PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 3.18is devirlenme sorunu

ulasoztas1
25-06-2012, 18:25
M44 motor 3.18is aracımda canımı sıkan bir sorun var.. Araç önceden nadir de olsa ilk kalkış sırasında gaz yememezlik yapıyordu. Prins marka lpg takıldı ilk birkaç gün sorun yoktu ancak 3. günden sonra bu gaz yememe sürekli hale geldi. devir 2bine gelene kadar araç kendisini kasıyor gidemiyor 2binden sonra açılıyor. bujiler ve buji kabloları değişti ancak sorun geçmedi. Sizce sorun nedir?lpg ile mi ilgilidir?:confused:
Not: benzinde de aynı sorunu yapıyor

kerem_euk34
25-06-2012, 18:29
benzinde ve lpgdede yapıyorsa akışmetreye baktır derim

ghibli06
25-06-2012, 18:32
egzantrik devir sensörü, akışmetre, o2 sensörü elektronik olarak bakılacak şeyler, sonrasında egsoz sistemine bakın... buji ve kablolarda sorun olmadığını varsayarak yazıyorum...

tüpten hiç anlamam yorumlarım normal benzinli araçlar içindir...

ReSuL
25-06-2012, 19:00
bir zamanlar m42 motor tek kapılı bi 3.18is vardı bende.. araçta lpg yoktu ilk başlarda.. gaza basmaya korkardım dokunduğun zaman uçuyodu resmen.. ben öyle bi gaz yeme o zamana kadar hiç görmemiştim.. olay istanbulda geçiyo.. sonra çok yakın bi arkadaşım LPG ci olduğu için kalktım taa kayseriye geldim LPG işi iyi olsun die.. arabaya montajı cumartesi öğleden sonra başladık akşam 7 gibi bitti.. araç LPg ile ilk çalıştığında arıza verdi.. çalışıyo böyle 2000-3000 devir arası çok kötü patırdamalar sonra birden 3000 den sonra çok fena gaz yemeler vs oldu.. o saatte her yer kapandığı için arıza tesbit cihazına filan giremedik.. kutup başlıklarını sök tak sök tak sök tak derken her devirde gaz yemeye başladı ama eski canavar araba değildi artık.. sonra bi cihaza bağlanma fırsatı buldum ve egzantrik mil sensörü arızası vardı kayıtlı.. sildik ama gaz yemesi hiç eski haline gelmedi...

ve şimdi başka bi m42 arabam var.. gaz yemesi iyi ama ben bu motorun o eski arabamdaki ilk performansını bildiğim için bana şu anki durumu yeterli gelmiyo.. zannımca biyerlerde çalışmayan bişeyler var ama kesin olarak nedir bilemiyorum..

arıza tespit cihazına bağlanıp hata kodlarını okursanız daha detaylı yorum yapılabilir belki.. eğer egzantrik mil sensör kaynaklı bi hata varsa aynı şeyleri yaşamış olabiliriz..

ulasoztas1
25-06-2012, 19:21
yorumlar için teşekkür ederim.
Arıza tespit cihazına bağlandı ama bir hata vermedi. performansında da bir kayıp yaşamadım lpg den sonra sadece bu sorunu yaşıyorum onun dışında çok memnunum arabayı hafta sonları çıkartırdım şimdi günlük kullanmaya başladım :)

ReSuL
25-06-2012, 19:24
devirlenme sorunu derken biraz daha açar mısın problemi??

belphegor55
25-06-2012, 21:16
LPG bu araçlara gitmiyor kardeşim az yaksın diye tüp taktırıyoruz ama 10 misli para cıkıyo cebimizden mutlaka lpg den sonra motor bi yerden patlak veriyor uğraş dur

Emir_b16a
25-06-2012, 21:26
otomatikmi araç ?

