PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : vti rölanti problemi

goldbergbrk
23-06-2012, 00:08
selam dostlar umarım sorunun kaynağını beraber bulabiliriz
sorum kendi vti aracımı çalıştrdıkdan sonra boşa aldığında aracı rolantide 1- 1.2 0.5 civarında devir kendi kendine düşüp çıkıyor frene basınca durduğu anda bile bazen rolanti devri yükselip azalıyor biraz araştırdım eş dosttan ama
1- buji ve kablolardan olabilir
2- ateşleme bobini yada ateşlemeyi bujilere gönderen o parçadan yapabilirmiş
3- oksijen sensöründen olabilirmiş
vsvs birşeyler konuşuldu ama aramızda belki bu sorunu yaşamış arkadaşlarımız varsa bizi aydınlatırlarsa minnettar kalırım

ayrıca aracın çekişinde gidişinde birşey olmamasına rağmen biraz fazla yakmaya başladı
arabada şehir içi normal yaktıığından 100 150 krruş daha fazla yakıyor artık anlamış değilim sorunu

ercan arseven
23-06-2012, 00:13
mrb aracın rolantide alma verme yapıo yani rolanti inip çıkıo problemin rolanti motorundan gibi gözüküyo..

Tuncay
23-06-2012, 00:15
Araba sogukken yapmiyor degilmi isindiktan sonra yapiyor

CasabLanca
23-06-2012, 00:15
senin sıkıntın direk knock sensörü
sensörü değiştir rölantin düzelecek tüketimin düşecek banada dua edeceksin :D

Owner89
23-06-2012, 09:10
rolanti motorundan kaynaklanıyor hocam onu temizlet sen

MeRtCaN
23-06-2012, 09:12
Son zamanlarda Aracına hıc takvıye yaptınmı veya aku bıttımı ?

kerem_euk34
23-06-2012, 09:28
Basima geldi rolanti motorundan temizden yoksa iptal edipte yazin kullanabilirsin

MeRtCaN
23-06-2012, 09:32
Şimdi soyle bır durum var,

Aynı Problem benımde basıma geldı araba 2 ay boyunca toplam 3-4 kere calıstırıldı boyada ıken

Aracın akusu bıtmıstı hep takvıye ıle calsıtırıldı

Aracı aldım 1 hafta boyunca rolantı dusuyordu tıtrıyordu

Hıc bır parcasını sokmedım temızlemedım kendısı duzeldı

Eger takvıye fln yapıldı ıse beyın sanırım rolantıyı sıfırlıyor ve rolantı ogetmek gerekıyor

Eger poblem duzelmez ıse

Ilk Olarak rolantı motorunu temızle
eger problem yıne gıtmese
Bır arkadasndan o2 sensoru al ve dene

kanashibari
23-06-2012, 09:46
Rölanti motoru temizlet.
O2 yi değiştir.
Hala düzelmediyse vakum kaçağı vardır.

goldbergbrk
23-06-2012, 12:22
mrb aracın rolantide alma verme yapıo yani rolanti inip çıkıo problemin rolanti motorundan gibi gözüküyo..

Araba sogukken yapmiyor degilmi isindiktan sonra yapiyor

araç soğukkende sıcakkende aracın her anında bu rolantı oynaması mevcut emme nin arkasında bir parçayı çıkarıp temizledi tamirci taktı yerine ama değişen birşey olmadı.
rolantı motoru nerde nedir bilmiyorum onun için birşey diyemicem :)

knock sensörü ne hacı :)

Son zamanlarda Aracına hıc takvıye yaptınmı veya aku bıttımı ?

yok takviyede yaptrmadım aküde bitmedi full aktif durumda üstündeki göstergesi yeşil şarj full o2 sensörü deniyebilirim diyorumki en azından yetkili serviste bilgisayara bağlatsam aracı ateşlemesindemi nerede prblem olduğuu gözükmezmi

