PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Chiple yakit tasarrufu nasil oluyor?

Ranthor
11-06-2012, 13:31
Ne kadardir aklima takiliyor, diesel araclarda chiple nasil yakit ekonomisi saglaniyor?
Benzinli araclarin calisma ilkelerini cat pat anladigim icin, nasil ekonomi yapilabilecegini tahmin edebiliyorum.

Fakat diesel arabalarda yakiti acip,basinci acip nasil ekonomi saglaniyor.
Gaza daha az bastiginiz icin az yakiyor kilisesini kullanmayalim, cunku gaza az bastigin zaman zaten daha cok puskurtuyor.

En azindan renolarda (onu gozumle gordum), chiplenmis arac az yakiyor saniyorsun 10%, fakat yol bilgisayari hatali gosteriyor. Dolu depoyu bitiyorsun,45 litre yakmissin diyor yol bilgisayari, ortalamanin 5 diyor mesela, ama yakiti dolduruyorsun 50 aliyor.

Depo doldurmazsan aa eskiden 6 yakiyordu, simdi 5.3 diye mutlu mesut geziyorsun, 30 tl koyduk, burdan topkapiya gittim eskiden cevizlibagda bitiyordu gibi subjektif yorumlar oluyor.

bu isin teknik aciklamasi nedir

SONE-R
11-06-2012, 13:35
En azindan renolarda (onu gozumle gordum), chiplenmis arac az yakiyor saniyorsun 10%, fakat yol bilgisayari hatali gosteriyor. Dolu depoyu bitiyorsun,45 litre yakmissin diyor yol bilgisayari, ortalamanin 5 diyor mesela, ama yakiti dolduruyorsun 50 aliyor.

bu durum hem şimdiki megane'da hem de C3 HDi'de rastladığım bir olay.. hele C3'teki hata payı daha yüksekti..

Yiğit Ş.
11-06-2012, 13:35
chiplendikten sonra gaz pedalına eskiye göre aynı oranda basılmasına rağmen daha çok güç ürettiği için olabilir mi ?

GokhanRS
11-06-2012, 13:38
3te çıkabildiğin yokuşu 4te çıkabiliyo olma avantajı sağlayabilir ancak genel olarak aşırı etkilemesede chiptuning yakıt tüketimini arttırır. ranthor un mantığı doğru.

yani sonuç olarak enjektörü açıyorsun. aşırı olmasada artış oluyor. ekonomi için daha cok ekonomiye yönelik yazılım yapılması gerekiyor. mesela kamyon tır v.s kullanıcıları performansdan çok ekonomiye yönelik yazılım yaptırmayı tercih ediyorlar. adamın altında zaten 500 hp tır var. 450 olsun daha az yaksın indiregandi yapayım diyeni çok gördüm :)

Ranthor
11-06-2012, 13:38
chiplendikten sonra gaz pedalına eskiye göre aynı oranda basılmasına rağmen daha çok güç ürettiği için olabilir mi ?

ayni oranda basinca daha cok puskurtuyor zaten yakiti,remapden

Schumi
11-06-2012, 13:40
Yakıt basıncı açılıyorda bu olay TPS'e göre değil mi. Vida ile mekanik olarak açmıyorlarki basıncı. Kullanım koşuluna göre değişken değil mi bu yakıt basıncı. Haritanın üstünde basınç orjinalden açıkken harita altında orjinale göre daha aşağıda olabilir. Dizelden anlamam sadece tahmin.

Yiğit Ş.
11-06-2012, 13:40

ama daha fazla gücün olduğu için aynı basmıyorsunki. dha az basıyorsun gaza ?

BthnKrkt
11-06-2012, 13:41
Yol bilgisayarı olayını bende astrada yaşadım serviste kalibre edilebiliyor ben yaptırmıstım araca kaç lıtre yakıt yaktıgını ve kaç gösterdiğini tech2 cihazı ile girerek düzeltiliyor ve hatasız gösteriyor. Onun haricinde benm ortalamam 5-5 6 lıtrelerde aracı aldıgımda 1 hafta kullandıgım için öncesi sonrası durumunu pek bilmiyorum ama genede artış yoktur diye düşünüyorum.

Ranthor
ama daha fazla gücün olduğu için aynı basmıyorsunki. dha az basıyorsun gaza ?

gucu fazla yakitla aliyorsun zaten, benzinli gibi degilki, daha az basiyorsun daha cok diesel pompalaniyor, bu yakit miktari kadar fazla guc aliyorsun zaten..

