PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hyundai-kia 1.5 dizel motorların turbosu mu,motoru mu,egzsos sistemi mi sorunlu?

kemal20
25-06-2012, 22:52
arkadaşlar kendim de kullanmakta olduğum era aracımın ve aynı motoru kullanan kia rio, hyundai getz,kia cerato marka araçların turbolarının , özellikle yazılımdan sonra pek uzun ömürlü olmadığı çoğumuz tarafından bilinmekte.bu araçların turboları garrett marka.sohbet ettiğim bir turbocu arkadaş, garrett'in tüm turbolarını aynı standartlarda ve aynı kalitede ürettiğini,bu araçların turbosu olan gt1544v turbonun sorunlu bir turbo olmadığını, araçların egzos sisteminin problemli olduğunu, bunun da turboyu bozduğunu söyledi.bana da mantıklı geldi,sizce sorun hangisinde? motorda mı, turboda mı? , egzos sisteminde mi? bilgili arkadaşlarımız aydınlatırlarsa sevinirim.saygılar

Tuncer M.
25-06-2012, 23:03
Olası sorun turbo değil de egzoz ise çözüm nasıl olabilir? Egzoz giriş ve çıkışlarının boyutunun büyütülmesiyle mi? Yani sizin olası sorun olarak düşündüğünüz egzozun genişliği mi?

Ome_RS
25-06-2012, 23:05
crdi motorların turboları değil yagdan dolayı sorun yasadıklarını duymustum
asırı yag sıcaklıgından dolayı sorun yasıyorlar yag sogutucu ile bu problemin önune geçilebiliyormus.

kemal20
25-06-2012, 23:11
Olası sorun turbo değil de egzoz ise çözüm nasıl olabilir? Egzoz giriş ve çıkışlarının boyutunun büyütülmesiyle mi? Yani sizin olası sorun olarak düşündüğünüz egzozun genişliği mi?

katalitik konvertör ve son susturucudan kaynaklanan geri basınçla, balans problemi olabilir diye düşünüyorum.arkadaşlar sizce nedir problem?

kemal20
25-06-2012, 23:14
crdi motorların turboları değil yagdan dolayı sorun yasadıklarını duymustum
asırı yag sıcaklıgından dolayı sorun yasıyorlar yag sogutucu ile bu problemin önune geçilebiliyormus.

yorumun için sağol. yağ soğutucu bizim araçlarımızda var mı?varsa nasıl bir soğutucuyla değiştirilmeli? yağ soğutucu yalnızca turboya giren yağı mı soğutur?

turbo27
25-06-2012, 23:40
türbin milleri cok ınce, hem kesme yapıyor hemde ınce olduklarından burkulup balans problemı yasatıyorlar makınede balans sıfırlanmasına karsın motorda ötme yapabılıyor,tabıı bu her huyundaı turbosu ıcın olan bısey değil,era ya gelene kadar nam-ı diğer clıo turboları var :) onlar tam bı başbelaları,kesınlıkle clıo turbosu yapmam,turboda japonların üstüne tanımam..

kemal20
25-06-2012, 23:46
türbin milleri cok ınce, hem kesme yapıyor hemde ınce olduklarından burkulup balans problemı yasatıyorlar makınede balans sıfırlanmasına karsın motorda ötme yapabılıyor,tabıı bu her huyundaı turbosu ıcın olan bısey değil,era ya gelene kadar nam-ı diğer clıo turboları var :) onlar tam bı başbelaları,kesınlıkle clıo turbosu yapmam,turboda japonların üstüne tanımam..

aynı turboyu diğer markalar da kullanıyor.1544v birçok araçta var.bizim araçlarda neden çabuk gidiyo?:confused:

turbo27
25-06-2012, 23:55
aynı turboyu diğer markalar da kullanıyor.1544v birçok araçta var.bizim araçlarda neden çabuk gidiyo?:confused:

307 lerde focuslarda da sorunlu zaten :) o turbolar hep sorunlu ...

kemal20
26-06-2012, 00:01
307 lerde focuslarda da sorunlu zaten :) o turbolar hep sorunlu ...
çözüm ya da çözümler neler olabilir bu araçlar için?

turbo27
26-06-2012, 00:07
çözüm ya da çözümler neler olabilir bu araçlar için?