ulasoztas1
25-06-2012, 21:30
araç düz vites.
devirlenme problemi şöyle; devir 2binin altındayken gaz verdiğimde araç kasılıyor gidicek ama sanki tutan bişey var gibi 2bin deviri geçince hiçbir sorun kalmıyor

exca
25-06-2012, 21:39
iyi bi lpgci bulup laptopı takıcak arabaya çıkacaksınız yola o devirlere özel ayar yapıcak bas dicek sen iyi oldu diyene kadar ayar yapıcak bn kendi aracıma bunu yapmıştım zamanında

bujiler kablolar ve bobin problemi yoksa tabi...

ve benzin ecusunun mapını da bozmuş muhtemelen bunu da resetlemek için akü kutup başını söküp kontağı açıp frene falan basın tüm yük boşalsın sonra bi müddet bekleyin (bazıları bi gece bekleyin diyor) sonra takıp 300 - 400 km benzinle kullanın ki haritalar düzelsin..

ReSuL
26-06-2012, 07:21
iyi bi lpgci bulup laptopı takıcak arabaya çıkacaksınız yola o devirlere özel ayar yapıcak bas dicek sen iyi oldu diyene kadar ayar yapıcak bn kendi aracıma bunu yapmıştım zamanında

ve benzin ecusunun mapını da bozmuş muhtemelen bunu da resetlemek için akü kutup başını söküp kontağı açıp frene falan basın tüm yük boşalsın sonra bi müddet bekleyin (bazıları bi gece bekleyin diyor) sonra takıp 300 - 400 km benzinle kullanın ki haritalar düzelsin..

Benzinde de aynını yapıyo diyo arkadaş.. LPG de ayar yapmak sanki sorunu çözmez...

ben de aracımı zaman zaman kutup başlarını söküp takarak resetleme işinş yapıyordum ama sonraki 300-400 km yi tam anlayamadım bu şart mıdır benzinde bir müddet kullanmak?? ve benzin ecu sundaki map lar nasıl değişir onlar sabit değil midir??? bilgi verirseniz sevinirim..

exca
27-06-2012, 22:42
Benzinde de aynını yapıyo diyo arkadaş.. LPG de ayar yapmak sanki sorunu çözmez...

ben de aracımı zaman zaman kutup başlarını söküp takarak resetleme işinş yapıyordum ama sonraki 300-400 km yi tam anlayamadım bu şart mıdır benzinde bir müddet kullanmak?? ve benzin ecu sundaki map lar nasıl değişir onlar sabit değil midir??? bilgi verirseniz sevinirim..

lpg ecusu piggyback olduğu için aracın oem ecusu hala benzinde çalışıyormuş gibi harita değişikliği yapıyor tabi gerçekçi olmadığı için benzine alınınca hata yapıyor en doğrusu ecu resetleyip bi süre benzinde binip haritalkarı oturtup daha sonra doğru ayar ile lpg de kullanmaktır ...

ulasoztas1
29-06-2012, 11:16
yorumları için herkese teşekkür ederim... kutupbaşını söktüm tekrar binerken takıcam bakalım ne olucak..
bugün yeni birşey farkettim araç ilk çalıştığında yani benzinde çalıştığında bu sorun yok ne zaman lpg ye geçiyor bu sorun ortaya çıkıyor sonradan tekrar benzine alsamda sorun devam ediyor. benim aklıma ilk gelen bir sensor yada başka bir praça lpg gelince sapıtıyor.. ??

ReSuL
29-06-2012, 12:34
araç ilk çalıştığında oksijen sensörü ısınana kadar tam görev yapmaz die biliyorum.. onun için ilk çalıştığında yapmayıp araba ısınınca başlıyosa oksijen sensörü olabilir mi ki???

bir diğer ihtimal de LPG ayarı tam değilse benzin map lerini değiştiriyo ve ondan yapıyo olabilir mi??

bunları ihtimal olarak sıralıyorum kesin değil...

ulasoztas1
01-07-2012, 16:31

lpg takılırken yola çıkıldı pc den bağlantı ile yoldayken ayarlar yapıldı zaten aracın ivmelenmesiyla falan sorunum yok sadece 2bin devire kadar sıkıntı.
Map'lar bozulmuş olsa tüm devirler için bozulmazmı yani sadece belli devir aralığını bozabilir mi?

