PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Radar ceza ile ilgili

drn106
18-06-2012, 17:42
Merhaba arkadaslar bugun hiz siniri 60 olan bir yolda 80 km hizla radara girdim ve 319 tl ceza yedim maalesef, hiz sinirini %30 gecince 319 yaziliyor diye biliyorum peki %10 hakkimiza ne oluyor bu durumda? 78'i 2 km gectim diye 319 yedim normalde %10luk pay ile cezadan kurtulunabiliyorken bu durumda yapacak birsey yok mu? %10u hesaplayinca 66 x %30 = 84 ediyor. Bilgisi olanlardan yardim bekliyorum :)

Tuncer M.
18-06-2012, 17:52
%10 olan bölüm hak değil yanılma payı ya da kısa süreli sollamalarda tanınan tolere benim bildiğim. Ceza hesaplarken uygulamamaları normal gibi geldi.

ondertopcu
18-06-2012, 17:53
60 olan hız sınırının 66 ya kadar limiti oluyor yanlış bilmiyorsam 67 le geçsen yazıyor

drn106
18-06-2012, 18:01
Tamam da 60 ile 1.3 carpinca 78 ediyor, ben 80le gectim? Hani yanilma payi?

umtvti
18-06-2012, 18:04
77 sınıra 95 le girdik 320 tl 15 gün içinde ödenirse 240 tl... hesap normal devlete para lazım . . .

328ia
18-06-2012, 18:09
bu ne ya böyle cezamı olur

turbo&quattro
18-06-2012, 18:09
77 normal devlete para lazım . . .

Hiz siniri neyse uyacaksin aksi takdirde sonuclarina katlanacaksin. Bunu devletin paraya ihtiyaci var diye dusunmek yanlis.

volkan_gs
18-06-2012, 18:11
Bencede saçma, 60 olan yere 64le girince hiç ceza olmuyor çünkü yanılma payı var. Ama 80le girince %30 oluyor halbuki yanılma payı ordada olmalı ve oran %30' dan düşük hesaplanmalı..

umtvti
18-06-2012, 18:14
dostum ceza tabiki yazılacaktır ama bu kadar vicdansızlık olmaz.. yaz 100 tl 320 de ne oluyo..

turbo&quattro
18-06-2012, 18:18
dostum ceza tabiki yazılacaktır ama bu kadar vicdansızlık olmaz.. yaz 100 tl 320 de ne oluyo..

TR trafik kazalarinda dunyanin sayili ulkeleri arasinda . alkolun, asiri hizin vs cezalarinin imrenerek baktiginiz ulkelerdeki seviyelere gelmesi gerekiyor .

Bu konu ile alakali olarak hiz siniri %30 fazla asilmis hala bu kadar cezami olur deniliyor. Burada o kadar asildi diye mahkemeye cikanlari biliyorum .

EvO 86
18-06-2012, 18:33
TR trafik kazalarinda dunyanin sayili ulkeleri arasinda . alkolun, asiri hizin vs cezalarinin imrenerek baktiginiz ulkelerdeki seviyelere gelmesi gerekiyor .

Bu konu ile alakali olarak hiz siniri %30 fazla asilmis hala bu kadar cezami olur deniliyor. Burada o kadar asildi diye mahkemeye cikanlari biliyorum .

burada da durum ayni, maks hiz 100 otobanda, 140 in uzerinde yakalanirsan aninda arabana el koyup 10000 dolar para cezasi ve mahkemeye sevk ediliyorsun. bizde bildigim kadariyla 300 ile bile radara girsen ikinci sansin var ehliyetin gitmeden once (sanirim 2 defa asiri hiz yapmak lazim ehliyete el konulmasi icin). Buradakilere soyledigim zaman biz oraya gelelim diyorlar :D ustelik abd den farkli olarak hele ki biraz genc ve sportif araclara binenler icin kaskolar ilk cezada senelik 6000 dolarin ustune cikiyor (5000 dolarlik civic icin de 30000 dolarlik brz icinde), 3 sene silinmiyor. Bizde pert etsen dahi kaskonun rakami komik kaliyor.

drn106
18-06-2012, 18:34

Bu cihazin yanilma payi var madem, neden 319 TL Yi gomerken hesaplanmiyor onu soruyorum ben 150 yerine 319 ceza yedim 2 km farkla, bu cihaz %10 yaniliyorsa bu 2 km den bu cezayi yememem lazim biz ceza yazilmasin demiyoruz ama ortada bariz haksizlik var.

turbo&quattro
18-06-2012, 18:34
burada da durum ayni, maks hiz 100 otobanda, 140 in uzerinde yakalanirsan aninda arabana el koyup 10000 dolar para cezasi ve mahkemeye sevk ediliyorsun. bizde bildigim kadariyla 300 ile bile radara girsen ikinci sansin var ehliyetin gitmeden once (sanirim 2 defa asiri hiz yapmak lazim ehliyete el konulmasi icin). Buradakilere soyledigim zaman biz oraya gelelim diyorlar :D ustelik abd den farkli olarak hele ki biraz genc ve sportif araclara binenler icin kaskolar ilk cezada senelik 6000 dolarin ustune cikiyor (5000 dolarlik civic icin de 30000 dolarlik brz icinde), 3 sene silinmiyor. Bizde pert etsen dahi kaskonun rakami komik kaliyor.