çözüm,wasgateden hassas bı sekılde basıncı az bıraz düşürüp kullanmak..baska care yok...yada sistemın parcalarını tamamen değiştirmek..

ali58
26-06-2012, 00:30
benim bildiğim bu modellerde kullanılan turbolar değişken geometrik zamanlı turbolar değil ve mili çok ince hassas.. yazılımdan sonra ömründen daha çok kaybediyor.
size tavsiyem yüksek vitesde ve düşük devirlerde turboya sonuna kadar uzun soluklu yüklenmeyin..mümkünse küçük viteslerde ve devirli kullanın(çok abartıya kaçmadan =) ).
saygılar

turbo27
26-06-2012, 00:40
era lar vnt sistemli...getz, admıre düz tip...yuksek süratte peygamber vitesıne atıp sonrada bırden vitese takmayın aracınızı,yağını ve filtrelerını zamanında değiştirin,rolantıde cok uzun sürelerde calıstırmayın,bırde cok sıkıstırmayın..şoyle bı kural var,çalısan dönen parcalar aşınmaya mahkumdur tamam ama,sıkıstırarak calıstırılırsa yada kapasıtesının üstünde calısırsa sürekli,ömründen ömür gider,turbo için değil soyledıgım sadece..her parca için..

iadam
26-06-2012, 07:08
VGT turbolarda böyle bir problem var mı peki?

kemal20
26-06-2012, 08:29
Egzos sistemindeki engelleri kaldirsak.downpipe orta iptal ve iyi bir son susturucu...turbomuzun omrunu artirmaya katkısı olur mu?

efe_
26-06-2012, 08:38
kia rio 110 ps aracımıza , chip tuning uygulaması yaptırdık ...
Dyno'da 137 ps 310 NM aldık ...
10 gün sonra turbo kırıldı ... Orjinale döndük ...
Bu motorlarda orjinal turbo ile yazılım yapılacaksa , soft birşeyler yapılmalı

kemal20
26-06-2012, 10:13

benim ilk yazılımım turboyu bozdu,ikinciyi soft yaptık bi süre sonra yine bozuldu=)

kemal20
26-06-2012, 10:18
çözüm,wasgateden hassas bı sekılde basıncı az bıraz düşürüp kullanmak..baska care yok...yada sistemın parcalarını tamamen değiştirmek..

ben şu anda gt17 emme pali kullanıyorum, ama turbo aynı turbo. hibrid turbo mu toplamamız lazım,yoksa al tak diyebileceğimiz bir model var mı? manifolda flanş falan gerekir mi?

Mehmet Gazihan
26-06-2012, 10:19
YAĞ SOĞUTMA sistemi verimsiz.. motorun basına ne geliorsa yüksek yağ ısısından geliyor..

kemal20
26-06-2012, 10:22
YAĞ SOĞUTMA sistemi verimsiz.. motorun basına ne geliorsa yüksek yağ ısısından geliyor..

farklı parça kullanarak ya da başka şekilde yağı soğutmanın bir yolu var mı?teşekkürler

turbo27
26-06-2012, 10:58
VGT turbolarda böyle bir problem var mı peki?

vgt vnt aynı..

Mehmet Gazihan
26-06-2012, 11:02
FMOC işi çözer.

kendi motor suyu ile motor yağını soğutmaya çalışan sistemi devre dışı bırakıp ön tampon içi bir yağ radyatörü ile yağ ısısının çok yükselmesini engelleyebiliriz.. Kaliteli motor yağı kullanmak da çok önemli.. mutlaka tam sentetik ve yüksek ısılara dayanıklı olmalı..

turbo27
26-06-2012, 11:07
1.5 crdi 112 ps lık motorların gayet ıyı yağ sogutucuları var,1.6 110 luklardakı sıkıntı,turbonun yağ gırıs rekorunda bulunan süzgecın tıkanması bu süzgec cabuk tıkanıyor ve üst üste 3 tane sıfır turboda taksanız mili kesıyor,en ıyı care o süzgeci yerınden cıkartıp ıptal etmek...

turbo27
26-06-2012, 11:10
Egzos sistemindeki engelleri kaldirsak.downpipe orta iptal ve iyi bir son susturucu...turbomuzun omrunu artirmaya katkısı olur mu?
bi faydası olacagını sanmıyorum..dedıgınız sebepten olsa süreklı egsoz pervanesi erimesi ve bıcakların erimesi problemleri yaşanır,ama boyle bi sıkıntı aşırı yok bu turbolarda...

turbo27
26-06-2012, 11:20
ben şu anda gt17 emme pali kullanıyorum, ama turbo aynı turbo. hibrid turbo mu toplamamız lazım,yoksa al tak diyebileceğimiz bir model var mı? manifolda flanş falan gerekir mi?
gt 17 emme pervanesı kullanarak iyi yapmışsınız,daha baska ne yapılabılır dersenız 1.6 110 luk türbin mili kullanabılırsınız,onların pervane çapları aynı tek fark mili daha kalın..ayrıca emme pervanesını büyük kullanarak torku yükseltmişsinizdir:)

kemal20
26-06-2012, 11:43
gt 17 emme pervanesý kullanarak iyi yapmýþsýnýz,daha baska ne yapýlabýlýr dersenýz 1.6 110 luk türbin mili kullanabýlýrsýnýz,onlarýn pervane çaplarý ayný tek fark mili daha kalýn..ayrýca emme pervanesýný büyük kullanarak torku yükseltmiþsinizdir:)

4000 den sonra biten tork limitore kadar devam ediyor.üstleri güzel oldu:-) fakat 1.6 dizellerin turbosuyla bizimkilerin tek farkı emme pervanesinin geometrisi diye biliyorum.mil de mi farklı?

turbo27
26-06-2012, 11:53
4000 den sonra biten tork limitore kadar devam ediyor.üstleri güzel oldu:-) fakat 1.6 dizellerin turbosuyla bizimkilerin tek farkı emme pervanesinin geometrisi diye biliyorum.mil de mi farklı?

egsoz pervane capı, kuturu,mil uzunlugu aynı ölçülerde,tek fark milinin 1 mm daha kalın olması,ben era larda 1.6 110 luk mili kullanıyorum..eraların emme pervanesı daha küçük,turbonun gövdelerının yönlerıde farklı..

kemal20
26-06-2012, 20:55
Westegateden basinci kısma yoluna mi gidilmeli, yazılımı orjinale mi çevirmeli?hangisi daha performanslı, ve turbonun ömrunden çalmayan bir tune olur?2000 devirde bi anda ve aşırı olarak gelen basınç da turboya büyük zarar veriyordur diye düşünüyorum...bu , yazilimsal olarak kısılabilir mi?

turbo27
26-06-2012, 21:07
Westegateden basinci kısma yoluna mi gidilmeli, yazılımı orjinale mi çevirmeli?hangisi daha performanslı, ve turbonun ömrunden çalmayan bir tune olur?2000 devirde bi anda ve aşırı olarak gelen basınç da turboya büyük zarar veriyordur diye düşünüyorum...bu , yazilimsal olarak kısılabilir mi?

yazılım konusunda bılgı sahıbı değilim ,tek bıldıgım yazılımla güç artırımının turboya zarar verdıgı..cunkı benım meslegım bu..

kemal20
26-06-2012, 21:37
herkese soruyoruz bilmediklerimizi...

turbo27
26-06-2012, 21:57
herkese soruyoruz bilmediklerimizi...
turbo,pompa enjektör yakıt sistemı ve motorla ılgılı sıkıntılarda elımden geldıgınce cevaplamaya calısıyorum bır cok arkadasımızın sorunlarını...

kemal20
26-06-2012, 22:18
turbo,pompa enjektör yakıt sistemı ve motorla ılgılı sıkıntılarda elımden geldıgınce cevaplamaya calısıyorum bır cok arkadasımızın sorunlarını...

