PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kia Sorento Bilgi-Destek

BaybuRtlu69
20-06-2012, 00:44
Merhabalar Arkadaşlar,

Dün itibariyle Latitude mizi sattık ve yerine Kia Sorento EX aldıkk..

Yalnız bu sorento seçimimiz biraz ani oldu pek araştıramadan edemeden aldık, yani şöyle temiz az kullanılmış 2.el aldık fakat aracın özellikleriyle ilgili pek bilgi sahibi olamadım az çok kulaktan dolmalarla aldım ve karşıma genel olarak güzel yorumlar çıktı. yalnız şimdi biraz araştırınca yol tutuşundan ve performansına kadar olumsuz yorumlar gözüme çarptı kullanıcılar tarafından

gelelim sorumuza; ben bu tip bi araca yol tutuşu konusunda bir şey yapabilirmiyim ? extra birşeyler olur mu acaba ?

Ve bir soru daha arkadaşlarlar bilenleriniz cevaplarsa svinirim , aracı normal şehir içi kullanımda 4*2 de mi kullanmak gerekir ? Yoksa 4*4 te mi kullanmalıyım.

Şimdiden teşekkürler..

m. ali öz
20-06-2012, 00:56
biz 4x2 de kullanıyoruz yakıt tasarrufu açısından.
araç kaç model ?

redbaron
20-06-2012, 02:20
sorento drift kingtir taklacı güvercin gibi ıslakta dikkat :) 4*2 kullanın tasarruf açısından hemde yürüyen yorulmaz

Enes-x
20-06-2012, 04:00
Negatif yönleri
-Yakıt tüketimi
-Yol Tutuşu
-Performans
-Fren peformansı

Pozitif yönleri
-Geniş iç ve bagaj hacmi
-Görüş açıları çok güzeldir kör noktası yok gibi birşey
-Pamuk gibi direksiyon
-Gaz tepkisi çok iyidir
-Karda yolda bırakmaz

Yakıt tüketimi ve performans için egr valfi iptal edilip yazılım yapılabilir egrsi mekaniktir arıza yakmaz .

Yol tutuşu ciddi anlamda tehlike arzeder , hiç beklenmeyen bir anda arka savrulabilir..Süspansiyonu başarısız kılan ana tema aşırı yumuşak amortisörler salınımı çok fazla bu yüzden koni amortisör tercih edilebilir ve kesinlikle kaliteli lastik şart.

Fren içinde ebc disk ve balata kullanılabilir.

Frenler başarısız ve araç 2 ton olduğu için yağ değiştirir gibi disk balata değiştirmek gerekiyor, yağ demişken 8 lt motor yağı alır.

Son olarak 4x4 mode unda 4x2 ye göre yakıt sarfiyatı neredeyse 2 katıdır.zaten sürekli bu şekilde kullanmak uygun değildir.Kar-arazi yani off road olmadıkça kullanmamak lazım.

erhanarici18
20-06-2012, 20:16
arkadaşımda vardı 2005-2007 yılları arasında konforu iyiydi ama
yol tutuşu pek iyi gelmedi bana çok yumuşak süspansiyonları var dönüşlerde çok yatıyodu
yan koltukta oturuken dönerken dışarı çıkcam nerdeyse :)

BaybuRtlu69
21-06-2012, 11:39
biz 4x2 de kullanıyoruz yakıt tasarrufu açısından.
araç kaç model ?

Şuanda aynı şekilde 4x2 de kullanıyorum bende, yakıt konusunada gelince azda yakıyor sayılmaz. 2011 Model araç

sorento drift kingtir taklacı güvercin gibi ıslakta dikkat :) 4*2 kullanın tasarruf açısından hemde yürüyen yorulmaz

Teşekkürler bilgi için. Islakta biraz daha dikkat. ve ESP var araçta o da biraz olsun kurtarır umarım :)

Negatif yönleri
-Yakıt tüketimi
-Yol Tutuşu
-Performans
-Fren peformansı

Pozitif yönleri
-Geniş iç ve bagaj hacmi
-Görüş açıları çok güzeldir kör noktası yok gibi birşey
-Pamuk gibi direksiyon
-Gaz tepkisi çok iyidir
-Karda yolda bırakmaz

Yakıt tüketimi ve performans için egr valfi iptal edilip yazılım yapılabilir egrsi mekaniktir arıza yakmaz .

Yol tutuşu ciddi anlamda tehlike arzeder , hiç beklenmeyen bir anda arka savrulabilir..Süspansiyonu başarısız kılan ana tema aşırı yumuşak amortisörler salınımı çok fazla bu yüzden koni amortisör tercih edilebilir ve kesinlikle kaliteli lastik şart.