Aynen oyle... Ev arkadasimda e46 m3 turbo vardi satti e60 m5 aldi.. Kasko primi ucuk cikti koy gibi biryerlerden adres gosterdi, bin takla atti biraz dusurdu..TR de Hala agliyorlar 300tl cezami olur diye... Kardesim opunde basiniza koyun o kadar cezayi .

Tuncay
18-06-2012, 18:35
Aynen oyle... Hala agliyorlar 300tl cezami olur diye... Kardesim opunde basiniza koyun o kadar cezayi .

Koşullar aynı değil ama

turbo&quattro
18-06-2012, 18:37
Koşullar aynı değil ama

Hangi kosullar ayni degil ?

Tuncay
18-06-2012, 18:40
Hangi kosullar ayni degil ?

Yaşam koşulları

turbo&quattro
18-06-2012, 18:44
Yaşam koşulları

Yasam kosullari ile trafik cezalarinin ne alakasi var.

Tuncay
18-06-2012, 18:46

Asgari ücret 600 küsür 300 tl ceza gelirse adam neyapsın onu anlatmak istedim:)

turbo&quattro
18-06-2012, 18:48

Dikkat etsin, kurallara uysun yeter.

Burak VTEC
18-06-2012, 19:00
Günümüzde kullanılan radarlar %1-3 arası "+" "-" sapmaya sahip.%10luk değer tolerans olarak adlandırılıyor ve asıl verilme sebebi sollama sırasında oluşan hız farkını tolere etmek.Yani size yazılan cezada bir hata yok.

serdar_yuksel06
18-06-2012, 19:03
Bide şuan iki radar arasi mesafe cikti yandik iyice :@

63owen63
18-06-2012, 19:13
İnsanlar kurallara uymuyor, radarsa radar! öder geçerim diyen basan eden bir sürü zihniyet var.. koymuyor diye de insan hayatı tehlikeye atılmaz. Yaşam şartlarına nazaran pahalıda gelse, kural kuraldır. Uyana kimse ceza yazmıyor zaten.

Maxiboost
18-06-2012, 19:20

arkadaşların siteminin sebebi kuralların insanları engellemek yerine sömürmeye yönelik olması. Bende yakın zamanda 70 kmh ile 320 tl ceza yedim ki yediğim yolda refüjle ayrılmış 2 şerit sanayi bölgesine giden bir yol ki 140 150 ile virajlarına girebiliyorum normalde. Yolda limit 55 miş mercedes vito için neden ticari araçmış. Normal araçlarada 77 max limit ki o yolda 80-90 uygulanması gerekir. Bizde hız sınırıda düşük. Hız sınırlarının gözden geçirilmesi gerek bence. Ya da ingiltere gibi uygulamaya geçilsin göreyim savunduğun devleti? eds gibi sistem var fakat yol üzerinde başlangıç ve bitiş çizgileri mevcut o cizgiler içinde limiti aşarsan ceza yiyorsun ki max 200metre iki çizginin arası. Yaklaşırsan istersen 110kmh ile gel. Asıl bu uygulamayı yapan ülkenin amacı ceza yazmak değil. Kullanıcıda napıyor ulan zırt pırt yavaşlıyorum gazladığım süreyle arasında 5dk oynuo üstüne üstlük deli gibi dur kalktan yakıt yakıp balata vs harcıyorum diyip rutine giriyor.

drn106
18-06-2012, 19:53

Dalga mı geçiyorsunuz anlamıyorum yaşam koşullarıyla trafik cezasının alakası olmayacak da neyin olacak? Bangladeşte 5bin USD ceza yazsınlar bakalım kaç araba kalıyor trafikte. Ben hız sınırımı aştım ceza kesilmesin mi diyorum ? Kessinler cezayı ama eğer sen 66 ile geçen adama %10 tolere payi sebebiyle ceza yazmiyorsan kusura bakma ortada refuj olan 3 gidiş 3 gelişli yolda 80 üzerinden 2 km'yi tolere edeceksin, 6 KM tolere edilince normal, 2 km tolere edilmeyince "kurallara uy kardesim", alayı carpık bu devletin şu sizdeki mentaliteyi de anlamiyorum insanlar sussun oturduğu yerde otursun hiçbir şeye sesini çıkarmasın hiçkimse, oldu başka?

