PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizel araçların egzoz gazı kansere neden oluyor

BlackEmperor
14-06-2012, 11:28
Örgüt yetkilileri, dünyadaki motorlu araç üreticilerini, dizel motor üretimini en kısa zamanda azaltmaya çağırdı

T24

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dizel motorlardan çıkan egzoz gazının asbestos, arsenik ve hardal gazı gibi zehirli gazlar kategorisinde olduğunu ve insanlarda kansere neden olabileceğini açıkladı.

Örgüt yetkilileri, dünyadaki motorlu araç üreticilerini, dizel motor üretimini en kısa zamanda azaltmaya çağırdı. Açıklamayı yapan uzman grubu, dizel egzozunun bilhassa akciğer kanserine neden olduğunu, mesane kanseri ile de ilintili olduğunu bildirdi.

Reuters'in haberine göre bağımsız bir uzman grubu bir hafta boyunca, dizel benzin ve normal benzinin kanser yapma potansiyelini değerlendiren bilimsel sonuçları tartıştı ve bunun ardından karar açıklandı.

Araştırma sonucu dizel benzin egzozunun asbest, arsenik, hardal gazı, alkol ve tütün ile aynı derecede zararlı olduğunu söylüyor.

Sadece otomobillerde yok

Dizel araçlar özellikle Avrupa'nın batısında daha çok kullanılıyor. Ayrıca dizel sadece otomobillerde değil gemi, tren ve güç jeneratörlerinde de kullanılıyor ve insanlar bu egzozu sadece otoyollarda değil işyerlerinde, günlük hayatın bir çok yerinde soluyor.

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) direktörü Christopher Wild, özellikle gelişmekte olan ülkelerin daha büyük risk altında olduğunu belirtti. Çünkü bu ülkeler yeni teknolojiyi kullanmasına rağmen koruyucu önlemler konusunda yıllarca geriden geliyor. Dizel egzozu yaklaşık 20 yıldır IARC tarafından insanlar için 2A tehlike grubunda kanserojen kabul ediliyor.

http://t24.com.tr/haber/dizel-araclarin-egzoz-gazi-kansere-neden-oluyor/206209

Dizel araçlara Eksta vergide gelecek diye bi haber vardı. Birde sağlık vergisi eklerler miss

Skyhawk34
14-06-2012, 11:32
bir ısınamadım zaten şu mazutlara :) sesi başlı başına sinir ediyor insanı

tütün kadarda zararlı olduğu yazıyor başta yapan mühendislerin aklı neredeydi o zaman

nokian
14-06-2012, 11:43
bütün kuşları .s..ler sıra leyleklere geldi !!

RottingChrist
14-06-2012, 12:27
kanser yapmayan 10 tane şey say desen aklıma gelmez. giydiğim donun boyası bile kanser yapıyorsa ne diye yaşıyoruz ki amk.

MeRtCaN
14-06-2012, 12:29
biz kesin kanser olduk ozaman akhisardan sonra
Bekir Paşaoglu ve mehmet gazihan sagolsun :)

kerem_euk34
14-06-2012, 12:31
biz kesin kanser olduk ozaman akhisardan sonra
Bekir Paşaoglu ve mehmet gazihan sagolsun :)

belediye onların sayesinde sinek ilaçlama çalışmalarını durdurdu :D

emre_
14-06-2012, 12:50
Ben mahvoldum yav o zaman benimki egzost gazi dill komur dumani tutturuyo dumansiz olmaz ama benimki kanser yapmiyo ole olsaydi sokakta adam kalmazdi :D

orhan_guney
14-06-2012, 12:52
:icon_tup::icon_tup::icon_tup::icon_tup:
kanser yapmayan 10 tane şey say desen aklıma gelmez. giydiğim donun boyası bile kanser yapıyorsa ne diye yaşıyoruz ki amk.

leader_T
14-06-2012, 13:41
Elektrikli araçlar çıkmaya başladıya. Dizelleri provoke edip satış yapmaya çalışıyor. Nedense bugüne kadar hiç kanser lafı geçmedi.