Fren içinde ebc disk ve balata kullanılabilir.

Frenler başarısız ve araç 2 ton olduğu için yağ değiştirir gibi disk balata değiştirmek gerekiyor, yağ demişken 8 lt motor yağı alır.

Son olarak 4x4 mode unda 4x2 ye göre yakıt sarfiyatı neredeyse 2 katıdır.zaten sürekli bu şekilde kullanmak uygun değildir.Kar-arazi yani off road olmadıkça kullanmamak lazım.
Abi negatif yönleride en önemli noktalar ya. Şuanda memnunum fakat ilerde bu sorunlar inşallah büyümez. Araştırdım 2007 öncesi modellerde sanırım ESP de yokmuş ve negatif olarak saydığın herşey mevcutmuş.. ama bu yeni modellerde iyileştirme yapılmış o konularda..

Verdiğin bilgiler içinde teşekkrler, yorumun doğrultusunda bi araştırma yapıcam

arkadaşımda vardı 2005-2007 yılları arasında konforu iyiydi ama
yol tutuşu pek iyi gelmedi bana çok yumuşak süspansiyonları var dönüşlerde çok yatıyodu
yan koltukta oturuken dönerken dışarı çıkcam nerdeyse :)

Yok canım o kadarda değil :) aldık artık ama dediğiniz gibi o olumsuzlukları gidermeye çalışıcam

BoraRS
21-06-2012, 12:31
Sorento iyi makinadir. Acayip dayaniklidir. Alt takimlari kolay kolay kiramazsin. Kisin bol bol offroday yaptik bu siteden arkadaslar ile. Torku cok iyidir. Gaz tepkisi benim cok hosuma giderdi. Islak ve kaygan zeminde ESP hayat kurtarir. Kapatirsan iyi yanlarsin. Yazilim yaparsan roket olur.

Cok yakar. Masrafi azdir. Heybetlidir. Gonul rahatligi ile binebilirsin. Yeter ki bakimlarini eksiltme. Kisin 4 tane guzel lastik al heryere girersin. Videolar bolumunden TechTurkey Offroad videolarimiza bakabilirsin.

BaybuRtlu69
21-06-2012, 15:03
Sorento iyi makinadir. Acayip dayaniklidir. Alt takimlari kolay kolay kiramazsin. Kisin bol bol offroday yaptik bu siteden arkadaslar ile. Torku cok iyidir. Gaz tepkisi benim cok hosuma giderdi. Islak ve kaygan zeminde ESP hayat kurtarir. Kapatirsan iyi yanlarsin. Yazilim yaparsan roket olur.

Cok yakar. Masrafi azdir. Heybetlidir. Gonul rahatligi ile binebilirsin. Yeter ki bakimlarini eksiltme. Kisin 4 tane guzel lastik al heryere girersin. Videolar bolumunden TechTurkey Offroad videolarimiza bakabilirsin.

Bilgini aktardiğin için teşekkürler abi. Bakımları filan daha yeni yapıldı, aracın gidişide güzel.

Yalnız şunu sorucam k.bakmayın , Bugün Otobanda giderken ESP nin kapalı olduğunu gördüm. Fakat yolda giderken ESP yi açmak için denemede bulunduysamda olmadı.. zaten sanırım tek tuşla yönetiliyor bu iş dimi 'ESP off yazan bi buton var, o hem açıp hem kapatıyorsa eğer ben yolda giderken açmaya kalktığımda olmadı ve yüksek hızda giderken (180 - 190 km) arac biraz savruluyordu, sebebi bu mudur

ALPER-VNS
21-06-2012, 15:10
2011 model aldıysanız ESP var bunlarda iyi bişey.. bizde ESP siz olanı vardı takla attık pert oldu :) en güzel yanladığım arabaydı buarada ama ıslakta ciddi sakattı ki biz toprak yolda takla attık arkası kaydığı için.. güzel bi lastik almanızda fayda var esp olsa bile.. 180 190la savrulur gibi olması yumuşak süspansiyon + araç yüksekliğindendir esp ile alakalı bi durum olduğunu sanmıyorum..

BaybuRtlu69
21-06-2012, 21:13
2011 model aldıysanız ESP var bunlarda iyi bişey.. bizde ESP siz olanı vardı takla attık pert oldu :) en güzel yanladığım arabaydı buarada ama ıslakta ciddi sakattı ki biz toprak yolda takla attık arkası kaydığı için.. güzel bi lastik almanızda fayda var esp olsa bile.. 180 190la savrulur gibi olması yumuşak süspansiyon + araç yüksekliğindendir esp ile alakalı bi durum olduğunu sanmıyorum..