Senin o övdüğün ülkelerde 66 ile geçen adam %10 töleresinden faydalanıyorsa, benim durumumdaki biri dava açsa kazanır, çünkü o ülkelerde adalet var ama burada cezaya itiraz ettiğin an hakim incelemeden direkt olarak katibine RED bastırır ruhun bile duymaz.

başbakanların oğlu trafikte adam öldürsün polis itfaiye fren izlerini yalasın silsin, ondan sonra da devletim süper devletim mükemmel geçelim bunları.

turbo&quattro
18-06-2012, 20:05
editttttt........

GokhanRS
18-06-2012, 20:09
sinirlenmeni anlıyorum ama haksızlık var diyorsan şöyle söyliyeyim evet haksızlık var.

ama cezaların yüksek olmasıyla değil düşük olmasıyla alakalı haksızlık var. cezalar gerçekten düşük. ben 2 bin liraya kadar limitim var aşamam diye düşünerek 10 kere ceza yedim. 1 ceza binlira olaydı 2 kere ceza yer daha kural ihlali yapmazdım. çünkü cezalar düşük olunca limitimiz neye yetiyorsa o kadar kuralları ihlal ediyoruz. ben hatalıyım yedim cezamı. ama insan oğlu işte acelemiz oluyor kuralları göz ardı ediyoruz. ancak cezalar yüksek olsa daha dikkatli oluruz.

ama tabiki 3 şerit yolda 50 km hız sınırını bende onaylamıyorum. haksızlık varsa asıl haksızlık adam gibi yollar yapılmaması adam gibi geçit sayılarının yüksek olmaması. adam oraya fazladan 3 üst geçit koymamak için hız sınırını 80den 60a indiriyor sonrada uysan geç kalıyorsun uymasan ceza yiyorsun.

turbo&quattro
18-06-2012, 20:13
edit........

drn106
18-06-2012, 20:20
İsterse ceza 300 değil 3000 olsun sanırım siz anlamak istemiyorsunuz benim dediğimi, ben 2012 yılında hayatım boyu yemediğim kadar ceza yedim hiç birine sesimi çıkarmadım hepsi sınırdaydı 1 km 2 km farkla yedim, sarıda geçtim ceza yedim şanssız bir yıldı benim için ama hiç birinde foruma gelip konu açmadım.

son kez söylüyorum,

3 gidiş 3 gelişli refüjlü yolda, 66 KM/h ile geçen vatandaş ceza yemiyor (%10 töleransı var)
ben 80'le geçiyorum ceza yiyorum, tabi ki yiyeceğim onda sıkıntı yok, ama 78'i aştığım için 319 TL yiyorum, şimdi soruyorum devlet 150 TL ceza keserken tölerans var, 319 TL keserken tölerans yok, bu cihazın 60'la geçen araçlarda %10 gibi bir hata payı varsa (ki var) 80'le geçen araçta nasıl hata payı olmaz.

Ortadaki tutarsızlık bu kadar açık iken halen birileri çıkıp 100lerce dolar ceza yedim, yok hız yapıyorsan katlanacaksın vs. beynimiz var çok şükür bunları biz de biliyoruz :)

GokhanRS
18-06-2012, 21:46
drn hangi kanunda tutarsızlık yokki :D salla takma bu kadar kafaya. ama kanuni olarak bişi yapılabiliyorsa yap tabi. yap ki örnek olsun başımıza gelirse bilelim. söylediğin mantıksız değil. ama keşke tek adaletsizlik bu olsa memleketteki. dediğim gibi yapılabilcek bişi varsa yap ama ben olduğunu pek düşünmüyorum.

SONE-R
18-06-2012, 21:58
alacaksın eline bir sapan, tek tek kameraları kıracaksın :D :D

poseidon
18-06-2012, 22:07
Durumda bir gariplik yok.
Hız sınırı 60 ise ve%30 toleransı 78 ise normal bir şekilde ceza kesilmiş.
Kanunları kişiselleştirirsek yarın biri gelir 60 la gidilen yolda neden 110 km ye ceza kesiliyor der.
Senin mantığına göre bir şey söyleyemeyiz ama o hızla gelip bize çarptıklarında ortalığı birbirine katarız hız sınırını geçti diye.
Bunun sonu yok. Kanun koyulmuşsa uyulacak. Pedal bizim ayağımızın altında. Biraz daha az basarız olur biter.