By_MuGeN
04-07-2012, 13:09
krank(devir) sensöründe arıza vardır muhtemelen

ulasoztas1
09-07-2012, 13:30
Bugün sanayiye gittim, aracın akışmetresi değişti kompresörleri ölçüldü bilgisayara bağlandı herşeyi düzgün hiçbir hata vermiyor. usta lpg'ciye yolladı orda da pc ye bağladılar lpg sisteminde bir sorun yok dediler. Ustam da sorunun kaynağını bulamadı lpg cilerde. Nedendir başına gelen bilen yokmu? 2bin devire kadar gaz yemiyor sonradan açılıyor araç..

ulasoztas1
09-07-2012, 22:24
canımı sok sıkan bir durum ve ne yapıcağımı bilmiyorum
fikri olan yok mu :confused:

ReSuL
10-07-2012, 07:54
kardeşim bende aynı sorun 3000 devire kadar vardı.. aracı aldığımdan beri uğraşıyorum araba bi türlü yürümüyodu 3000 devire kadar.. bu olay yaklaşık on aydır dürüyo.. aracın kontrol edilmesi gereken aklına neresi geliyosa bakıldı buji, buji kabloları, baskı balata, oksijen sensörü , akışmetre, kompresyon vs vs.. aklıma gelmeyen daha çok şey var,,, ancak sorunu iki gün önce ankaraya gittim bi elektrikçi usta çözdü.. problem motor ısı sensörüymüş... değiştikten sonraki arabadaki değişime inanamadım... bu sensör bozuk olunca arabaya doğru yakıt karışımı yapılamıyo ve araba boğuluyor.. araba boğulunca gitmiyor taaki arabanın yaptığı karışım motor sıcaklığına göre uygun seviyeye gelene kadar.. benim aracımda bu 3000 den sonra oluyodu seninkinde de 2000 de oluyor olablir.. çok değil 25 TL lik bi ısı sensörü... bence denemekte fayda var... zira ben tam 10 ay uğraştım... ısıyla alakalı bi durum olduğu için arıza kodu olarak da çıkmıyor yanlış da ölçse motoru o sıcaklıkta algılıyo beyin..

Maxi
10-07-2012, 07:59
tümünü okumadım.

bu durumda ilk bakılacak şey
devir bandına göre hava-yakıt karışımı
yani bir wideband takıp, hangi devirde kaç afr var onu gözlemlemek lazım

ulasoztas1
11-07-2012, 14:37
kardeşim bende aynı sorun 3000 devire kadar vardı.. aracı aldığımdan beri uğraşıyorum araba bi türlü yürümüyodu 3000 devire kadar.. bu olay yaklaşık on aydır dürüyo.. aracın kontrol edilmesi gereken aklına neresi geliyosa bakıldı buji, buji kabloları, baskı balata, oksijen sensörü , akışmetre, kompresyon vs vs.. aklıma gelmeyen daha çok şey var,,, ancak sorunu iki gün önce ankaraya gittim bi elektrikçi usta çözdü.. problem motor ısı sensörüymüş... değiştikten sonraki arabadaki değişime inanamadım... bu sensör bozuk olunca arabaya doğru yakıt karışımı yapılamıyo ve araba boğuluyor.. araba boğulunca gitmiyor taaki arabanın yaptığı karışım motor sıcaklığına göre uygun seviyeye gelene kadar.. benim aracımda bu 3000 den sonra oluyodu seninkinde de 2000 de oluyor olablir.. çok değil 25 TL lik bi ısı sensörü... bence denemekte fayda var... zira ben tam 10 ay uğraştım... ısıyla alakalı bi durum olduğu için arıza kodu olarak da çıkmıyor yanlış da ölçse motoru o sıcaklıkta algılıyo beyin..

dostum çok teşekkkür ederim ilgin için bu dediğini yarın gidip konuşucam ustayla umarım ısı sensöründendir. Arabadan soğudum o derece canımı sıkan bir konu..

tümünü okumadım.

bu durumda ilk bakılacak şey
devir bandına göre hava-yakıt karışımı
yani bir wideband takıp, hangi devirde kaç afr var onu gözlemlemek lazım

lpg servisinde dediğiniz yapıldı, sisteme o devirlerdeki lpg girişi arttırıldı ama düzelme olmadı maalesef :(

Maxi
11-07-2012, 16:40
lpg servisinde dediğiniz yapıldı, sisteme o devirlerdeki lpg girişi arttırıldı ama düzelme olmadı maalesef :(

benim dediğim o değil sanırım

devire göre AFR:

1000 devirde afr kaç ?
1500
2000
2500
3000
3500
4000
4500

ve bu durduk yerde gaz vererek değil
yolda giderken yapılması lazım ..

siz fazla lpg verdiniz
az mıydı? peki ?
ya zaten fazla yakıt geliyorsa?

bu dediklerimle yapılanlar örtüşüyormu ?

ulasoztas1
11-07-2012, 18:01
benim dediğim o değil sanırım

devire göre AFR:

1000 devirde afr kaç ?
1500
2000
2500
3000
3500
4000
4500

ve bu durduk yerde gaz vererek değil
yolda giderken yapılması lazım ..

siz fazla lpg verdiniz
az mıydı? peki ?
ya zaten fazla yakıt geliyorsa?

bu dediklerimle yapılanlar örtüşüyormu ?

lpg ilk takılırken usta pc bağlantısı ile ayar yaptı yolda gidilirken.
geçen gün gittiğimde ise park halindeyken değerler yükseltildi düzelmeyince eski haline çevrildi..

ReSuL
11-07-2012, 21:30
o devirde gaz artışı yapmak çözüm olmuyo LPg yazılımım kablom vs her bişeyim var ayarımı ben kendim yaparım biliyorum yani.. çok denemeler yaptım ama gaz artışı yapınca araba zenginde kalıyo ve yine yürümüyo.. o devirdeki gazı azaltmak arabayı belli oranda yürütebilir ama çözüm olmaz benzinde problemi çözmek lazım..

benim ısı sönsörü olayında ben lpg yi azaltarak yürütmüştüm arabayı ama şeytan kulağına kurşun problemi halledince araba yere göğe sığmıyor şimdi..

ulasoztas1
30-07-2012, 15:50
o devirde gaz artışı yapmak çözüm olmuyo LPg yazılımım kablom vs her bişeyim var ayarımı ben kendim yaparım biliyorum yani.. çok denemeler yaptım ama gaz artışı yapınca araba zenginde kalıyo ve yine yürümüyo.. o devirdeki gazı azaltmak arabayı belli oranda yürütebilir ama çözüm olmaz benzinde problemi çözmek lazım..

benim ısı sönsörü olayında ben lpg yi azaltarak yürütmüştüm arabayı ama şeytan kulağına kurşun problemi halledince araba yere göğe sığmıyor şimdi..

ReSuL ısı sensöründen de değil.. bugün tekrar makinaya bağlandı ama hata vermedi araç. egzozdandır diye egzozda değişti ama ondan da değil.. arabadan soğumak üzereyim resmen :(
başka fikti olan yok mu?

ReSuL
30-07-2012, 21:02
ısı sensor hatası makinada çıkmıyo kardeşim.. sensör yanlış ölçüm yapıyo beyin ona göre yakıt gönderiiyo ama araç zenginde kalıyo yürümüyo.. biz bunu ilk tespit ettiğimizde araç ısınınca bu sensörün fişini çıkararak kullandık aracı yarım saat arıza lambası yanıyo ama aracın çekişi bariz değişiyodu.. sende böyle deneyebilirsin zaten ısı sensörü 25 tl ama parça numarası ile al.. ben o kadar uğraştan sonra arac yürümüyosa ilk olarak hava yakıt karışımlarından şüphelenir oldum..

