PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : E36 Üst Rektefe

belphegor55
21-06-2012, 11:48
Merhaba arkadaşlar yağ eksiltme ve duman atma sorunu olan m52 motorlu 3.20i aracımın sorunu devam etmekde geçenlerde ateşleme arızası vardı bobin zannettim götürdüm usta söktü bujiler yağlanmış rektefe olması gerekiyor dedi üstten açarsak sekman-conta-yağ falan derken 1500-2000 tl yi bulur masrafın dedi komple motor açtırsam 5000 tl tutar gibime geliyor o zamanda işin içinden çıkamam üstten açtırıp sekman atmak ne kadar sağlıklı olur sizce ? Yağ siklonu değiştirmiştim dumanı baya kesmişti 2 haftadır tekrar başladı hiç sıkıştırmadığım halde kırmızı ışıkdan kalktığımda arkadan beyaz dumanı çok rahat görebiliyorum

kRo_bOy
21-06-2012, 11:53
şimdi kapağı açmadan bilemez kimse sadece sekmanla kurtarıyor mu motor
kapak söküldükten sonra rektefiyeci gelir bakar ölçer gömleklerde ovalleşme var mı yok mu diye öle kafadan sekman atarız demekle malesef olmuyor
sen sekman attırırsın ama gömleklerde ovalleşme vardır araba gene yağ eksiltmeye devam eder
yani motor kapalı kutu açmadan tahmin etmek çok zor

JDM VTİ
21-06-2012, 11:54
üst kapak açılcak masraf ondan sonra cıkıcak.

cembozbey
21-06-2012, 13:55
senin arac 2.8 olmak istyor =)

belphegor55
21-06-2012, 14:37
şimdi kapağı açmadan bilemez kimse sadece sekmanla kurtarıyor mu motor
kapak söküldükten sonra rektefiyeci gelir bakar ölçer gömleklerde ovalleşme var mı yok mu diye öle kafadan sekman atarız demekle malesef olmuyor
sen sekman attırırsın ama gömleklerde ovalleşme vardır araba gene yağ eksiltmeye devam eder
yani motor kapalı kutu açmadan tahmin etmek çok zor
aynen dediğin gibi kardeşim ama araç ilk çalıştırmada bir sorun yok motor ısındıkdan sonra devire göre değişiyor duman sekman yada subap lastikleri aşınmış olabilir diye düşünüyorum 4 ay önce tüp takılmış 150 bin kmde araç üstten rektefe kurtarsa kekşe piston-sekman-conta-yağ-kapak taşlama kurtarsak kekşe :D

üst kapak açılcak masraf ondan sonra cıkıcak.
anladım teşekkür ederim :)

senin arac 2.8 olmak istyor =)
kardeşim motor indirip tekrar orjinal olarak toplarsak 4 lira gibi bir rakam tutuyor ama tam anlamıyla 2.8 yapıp öyle toplayalım dersek 6 liraya yaklaşıyor masraf :D

serqan23
21-06-2012, 14:52
4 veren 6 da verir :)

inşallah en az masrafla kurtarırsın geçmiş olsun. ama açmadan bişey demek yanlış olur...

belphegor55
21-06-2012, 15:05
4 veren 6 da verir :)

inşallah en az masrafla kurtarırsın geçmiş olsun. ama açmadan bişey demek yanlış olur...

giren girdi nasıl olsa diyorsun yani :D :D hiç başına gelen yokmu ya forum hondacı dolu :D :D

serqan23
21-06-2012, 15:08
giren girdi nasıl olsa diyorsun yani :D :D hiç başına gelen yokmu ya forum hondacı dolu :D :D

okadaar masraf yapmışken bişeye değsin bari. ;)

tabi uzaktan konuşmak bıraz kolay oluyo ama :D

hatırladığım kadarıyla ankarada forumdan bi arkadaş vardı 97 3.20 si vardı m tec. motor problemı yaşamıstı. konuyu görürse yazar belki.

s2k
21-06-2012, 15:15
alınık 320 :D:D:D

belphegor55
21-06-2012, 16:01
okadaar masraf yapmışken bişeye değsin bari. ;)

tabi uzaktan konuşmak bıraz kolay oluyo ama :D

hatırladığım kadarıyla ankarada forumdan bi arkadaş vardı 97 3.20 si vardı m tec. motor problemı yaşamıstı. konuyu görürse yazar belki.
arabayı alalı 2 ay oldu bütcemiz yok şu an motor indirmek için ama üstten kurtarsa diye içim içimi kemiriyor üst kapak açılınca kötü bi manzarayla karşılaşmak istemiyorum aldığım abi supab lastiklerinden yada sekmanlardan kaçırıyor tüpden dolayı demişti bende pek önemsememiştim ilk zamanlar çok hafif yağ yakması vardı şimdi felaket arttı çok nazik kullanmama rağmen sürekli arkadan beyaz duman atıyor bujilerde de yağ gördük yağ yakmadan başka şikayetim yok arabada tık ses yok çok güzel çalışıyor :D

alınık 320 :D:D:D
hiç güleceğim yoktu kardeşim allah iyiliğini versin :D :D aslında en güzeli motoru bitik bmw alıp ucuza komple motor yapıcaksın 2.7 hartge kıvamında olucak tadından yenmez :D

s2k
21-06-2012, 16:15
hiç güleceğim yoktu kardeşim allah iyiliğini versin :D :D aslında en güzeli motoru bitik bmw alıp ucuza komple motor yapıcaksın 2.7 hartge kıvamında olucak tadından yenmez :D