Osman Bahadır
Bir araç ekonomik olarak nasıl kullanılır? Düşük devirde yüksek vitesle değil mi? İşte tuning uygulandığı zaman da ekonomik kullanım için olan düşük devir bandını güçlendirmiş, daha efektif kullanılabilir hale getirmiş oluyorsunuz. Ekonomik kullanmak isteyince daha önce verimsiz kalan, aracın gitmediği devirlerde bile aracı sürebiliyorsunuz. Vites düşmüyorsunuz, yokuşlarda boşuna devir çevirmiyorsunuz. Tüketimin artmasının temel sebebi devirdir, yani vites de denebilir buna. Devir doğrudan bir çarpan olarak gelir. Ama tuning sornasında enjektörün püskürtmesindeki değişim düşük bir miktardır.

Tabi ki bu demek değil ki chipli araç hiçbir şekilde daha çok yakmaz. Eğer limitlerinde kullanırsanız, gücü sürekli isterseniz ne kadar güç, o kadar köfte olur durum. Ama ekonomik kullanım amaçlandığında elinizde kullanılabilir daha düşük bir devir bandı olur.

Alican
11-06-2012, 13:44
Araç babamın genelde bu devirlerde kullanır fotografı dün çektim doblo 1.9JTD yazılımlı
yazılımdan önce 6,5 6,8 civarı idi şuan foto flue 4,8
https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/578169_10150910731413600_803364440_n.jpg

Ranthor
11-06-2012, 13:45
Bir araç ekonomik olarak nasıl kullanılır? Düşük devirde yüksek vitesle değil mi? İşte tuning uygulandığı zaman da ekonomik kullanım için olan düşük devir bandını güçlendirmiş, daha efektif kullanılabilir hale getirmiş oluyorsunuz. Ekonomik kullanmak isteyince daha önce verimsiz kalan, aracın gitmediği devirlerde bile aracı sürebiliyorsunuz. Vites düşmüyorsunuz, yokuşlarda boşuna devir çevirmiyorsunuz. Tüketimin artmasının temel sebebi devirdir, yani vites de denebilir buna. Devir doğrudan bir çarpan olarak gelir. Ama tuning sornasında enjektörün püskürtmesindeki değişim düşük bir miktardır.

Tabi ki bu demek değil ki chipli araç hiçbir şekilde daha çok yakmaz. Eğer limitlerinde kullanırsanız, gücü sürekli isterseniz ne kadar güç, o kadar köfte olur durum. Ama ekonomik kullanım amaçlandığında elinizde kullanılabilir daha düşük bir devir bandı olur.

bunun ispatlanabilir olmasi icin, 2000 devirde arttirdigi 10% yakitin aptalca bir oranla en az 11% guc vermesi lazim. eger sen yakiti 10 birim arttirip, 5 guc aliyorsan zarar edersin. Bunun tam arastirmasini yapmis biri yok sanirim. Bence fabrikasyon olarak en optimum, en ekonomik noktalar bulunmus olur.

Ranthor
11-06-2012, 13:46
@alican : yol bilgisayari hatali gosteriyor genelde chiip yapinca

Osman Bahadır
11-06-2012, 13:54
bunun ispatlanabilir olmasi icin, 2000 devirde arttirdigi 10% yakitin aptalca bir oranla en az 11% guc vermesi lazim. eger sen yakiti 10 birim arttirip, 5 guc aliyorsan zarar edersin. Bunun tam arastirmasini yapmis biri yok sanirim. Bence fabrikasyon olarak en optimum, en ekonomik noktalar bulunmus olur.

Sistemi atmosferik benzinli gibi düşünürsek dediğin doğru.

Dizelde gaz kelebeği olmadığı için, boost yakıt enjeksiyonu ile sağlanır. Örneğin verimsiz olan 1500 d/d'de yakıtı açarsan bununla birlikte olmayan boost'u da sağlamış olursun. Dolayısıyla ortaya çıkan etki çarpan (multiplier) bir etki olur. Sadece yakıt püskürtmesindeki artış değil, boost kazancın da olur. Ayrıca boost gelmese bile %10 püskürtme artışıyla %7 güç kazancı sağlamış olsan bile bu seni bir alt vitese düşmekten kurtarıyorsa, alt vitese düşünce meydana gelecek %30 fazla püskürtmeden kurtulmuşsun demektir.

darkmoon
11-06-2012, 13:56
benim arabalar zaten 8 ila 10 arası gösteriyor birde hatalı gösterse 12 falanken 9 diye falan çıldır çıldır :D :D

Ranthor
11-06-2012, 14:00
Sistemi atmosferik benzinli gibi düşünürsek dediğin doğru.

Dizelde gaz kelebeği olmadığı için, boost yakıt enjeksiyonu ile sağlanır. Örneğin verimsiz olan 1500 d/d'de yakıtı açarsan bununla birlikte olmayan boost'u da sağlamış olursun. Dolayısıyla ortaya çıkan etki çarpan (multiplier) bir etki olur. Sadece yakıt püskürtmesindeki artış değil, boost kazancın da olur. Ayrıca boost gelmese bile %10 püskürtme artışıyla %7 güç kazancı sağlamış olsan bile bu seni bir alt vitese düşmekten kurtarıyorsa, alt vitese düşünce meydana gelecek %30 fazla püskürtmeden kurtulmuşsun demektir.

fabrikasyon yazilimda neden bu yok? Emisyon? Motor omru?

Osman Bahadır
11-06-2012, 14:04
fabrikasyon yazilimda neden bu yok? Emisyon? Motor omru?

Her ikisi de. Düşük devirdeki yüksek kurum üretme potansiyeli ile hem emisyon, hem motor ömrü, hem artan basınç ile motor ömrü. Bu riski chiptuning yaptıranlar gözönünde bulundurarak yaptırıyorlardır diye umuyorum zaten. Gerçi dizel motorlar benzinlilere oranlar çok yüksek toleranslarla üretiliyorlar. Ama yine de risk mi, risk.

darkmoon
11-06-2012, 14:08
bencede motor ömründen ziyade emisyon değerleri ila alakalı olabilir avrupa amerikada son yıllarda bu emisyon konusunda aşırı hassaslaşdı. vergilendirmeyi bile artık emisyon üstünden falan yapıyorlar.

SONE-R
11-06-2012, 14:09
Her ikisi de. Düşük devirdeki yüksek kurum üretme potansiyeli ile hem emisyon, hem motor ömrü, hem artan basınç ile motor ömrü. Bu riski chiptuning yaptıranlar gözönünde bulundurarak yaptırıyorlardır diye umuyorum zaten. Gerçi dizel motorlar benzinlilere oranlar çok yüksek toleranslarla üretiliyorlar. Ama yine de risk mi, risk.

sayın hocam gerçek tüketimi hesaplamak için depoyu bitirene kadar kullansam, pompa ve enjektörler zarar görür mü? yoksa 1 kereden birşey olmaz mı? :D

mechanic
11-06-2012, 14:26
sorular ve cevaplar çok güzel. ekleyecek birşey bulamadım .

Osman Bahadır
11-06-2012, 14:30
sayın hocam gerçek tüketimi hesaplamak için depoyu bitirene kadar kullansam, pompa ve enjektörler zarar görür mü? yoksa 1 kereden birşey olmaz mı? :D

Hava yaptırmadığınız sürece birşey olmaz. Hava yapsa bile havasını otomatik alıyorsa kendisi yine birşey olmaz. Diyelim ki hava yaptı ve havasını otomatik almıyor, havasını aldığınız sürece yine birşey olmaz :D Tabi depo dibindeki muhtemel tortular filtrenizi erken tıkayabilir.

Ayrıca doğru ölçüm için depoyu tamamen bitirmenize gerek yok. Tam doldurun, hatrı sayılır bir yol yapın, tekrar tam doldurun. Sonraki dolumda aldığı litreyle gittiğiniz yolu oranlayın. Tabi burada tam dolum sırasında hep aynı miktarda dolum yaptırmaya dikkat edin. Bazı pompacılar tabanca atınca birkaç litre daha bile doldurabilme yeteneğine sahipler. Ya gırtlak doluyu baz alın, ya da tabancanın ilk atımını.

KA®ANLIK
11-06-2012, 14:44
Hava yaptırmadığınız sürece birşey olmaz. Hava yapsa bile havasını otomatik alıyorsa kendisi yine birşey olmaz. Diyelim ki hava yaptı ve havasını otomatik almıyor, havasını aldığınız sürece yine birşey olmaz :D Tabi depo dibindeki muhtemel tortular filtrenizi erken tıkayabilir.

Ayrıca doğru ölçüm için depoyu tamamen bitirmenize gerek yok. Tam doldurun, hatrı sayılır bir yol yapın, tekrar tam doldurun. Sonraki dolumda aldığı litreyle gittiğiniz yolu oranlayın. Tabi burada tam dolum sırasında hep aynı miktarda dolum yaptırmaya dikkat edin. Bazı pompacılar tabanca atınca birkaç litre daha bile doldurabilme yeteneğine sahipler. Ya gırtlak doluyu baz alın, ya da tabancanın ilk atımını.

çok doğru...

ama tabancanın ilk atması istasyona göre bile fark edebilir, o anki dolum sırasındaki çevresel etkenlerden vs. vs. vs.

ben o tarz milimetrik ölçmek istediğim zaman, boğazda yakıtı görene kadar doldurturum. Yakıt kapanın altındaki ekstra kapağa kadar doldurturum. İlk atışla oraya kadar doldurma arasında 1.5 litre falan fark oluyor :D

bu şekilde doldurun, sonra çeyrek depoaya kadar yol yapın, tekrar aynı yere kadar doldurun, LİTRE/KM hesabı ile yakıtı hesaplayın...

en doğru ölçüm şeklidir... (:

KVC S3
11-06-2012, 14:49
Chiptuning şehir içi kullanımda tasarruf sağlamaz. Aksine yakıt artar..Şehirlerarası kullanımda iş yapar. Sebebi yüksek tork...

Mehmet Gazihan
11-06-2012, 14:57
Chiptuning şehir içi kullanımda tasarruf sağlamaz. Aksine yakıt artar..Şehirlerarası kullanımda iş yapar. Sebebi yüksek tork...

Kullanım şekline paralel değişiklik gösterir..

Özel bir kullanım tarzım yok kah basarım kah sakin giderim, kendi 2012 1.6 TDI polomla tükettiğim yakıt tune öncesi ile sonrası arasında %14-16 dolaylarında.. Hele Klimayı yoğun kullandığım şu dönemde %20 leri geçecek sanırım..

devamlı denerim orjinal ve Tune halini..

benim kendi arabamdaki tespitim Tune sonrası motorun hızlı toparlanması ve benim gaz pedalı ile işimi çabuk bitirmem.. Evin sokağını 10sn gaza basarak çıkıyorken şimdi 8sn basıyorum.. 2vites 3000 devirle çıkıyorken şimdi 3.2000 devirde çıkıyorum..

haliyle ekonomi geliyor..

Spook
11-06-2012, 15:00
Chiplenen her araçta yol bilgisayarına veri gönderien fuel consumption sabitinin tekrar düzenlendiğini hiç sanmıyorum. O yüzden chipli bir araçtaki ölçüm yol bilgisayarı ile zor biraz.

KVC S3
11-06-2012, 15:07
Yol bilgisayarı depodan çektiği mazot ya da benzini kaç km.de tükettiğini ölçen parametreler ile çalışıyor bildiğim kadarıyla. Bana göre chiptuning.li ya da standart motorun ölçüm kabiliyeti değişmez...

Ranthor
11-06-2012, 15:12
Yol bilgisayarı depodan çektiği mazot ya da benzini kaç km.de tükettiğini ölçen parametreler ile çalışıyor bildiğim kadarıyla. Bana göre chiptuning.li ya da standart motorun ölçüm kabiliyeti değişmez...

benzinli motorlarda enjektorlerin acik kalma suresinden ve sizeinden anliyor.
dizelleri bilmiyorum, ama hatali gosteriyor chip yapinca ( reno ve pejo/citroenlerde oyle dendi),

SONE-R
11-06-2012, 15:13
benzinli motorlarda enjektorlerin acik kalma suresinden ve sizeinden anliyor.
dizelleri bilmiyorum, ama hatali gosteriyor chip yapinca ( reno ve pejo/citroenlerde oyle dendi),

hele citroen c3'te 1 lt gibi bir fark vardı.. gerçekle yol bilgisayarı arasında..