çok teşekkür ederim:icon_tup:

bilalMW
26-06-2012, 22:29
Şimdi yağ radyatörü takılsa uygun hacimde birde radyatörden dolayı basınç düşer yağ pompası upgrade edilse yine 1.5 crdi yürümez mi? getz de var bu makine araç zaten 1 ton var yok fena potansiyeli var yüklenirse bence.

kickbuttowski
26-06-2012, 23:41
Şimdi yağ radyatörü takılsa uygun hacimde birde radyatörden dolayı basınç düşer yağ pompası upgrade edilse yine 1.5 crdi yürümez mi? getz de var bu makine araç zaten 1 ton var yok fena potansiyeli var yüklenirse bence.

Aslında getz 1100+ kilo :)

berkay_aydin
26-06-2012, 23:46

Konu dışı ama, turbo büyüttüğümüzde yazılım yapmak gereklimidir ?

turbo27
27-06-2012, 00:07

hayır yazılım yapmak gerekmıyor..

kickbuttowski
27-06-2012, 00:14

Ama yapılırsa daha iyi olur çünkü her turbonun dolacağı devir, en yüksek torku vereceği devir filan değişiyor..
Diye biliyorum.

berkay_aydin
27-06-2012, 00:34
hayır yazılım yapmak gerekmıyor..

basınç nasıl açılıyor ? tam sistemi çözemedim..

Edit : Basınç haritası gibi birşey yok mu ? direk takınca atıyorum 10 hp mi alıyoruz ? :) iyice kafam karıştı...

turbo27
27-06-2012, 00:49
basınç nasıl açılıyor ? tam sistemi çözemedim..

Edit : Basınç haritası gibi birşey yok mu ? direk takınca atıyorum 10 hp mi alıyoruz ? :) iyice kafam karıştı...
tek basına basınc acmakla pek bı guc elde edılmez,daha dogrusu tatmın etmez,tam tersı,turbonun egsoz salyangozu bölümü asırı gaz birikmesınden dolayı pervaneyı boğar ve gerı basınc , performans kayıbına bıle sebep olur..gereklı ıslemlerı yaptıktan sonra basıncı acarız...

turbo27
27-06-2012, 00:51
Ama yapılırsa daha iyi olur çünkü her turbonun dolacağı devir, en yüksek torku vereceği devir filan değişiyor..
Diye biliyorum.
devır değişmiyor,o devırde motorun torku yukselıyor sadece,elektrıkle, yazılımla işimiz olmuyor...zaten buyutme işinide lımıtler dahılınde yapıyoruz...

berkay_aydin
27-06-2012, 00:54
tek basına basınc acmakla pek bı guc elde edılmez,daha dogrusu tatmın etmez,tam tersı,turbonun egsoz salyangozu bölümü asırı gaz birikmesınden dolayı pervaneyı boğar ve gerı basınc , performans kayıbına bıle sebep olur..gereklı ıslemlerı yaptıktan sonra basıncı acarız...

işte basıncı nasıl açıyorsunuz onu merak ettim :)

turbo27
27-06-2012, 00:59
wasgate den :)

berkay_aydin
27-06-2012, 01:02
wasgate den :)

:beuj: benim aracımda wastegate yok .. Sonuçta yazılımla açılması gerekiyor galiba, konu dolandı ama bir türlü nasıl olduğunu anlamadım .. Cevaplarınız için teşekkürler...

turbo27
27-06-2012, 01:03
:beuj: benim aracımda wastegate yok .. Sonuçta yazılımla açılması gerekiyor galiba, konu dolandı ama bir türlü nasıl olduğunu anlamadım .. Cevaplarınız için teşekkürler...

nasıl yok ? vardır...

berkay_aydin
27-06-2012, 01:05
nasıl yok ? vardır...