Uğraşılmaz BMW ile bak sen kafası çalısan bi arkadaşa benziyorsun sat kurtul derim ben sana :D:D:D

belphegor55
24-06-2012, 15:53
Arkadaşlar bir abimiz üstten rektefe olmaz dedi üst sağlam olur bu sefer alt zayıf kalır alt taraf aşınır dedi bu ne derece doğru şimdi komple motormu yaptırıcaz yağ yakıyor diye :D

By_HaNNibaLL
24-06-2012, 15:59
motor acilmadan kim ne derse desin inanma maliyeti acilip bakalacak sonra masaya oturur konusursunuz

belphegor55
25-06-2012, 21:13
Arkadaşlar komple motor indirdik üstten kurtarmadı ne yazıkki 2.8 e çevirmek için bütcemiz yok stock toplayıp kapatıcaz balata değişikliğine gidelim diyorum stock e36 3.20i için bronz balata çaktıralım dedim ustaya farketmez orjinalde aynı para bronz da aynı para dedi sormak istediğim sıkıntı olurmu daha önce hiç kullanmadım bronz balatalı arac ne tavsiye edersiniz ?

boosted_pug
25-06-2012, 22:28
Beyaz dumansa araba su yakıyo demektir mavi duman atarsa yağ yakiyo demektir bence sorun kapak contasinda zaten bmw lerde genelde arizalanır onun haricinde bugüne kadar motoru söküpte bu kurtarir diyen rektefiyeci hiç görmedim bi rica etsem bana gösterirmisin değeri kaç olması gerekiyo benimki kaç çıkmış die sorarim neyse zaten sökmüşsünüz artik temiz temiz binersin sikintisiz

Bronz biraz titretir rahatsiz eder onun haricinde kaçırmaz daha sağlamdir çok sıfır çizmiyosan orjinal yada 3 bronz 3 normal balata yaptirabilirsin

GökhanO
25-06-2012, 23:53
Uğraşılmaz BMW ile bak sen kafası çalısan bi arkadaşa benziyorsun sat kurtul derim ben sana :D:D:D

Lazimsa 2.8 coupe var doktor:)

belphegor55
26-06-2012, 11:17
Beyaz dumansa araba su yakıyo demektir mavi duman atarsa yağ yakiyo demektir bence sorun kapak contasinda zaten bmw lerde genelde arizalanır onun haricinde bugüne kadar motoru söküpte bu kurtarir diyen rektefiyeci hiç görmedim bi rica etsem bana gösterirmisin değeri kaç olması gerekiyo benimki kaç çıkmış die sorarim neyse zaten sökmüşsünüz artik temiz temiz binersin sikintisiz

Bronz biraz titretir rahatsiz eder onun haricinde kaçırmaz daha sağlamdir çok sıfır çizmiyosan orjinal yada 3 bronz 3 normal balata yaptirabilirsin

kardeşim ustamız üstten rektefeye girmeyi önermedi alttada sorun cıkar mutlaka dedi arabanın km sini falan düşürmüş olabilirler bide önceki kullananların nasıl kullandığını bilmediğimiz için en sağlıklısı komple motoru indirmek oldu içimiz rahat olucak üstü yaptırsam bu sefer basmaya korkucam ya alt taraf da sorun varsa diye sıkıntı cıkarsa üste yaptığımız masraf boşa gidicek en güzeli komple rektefe :D

ReSuL
26-06-2012, 12:40
bronzu yaptırmadan önce arabada kalkışlarda titreme filan yoksa bronz sonrasında da olmuyo.. bronzun normal balatya göre kaçırma durumu hiç yok gibi bişey.. sanırım arkadaşların titreme dediği olay şu: şimdi debriyajdan ayağını kaldırırken baskının tam kavramaya başladığı an.. normal balatan tek parça ve katkı maddesi bronza göre daha yumşak olduğu için bi kaç tur dönmeyi hissttirmeden abzorbe ediyo.. ancak bronz da bu bronzlar parça parça olduğu için bu kavrama anındaki bi kaç tur dönme de bronzlara değinc ve bronzlar ayrı ayrı parça olduğu için tık tık tık o değmeleri hissediyosun.. ha şu var sen zaten ayağını debriyajdan kaldırma süresinin hepsinin bir saniye olduğunu düşünecek olursan bu asında (adına rahatsızlık denirse) bir saniye süren bi rahatsızlık yoksa rahatsızlık bile değil.. ben kendi aracımda yarım bronz tabir edilen sistemi yaptırdım hatta öyle profosyonel bişey bile değil kayseri de bi adam buldum kepçe balatalarından bronz parçalar keserek 4 yaprak bronz aralara normal asbestli balata çaktırdım.. şimdi hele bide arabayı devirli kullanırsam ayağımı debriyajdan çekince araba resmen zıplıyor... yalnız size tavsiyem bronzu çakarken kalınlığını iyi ayarlayın kalın gelirse ayırmaz ve benim gibi ikinci sefer indirmek zorunda kalırsınız şanzumanı hatta tekrar takınca ikinci defasında denerken perçinin biri attı rodaja dikkat etmedik 3. kez indirdik tekrar yaptık tekrar taktık şimdi bi sorun yok.. ayrıca bi çok arkadaşın dediği gibi bi sertlikle karşılaşmadım bronz sonrasında.. umarım yardımcı olur..