01ASU
31-07-2012, 15:03
dostum bizim 3 bmw dede aynı sıkıntı vardı dün hepsini hallettik sana sorunu şöyle diyim sıfırdan kalkarken sanki 3000 devire kadar araba patırtıdan gidemiyor sonra hop birden sıkıntısız gitmeye başlıyor bizim üçümüzünde sorunu bobinden çıktı bobin makinada bazen arıza göstermiyor elle tek tek deneyip kontrol et az çalışan olabiliyor ondan olabiliyor bizim sıkıntımız gitti

ulasoztas1
07-08-2012, 14:52
ısı sensor hatası makinada çıkmıyo kardeşim.. sensör yanlış ölçüm yapıyo beyin ona göre yakıt gönderiiyo ama araç zenginde kalıyo yürümüyo.. biz bunu ilk tespit ettiğimizde araç ısınınca bu sensörün fişini çıkararak kullandık aracı yarım saat arıza lambası yanıyo ama aracın çekişi bariz değişiyodu.. sende böyle deneyebilirsin zaten ısı sensörü 25 tl ama parça numarası ile al.. ben o kadar uğraştan sonra arac yürümüyosa ilk olarak hava yakıt karışımlarından şüphelenir oldum..

dostum ustam ile konuştum ondan olmaz dedi bu motorlar tek sensörlüymüş yanlış ölçse göstergede de yanlış gösterir dedi.

dostum bizim 3 bmw dede aynı sıkıntı vardı dün hepsini hallettik sana sorunu şöyle diyim sıfırdan kalkarken sanki 3000 devire kadar araba patırtıdan gidemiyor sonra hop birden sıkıntısız gitmeye başlıyor bizim üçümüzünde sorunu bobinden çıktı bobin makinada bazen arıza göstermiyor elle tek tek deneyip kontrol et az çalışan olabiliyor ondan olabiliyor bizim sıkıntımız gitti

bunu da konuştum ustayla.. benimkisi herzaman yapmıyor bunu nadir olsa da düzgün gittiği oluyor bobinden olsa herzaman yapar dedi.

*şunuda tekrar belirtiyim; araç uzun süre çalışlmadıktan(1 günden fazla) sonra çalıştırdığımda bu sorun olmuyor araç ne zaman LPG ye geçiyor o zaman bu sorun oluşuyor sonradan tekrar benzine alsamda arıza devam ediyor. aklıma gelen şey bir sensör vb. birşey lpg yi görünce sapıtıyor ve 2bin devire kadar ayarları bozuyor..
:confused:

ReSuL
07-08-2012, 15:31
kardeşim aynı benim eski 3.18is te lpg taktırınca yaşadığım sorun ama ben çözüm bulamadım askerlik sebebiyle ilgilenemedim ve ben askerdeyken sattım arabayı... bende egzantrik sensörü arızası veriyodu araç ama şimdiki is imde egzantriğin fişini çeksem bile araç aynı gidiyo.. ondan olması da zor gözüküyo.. bulursan paylaşırsan sevinirim.. bende merak ediorum..

ulasoztas1
07-08-2012, 17:11
dostum lpg yi ankarada taktırmıştım oraya götürücem saolsun gel yardımcı olurum dedi umuyorum sorun çözülür yoksa lpg yi söktürücek kadar canımı sıkıyor.

ReSuL
07-08-2012, 21:01
felaket tellallığı yapmak istemem ama ben eski aracımda lpg yi söktürdüm benim problemim çekiş ve yakıttı.. yani ilk taktırdığımda aynı seninki gibi bi sorun oldu belli devir aralıklarında gaz yememe gibi sonra kutup başı sök tak filan gibi bi iki gün uğraştık sonra problem gitti gibi gözküktü ama arabanın eski çekişi yerine gelmedi yakıt da fazlaydı.. lpg yi söktürdüm çekiş ve yakıt problemi değişmemişti.. ama sen şu an sadece lpg ye geçince sorun oluyo diyosun inşallah seninkinde sorun çözülür...

bence birde LPG sistemi üzerinde iken kiti söktürmeden iptal ettir onun için bi aparat yapıyolar iki ucu da fiş ve LPG aracın üzerinde hiç yokmuş gibi elektrik bağlantılarını yapıyolar ve bu şekilde biraz kullan.. bazen lpg sistemini bağlarken tesisattan alınan uclar sıkıntı çıkarabiliyo.. inşallah çözülür...

exca
08-08-2012, 13:43
Ecuyu resetlesiginiZde hiç lpgye almadan kullanırsanız yine sıkıntı oluyor mu?

