeflenmektedir.
Kaynak"hurriyet ekonomi 11/06/2012"

Turkiye de distribütörü olmayan markalar haricinde getirilen Grey market araçların icinde faturası beyannamesi tam olan hemen hemen hiç yok. 6 ay araba baktım sonunda parasına puluna bakmadan Borusan çıkışlı aldım. Normalde baska A markasının distribütörü olup da, B markasını özel olarak ithal etmiş olanlar da bile aynı sıkıntı var. Eksiği gediği olan arkadaslar varsa organize şubeye düşmeden kendileri tamamlasınlar bence

luca55
11-06-2012, 09:38
200-250 mılyar bır arabaya verebılecek kısılerın 20-30 mılyar vergıden kaçma iştahınıda bır turlu anlayamamışımdır :icon_wack

leader_T
11-06-2012, 09:48
200-250 mılyar bır arabaya verebılecek kısılerın 20-30 mılyar vergıden kaçma iştahınıda bır turlu anlayamamışımdır :icon_wack

20-30.000 TL %10 yapıyor. %2-3 için neler yapıyorlar %10 için hayli hayli yaparlar...

Caesar
11-06-2012, 09:49
Mantıklı birşey yapıyorlar. Bunlar aracı alanlar yüzünden değil galericiler yüzünden yapılıyor.

Örneğin 100.000 TL ye Nissan GTR alıyor. ÖTV ve KDV sini ödüyor 218.000 TL ye araç satılır hale geliyor.

Sonra aracı 200.000 Euro dan satılığa koyuyor. E durum böyle oluncada devlet işkilleniyor. Araştırmak istiyor.

Eyüp
11-06-2012, 09:57
Faturalar düşük kesiliyor..ama alan memnun,satan memnun..

Devlet disinda.:)

emre_
11-06-2012, 10:01
Cok kisi patlar bu isten ve grey markette ara ara boyle vurgun yiyo kimse akillanmiyo gene ayni sey devam

deathofacar
11-06-2012, 10:10
gümrük ve ticaret bakanlığında müfettiş olan bir lise arkadaşım var. baktığım araçları ona sorgulattırıyordum. sorduğum 5 arabadan 4 üne benden ihbar mektubu istedi. bunlardan birisi de hepimizin gözü kapalı mal alacağı distribütorlerden birisiydi. şu anda veri topluyorlar yakında yolda, noterde, vergi dairesinde hepsine işlem başlatacaklar.

TünayK
11-06-2012, 16:04
bu zamanda belgesız araba almak iyi cesaret birde kaç kere el değiştirirse değiştirsin en son sahibine patlatıyorlamış...

kelalper
11-06-2012, 16:29
Saçmalıkta orada. Arabayı almışsın haberin yok. Bilmem kaçıncı sahibisin. Ama kaçakçı darbesi yiyorsun. Ulan vergi dairelerinde arabanın bütün bilgileri mevcut. Şase numarası yazdığın zaman şak diye kimden kime geçtiği ortaya çıkıyor. Arabanın ilk kim tarafından satıldığına baksana. Yoook bu işi yapan kişiler kalın abiler olduğu için dokunamıyorlar. Aynen arabanın en son sahibine yaslıyorlar.

Burak K.
11-06-2012, 17:36
Şimdi bizim A4 Grey Market. Yani bi sıkıntı olsa bize mi patlıcak ?

deathofacar
11-06-2012, 18:09
Şimdi bizim A4 Grey Market. Yani bi sıkıntı olsa bize mi patlıcak ?

Maalesef ...

Burak K.
11-06-2012, 18:44
Maalesef ...

Yazıyı okudum ama bişey anlamadım. Sıkıntı olmaması için ne yapmamız gerekiyor peki ?

997TT
11-06-2012, 20:04
Bu inceleme 1 sene once basladi,2007-2008 ler bitti. 2009 lar basladi. Cokda iyi oldu!
Piyasanin mokunu cikardi millet... 100 euro luk arabayi 50 euro beyan edip hem otv den geciriyor,hemde Turkiyede en kotu 250 euro olucak arabayi 210 dan satip,iki tarafdan mali goturuyor!
Sirf bu adamlar yuzunden kendime otomobil ithalat sirketi kurdum,sadece bsna calisiyor. Aklim rahat,gece huzurluyum. Faturasi-beyannamesive resmi evraklari belli ve elimin altinda. İnsan kazik yiyince akillaniyor.
İnsallah her arabayi incelerler...
Arkadas gtr ornek vermis,arabanin amerikasi 100 dolar,avrupasi 95 euro ortalama. Amerikadan alinca vergi dusulemiyor ama avrupadan %19 u dusuyorsun. 78-79 lara mal olan arac,durust fatura ile 215 euro olur. Ama 200 dolara ilan var!! Heralde galeriler cepten 50-60 dolar cepten oduyorlar ;)

cookies
11-06-2012, 20:13
Yeni Tanju Çolak' lar yolda..
Zaten parası olan kısım'a belirli bir eşikten sonra vergi oranlarının arttırılması lazım ki fakir fukara ve orta direğe olan yüklenme azalsın.. Kapiitalizm'e ve paraya iman edenlere ters ama öyle olması gerekiyor.. Şahsen ben 150K üzeri otomobil için ayıracak meblağ olsa kafamın en rahat edeceği şekilde araç satın alırdım.. Ne öyle mülteci arabası.. :D

|KaAn|
11-06-2012, 20:19
2007-2011 yılları arasında hangi hükümet vardı bu ülkede?
Çok merak ediyorum acaba kiminle anlaşmazlığa düşüldüde şimdi akıllarına geldi..
Vergi kaçırmak suçtur lafım yok cezası neyse kesilsin lafım yok ama,verginin vergisinin vergisini almakta ne kadar helaldir o ayrı konu.