Basima geldi rolanti motorundan temizden yoksa iptal edipte yazin kullanabilirsin

rolanti motoru emmenin arkasındaki ufak parça ise onu temizlettim ben ondan değil

CasabLanca
23-06-2012, 12:27
bloğun arka tarafında avansı okuyan sensör
bu konudaki yorumları oku
http://www.techturkey.com/forum/genel/78700-vti-rolanti-sorunu.html

Tuncay
23-06-2012, 12:27
Rolantiyi kelebeği gelişigüzel elletme bence bir honda servisine götür sensörlerden birisidir zaten cihaza bağlayınca gözükecektir
Hondayı hondadan başka biryere elletme hele birde vti se sakın haa
Sorunlu parçanın ne olduğunu çözersen siteden 2. el parçayı temin etmen mümkün olacaktır

goldbergbrk
23-06-2012, 12:34
en temizi gidicem yetkili servise bağlasınlar baksınlar araç okadar fazla yakıyoki 1 ay sonra gitsem o fazla yakıt parasıyla tamiri yaptırırım o derece yakıyor :D

goldbergbrk
23-06-2012, 12:36
bloğun arka tarafında avansı okuyan sensör
bu konudaki yorumları oku
http://www.techturkey.com/forum/genel/78700-vti-rolanti-sorunu.html

ısı sensörü beyni resetleme diye birkaç şey yazılmış bunlarıda not alıyorum servise gdince söyliycem mutlaka ve sorunu çözersem cevabı konuya yazıcam

orhan_guney
23-06-2012, 12:36
benımde sanırım vuruntu sensörü yakıt fena yakıyor araba bazen gidiyor bazen tıkanıyor rolantı frene basınca bazen fark edıyor.bugun degıştırcem ayrıca arıza lambası yakarmı vuruntu sensörü ?

MeRtCaN
23-06-2012, 12:40
Rolantiyi kelebeği gelişigüzel elletme bence bir honda servisine götür sensörlerden birisidir zaten cihaza bağlayınca gözükecektir
Hondayı hondadan başka biryere elletme hele birde vti se sakın haa
Sorunlu parçanın ne olduğunu çözersen siteden 2. el parçayı temin etmen mümkün olacaktır

Soyle bır durum var Honda araçlarında egerkı arıza lambası yanmıyorsa Hangı sensorde sorun oldugunu goremezsınız
boyle kotu bır ozellıgı var

orhan_guney
23-06-2012, 12:40
tam olarak ne kadar yakıyor su anda ?
en temizi gidicem yetkili servise bağlasınlar baksınlar araç okadar fazla yakıyoki 1 ay sonra gitsem o fazla yakıt parasıyla tamiri yaptırırım o derece yakıyor :D

goldbergbrk
23-06-2012, 13:00
Soyle bır durum var Honda araçlarında egerkı arıza lambası yanmıyorsa Hangı sensorde sorun oldugunu goremezsınız
boyle kotu bır ozellıgı var

arıza lambası yanmıyor denesinler baksınlar sonuç ne olcak bilmiyorm

goldbergbrk
23-06-2012, 13:02
tam olarak ne kadar yakıyor su anda ?

şehir içi trafikde sakin kullanımda 550 felan yakıyor agrasifte hesaplamak istemiyorum 800 rahat:D

CasabLanca
23-06-2012, 13:09
benımde sanırım vuruntu sensörü yakıt fena yakıyor araba bazen gidiyor bazen tıkanıyor rolantı frene basınca bazen fark edıyor.bugun degıştırcem ayrıca arıza lambası yakarmı vuruntu sensörü ?

yakıyor abi arıza lambası
vuruntu sensörü arızalı 2 vtec gördüm ikiside lamba yakıyor 32 nolu arızayı veriyor

orhan_guney
23-06-2012, 13:13
köpek gibi yakıyor gaz oturdummu 800 kuruş yakıyor.
yakıyor abi arıza lambası
vuruntu sensörü arızalı 2 vtec gördüm ikiside lamba yakıyor 32 nolu arızayı veriyor