Yorumların çoğunluğu bu aracın taklacı güvercin olduğu, korktum açıkcası biraz ya :)

Lastiklerin değişimine dikkat edicem teşekkürler müdür.

benim yanlama gibi bir derdim yok bu araçla, yanlarken ters mers döner, Allah korusun. Düz gidelim yeter :)

Ufuk
21-06-2012, 21:24
Benim arkadaş aldı,(daha doğrusu almadı babasının eski arabasıydı babası kendine yeni alınca bu boşa çıktı) süpürgelik rampasında 3 takla attı.getirtti istanbula yaptırdı bu seferde polonezköy yolunda devirdi sattı kurtuldu.Yol tutuşu çok kötü.Onun dışında yorumum yok.

tylan
18-11-2012, 18:04
konuyu hortlatıyorum yeni konu açmak istemedim şu sıralar jip merakı sardı beni bu jıple ilgileniyorum sızce nasıl fiyatı alınırmı ?
2008 Kia Sorento 2.5 CRDi EX 52.000 TL Galeriden satılık ikinci el - 104937555 (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-kia-emre-otomotiv-den-kia-sorento-2008-104937555/detay#)

devil_berk22
18-11-2012, 19:37
takla atmaya, devrilmeye müsait bir araç virajlları pek iyi değil ş.içi yakıtta cömerttir birde teypleri necvox problemli onun dışında negatif yönünü bilmiyorum bu bildiklerimde arkadaşımda vardı ordan biliyorum

darkmoon
18-11-2012, 19:53
Bizde 2007 si var yukarda arkadaşların dediğinin dışnda bir eksisi yok biraz fazla yakıyor birde yol tutuşu virajda dikkat ister yolda oynak biraz.. ama artısı bu ikisinin yanında 100 misli fazla karadeniz doğu turuna çıkdık bir kaç defa katır gibi araba şu yaşına kadar bize ciddi ibr arızada vermediki kirli yakıt falan bile aldık.. ben birde multimedia sistmei yapdım ekran kafalıkları double ana ünite navigasyonlu birde bodykitlli bizimki koruma demiri falan var sislerinede xenon yapdım çok güzel oldu..

tylan
18-11-2012, 20:00
hızla pek ilgim yok o yuzden yoltutuşu yeter herhalde. Aman ben genellikle şehir içinde kullanıcam ortalama kaç litre yakar 11-12 lıtre yakarsa sorun yok bmw'den alışkınım :D ama daha fazla yakarsa düşünmeyim hiç bide geçen günlerde 2000 model range rover hse ile takasa giriyordum araç bızde bı 10 gun durdu yakıt hariç çok zevk aldım keyifliydi hızlanması yuksekliği falan sorento bu keyifi azda olsa verirmi bana ?

darkmoon
18-11-2012, 20:14
bizimki şehir içi 12 yakıyor zaten şehir içi paso 4x2 de.. yükseklikden aynı zevki alırsın ama oturuş duruş iç kokpit hse ile kıyaslanmaz sorentonun iç sade..

Nightfish
18-11-2012, 20:27
Linkteki arabada bi pislik var. 85.000 kmde o direksiyon o kadar aşınmaz sanki.

osmankara
18-11-2012, 20:27
4x2 de kullancaksın satarken cok sıkıntı yasıcaksın senın o arabayı alman satan acısından cok ıyı olmus hayatının yanlısını yapmıssın.

darkmoon
18-11-2012, 20:43
biz bizimkini mart gibi veriyoruz ve müşterisi hazır. aracın sıkıntısı yok ikinci elde hemen gidiyor bir kaç kezde talibi çıkdı birkezde takas teklifi geldi astra ile satmadığımız için vermeyi düşünmedik o sıralar.. satarsak x-trail 2.0 dci düşünüyoruz yada yeni kasa sorento bakalım zaman ne gösterir..

bilalMW
18-11-2012, 20:43
2.2 CRDi XM1
2.2 CRDi XM2

sahibinden'de gördüm bu fark nedir yeni modellerde geçiyorda donanım mı?

Faruk'S
18-11-2012, 20:56
Bi dönem yakin bi akrabamiz Kia bayiliği yapti.Bu kasa sorento'nun (2004-..) popüler olduğu dönemler..

Bir kaç defa servise felan girdim.Ne gitsem 2-3 tane taklalı görürdüm..Kimi dereye uçmuş kimi yoldan çıkmış felan filan..

Aman dikkat fazla güvenmeyin :)

tylan
19-11-2012, 16:40
Linkteki arabada bi pislik var. 85.000 kmde o direksiyon o kadar aşınmaz sanki.

Benimde şimdi dikkatimi çekti bi pislik olabilir cidden :eek::eek::eek: