PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik ömrü hakkında

Ufuk
12-06-2012, 20:54
Aracımın üstünde goodyear eagle nct5 var.Eh işte orta ayar bir lastik.Üretim tarihi 5.1.2004 yani 8.seneyi doldurdu.Bu durumda olmasına rağmen yinede kullanıyorum lastikte hiçbir şekilde aşınma yok hatta dişlerin arasına parmağım giriyor gayet derin dişler.Yeni lastik almak istemiyorum tamamen duygusal sebeplerden ötürü.Lastikler 36 bin küsür km'de.Araba yatıyor ama arada çıkarıp uzun yol yapıyorum.Km olarak, diş olarak ömrü dolmamış ama lastiğin hamuru bitmiştir diye düşünüyorum.Ne dersiniz yeni lastik almam gerekir mi ? Bu arada bu aracı ciddi olarak çok dikkatli kullanıyorum virajlara limitde girmiyorum kalkarken sarmıyorum yada dip fren yapmıyorum.Ayrıca araba yılda 2-3 kez ist-muğla arası yol yapıyor oda yaz ayları zaten lastik ısınıyor sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.Siz ne dersiniz öneriniz ne olur?
Bu arada s001 mi yoksa re002 mi ?

bLackModeL
12-06-2012, 20:58
max 25 bin km verıyorum ben lastıge ne olursa nasıl olursa olsun en ıyı lastık 1 senelık lastık ondan sonra sertlesmeler oluyoo her hangı bır sert cukur sert frende ne oldugunu anlıyosunuz seke seke gıdıyosunuz cukurda jant kırılmalarına dahi yol acıyo ... re002 :D

Yiğit G.
12-06-2012, 21:04
4-5 sene arasi omru var daha sonra lastik sertlesmeye baslayip ozelligini kaybediyor + kilcal catlaklar oluyor sana su anda alistigindan dolayi sorun yokmus gibi gelir ama yeni lastiklere gectinmi farki anlarsin

Ufuk
12-06-2012, 21:06
max 25 bin km verıyorum ben lastıge ne olursa nasıl olursa olsun en ıyı lastık 1 senelık lastık ondan sonra sertlesmeler oluyoo her hangı bır sert cukur sert frende ne oldugunu anlıyosunuz seke seke gıdıyosunuz cukurda jant kırılmalarına dahi yol acıyo ... re002 :D

Çukurlara nasıl girdiğimi görseniz lastiğin altında yumurta var zannedersiniz.Ciddi psiko kullanıyorum acayip ötesi yavaş geçiyorum in yürü daha hızlı geçersin ayarında.Zaten 65 yanak lastik var :D

4-5 sene arasi omru var daha sonra lastik sertlesmeye baslayip ozelligini kaybediyor + kilcal catlaklar oluyor sana su anda alistigindan dolayi sorun yokmus gibi gelir ama yeni lastiklere gectinmi farki anlarsin

Bu arada lastiğe çok dikkatli baktım ve o ufak çatlakların sadece önde olduğunu gördüm.Az ama var önde.Ön-arka rotasyon yaptırıp önümüzdeki kışı atlatıp seneye alsam mı acaba ?

dorukky
12-06-2012, 21:07
benım avensıste 40 bın kmde yenı degıstım lastıklerı 2006 senesının lastıklerıydı bende km sı az dıye gec degıstırdım ama bı lastıgın omru kullanmasan bıle 3 yıl cıvarıymıs.Lastikcinin dedıgı lastik olmuş plastik.Sertlesme yapıyomus bı zaman sonra.

Low-Rider
12-06-2012, 21:12
R9'da bir süre mecburen eski lastikleri kullandım bende 2003 üretimliydi , çok gazladım ettim tutunuyordu yine:D

Yiğit G.
12-06-2012, 21:16
Çukurlara nasıl girdiğimi görseniz lastiğin altında yumurta var zannedersiniz.Ciddi psiko kullanıyorum acayip ötesi yavaş geçiyorum in yürü daha hızlı geçersin ayarında.Zaten 65 yanak lastik var :D

Bu arada lastiğe çok dikkatli baktım ve o ufak çatlakların sadece önde olduğunu gördüm.Az ama var önde.Ön-arka rotasyon yaptırıp önümüzdeki kışı atlatıp seneye alsam mı acaba ?

Arac onden cekisliysa tabiki arkaya alman daha mantikli yazin sicakta normal kullanimda cok sorun olacagini sanmam ama suda zor tutunur allah korusun kafadan kayarsin

Ufuk
12-06-2012, 21:17
R9'da bir süre mecburen eski lastikleri kullandım bende 2003 üretimliydi , çok gazladım ettim tutunuyordu yine:D

Çok fark yok 1 yıl :D

Bence ön arka yer değişimi yapmam yeterli seneye yeni takım alırım.

