PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Orjinal Bijon Aralığı Nasıl Değiştirilir? Flanş/Spacer Olmadan.

atunc
13-06-2012, 13:12
Arkadaşlar Honda Accord'lar 114,4 diye gıcık bir bijon aralığına sahip. Hal böyle olunca da Jant uygulamak gerçekten zor.
Elimde 17" Enkei RS+M jant lastik takımım var. Bunu Accord'uma uygulamak için flanş yaptırdım. Fakat 225 taban lastiklerimle birlikte araya birde flanş girince jantlar aşırı dışarıya çıktı. Arazi taşıtı gibi bir görüntü oluştu. O nedenle flanşları daha hiç kullanamadan iptal etmek zorun kaldım.
Aracın orjinal bijon aralığıyla oynamak istiyorum. Hatta bugün ustama ön ve arkayı komple sökmesini söyledim. Bakalım çıkan parçaları 4x100'e uyarlayabilecek miyiz?

Bu konuda tecrübe sahibi arkadaşların fikirlerini bekliyorum.

Osman Bahadır
13-06-2012, 13:27
Çözüm senin de söylediğin gibi ön ve arka taşıyıcıları uyarsa civic veya integra 4x100 ile değiştirmek. Bu şekilde 5 bijona dönüşüm yurtdışında bolca yapılıyor integra ve civic için.

atunc
13-06-2012, 13:49
Benim 4 bijonda kalmam lazım. Elimdeki jantlarım 4 bijon 4x100 enkei.
Taşıyıcıları oynamak yerine mevcut taşıyıcılarda delikler açılarak yeni saplamalar çakmayı düşünüyorum. Ama sökülen parçaların ne olduğu konusunda bilgim olmadığı için fikir yürütmekte zorlanıyorum.
Yarın ustamın yanına gittiğimde orada göreceğim parçalar nedir? Neler yapabiliriz. Fotoğraf da çekerim sizlerle paylaşmak için.

Osman Bahadır
13-06-2012, 14:06
Diskin oturduğu göbeği değiştirmen lazım. Ama sen tadilatla çözerim dersen o da senin imkanlarına ve üstleneceğin riske kalmış. 4x100 diskin denk geleceği şekilde göbekte tadilat yapman lazım. Bence böylesi kritik parçalarda bence bu şekilde tadilat yapılmamalı. Yerine uydurulabilirse civic göbeği takılmalı.

Tuncay
13-06-2012, 14:10
Milimetrik hesap gerektiren bir uygulama
Fabrikasyon dışında sakın güvenme risk çok fazla aman sakın

atunc
13-06-2012, 15:28
Yatay ve Dikey işlem CNC tezgahlarımız var. Teknik çizimini mühendis arkadaşlara yaptırıp ona göre işlem yaptırmayı düşünüyorum. Eski deliklerinin yerlerini de doldurmak suretiyle mukavemette bir düşme olmasına engel olabilirim diye düşünüyorum. Ama parçaları ve et kalınlıklarını görmeden birşey demek de yanlış olur.

silvia_s15
17-06-2012, 22:14
Yatay ve Dikey işlem CNC tezgahlarımız var. Teknik çizimini mühendis arkadaşlara yaptırıp ona göre işlem yaptırmayı düşünüyorum. Eski deliklerinin yerlerini de doldurmak suretiyle mukavemette bir düşme olmasına engel olabilirim diye düşünüyorum. Ama parçaları ve et kalınlıklarını görmeden birşey demek de yanlış olur.

Eski delikleri büyük ihtimalle gaz altı veya elektrik arka kaynağı ile kapatacaksınız.Buda malzemede yüksek ısı meydana gelecek ve malzeme sertleşecek.Zora geldiğinde kırılıcaktır.Yukardaki yazıdan anladığı m kadarıyla bu işden anlayan kişilersiniz.Bence o diskin malzeme sertliği öğrenilip el yapımı bi malzeme yapılabilir.İşleme ve torna cnc'de rahatlıkla yapabirsiniz.

Veya eski deliklere sıkı geçme pimler yapabilirsiniz.Önden ve arkadan pimlere 3mm bırakabilirsiniz.Pimlerinin ucunuda havşa kırabilirsiniz.Pimlerin üzerinide kaynatabilirsiniz.Tornada toz talaş geçebilirsiniz.Malzemenizde sertleşmemiş olur.

MeRtCaN
17-06-2012, 22:39
Benım aracım 4x100 du
Bende 5x114.3 e cevırdım

Yurt dısında baska bır ornegı oldugu ıcın pek ugrasmadım

4 adet porya aldım
onler cıvıc ek9 type r
arkalar ıntegra type r
on fren dısk ve kalıperlerını aldım ek9
arka fren kalıper ve dısk aldım ep3

komple degıstırdım sorunsuz oldu
bıraz arastırırsanız sızın araca uyan porya ve dısk vardır

atunc
19-06-2012, 10:54
Accord'lar biraz daha kısır kalıyor bu konuda. Ya da maliyetleri çok yüksek oluyor.
Segmentinden dolayı olsa gerek tüm parçaları civic'in 2-3 katı desem yeridir.
Civic'in ön teker bilyalarını 30 TL'den almıştım. Çiftine 60 TL verdim.
Accord'un ise 2 ön teker bilyasına 140 lira ödedim. Yani sözün özü komple bir düzen değişikliği ciddi maliyetler getirebileceği için cesaret edemiyorum.

MeRtCaN
19-06-2012, 10:59
haklısın bu konuda ama 30 tl yede bılya var 120 tl yede markasına gore fıyatı bıraz degısıyor :)

bende ıyı guzel bır 4x114.3 jant alıp devam etmenı onerırım :)

atunc
19-06-2012, 13:21
dostum 114.3 ölçüsünde çok fazla jant seçeneği yok.
Üstelik benim değiştirmekteki amacım elimde orjinal Enkei Rs+ M jantlarımın olması.

Bilya örneğinde de biri japon biri tayvan değil. Her ikisi de tayvan malı yani :D

0M42
19-06-2012, 19:13
Cnc tezgahın varsa daha ne ? disk göbeklerini yeniden del hem en masrafsız bu şekilde olur.Hiçte bir şey olmaz paşa paşa kullanırsın aracını.