Yani varda, yok :) iptal yani .. Mehmet abi açıklamış ;

Wastegate iptali 1.7 Dti lara özel bir durumdur.. Yazılımla desteklenmelidir.. Kesme yapar..

Boost Map den bastıramadığımız basıncı wastgate i kendi haline bırakınca bastırabiliyoruz.. 1.6 cont. gidiyor..

Arkadas biraz benim yazıları takip etmiş sanırım ((:

turbo27
27-06-2012, 01:07
Yani varda, yok :) iptal yani .. Mehmet abi açıklamış ;

senın aracın su an standart ve sadece wasgate ıyıce sıkılmış pozısyondamı?????

berkay_aydin
27-06-2012, 01:08
senın aracın su an standart ve sadece wasgate ıyıce sıkılmış pozısyondamı?????

hayır, yazılımlı wasgate hem sıkılı hem hortumu çekili...

Edit: konuyu iyice dağıttık, ben anladım ama emin değilim..

turbo27
27-06-2012, 01:10
hayır, yazılımlı wasgate hem sıkılı hem hortumu çekili...

basınc sensörünü iptalmı ettıler,yani map sensörünü?

berkay_aydin
27-06-2012, 01:12
basınc sensörünü iptalmı ettıler,yani map sensörünü?

Abi daha karıştırmaya gerek yok konuyu dağıttık :) map iptal değil..

turbo27
27-06-2012, 01:16
görmek lazım aracını..enteresan bı durum,ne yapıldı bılmıyorum ama,sorun yoksa bosver gitsin kardeşim..fazlada derine dalmayalım :D

berkay_aydin
27-06-2012, 01:17
görmek lazım aracını..enteresan bı durum,ne yapıldı bılmıyorum ama,sorun yoksa bosver gitsin kardeşim..fazlada derine dalmayalım :D

Bencede :D :D

kemal20
27-06-2012, 09:43
Hard yazılımla 300bin km kullanabilecegim bir turbo istiyorum.:-):-):-)

turbo27
27-06-2012, 10:22
Hard yazılımla 300bin km kullanabilecegim bir turbo istiyorum.:-):-):-)
daha icat edilmedi :)

kemal20
02-07-2012, 09:56
yağ olarak 5-30 kullanıyorum...10-40 daha fazla sıcaklığa dayanır.doğru mu?

emp:)
02-07-2012, 12:11
Değil, forumda bununla ilgili çok detaylı konular var aratırsanız görürsünüz. 5-50 gibi bir yağ kullanabilirsiniz yağ harareti ile ilgili sorun varsa, 10-60 a kadar yolu var:)(tabiki ne kadar kalın o kadar iyi diye birşey yok, araca şartlara uygun seçilmeli)

M.Sözge
02-07-2012, 12:17
bizde 2 tane era var bir tanesi geçen arızalandı servise götürdüm 2.000 liranın üzerinde masraf çıkarıyor servis radyatör dahil herşeyi değiştiriyor eraların kronik sorunu soğutma sistemi arızalıymış radyatörün içine yağ karışıyor hararet yaptırıyor araba gitmiyor 3.000 devire kadar bekliyor geçen ay sanayide hallettirdim soğutma motorumu ne varmış o değişti 950 lira parça ve radyatörü temizlemek için 3 kutu ilaç ıvırı zıvırı toplam 1.350 liraya hallettirdim.10.000 km sonra tekrar radyatör temizlenicek

turbo27
02-07-2012, 13:23
bizde 2 tane era var bir tanesi geçen arızalandı servise götürdüm 2.000 liranın üzerinde masraf çıkarıyor servis radyatör dahil herşeyi değiştiriyor eraların kronik sorunu soğutma sistemi arızalıymış radyatörün içine yağ karışıyor hararet yaptırıyor araba gitmiyor 3.000 devire kadar bekliyor geçen ay sanayide hallettirdim soğutma motorumu ne varmış o değişti 950 lira parça ve radyatörü temizlemek için 3 kutu ilaç ıvırı zıvırı toplam 1.350 liraya hallettirdim.10.000 km sonra tekrar radyatör temizlenicek

yağ ile suyun bırbırıne karısması ıcın conta yakması lazım aracın,conta yakmazsa yağ su karısımı olmaz..