CasabLanca
23-06-2012, 13:15
köpek gibi yakıyor gaz oturdummu 800 kuruş yakıyor.

aynen abi deli fişek gibi yakıyor

1.6 VTi
23-06-2012, 13:37
Valla işin içine yakıtı katmasaydınız ben de rölante motoru ya da knock sensör derdim ama yakıtta artış varsa benim görüşüme göre O2 sensörü öncelikli. Hem birkaç senede bir yenilenmesi gereken bir sensör(yakıt ekonomisi ve afr sağlığı açısından), ben olsam önce onu değiştirir bakardım, sorun devam ediyorsa ona göre rölante motoru ve knock sensöre bakardım...

Just my two cents...

kerem_euk34
25-06-2012, 20:11
Yakis artis varsa ben direk map sensoru derim

emrem123
25-06-2012, 21:11
Kardesım Aracın bu sekılde calıstıgında benzın sarfıyatı hakkında da sıkayetın varmı ? bende de bu sorun yasanmıstı bı gaz kelebegını temızle guzelce daha sonra MAP sensorunde bır sorun olabılır yakıtta da sıkıntı warsa bnm gıbı map sensorudur bence.

goldbergbrk
26-06-2012, 19:06
yakıt acayip arttı arabayı az sıkıştır siyah çiğ gaz sallıyor resmen bugun bilgsayara egsoz emisyonuna birşeylere baktılar araba çok acayip zengin çalışıyor ordaki usta oksijen sensörü dedi al denicez olmassa ötekilerinide sırayla yapacaz ama böyle hepsini denicek olursak boşyere dünya masraf açılcak bizede anlamış değilim. bşka bir ustaya sordum oksijen sensöründe skıntı olsa arıza lambası yanardı dedi ne yapıcam birşey anlamadım ben.

kerem_euk34
26-06-2012, 19:31
Kesin map sensoru

goldbergbrk
26-06-2012, 21:19
hadersın üstündeki sensör map sensörü ise bilmiyorum ondan bukadar yakıtı etkilermi bu sensör bu hafta buji kablolarını değiştircem sonra olmadı ona bakıcam

kerem_euk34
26-06-2012, 21:32
Map gaz kelebeginin ustunde denso marka yanlis hatirlamiyorsam
Headerstaki o2 sensoru
Yakit map yanlis okudugu icin aracin asiri zengin calisiyo ve ilk calistirmada benzini siyah olarak direk atar yakamadan

1.6 VTi
26-06-2012, 21:32
hadersın üstündeki sensör map sensörü ise bilmiyorum ondan bukadar yakıtı etkilermi bu sensör bu hafta buji kablolarını değiştircem sonra olmadı ona bakıcam

Valla işin içine yakıtı katmasaydınız ben de rölante motoru ya da knock sensör derdim ama yakıtta artış varsa benim görüşüme göre O2 sensörü öncelikli. Hem birkaç senede bir yenilenmesi gereken bir sensör(yakıt ekonomisi ve afr sağlığı açısından), ben olsam önce onu değiştirir bakardım, sorun devam ediyorsa ona göre rölante motoru ve knock sensöre bakardım...

Just my two cents...

Bak ne yazmışım. Headers'ın üstündeki O2(oksijen) sensörüdür. Ustan da aynı şeyi söylemiş. Ve EVET, yakıtı bu kadar etkiler. Beyin hava yakıt karışımını, oksijen sensöründen gelen bilgilere göre ayarlar ve araban zengindeyse sebebi oksijen sensörüdür. Oksijen sensörü illa arıza lambası yakacak diye birşey de yoktur bu arada. :)

kerem_euk34
26-06-2012, 21:36
Bnce iat , o2 , map bu sensorleri bi elden gecir
Sonun kesin anlamda cozulur
Sonucu ogrenmen icinde bir wideband takmani oneririm

1.6 VTi
26-06-2012, 21:39
Ayrıca asıl MAP sensörü bozulsa arıza ışığı yakar ya da araba kendini güvenli(safe) moda sokar diye biliyorum ben ama bu konuda yanılıyor olabilirim.