Mehmet Gazihan
11-06-2012, 15:28
konu yol bilgisayarının sapma oranına dönmesin..

biz cepten çıkan para ile kaç km yol katedildiğini tartışıyoruz..

her markanın hatta bazı modellerinde bile değişen tüketim hesaplama formülleri vardır.. kimi gaza ne kadar basıldığı ile ilgilenir kimi ECU dan çıkan comp. sinyalini disp eder v.s.

neticede cepten çıkan para da bir düşüş var.. mevzu bu

Ranthor
11-06-2012, 15:33
onemli olan cepten cikan para bu da
5-10 depoda yaptigin km ile olculuyor tam olarak.

yani 500 litre mazot aldim 5000km yapiyordum, artik 500 litre mazot ile 5500 km yaptiysan, bu gercek karsilastirma olur

Spook
11-06-2012, 15:47
ortalama oladark 100km den sonra tekrar fullendiğinde net sonuca en yakını verecektir zaten :) bana biraz hurafe geliyor fuel save olayı ama neyse :)

rcbasaran
11-06-2012, 16:01
Şehiriçinde nasıl tüketim düşmez, nerden çıkarıyorsunuz bunu?

1400 kg 115hp 255nm tork arabanın kalkışı mı daha zor, 150hp 320nm tork iken mi daha zor?

Şehiriçinde eski arabamda 1litre, yeni arabamda 1.5lt kadar tüketimim düştü.

Yol bilgisayarını baz almıyorum, tamamen aldığım yakıt verdiğim para yaptığım km ile bağlantılı.

Bu arada Fiat Puntom tamamen doğru gösteriyordu tüketimi, 500 kere hesaplamışımdır.

Dragger.

Ranthor
11-06-2012, 16:06
yavuzum o is biraz daha karisik, o gucu almak icin yakiti aciyorsun.

benzinli olsa, fakire cekiyorsun, ateslemeyi geri aliyorsun, guc aliyorsun. Bunda mazot isi var,atesleme yok.

Ben de chip yapinca izlenimlerimi yaparim, her seferinde full depo kullaniyorum yakiti

SER_26
12-06-2012, 17:54
ilk başlarda bende inanmiyordum yazılım veya chip uyguluması yapıldıgında yakıtın dusmesini ama bu oluyor ozellikle uzun yolda cok fark ettiriyor. Şehiriçinde 100 km 28tl mazot ile yapıyordu tabiki ölçüm full depo şimdi chipten sonra ise 100 km 24tl mazot ile yapıyor ve hep aynı yerden ve aynı pompadan alınan yakıt ile ölçüm. Bu ölçümde ayrıca yazılımsız normal kullanım yazılımdan sonraki olçüm ise gazlamalı ölçüm.

yasindamar
12-06-2012, 23:58
catering isi ilgileniyorum ve yakittan dolayi hayli sikayetciyim. starex 2.5 crdi 140 hp motorlu aracimizla hergun katettigimiz bir yolumuz var.sabittir asla degismez..iki gun icinde arac depoyu bitirir ve anlasmali oldugumuz yakit istasyonundan ortalama 190 tl yakit alirdi.ekonomi amacli chiptuning denedik ve depoyu doldurup 2 gun sonunda ayni yolu katettikten sonra arac istasyondan bu kez 165 TL yakit aldi.halen de kullaniyoruz.hicbir sorun yok sukur ve gayet memnunum.aracin deposunu 2 gun yerine neredeyse 3 gunde dolduruyoruz artik.

Ayni sekilde 1.9 mjet dobloda denedim.sehirici kullanimda arac 1 depo ile 480-500 km gidiyordu. ekonomi chiptuningden sonra arac 580-600 km yol yapmaya basladi. su anda da bi peugeot boxer arac aldik. 2.5 hdi motorlu... buna da ekonomi amacli bi chiptuning yapacagiz. verileri yine burdan paylasirim.
aracin gucunde az da olsa bir artis hissediyorsunuz ancak yakit tasarrufu net bir sekilde kendini hissettiriyor :)

R.I.P
15-06-2012, 12:25
peki normal bir yazılım dışında sadece ekonomi amaçlı yazılım yapan var mı?
%15-20 güç artışı yerine 75hplik corsa yine 75 hadi 80 olsun ama ort. tüketim %15-20 civarı düşse yeterli olabilir benim için. çok mu uçuk oldu :)

darkmoon
15-06-2012, 13:35
ben fabrikaların zaten en maksimumda yakıt tasarruflu araçları ürettiklerini düşünüyorum ekonomik modda daha az yakıcak olan bir yazılım olsa fabrika bence kendi koyar.. performans modda ekonomi başka bir şey performansda yakıt tasarrufu olabiliceğini düşünüyorum artık araba üretmek için çok ağır sınırlandırmalar var emisyon değerleri güvenlik ölçekleri baz donanımlar v.b belli bir değerin standartın altında olan araçların avrupa amerikada üretilmeside satılmasıda yasak.. amerikada bütün üretilen araçlarda artık esp zorunlu hale getirildiği için viperların üretimini ondan kesdiler misal..