Dizel motorlar yılardır var hatta tüm karayolları taşımacılığı dizel araçalrla yapılıyor. bundan 10-15 yıl öncesine kırsal motorinli araçlarla doluydu heryer hele o kamyonları hatılarsınız simsiyah dumanla gidiyorlardı.

Son dönemde dizel motor ve yakıt teknolojisi arttı. tamam illaki doğaya ve bize etkisi vardır. Ancak bu konunun bu şekilde pazarlama faliyeti olarak kullanılması üzücü.

nokian
14-06-2012, 13:44
Elektrikli araçlar çıkmaya başladıya. Dizelleri provoke edip satış yapmaya çalışıyor. Nedense bugüne kadar hiç kanser lafı geçmedi.

Dizel motorlar yılardır var hatta tüm karayolları taşımacılığı dizel araçalrla yapılıyor. bundan 10-15 yıl öncesine kırsal motorinli araçlarla doluydu heryer hele o kamyonları hatılarsınız simsiyah dumanla gidiyorlardı.

Son dönemde dizel motor ve yakıt teknolojisi arttı. tamam illaki doğaya ve bize etkisi vardır. Ancak bu konunun bu şekilde pazarlama faliyeti olarak kullanılması üzücü.

:icon_tup::icon_tup::icon_tup::icon_tup:

EMRE KAAN
14-06-2012, 13:46
lannn yaşım çok genç kanser olmak istemiyorum

bizimki tütüyo resmen baca gibi :D

darkmoon
14-06-2012, 15:02
iki aracımda mazotlu ama allah var yukarda yakıt fiyatları bu ölçekde olmasa hayatta dizel araba almazdım şuda var araçlardan ziyade kamyon otobüs kamyonet minübüs gemiler trenler sanayi alanında kullanılan pek çok makineler hepsi mazotlu hatta artık jeneratörler bile az yakıyor diye mazotlu üretiliyor yani her şey mazotlu arabalara gelene kadar akşam olur..

MaXo
14-06-2012, 16:40
Bu dizel motorları icat eden alman mühendisin aklını seveyim.Dizel araç sevmememize rağmen almak zorunda kaldık ama :(

Emre İlbi
14-06-2012, 18:31
Mazot kanser yapıyorsa, bizim burda Halk otobüsleri 10numara yağ yakıyor,
biz yandık o zaman :D

ChtArdARSL
14-06-2012, 18:39
Oldu oznm ben arabayı hemen elden cıkartıyım :D Piyasa dusmesin sımdı Emre :D

dragstar
14-06-2012, 20:22
10 sene önce avrupada özellikle ingilterede dizel araba satışları patlama yaptı son 5 senede türkiyede olduğu gibi, sonra zararlı kansorejen emisyon salınımı kötü diye 5 sene önce dizellere ekstra vergiler getirilmeye başlandır, yakındır ülkemizdede gelicek bunlar,

10 sene geriden geliyoruz...

biofuel ve e85 varken benzin dizel fln boş

berkay_aydin
14-06-2012, 20:27
Sivrisinek var dediler geldik :D

http://image.automotive.com/f/eventcoverage/9735723+pheader/129_0505_03_z+2004_4wheel_jamboree+dodge_diesel_sm oke.jpg

Mehmet Gazihan
18-06-2012, 22:58
Bi dahaki drag da bedava yoğurt dağıtcam..

oğuz
18-06-2012, 23:01
cola da içmesinler ozaman.mangalda kanser yapıyordu zaten.ölek mi noktanokta

BüLenT GöReN
18-06-2012, 23:04
Bi dahaki drag da bedava yoğurt dağıtcam..

heyt be mehmet abi noktayı koydu yine :)

Baran^
19-06-2012, 07:05
Dizel oldum olası sevmem zaten kamyon gibi gargargar :)

SONE-R
19-06-2012, 07:25
Dizel oldum olası sevmem zaten kamyon gibi gargargar :)

dağılalım o zaman... :)