İlk işin yeni bir o2 sensör almak olsun bence, hem ZATEN değişmesi gereken bir parça hem de aralarında en ucuzu bu.

goldbergbrk
27-06-2012, 03:47
ilk ngk buji kablolarından başlıcam sonra oksijen sensörü gaz kelebeği ayarı hepsini yaptırcam geçmesse deliririm :D

h22ek
27-06-2012, 07:58
başımıza bi eg kasa si da gelmişti.. devir 1000 - 1500 arası sürekli gidip gidip geliyodu... araç yürürken sıkıntı yaşıyomusun tekleme vs .. bizde hiç sorun yapmıyordu tüm parçaları söktük değiştirdik aynen devam etti. en sonunda emmenin ya da gaz kelebeğinin ordan hava aldığını farkettik bastık içine silikonu düzeldi :D emmenin ordaki hortumları vs. bi kontrol et ya da ettir istersen sensörlerle uğraşmaya başlamadan önce.. benim vtec knock hatası verirken arıza da yakıyodu ve devirde bu şekilde bi saçmalık olmuyodu..

drn106
27-06-2012, 08:26
map sensörü arızalandığında alıp verme yapar, onun dışında rölanti valfını sök, kontağı açıp kapa ve bu esnada valfın ileri geri hareket edip etmediğine bak. etmiyorsa arızalıdır. Rölanti olayının Oksijen sensöründen kaynaklandığını pek düşünmüyorum, fazla yakması ondan kaynaklı olabilir.

emrem123
27-06-2012, 17:29
Bende de aynı sorun olmustu aynen arada bı arıza ısıgı yakıyordu bızım Antalyada Duman oto dıye bıyer wardı o ayar yaptı makınaya bagladı map sensorunu cıkar ıcınde orıng yanı kucucuk bı lastık olması gerekıo oradan hava alıyor o yuzden yapıyor onu :) ben gaz kelebegını bıle komple almsıtım mınıcık seydenmıs :) gerıı ıade ettım tabı kelebegı

goldbergbrk
28-06-2012, 22:21
bıraktım aracı terraki servise boğaz kelebeği temizliği bujiiler değişcek avans centil vs ayarları yapılcak geçmesse en son rolanti motoru alıncak böyle denildi

emrem123
28-06-2012, 22:27
Eger ARac 0 rpm ıle 1 rpmarasında gıdıp gelıyorsa arada bir de arıza ısıgı yakıyorsa benımkının aynısını yasıyorsun ve bu dedıklerını yapman sana sadece para sarfıyatı bosuna yaparsın bn hepsını denedım

goldbergbrk
28-06-2012, 22:32
arıza lambası yakmıyor sadece o ile 1 arasında devir oda arada gdiyr geliyor çalışırken yarn baktırcam aracı araç serviste şuan

silent furious
29-06-2012, 22:10
sonuç ne oldu o2 sensörü arızalı olması arıza ışığı yakmaması ve fazla yakması kafamı kurcaladı normal bi vtec ne yakar şehir içi 50 liralık benzinle ben 100-130km arası gidiyorum bazen gazlama bazen sakin

goldbergbrk
09-07-2012, 01:17
arkadaşlar maceramı anlatayım sizlere aynı sorunu yaşıyan arkadaşlara derman olmuş olurum