Zaten o bölgede tehlike yaşanmamış olsaydı hız sınırı veya radar koymazlardı.

drn106
18-06-2012, 22:08
drn hangi kanunda tutarsızlık yokki :D salla takma bu kadar kafaya. ama kanuni olarak bişi yapılabiliyorsa yap tabi. yap ki örnek olsun başımıza gelirse bilelim. söylediğin mantıksız değil. ama keşke tek adaletsizlik bu olsa memleketteki. dediğim gibi yapılabilcek bişi varsa yap ama ben olduğunu pek düşünmüyorum.

Ne adaleti abicim ben adliyede zabit katibiydim, mahkememin hakimi butun tafik ceza itirazlarini okumadan reddediyordu. Bir keresinde logar kapaginin uzerinden gecerken kapak döndü aracim cukura dustu suc duyurusunda bulundum belediye hakkinda, ben suclu ciktim neymis olay gunu yamimda ehliyet kimlik sigorta yokmus polis tutanaklarinda bu yaziyormus, polisi cagiran tutanak tutturan benim, okuyup imzalayan da benim, tum belgelerim de tamdi, ama mahkemeye ibraz edilen tutanakta devlet İn trafik polisi resmi belgede oymama yapiyor :)

Bu ulkede hak arama devri kapanmistir hakki zorla alma devri baslamistir bu konu da burada kapanmistir :)

poseidon
18-06-2012, 22:12
Ne adaleti abicim ben adliyede zabit katibiydim, mahkememin hakimi butun tafik ceza itirazlarini okumadan reddediyordu. Bir keresinde logar kapaginin uzerinden gecerken kapak döndü aracim cukura dustu suc duyurusunda bulundum belediye hakkinda, ben suclu ciktim neymis olay gunu yamimda ehliyet kimlik sigorta yokmus polis tutanaklarinda bu yaziyormus, polisi cagiran tutanak tutturan benim, okuyup imzalayan da benim, tum belgelerim de tamdi, ama mahkemeye ibraz edilen tutanakta devlet İn trafik polisi resmi belgede oymama yapiyor :)

Bu ulkede hak arama devri kapanmistir hakki zorla alma devri baslamistir bu konu da burada kapanmistir :)

Neden tutanağı tutan polisi dava etmedin?
Yol yordam da biliyormuşsun.

drn106
18-06-2012, 22:15
Durumda bir gariplik yok.
Hız sınırı 60 ise ve%30 toleransı 78 ise normal bir şekilde ceza kesilmiş.
Kanunları kişiselleştirirsek yarın biri gelir 60 la gidilen yolda neden 110 km ye ceza kesiliyor der.
Senin mantığına göre bir şey söyleyemeyiz ama o hızla gelip bize çarptıklarında ortalığı birbirine katarız hız sınırını geçti diye.
Bunun sonu yok. Kanun koyulmuşsa uyulacak. Pedal bizim ayağımızın altında. Biraz daha az basarız olur biter.

Zaten o bölgede tehlike yaşanmamış olsaydı hız sınırı veya radar koymazlardı.

%30 tolerans ne ya?? 60 km hiz siniri var yolda %10 tolerans var 66 yapan surucuye bu 6 km tolerans taniniyor hata payi olarak.

60 x %30 = 18
18+60 = 78

Benim hizim = 80

Dus bakalim 6 km hata payini benim hizimdan

80-6 = 74

Gene mi anlamadiniz????

drn106
18-06-2012, 22:17
Neden tutanağı tutan polisi dava etmedin?
Yol yordam da biliyormuşsun.

Bolge idare mahkemesi olaya el atti, bolge savcisi valilik hakkinda sorusturma baslatti sen nereden biliyorsun sikayetci olmadigimi ayrica seni niye ilgilendiriyor bu kadar?

poseidon
18-06-2012, 22:22
Bolge idare mahkemesi olaya el atti, bolge savcisi valilik hakkinda sorusturma baslatti sen nereden biliyorsun sikayetci olmadigimi ayrica seni niye ilgilendiriyor bu kadar?

Arkadaşım anlatıyorsun sonra seni neden ilgilendiriyor diyorusun.
Neyse sormadım.
Ama radar konusunda senin fikrine karşı olmam agresifleşmeni gerektirmez.

Cezanın sınırı kesindir. Hata payı da hızdan düşülmez.
Zaten sana % 30 pay verilmiş onu da geçmişsin.

volkan_gs
18-06-2012, 22:23
60-66 arasi %10 tolerans varken %30 hesaplamasinda neden bu hata payı gözönünde bulundurulmuyor sorusuna mantıklı bir cevabı olan yok herhalde ki konu alakasız yerlere çekiliyor kaç saattir :)

drn106
18-06-2012, 22:28
Arkadaşım anlatıyorsun sonra seni neden ilgilendiriyor diyorusun.
Neyse sormadım.
Ama radar konusunda senin fikrine karşı olmam agresifleşmeni gerektirmez.