emisyon değerleri baz alındığı için güçde kısıntıya fabrikalar gidiyor olabilir chipde bu değerler yükseltildimi yani emisyon önemsenmeden yükseltildimi belki araç daha çok performansla daha az yakabilir eksisi ne olur emisyon değerleriniz çok yükselir.benim fikrim tamamen varsayım.

Mehmet Gazihan
15-06-2012, 16:05
peki normal bir yazılım dışında sadece ekonomi amaçlı yazılım yapan var mı?
%15-20 güç artışı yerine 75hplik corsa yine 75 hadi 80 olsun ama ort. tüketim %15-20 civarı düşse yeterli olabilir benim için. çok mu uçuk oldu :)

Max gücü arttırmadan sadece alt devirlere odaklı programlar ile bahsettiğini elde edebiliyoruz..

R.I.P
15-06-2012, 20:35
max guc hıc onemlı degıl benım ıcın. Pekı yazılımla max ne kadar yakıt tasarrufu saglanabılır? Bunun goturulerı neler olur?

M U R A T
15-06-2012, 21:25
benim arabamda yazılımlı önceden kullanamadığım alt devirlerimi şuan rahatlıkla kullanıyorum ve bariz tüketimim düştü

Mehmet Gazihan
15-06-2012, 21:37
max guc hıc onemlı degıl benım ıcın. Pekı yazılımla max ne kadar yakıt tasarrufu saglanabılır? Bunun goturulerı neler olur?

%15 kadar sağlayabilirsin, ama tabiki denemen lazım.. Herkesin kullanım stili farklı, farklı sonuclar çıkabilir. hiçbir götürüsü yok..

By_HaNNibaLL
15-06-2012, 22:02
Ben akhisardan izmire yarişlara sabit 90 km hızla gittim araba 5.2 5.0 arasi yakti.
Yazilim yapildi araca istediğim gibi olmadi biraz daha ayar yapildi baya dumanli bi yazilim oldu stage 2 oldu bize göre 4.2 4.4 arasi döndüm ki yazilimi denemek için ara ara hızlandim 180 190 bastim arabada 5 kişiydik gidip gelirken

turbo27
15-06-2012, 22:33

remapden basmak nedır??? map sensörünün oynanmıs yanıltılmıs halı remaptenmı bahsedıyosun yoksa???

turbo27
15-06-2012, 22:39
enjektör acık kalma süresı uzadıkca yakıt sarfıyatı artıyor gıbı gelebılır sıze,dogrudur,artar,fakat basıncın yukseldıgını de dusunursenız,bu yakıt farkının tolere edılmıs oldugunu anlarsınız,yakıt toz halınde püskürtuluyorsa bunu daha da toz halındeymıs gıbı düşünün,kullanmayla alakalı sıkısık trafıkle alakalı,ksııden kısıye değişir,ben az yakar tezını savunmuyorum,ama cok yakar düşüncesındede değilim,yazılımcı değilim,chıp tunıng uzmanı da değilim,onu belırteyım,benım şahsi düşüncem bu....

R.I.P
16-06-2012, 09:48
normal yazılımlı kullanıcıların yorumlarına bakıyorum sakin kullanımlarda onlar da ort. 1 litrelere varan düşüşler gözlemlemiş. güç artışı olmadan yapılan yazılımla da aynı değer elde ediliyor sanırım. yanlış mı anladım?

berkay_aydin
17-06-2012, 14:43
Benim normal yazılımda turbo dolana kadar çok ölüydü, kesinlikle %50 üzeri gaza basıyordum.. Şimdi %10 bile basmıyorum.. Kesinlike daha az yakıyorum özellikle uzun yolda...

Mustafa Birsesli
17-06-2012, 15:17
dayımın şifket aracını chipledim fluance 7.0 civarı iken şimdi 5.2 civarı

ChtArdARSL
17-06-2012, 16:34
Oncede eskı yazılım ve turbomda 6 cıtes 120 km ıle gıdıyordum 6.0 6.2 cıvarıydı tuketım..