01ASU
11-08-2012, 09:46
ben hala bobinden olucağı konusunda ısrar ediyorum tam ölmemiş akımı çok hafiflemiş olabilir kontrol edin bence ondan değildir diyip kesip atmayın

fatihozdamar
28-12-2012, 18:47
arkadaşım en büyük problem LPG dir söktür rahatla kardeşim zaten orantılarsan LPG ile benzin aynı yakar is lerde hiç uğraşma derim

ReSuL
02-01-2013, 08:08
ben kendi problemimin egzantrik mil sensörü olduğunu düşünüyorum ve bmw servisinden sipariş vercem bu cumartesi 230 TL.. arıza vermeyen ama tam işlemini yerine getirmeyen bi sensör adamı illallah dedirtiyo..

ulasoztas1
05-01-2013, 08:52
arkadaşım en büyük problem LPG dir söktür rahatla kardeşim zaten orantılarsan LPG ile benzin aynı yakar is lerde hiç uğraşma derim

aynı mı yakar? bende %40 civarlarında fark oldu yakıt maliyetinde.

okul gereği Bolu da kalıyorum arabayıda getirdim Boluya burda arızayı yaşamıyorum trafik yok bişey yok :) ama ne zaman istanbula gidiyim tekrar hissediyorum arızayı. Anladığım kadarıyla trafikte dur kalk yapınca ortaya çıkan bir arıza heralde trafikte lpg beyni biraz sapıtıyor. arkadaşımın 320sinde de benzer bir sorun var onda da 2bin devirlere kadar araba hızlanırken sallanarak hızlanıyor.
İst. e tekrar gittiğimde ne olur ne olmaz diye boğaz kelebeğini temizleticem

şehzade
28-02-2014, 11:56
Mrb arkadaşlar... Konu açamadığım için burdan yazdım inşallah görülür. Bmw e34 binicisiyim m20 b20 motor var üzerinde aracımızın sıkıntısı lpg de gitmemesi benzinde hiç bir problem yok lakin lpg de arabayı arkadan sanki tutuyor birileri :) araç otomatikti düze çevirdik biraz ivmelemede artış oldu tabi ama lpg de aynı sorun devam ediyor bunun sıkıntısı ne olabilir. Memleket Kayseri...

ReSuL
28-02-2014, 13:26
Mrb arkadaşlar... Konu açamadığım için burdan yazdım inşallah görülür. Bmw e34 binicisiyim m20 b20 motor var üzerinde aracımızın sıkıntısı lpg de gitmemesi benzinde hiç bir problem yok lakin lpg de arabayı arkadan sanki tutuyor birileri :) araç otomatikti düze çevirdik biraz ivmelemede artış oldu tabi ama lpg de aynı sorun devam ediyor bunun sıkıntısı ne olabilir. Memleket Kayseri...

LPG enjektörülerinin fişlerini kontrol ettirin.. 1 yerine 2, 2 yerine 4, 4 yerine 3 takan çok usta var..

LPG ne marka??

atatasgokhan
11-12-2017, 10:30
arkasdaslar 1994 model m43 3.18i var sorun böyle 1 vites devir gaz kesiyor 2 vites devir gaz kesiyor 3 vites devir gaz kesiyor 4 vites 4000 5000 devir arası hız max 140 araba sanki arkadan biri tutuyor bırakmıyor guc kaybediyor devir yukselmıyor fren yapıyor gıbı yıgılıyor 5 vitestede aynı sorun var LPG - BENZİN aynı sorun var Bujı Bujı kablosu Degisti Orjinal olan parçalar ile Bobın denendi arkadasın 3.16i sine takıldı sıkıntı yok SORUN nedir.