Frid
12-06-2012, 21:18
lastiğin total kullanım ömrü 5 yıl dı sanırım,

bLackModeL
12-06-2012, 21:18
Çok fark yok 1 yıl :D

Bence ön arka yer değişimi yapmam yeterli seneye yeni takım alırım.

lastık bu hafıfe alma bence :soru:

Ufuk
12-06-2012, 21:21
Arac onden cekisliysa tabiki arkaya alman daha mantikli yazin sicakta normal kullanimda cok sorun olacagini sanmam ama suda zor tutunur allah korusun kafadan kayarsin

Araba önden çekiş aynen.
Kafadan kayacak hızda viraja girmiyorum hatta şöyle söyliyim yağmur başladı mı orta şeride geçip 80-90 bolcada takip mesafesi bırakarak gidiyorum.Zaten temkinli kullanıyorum bence 1 kış daha geçirir.

TayfunS
12-06-2012, 21:21
Atıyorum zemin ıslaktır, bunun da ömrü dolduğu için sizi yarım veya 1 metre önce değil de sonra durdursa Allah korusun bi panik fren anında tüm tadınız kaçar, tatil de zehir olur.

Ufuk
12-06-2012, 21:22
lastık bu hafıfe alma bence :soru:

ben hafife almıyorum ya cüzdan çok hafifliyor yada kredi kartları çok ağırlaşıyor :D

crazydog
12-06-2012, 21:24
Lastiğin ömrü bitmiş mantıklı olanı değiştirmen :)

caglarcb
12-06-2012, 22:10
Araç alınacak, alınmayacak tipler belli oldu. :D

Serkan__R
12-06-2012, 22:18
Potenza kullanıyorum 4 senelik 27 bin kadar yapmıştır,dişler biraz kaldı, tutunma iyi ama balon yapti 2 si uzun lafın kısası herseyin raf ömrü war gercekten !

Low-Rider
12-06-2012, 22:20
Araç alınacak, alınmayacak tipler belli oldu. :D

Ne alaka ?

Ufuk
12-06-2012, 22:23
Tamam değiştiricem maddiyatı düzelteyim re002 inşallah.

onursumer
12-06-2012, 22:23
Ben lastik konusunda cok takintiliyim en cok para harcadigim sey

En son michelin pilotlarimi 17bin km kulandim

Daha yeni piste cikmadan 2012 pzero nero aldim yeni lastik bambaska :)

Yazin sicakta eski hamur cok sorun olmasada serin havada ciddi yol tutus kaybi var bence

Schumi
12-06-2012, 22:25
Param yok lastik alamıyorum diyorsan arabaya binme bir süre. 8 senelik lastik. Sen gayet normal şehir içi 70 km yasal hız sınırı içinde giderken önüne aniden birşey çıkar ve dip fren yaparsan 8 senelik lastik ile 1-2 senelik lastik arasındaki 4-5 mt lik farka öyle bir ihtiyaç duyasın ki Allah göstermesin. Şakaya gelmez bu iş. 8 sene ciddi rakam. Araçta C-MAX ise kilo olarak hiç hafif bir araç değil.

Ufuk
12-06-2012, 22:29
Ben lastik konusunda cok takintiliyim en cok para harcadigim sey

En son michelin pilotlarimi 17bin km kulandim

Daha yeni piste cikmadan 2012 pzero nero aldim yeni lastik bambaska :)

Yazin sicakta eski hamur cok sorun olmasada serin havada ciddi yol tutus kaybi var bence

Param yok lastik alamıyorum diyorsan arabaya binme bir süre. 8 senelik lastik. Sen gayet normal şehir içi 70 km yasal hız sınırı içinde giderken önüne aniden birşey çıkar ve dip fren yaparsan 8 senelik lastik ile 1-2 senelik lastik arasındaki 4-5 mt lik farka öyle bir ihtiyaç duyasın ki Allah göstermesin. Şakaya gelmez bu iş. 8 sene ciddi rakam. Araçta C-MAX ise kilo olarak hiç hafif bir araç değil.

Çok haklısınız.Araçlarımızn yerle tek teması lastikler.İster 100 hp ister 500 hp lastikten başka temas eden seni durduran yok.Bende isterimki en iyisi olsun öyle vurdum duymaz biri değilmdir.Aynen Şuayb abi araç c-max hafif değil evet.

onursumer
12-06-2012, 22:31
Lastik ebadin neki ? Standart bi olcu ise zaten cok pahali olmamasi lazim

mertrs
12-06-2012, 22:33
uzun yol yapıcaksanız yola çıkmadan bence değiştirin, lastiği hiç kullanmamış bile olsanız ömrü max 5 senedir, sizinki 8 seneyi geçmiş :) benimde 2004 lastiği var üzerinde 40 bin km yapmadı daha ama ilk uzun yola çıkıcağım zaman değişicem bu yaz :) ama abi 2004 lastik ile uzun yola çıkma artık özelliğini kaybediyor lastik, en önemli sey sağlık allah korusun..