Suan 6 vıtes 140 ıle aynı devırde gıdıyorum nax 5.4 gorduk arabada 4 kısı yaklasık 450 dg wardık..

yasindamar
17-06-2012, 23:23
performans yazılımı dışında sadece ekonomiye yönelik bi yazılımın yakıt tasarrufuna kat kat fazla etkisi var. bizzat arabalarımdan bu durumu bariz görebiliyorum. özellikle şirket araçları için ekonomi yazılımını şiddetle öneriyorum. %20 tasarrufunuz oluyo

Mehmet Gazihan
18-06-2012, 00:10
dayımın şifket aracını chipledim fluance 7.0 civarı iken şimdi 5.2 civarı

Benim yazdığım arabamı ?

Ranthor
02-07-2012, 18:14
uzun sure bekirle atistiktan sonra, deneme icin aracima soft bir yazilim atti.

scangauge de 0.1 bar arttis okudum, duman filan asla yok, ama araba canavar gibi gidiyor, azicik egimde bile 2.viteste manyak gibi titrerken, simdi sokak aralarinda cok rahat 2.viteste gezebiliyorum. 5. vites 90 la gidemezken simdi 80 le gideniliyorum.

ekonomi konusunda sayilar konusakcak, ben surekli depoyu dolduruyorum cunku, rakamlar net

R.I.P
02-07-2012, 19:12
uzun sure bekirle atistiktan sonra, deneme icin aracima soft bir yazilim atti.

scangauge de 0.1 bar arttis okudum, duman filan asla yok, ama araba canavar gibi gidiyor, azicik egimde bile 2.viteste manyak gibi titrerken, simdi sokak aralarinda cok rahat 2.viteste gezebiliyorum. 5. vites 90 la gidemezken simdi 80 le gideniliyorum.

ekonomi konusunda sayilar konusakcak, ben surekli depoyu dolduruyorum cunku, rakamlar net

tüketim konusunda nasıl bir değişim oldu peki?

Ome_RS
02-07-2012, 19:18
Ozan abi bende picanto düşünüyorum bu aralar yogun bi şekilde 1.1 75 hp
yazılımla 92hpler alındıgını söylüyolar ve hard bi yazılım değilmiş hafif ve kısa şanzıman oranına sahip bi arac için cok güzel deger bu sanırım sehir içi yeterli atikliğe sahip olur.
yakıt durumun yazılımdan sonra ne sekilde değişti eskiden dolu depo ile yaptıgın km ve suan yaptıgın arasında fark varmı yoksa sadece kullanım konforumu arttı
birde öncesi ve sonrası diye dynoya cıktınız mı

Ranthor
02-07-2012, 21:33
Oncesi var sonrasi yok daha zaman olmadi,
Daha yeni yaptirdim ama bu kadar az basincla bile 90 hpsi var. dumanli 100 hp alirsin.

Ranthor
02-07-2012, 21:33
tüketim konusunda nasıl bir değişim oldu peki?

4-5 depo sonra soylerim.

barakuda26
03-07-2012, 11:33
basılmadığı zaman tasarruf var, basıldığı zaman artış elbette olacaktır, hatta chipsiz halinden az bile yakabilir basıldığında. chip hertürlü kendini amorti eder bu konuda bi süre sonra..

kirpi14
17-07-2012, 10:27
olayım orjinalcilere arkadaşlar fabrika optimum motor ömrüne göre yapar araçları sizin kötü yakıt kalitesiz yağ kullanabileceğinizi düşünerek buna göre ayarlarlar motoru chipte bu koşulların optimum olduğu varsayılır buna göre ayarlanır. hadi diyelim şimdiki yeni nesil araçlarda yakıt tüketimi eskiye nazaran daha önemli diyelim ama ben aracımı aldığım 2005 senesinde 2.0 almayı düşünüyordum aracınızın yılına görede düşünün derim

aracımda 2 senedir stage 1 remap var 60lt bir depoyla 900 ila 950km arası yol yapıyorum aslında 1100 falan olsa pek mutlu olacamda hayırlısı :D :D :D

Ranthor
17-07-2012, 10:33
benim tüketim %10 gibi düştü.

TurboJDM
17-07-2012, 11:57
benim tüketim %10 gibi düştü.

aslında birazda kullanıma bağlı kullanımında aracı dahada sıkıştırmazsan belki %20lere yakşalırsın maksat aracı zorlamamak.