Mehmet Gazihan
02-07-2012, 16:24
eşanjör denilen Motor suyu ile motor yağının soğutulduğu sistemlerin radyatörü patlarsa yağ ile su karışır, illede conta yakmasına gerek yok

dragstar
02-07-2012, 17:57

accent era 2010 model

1000 km de rodaj yağını değiştirdikten sonra arabama Mehmet abi tarafından yazılım yapıldı,

dynoda 146 hp aldım, üstüne 2 kez daha yazılımla oynadım açabildiğimizin sonuna hatta fazlasını açtık, yakıt basıncım mekanik limitöre giriyor, turbo 2.3-2.4 peak görüyor o kdr yüksek bastırmaya çalışıyoruzki sabit basınç basamıyor, Mehmet abinin yapma dediği yüksek süratte giderken gazdan ayağını çekip tekrar basma demesini araba tekrar basınca peak basınç gördüğü için sürekli yapıyorum

2 seneyi geçti araba 55 000 km de tık demedi, 15 binde 1 servise götürüyorum araba ne downpipe var nede filtre var sadece yazılım var, arada tork konvertörü kırdım ama başka hiç bşy olmadı,

neden benim arabama bşy olmuyorda diğerleri bnmkinin yarısı kdr soft yazılımla bozuluyor anlamıyorum :rolleyes:

efe_
03-07-2012, 18:18
maşallah diyin :)

darkmoon
03-07-2012, 18:24
bende turbonun içindeki pallerin bir boy büyükleri le değiştirilirse yani tubo büyütmeye girilirse yazılımdan daha iyi veirm alınıcağını düşünüyorum. ayrıca turbonunda ömrünün uzıycağını düşünüyorum yazılım karşısında..

kemal20
04-07-2012, 11:34
accent era 2010 model

1000 km de rodaj yağını değiştirdikten sonra arabama Mehmet abi tarafından yazılım yapıldı,

dynoda 146 hp aldım, üstüne 2 kez daha yazılımla oynadım açabildiğimizin sonuna hatta fazlasını açtık, yakıt basıncım mekanik limitöre giriyor, turbo 2.3-2.4 peak görüyor o kdr yüksek bastırmaya çalışıyoruzki sabit basınç basamıyor, Mehmet abinin yapma dediği yüksek süratte giderken gazdan ayağını çekip tekrar basma demesini araba tekrar basınca peak basınç gördüğü için sürekli yapıyorum

2 seneyi geçti araba 55 000 km de tık demedi, 15 binde 1 servise götürüyorum araba ne downpipe var nede filtre var sadece yazılım var, arada tork konvertörü kırdım ama başka hiç bşy olmadı,

neden benim arabama bşy olmuyorda diğerleri bnmkinin yarısı kdr soft yazılımla bozuluyor anlamıyorum :rolleyes:

bi kere ben kullanayım mı=)) otomatik olmasından kaynaklanabilir mi

kemal20
04-07-2012, 11:37
bende turbonun içindeki pallerin bir boy büyükleri le değiştirilirse yani tubo büyütmeye girilirse yazılımdan daha iyi veirm alınıcağını düşünüyorum. ayrıca turbonunda ömrünün uzıycağını düşünüyorum yazılım karşısında..

dediğiniz gibi gt15 olan turboyu gt17 pervanesiyle değiştirdik.ben palleri değiştirmeden önceki yazılımı kullanıyorum hala.pervanelerin değişmesi öle çok etkilemiyo.hiçbir işlem yazılım kadar etkili olamıyor.sadece üstler biraz daha canlı.