Cezanın sınırı kesindir. Hata payı da hızdan düşülmez.
Zaten sana % 30 pay verilmiş onu da geçmişsin.

%30 pay mi oluyor arkadas ne payi o %30 tam tersi cezanin agirlastirilmasi oluyor ben %10 luk teknik hata payindan bahsediyorum rica ediyorum neyin ne oldugunu bilmeyenler yorum yapmasin.

volkan_gs 60-66 arasi %10 tolerans varken %30 hesaplamasinda neden bu hata payı gözönünde bulundurulmuyor sorusuna mantıklı bir cevabı olan yok herhalde ki konu alakasız yerlere çekiliyor kaç saattir

şükür olayi anlayan biri çıktı :)

poseidon
18-06-2012, 22:43
kanunda %10-%30 arası tolerans diye geçiyor. kademe kademe artan bir şey değil.
Memur bakar radara hangi dilime giriyorsan oradan keser cezasını neyi tartışıyoruz ki
Kitapta var ki kesmiş memur kendi ceza uydurmadı herhelde.

Ama biz ne desek sen itiraz edeceksin. Hadi iyi geceler.

Kadyr
18-06-2012, 22:50
Bak simdi. Yukarda allah var tr bu konuda iyi avrupaya gore:D

Tuncer M.
18-06-2012, 23:04
60-66 arasi %10 tolerans varken %30 hesaplamasinda neden bu hata payı gözönünde bulundurulmuyor sorusuna mantıklı bir cevabı olan yok herhalde ki konu alakasız yerlere çekiliyor kaç saattir :)

Aynen aynen ülke sınırları dışına kadar çıktı olay :D:D

Mehmet Gazihan
18-06-2012, 23:14
ehliyet ceza puanlarına dikkat..

EvO 86
19-06-2012, 07:16
Aynen aynen ülke sınırları dışına kadar çıktı olay :D:D

simdi aciklamasini ben kendimce yapayim, cunku bana mantikli gelen bu, ki ondan sonra buradaki durumu biraz daha acarim. Radarlar gayet hassas cihazlar, onlarin olcum hata payi zaten soylendigi gibi dusuk. Oradaki esnekligin amaci bir- soylendigi gibi sana sollama vs payi birakmak, iki- senin kadranindan olusabilecek yada dalginligindan olusabilecek hatalari onlemek, (misal daldin gittin ufaktan hizlandin ama farkinda degilsin - sonucta cruise control e cok alisik degiliz millet olarak).

hakli olarak biri demiski ben o yolda gozum kapali 150 yapiyorum. Dogrudur ama hiz limitleri ozel durumlar olmadigi surece tek tek belirlenmez. Sehirin icinde belli kriterlere uyan yollar -sehir ici bulvar hizi diyelim- (ornek verioyurm kesin bildigimden degil) 80 olsun. O yolun otoban gibi olmasi oranin sehir ici yolu oldugunu degistirmez. Keza 120 km olmasi da (en son 120 dendi otobanlara di mi ?) o yolun 60 lik sokaktan iyi oldugunu gostermez.

simdi buradaki sistemi anlatayim cok kisa. 100 dedim di mi? ilk ceza 120 de. demek ki 120 ye kadar aslinda kimse iplemiyor. Zaten bu yuzden otoyol trafigi 120 de akiyor. AMA 119 u gectin mi ak yusuf kara yusuf belli oluyor. Kaldi ki 120 ile yakalansan bile 118 diyemezsin cunku zaten 100 le gitmen lazim. Trafik cok mu *****i ? Evet, direkt uykusu geliyor insanin.

Son olarak gece gece arastirmadim ama bizden daha hizli ulke yok diye biliyorum, 120 km otoyol olarak (alman sinirsizini saymiyorum elbet).

Bir de kosullar demissiniz ama butun bu harcamalari cikardiginiz zaman, asgari ucretteki birinin elinde kalan para cok farkli olmuyor (ha belki arabaya binebiliyor ama zaten arabaya binemeyen biri icin ceza miktarinin bir oneminin olmamasi lazim)

DOHC
19-06-2012, 08:24
Valla sanki burası şikayet çözüm merkezi olmuş. Kimse burada sana istese de yardımcı olamaz arkadaşım. Keza senle aynı fikirde olan da var, olmayan da var. Sıkıntın varsa, aç dava...............

drn106
19-06-2012, 08:33
Valla sanki burası şikayet çözüm merkezi olmuş. Kimse burada sana istese de yardımcı olamaz arkadaşım. Keza senle aynı fikirde olan da var, olmayan da var. Sıkıntın varsa, aç dava...............