Ufuk
12-06-2012, 22:35
Lastik ebadin neki ? Standart bi olcu ise zaten cok pahali olmamasi lazim

195-65-15 çok pahallı değil evet (18-19 inç 255 taban gibi değil fiyatları) ama işte bazen olmayınca olmaz ya işte öyle.

bora1311
12-06-2012, 22:42
st jantlarini ilk aldigimda lassa impetus sport takmistim, 5yıl kullandım, son bir yıl tamamen bitikti, dişleri var ama hamur cok sertti. fena yol sesi yapiyordu. toplamda 60bin km yaptim onlarla :) bu yaz continental sc3 aldim, dunya varmis dedim resmen :)

Chatin
12-06-2012, 22:42
iyi denebilecek bir lastiğin takım fiyatı yaklaşık 600 lira. ki continental premium contact 2(195-60-15) yi örnek alalım mesela. e herkes agresif kullanıyor zaten arabayı. yani sınırlara yakın gidiyor çoğu kişi. ve ayda 300-400 tl yakıt gideri var bu arabalarımızın. hatta bazılarımızın ayda 600 lirayı buluyor.

bunları düşününce arabanın yere bastığı yaklaşık 50-60 cm2 lik bir alan yani çok sınırlı. bu durumda hiç acımadan hayatın paha biçilemez olduğunu düşünüp ki ıslak zemini, derin çukurları, yüksek süratleri düşününce çok daha korkak yaklaşmak lazım bence lastikleri en baba üç senede bir değişmek lazım. dilerseniz 1000 km yapılmış olsun.

Burak K.
12-06-2012, 23:31
Audinin lastikler 2008 üretimi. Yağmur yağdığında tutunamıyorum ABS falan hak getire araba kayıp gidiyo.

SPEEDY
12-06-2012, 23:36
Çok sevdiğim bir abim yeni lastik takıcakmış benden tavsiye istedi. Michelin tavsiye ettim. O gitmiş ucuz diye Nexen diye bir marka takmış. E-5 te önündeki araç aniden frene basmış. Bizim abi frene basmış amma nafile. Öndeki araca güzelce girmiş.300-500 liradan kaçtı 5-6 bin lira harcadı 2 sene önce. Neye yaradı ucuz lastik. Giden para olsun ya birine birşey olsaydı. Deger mi ? Lastikten tasarruf edilen parayla insan hayatı satın alınabilir mi ? Ha michelin,bridgestone,continental vs. taksaydı vurmayacakmıydı. Belki vurucaktı ama o elinden geleni yapmış olucaktı en azından.

Lastik arabanin en önemli parçasıdır. İhmale gelmez...

mrtngn
13-06-2012, 01:08
Arabada maddi yönden acımadıgım tek sey disk-balata ve lastiklerdir...Nekadar az km yaparsan yap 2004 ten buyana lastik özelligini illaki yitirmiştir..Suan pek anlamayabilirsin ta ki yeni lastik alıp takana kadar..İhmal etme bence

imprezaWRC
13-06-2012, 09:12
Ufuk, bence bu şekilde kullanma ya da değiştir anacım lastiklerini.
Akın Lastik (Lastik Park)- Bostancı Lunapark karşısında, onlara bir gözük belki ellerinde rafta falan aklmış 1 yaşında lastik vardır, hesaplı bir şekilde alabilirsin.

metinmb407
13-06-2012, 09:34
Şehir içinde olsa hadi yine neyse ama uzun yola çıkıyorsanız kesinlikle değiştirmelisiniz. Michelin Pilot Sport vardı bende aracı aldığımda. Orijinal lastikleri imiş 2003 Aralık üretimi. Kaza yapıyordum ani fren yaptım ABS devreye girdi bir karış vardı çarpmaya. Islak yol- kuru yol farketmiyordu hem patinaj çekiyordu hem de fren mesafesi uzundu. Değiştirdiğim gibi farkı gördüm.

En kötü lastik patlamalası yanak yarılmasından oluşur. Ayrıca bende ön arka rotasyonu yapmam yeni lastik alacaksam 4 ünü değiştiririm. Durumum olmadığı vakit arkaları öne alırım arkaya yeni lastik alırım. Çünkü aracın gidişatında arka kısmın yol tutuşuna alıştığımız için bazen görüyorum yeni lastikler önlere takılıyor arkalara da ön lastikler. Ön kısmın kontrolü bizde ama araç arkadan kaymaya başladığı zaman toparlamak zor oluyor.

levent
13-06-2012, 13:12
Yazın sıcak asfaltta hissetmezsin Onur'un dediği gibi soğukta hissettirir kendini. Ayrıca bi de hamurları sertleşmiştir hatta kaya olmuştur 8 yıllık lastiklerle.. lastiğin max ömrü 3-4 yıldır benim gözümde.

izmirlicem
13-06-2012, 22:53
astrada continental vardı fabrika çıkışlı 60 binde bitti artık el freni patinajla 60 bin dayandı :)

63owen63
13-06-2012, 22:54
en kısa zamanda degişin, o lastikler çok tehlikeli.