arabayı 2. sanayide bir hondacı ustaya ve sonradan 6. sanayide bşka bir ustaya götürmeme rağmen hepsinin sırasıyla parçaları değiştircez sorunu bulana kadar tarzında konuşmaları yüzünden dedim bunlar benım ocağıma incir ağacı dikecekler :) en iyisi izmir terrakiye götüreyim aracı işcilik vs biraz pahalı ama adamlar çözer dedim en azından götürdüm aracı 28 haziranda terrakiye baktılar ettiler bilgisayara bağlandı araç inceleniyor
dedi usta bujiler kararmış emme gaz kelebeği ve ordaki contaları temizlencek değişcek bunlar değişcek olmazsa en son rolanti motoru alıncak bujiler 1000 km olmadan nasıl biter dedim ama neyse iyi dedik yapıldı işllemler düzelmedi rolanti motoru aramaya başladık 2 yerden rolanti motoru aldım iki ayrı ilden sitedeki abilerim arkadaşlarım sağolsun gönderdiler denedik ikisinide taktım denedim hala rolanti dengesiz araç acayip zengin çalışmaya devam ediyordu hani sorun en son bunu alınca çözülcekti dedim ustalara getirdğin 2 rolanti motoruda bozuk dendi neyse dedim en son geliyolar banada artık.
bu arada kargolar geliyo gidiyo hepsi bana kaçıyo tabi en son siteden alican abiden emme rolanti motoru sensörleri üstünde komple kiti aldım sağolsun para gndermedim dene hangisi bozuk senn aracındaki o parçayı alırsın hesaplaşırız dedi. dedim hepsini aldım buda olmazsa adamlarla kavga edicem para vs vermedende çıkıcam servisten dedim.
5 temmuz oldu günlerdir ses etmedim servis elemanlarına emmeyi vs komple kiti getirdim adamlar deniyor test ediyorlar map sensörü rolanti motoru onların hepsini denediler yine devir oynuyor yine zengin çalışınca araç isyanı bastım serviste bende delirdim bu araç yapılmasın hiçbirşekilde size parada vermicem mahkemeye vericem honda türkiye gerekirse japonyaya kadar ulaşıp böyle basit bir sorunumu çözemediğiniz için sizi şikayet edicem dedim
çalışıyoruz aracın üstünde diyorlar hala dedim yarın son gün size çözdünüz çözdünüz çözemedniz aracı çıakrcam buradan dedim
sanayilere ustalara tüm hondacılara gittim neredeyse arıyorum orayı burayı soruyorm nerde arıza nereler olabilir diye
enjektörler distrbütör oksijen sensörü vs gibi birkaç öneriler aldım
orda enjektörleri test ettik sağlamlar ELLERİNDE HİÇBİR PARÇA OLMAYAN TERRAKİ benden yine parça temin etmemi istedi izmirin en büyük honda servisi benden parça bekliyor ellerinde denemek için parça yok yane olabilirmi böyle bir rezillik sinirle çıktım gittim eve aracı çıkarıcaktım servisten artık delirdim :ofk:
7 temmuz günüydu sanırım aracı yaptık gelin dediler gittim araç olmuştu ne yaptınız dediğimde sentil avans ayarları yapılmış çıkma bir oksijen sensörü denemişler oksijen sensörü ve distrbtörden birkaç parça değiştrdik dediler iyi teste çıktım araç güzel normale dönmüştü gittim sıfır oksijen sensörü aldım geldim egsoz karbon değerleri dahada güzelleşti içime sindi araç paralarını ödeyip aldım çıktım aracı. uzunca ve yorucu bir serüven oldu kolay bir sorun olmasına rağmen

emeği gecen tüm ustalara ve terrakide çok iyi bir abim var gökhan abi elinden gelen herşeyi yaptığı için geceleri uyuyamamış abim artık :D öncelikle ona çok teşekkür ederim allah nasibini açık işlerini rast getirsin

kısacası aracında fazla yakma ve rolantide 20 30 saniye aralıklarla düşüp yükselme olan arkadaşlarıma şu parçalara bakmasını öneririm

1- distrbütör
2- oksijen sensörü
3- bujiler ve kabloları
4- rolanti motoru
5- map sensörü
6- enjektörler sıralama bu şekilde olsun

siteden parça temininde yardımcı olan tüm abilerime kardeşlerime teşekkür ederim