belphegor55
26-06-2012, 14:09
bronzu yaptırmadan önce arabada kalkışlarda titreme filan yoksa bronz sonrasında da olmuyo.. bronzun normal balatya göre kaçırma durumu hiç yok gibi bişey.. sanırım arkadaşların titreme dediği olay şu: şimdi debriyajdan ayağını kaldırırken baskının tam kavramaya başladığı an.. normal balatan tek parça ve katkı maddesi bronza göre daha yumşak olduğu için bi kaç tur dönmeyi hissttirmeden abzorbe ediyo.. ancak bronz da bu bronzlar parça parça olduğu için bu kavrama anındaki bi kaç tur dönme de bronzlara değinc ve bronzlar ayrı ayrı parça olduğu için tık tık tık o değmeleri hissediyosun.. ha şu var sen zaten ayağını debriyajdan kaldırma süresinin hepsinin bir saniye olduğunu düşünecek olursan bu asında (adına rahatsızlık denirse) bir saniye süren bi rahatsızlık yoksa rahatsızlık bile değil.. ben kendi aracımda yarım bronz tabir edilen sistemi yaptırdım hatta öyle profosyonel bişey bile değil kayseri de bi adam buldum kepçe balatalarından bronz parçalar keserek 4 yaprak bronz aralara normal asbestli balata çaktırdım.. şimdi hele bide arabayı devirli kullanırsam ayağımı debriyajdan çekince araba resmen zıplıyor... yalnız size tavsiyem bronzu çakarken kalınlığını iyi ayarlayın kalın gelirse ayırmaz ve benim gibi ikinci sefer indirmek zorunda kalırsınız şanzumanı hatta tekrar takınca ikinci defasında denerken perçinin biri attı rodaja dikkat etmedik 3. kez indirdik tekrar yaptık tekrar taktık şimdi bi sorun yok.. ayrıca bi çok arkadaşın dediği gibi bi sertlikle karşılaşmadım bronz sonrasında.. umarım yardımcı olur..

teşekkür ederim kardeşim ustanın yanına gittiğimde orjinal yerine bronz takmasını söylicem tamamen bronz caktıralım bakalım nasıl olucak ayarına dikkat eder umarım usta biz pek bilmediğimiz için önceden :D

ReSuL
26-06-2012, 15:07
ben yaptırmadan önce parçacıya gittim orjinal balatanın et kalınlığını ölçmek için ama parçacıya bu işi söylediğimde kumpasla ölçmek yerine ben biliyorum 11 dedi ölçmedi yani.. bizde 11 die kalınca bi bronz kullanlık toplam et kalınlığımız 10.50 lerde bişeydi yanii nası olsa 11 olmadı die kendimizi rahatlattık.. sonra takınca kalın geldi ayırmadı.. indirip araya pul atmak zorunda kaldık.. tahminimce orjinali 9 olması gerekiyo ama yine de orjinalini bi kumpasla ölçmekte fayda var ondan sonra bronz kalınlığını ona göre ayarlamak lazım.. bu verdiğim değerler milimetre cinsinden olması lazım.. sanırsam :D

belphegor55
26-06-2012, 17:23
ben yaptırmadan önce parçacıya gittim orjinal balatanın et kalınlığını ölçmek için ama parçacıya bu işi söylediğimde kumpasla ölçmek yerine ben biliyorum 11 dedi ölçmedi yani.. bizde 11 die kalınca bi bronz kullanlık toplam et kalınlığımız 10.50 lerde bişeydi yanii nası olsa 11 olmadı die kendimizi rahatlattık.. sonra takınca kalın geldi ayırmadı.. indirip araya pul atmak zorunda kaldık.. tahminimce orjinali 9 olması gerekiyo ama yine de orjinalini bi kumpasla ölçmekte fayda var ondan sonra bronz kalınlığını ona göre ayarlamak lazım.. bu verdiğim değerler milimetre cinsinden olması lazım.. sanırsam :D

anladım kardeşim hesap kitap yapmak gerekiyo yani :D