turbo27
04-07-2012, 11:38
accent era 2010 model

aracın oglum bak git dıyor olmasın şu an :)

turbo27
04-07-2012, 11:41
dediğiniz gibi gt15 olan turboyu gt17 pervanesiyle değiştirdik.ben palleri değiştirmeden önceki yazılımı kullanıyorum hala.pervanelerin değişmesi öle çok etkilemiyo.hiçbir işlem yazılım kadar etkili olamıyor.sadece üstler biraz daha canlı.

gt 17 emme pervanesımı değişti sadece,baska ne işlemler yapıldı turboya ve salyangozlara? malıyet ne tuttu?

turbo27
04-07-2012, 11:43

dogru tesbıt... orjınal motora bıle dayanamazken bu turbolar aşırı yüklenmeye nasıl dayanır...

KMR2-GT
04-07-2012, 11:48
bendede era vardı 46bınde sattım ustundekı 3. turboydu ve oda otuyodu.yazılım yapmaya gelmıyor.ama ınanılmaz keyıflıydı ayrı mesele.135 hp flndı

dragstar
04-07-2012, 12:01
aracın oglum bak git dıyor olmasın şu an :)

yarın söktürcem turboyu enjektörleri fln bakıma götürünce foto çekerim :D

ama ne üfleme var nede ses var

kemal20
04-07-2012, 12:02
gt 17 emme pervanesımı değişti sadece,baska ne işlemler yapıldı turboya ve salyangozlara? malıyet ne tuttu?

tamir takımı,mili,emme pervanesi değişti,emme kısmının içi büyütüldü(tornaya girdi).500 turbocu aldı,150 sök tak tamirci aldı.

FaTiH44
04-07-2012, 12:15
ben yazılım yaptırdım oda softtu dumansız ,ertesi gün turbo sizlere ömür :D araba daha 5000 km deydi :)

chipli hali vtek'ten keyifliydi :D

dragstar,sanırım ot. olduğu için senin arabada turbo kesmiyo :)

turbo27
04-07-2012, 12:17
tamir takımı,mili,emme pervanesi değişti,emme kısmının içi büyütüldü(tornaya girdi).500 turbocu aldı,150 sök tak tamirci aldı.

egsoz milli pervane buyurse egsoz kısmınında buyutulmesı lazım,buda yaklasık 2 saat süren cok mesakkatli bır ıslem,ama sanırım yapılmamıs bu işlem,tek basına emme pervanesının buyumesı 10 hp cıvarı farkeder,10 hp lık güç ile yazılım farkını tabıkı anlarsınız,1.5 dcı kango ve clıolara ıntercool emme ve egsoz pervanesı buyutup aracını 100 hp ye cıkartan o kadar kullanıcı varkı ıstanbulda..

kemal20
04-07-2012, 12:50
mil değişmemiş mi yani? çıkan parçalar olarak mili de verdi arkadaş.ama milde ve pallerde sorun yoktu benim,sadece taşıyıcının biri aşınmıştı.öyle görünüyodu.

dragstar
07-07-2012, 00:22
emme manifoldu, intercooler, intercooler boruları, hava filtresi boruları, turboyu söktürdüm,

egr valfi yazılımsal olarak kapalıydı fakat diyaframı patladığı için egzost manifoldandan kör contayla kestirip takmıştım, conta patlayıp erimiş :D

ic den 100 gr fln yağ çıktı, diğer boruların içi hep dolmuş yağ ile, emme manifoldundaki runnerlar yarı yarıya kurum dolmuş nerdeyse,

turboyu söktüm balansa ve kontrole verdim sökülüp kontrol edildi sapasağlam hiç bşy çıkmadı,

emme manifolduna polish yaptım, gaz kelebeğinede port polish yaptım, egr valfini hem egzost tarafından hemde emme tarafından körledim, krank havalandırmayı yere verdim, emiş borusundaki bağlantısınıda körledim, sökülen bütün parçaların contalarınıda yeniledim :D

araba eski haline döndü güzel yürür oldu sıra egzost sisteminde :)