Kimseden yardim beklemiyorum zaten, ortada tutarsizlik var bugun benim basima gelir yarin baskasinin basina gelir, boyle durumlari paylasmak hem fikir alisverisi hem de baska arkadaslarin basina gelmemesi icin onemlidir zaten daha onceden de soyledigim gibi burasi aglama duvari degil ben de aglamiyorum :) 319 TL degil mi hepi topu, saf saf gider oderiz 6 ay sonra af cikar olan odeyene olur :)

Neyse bu konu cok uzadi benim anlatmak istedigim matematiksel basit bir hesapti sadece.

Dino®
19-06-2012, 08:51
Bence %10 tolerans yanılma payı değildir. Sadece TR kanunlarında olan bir toleranstır. Avrupa Birliği ülkelerinde hız sınırı 100 ise 100'dür. 101 de cezayı yersiniz. Radarda yanılma payı olsa bile okunan hız arabanın gösterdiğinden her zaman düşüktür. Bazı yollardaki hız limitleri gerçekten çok düşük günümüz teknolojisindeki araçlar için. Bence bu dengenin iyi kurulması lazım ;)

RottingChrist
19-06-2012, 09:02
valla yaklaşık 11 senedir araç kullanıyorum hiç ceza yemedim. ama 319 tl lik bir ceza yersem arabanın koltuğuna otururken iki kere düşünürüm. cezalar kimine göre az kimine göre yüksek olabilir gayet normal. ceza sadece maddi olarak ölçülmemeli, alkolde olduğu gibi ehliyete el koy, aracını trafikten çek.

onurgoyunc
19-06-2012, 09:08
.....
Son olarak gece gece arastirmadim ama bizden daha hizli ulke yok diye biliyorum, 120 km otoyol olarak (alman sinirsizini saymiyorum elbet).
.....

dediklerinize harfiyen katılıyorum. bu dediğinize bir ekleme yapayım. Almanya, Avusturya, İsviçre vs otoyol hız sınırı 130 kmdir.

Almanya'da saat 10.00-06.00 arası 30km ile gitmeniz gereken yolları görseniz çıldırırsınız :)

twstr
19-06-2012, 14:41
arkadaslar aynı olay benımde basıma geldı 70 lık yerde 149 ıle gırdım bende..yapıstırdı 319 u..15 gunude gecırdık ındırımlı yapamadık sımdı ben bu cezayı uzun sure odemezsem ne olur pekı ? nekadar faız ısler nekadar odememe hakkım var bılen varmı?? o parayı oraya vermeye kıyamıyorum cebımde duruyor vedalasamıyorum :D

MTNVTI
19-06-2012, 16:50

İhtiyar yine döktürmüşsün... :) bu arada 319 tl lik cezayı ben yedim :) memur bana cezayı yazarken arkamızdan hızla araçlar geçiyordu..memura sordum bunlara neden yazmıyorsunuz? biz 4 araca ceza yazarken radar kapatılıyor dedi...o ara hızlı giden yırttı dedi...yani o kadar arabaların içinden tompala bana çıktı :) bir cenabetlik varmış demekki :D

Tuncay
19-06-2012, 16:55
İhtiyar yine döktürmüşsün... :) bu arada 319 tl lik cezayı ben yedim :) memur bana cezayı yazarken arkamızdan hızla araçlar geçiyordu..memura sordum bunlara neden yazmıyorsunuz? biz 4 araca ceza yazarken radar kapatılıyor dedi...o ara hızlı giden yırttı dedi...yani o kadar arabaların içinden tompala bana çıktı :) bir cenabetlik varmış demekki :D

Ya efsaneyiz diyoruz anlamıyorlar:D:D
Bende yedim 319 merak etme banada çıktı o piyango :D

İmzana al başkan şu lafi

Yani kısaca asgari ücretli gariban gazlayamaz 319 tl için yarım ay çalışır:D:D:D

Tuncer M.
19-06-2012, 17:00
simdi aciklamasini ben kendimce yapayim, cunku bana mantikli gelen bu, ki ondan sonra buradaki durumu biraz daha acarim. Radarlar gayet hassas cihazlar, onlarin olcum hata payi zaten soylendigi gibi dusuk. Oradaki esnekligin amaci bir- soylendigi gibi sana sollama vs payi birakmak, iki- senin kadranindan olusabilecek yada dalginligindan olusabilecek hatalari onlemek, (misal daldin gittin ufaktan hizlandin ama farkinda degilsin - sonucta cruise control e cok alisik degiliz millet olarak).

hakli olarak biri demiski ben o yolda gozum kapali 150 yapiyorum. Dogrudur ama hiz limitleri ozel durumlar olmadigi surece tek tek belirlenmez. Sehirin icinde belli kriterlere uyan yollar -sehir ici bulvar hizi diyelim- (ornek verioyurm kesin bildigimden degil) 80 olsun. O yolun otoban gibi olmasi oranin sehir ici yolu oldugunu degistirmez. Keza 120 km olmasi da (en son 120 dendi otobanlara di mi ?) o yolun 60 lik sokaktan iyi oldugunu gostermez.

simdi buradaki sistemi anlatayim cok kisa. 100 dedim di mi? ilk ceza 120 de. demek ki 120 ye kadar aslinda kimse iplemiyor. Zaten bu yuzden otoyol trafigi 120 de akiyor. AMA 119 u gectin mi ak yusuf kara yusuf belli oluyor. Kaldi ki 120 ile yakalansan bile 118 diyemezsin cunku zaten 100 le gitmen lazim. Trafik cok mu *****i ? Evet, direkt uykusu geliyor insanin.

Bir de kosullar demissiniz ama butun bu harcamalari cikardiginiz zaman, asgari ucretteki birinin elinde kalan para cok farkli olmuyor (ha belki arabaya binebiliyor ama zaten arabaya binemeyen biri icin ceza miktarinin bir oneminin olmamasi lazim)

Yanlış alıntı yaptınız sanırım, ben sadece olayın tansiyonun gereksiz yükseldiğini belirtmeye çalıştım. :icon_tup:

MTNVTI
19-06-2012, 17:02
Ya efsaneyiz diyoruz anlamıyorlar:D:D
Bende yedim 319 merak etme banada çıktı o piyango :D

İmzana al başkan şu lafi

Yani kısaca asgari ücretli gariban gazlayamaz 319 tl için yarım ay çalışır:D:D:D

aynen başkanım :) dedim memurum ne kadar girdi bana :) memur gülmekten zor yazdı cezayı :)

Tuncay
19-06-2012, 17:04
aynen başkanım :) dedim memurum ne kadar girdi bana :) memur gülmekten zor yazdı cezayı :)

Bu ülkede memur vtec e biniyorsa demedimi hhahahahhaaa:D:D:D

MTNVTI
19-06-2012, 17:07
Bu ülkede memur vtec e biniyorsa demedimi hhahahahhaaa:D:D:D

vtecle giderken ceza yemedim :) dizel araç kullanırken...ALLAH tan VTI yoktu yoksa 195 le girerdim herhalde radar a :)

hasan genç
20-06-2012, 14:07
Ceza kesilen arkadaşıma geçmiş olsun demekten başka birsey gelmiyor yazık günah hazır konusu varken birde bu radarların nerde olduğunu bilen herkes yazsa buraya da bilgilensek en azından bile bile yemeyiz cezayı . Radar yerlerini bilen herkes yazsın .Mesela izmit yönünden kartal a gelirken fenerbahçe tesisleri cıkışını bilenler vardır tam gecitin altında var radar ! geçmiş olsun tekrar .

hasan genç
21-06-2012, 19:43
yok mu! arkadaşlar radar yerlerini bilen ? yazacak istanbul anadolu ,avrupa yakası:)

corcor
21-06-2012, 19:56
banada bugün ceza geldi 154 tl kırmızı ışıkta geçmişim geçtiğimide hatırlıyorum he yeşil yanarken 2 kakdın önüme atladı frene bastım onlar karşıya geçti tam gaza basıpp ışıktan geçerken zank kırmızı yandı geçmiş bulundum kardeşim cezanın parasıda önemli değilde ne bu çocuk oyuncağına çevirdiler yeşil yanarken zank diye kırmızımı yanar arkadaş bağzı yerde kırmızı yanmadan önce yeşil yanıp yanıp sönüyor bağzı yerde sarı yanıyor bağzı yerdede hiç uyarı vermeden haşırt diye kırmızı yanıyor milleti koparmak için hertürlü tiyatro var anasını satim böyle söyleyincede bağzıları kızıyor

powerfuL
22-06-2012, 01:06
Hiz siniri neyse uyacaksin aksi takdirde sonuclarina katlanacaksin. Bunu devletin paraya ihtiyaci var diye dusunmek yanlis.

ınsallah acıl bır durumun olmazda 4 serıt bombos otobanda 70 kmh hızla yol gıtmez zorunda kalmassın

turbo&quattro
22-06-2012, 01:09
ınsallah acıl bır durumun olmazda 4 serıt bombos otobanda 70 kmh hızla yol gıtmez zorunda kalmassın

Rahat ol 5 senedir hergun o dedigin hizda hatta zaman zaman daha yavasinda gidiyorum. Yani Avrupada, Amerikada dunyanin heryerinde herkes o hizlarda gidebilir ama biz TUrkler gidemeyiz degilmi ...

Zorbey
22-06-2012, 01:11
Peki 70 km hız sınırı olan radarlar hız ölçümünü ne kadar mesafeden yapıyor ? bilen varsa yardımcı olabilir mi?

powerfuL
22-06-2012, 01:19
Rahat ol 5 senedir hergun o dedigin hizda hatta zaman zaman daha yavasinda gidiyorum. Yani Avrupada, Amerikada dunyanin heryerinde herkes o hizlarda gidebilir ama biz TUrkler gidemeyiz degilmi ...

bılmem bılıyormusun ama burası ıst sızın yasadıgınız sehıre hıc benzemez kac kere saatlerce trafıkte kaldın tam yol acıldı dıyorsun hop bu seferde 70 kmh hız sınırına takıl bırakın ya gıdebılen yardırsın bak ozaman trafık olucakmı hızlı gıtmeyene kesıceksın cezayı pıskopat edıyorlar adamı

powerfuL
22-06-2012, 01:23
Peki 70 km hız sınırı olan radarlar hız ölçümünü ne kadar mesafeden yapıyor ? bilen varsa yardımcı olabilir mi?

o oyle degıl bır yolun gırısınde var kamera bırde cıkıs noktalarında hangı noktadan cıkıyorsan gırdın a noktasından cıktıgın b noktası 70 kmh ıle gıdersen 8 dk bıtmesı gerekırken sen b noktasından 7 dk ulasırsan cezayı yedın demektır bırde sen kamerayı nezaman gorduysen oda senı ozaman goruyor ortalama 200 300 metre olcuyor tahmınım polıs radarından gordugum kadarı daha uzak olcermı bılmem

turbo&quattro
22-06-2012, 01:24
Burasida heleki aksam saatlerinde hic farkli degil . Neyse bu konuda kimseyle anlasamayacagim . Dunya trafik kazalarinda TR nin durumuna ve bunun sebeplerine bak(in) ne demek istedigimi anlayacaksin(iz).

Kazasiz belasiz surusler olsun .

TayfunS
22-06-2012, 10:56
banada bugün ceza geldi 154 tl kırmızı ışıkta geçmişim geçtiğimide hatırlıyorum he yeşil yanarken 2 kakdın önüme atladı frene bastım onlar karşıya geçti tam gaza basıpp ışıktan geçerken zank kırmızı yandı geçmiş bulundum kardeşim cezanın parasıda önemli değilde ne bu çocuk oyuncağına çevirdiler yeşil yanarken zank diye kırmızımı yanar arkadaş bağzı yerde kırmızı yanmadan önce yeşil yanıp yanıp sönüyor bağzı yerde sarı yanıyor bağzı yerdede hiç uyarı vermeden haşırt diye kırmızı yanıyor milleti koparmak için hertürlü tiyatro var anasını satim böyle söyleyincede bağzıları kızıyor

Sırf bu yüzden yeşil yanıp sönmeye başladığı anda yavaşlıyorum

gabxer
22-06-2012, 21:43
Sabit olan radarlar 250-300mt den hız ölçümü yaparlar 50mt den plaka okuyup ceza yazarlar.

Y.Emre
14-08-2012, 15:20
konuyu hortlatıcam ama yenı konu açmak istemedim,

bugun hız sınırı 70 olan yolda (tahminen) 80-85 gibi bi hızla radar arabasının önünden geçtim, ilerdeki çevirmeden önce ara sokak vardı ve döndüm yani çevirmeye girmedim durdurulmadım.

bunun sonucunda ne olur ? cezayı yinede yedikmi? yada daha başka bi sorunla karşılaşırmıyız?

gabxer
14-08-2012, 15:41
Radar arabası kameralı çalışır çevirmeye girmenize gerek yok eğer cihazı 70km ayarladılarsa ceza gelir.

Ancak bazı durumlarda yoldaki sınır 70 olmasına rağmen daha yüksek hızlara tolerans gösterilebiliyor.80-90 civarında birkaç kere geçmeme rağmen gelmedi ceza.

Y.Emre
14-08-2012, 16:02
cezalar internetteki sorgulamada kaç günde görülüyor biln varmı

asot
14-08-2012, 16:32
hızlı araba, cepte delik :D

Y.Emre
14-08-2012, 22:05
keşke çevirmeye girseymişim diyorum şuan :D meraklı bekleyişten iyi olurdu :D