PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gc8 sorunsalı

Frequency_48
26-06-2012, 01:39
Biraz yorum almak istiyorum sizden. Bende 99 model gc8 var. Extralar;

WRX intercooler
HKS blow off
Turbodan sonra 76 lık düz boru egsoz sistemi. kat iptal
K&N kutu içi filtre

Merak ettiğim şu; cevaplarsanız şimdiden tşk edeceğim.

2- AFR değerini bilmiyorum egsoz modifiyesinden dolayı çok zenginde gidiyormuyum? Sadece uzun yolda 110-120 km hızla yakıt tüketimi 100km/9 lt Bu ihtimalden dolayı problem mevcutmudur? Özellikle belirtmek isterim ki önemli olan yakıt değil çok zenginde kalıp motora zarar verdiğim endişesi.

3-Egsoz muayenesinde katalitik konvertör yok olarak ölçümde lambda değerleri normal fakat, arabanın rölantisi sabit değil..hafif dengesiz çalışıyor gibi. devir göstergesinden anlayamıyorsunuz. kulakla dikketlice dinlerseniz fark ediyorsunuz. Egsoz ve blowoff modifiye kaynaklı bir problem olabilirmi? Blow off olan araçlarda rölanti düzensizliği olduğunu biryerden duymuştum. Bu bilginin doğruluğu nedir?Egsozda kat iptalide bu soruna neden olabilirmi?

Bu durumu değerlendirdiğimizde aracım normal mi? aracıma internal olarak müdahale etmeden gücü arttırmak için neler yapabilirim.

Teşekkür ederim şimdiden
Syg..

jay-b
26-06-2012, 05:42
yasadigin sehir mugla sanirim. havalar sicak ve degerler degisir. soguk havada denersen aracini farkli sonuc cikacaktir.gc8 lerde kat. konvt. olmaz. birde silincer i cikarman aracini biraz daha rahatlatacaktir

Frequency_48
26-06-2012, 09:20
şu anda takılı olmayan egsoz sisteminde katalilik konvertör var. haliyle kışın değerler tabiki daha iyi. yanlış hatırlamıyorsam araba 1,05 cont le gidiyor kışın. silencer çıkınca araç rahatlıyor haliyle fakat son sürat deneyemedim.
Asıl merak ettiğim aracın şu andaki egsoz ve blow off işlemlerinden dolayı zenginde gidip güç kaybı yaşayıp yaşamadığım ve motora zarar verme ihtimalimin yönünde..birde rölanti dengesizliği

DarkSky
26-06-2012, 11:21
Araçlarımız neredeyse aynı setuplarda.Bende afr değerimi bilmiyorum, bir an önce wideband edinmem gerekli.Rölanti düznesizliği bende sinyal verdiğimde oluyordu, öncelikle rölanti ayarını biraz yükselttik farkeden bişey olmadı daha sonra daha sonra şarj dinamosundaki bir kablonun soyulduğu ve kaçak yaptığı anlaşıldı , değişince düzeldi.Ama sendeki sorun pek benimkine benzemiyor. Maf sensörü kirlenmesi , yada rölanti sabitleyicisi arızası aklıma geliyor.

Bildiğim kadarıyla aşırı zenginde egsozdan aşırı bir siyah duman atma söz konusu oluyor.Özellikle tam gaz yüklenildiğinde.Bu tür bir durum varmı araçta ? Birde zenginde gitmenin pek problem olmadığı fakat fakirde gitmenin tehlikeli olduğunu duymuştum.

Frequency_48
26-06-2012, 13:17
Duman atma yok kesinlikle. Fakat katalitik konv. olmadığı için çiğ gaz kokusu oldukça belli oluyor.
İzmirden arkadaşla görüştüm bugun. İzmirde 4x4 dinamometre varmış yeni kurulmuş. Ölçtüreceğim gücünü. Zaten güç düşükse mutlaka bir karışım problemi vadır.Benım araçtaki rölanti düzensiliği çak hafif arada tekleme şeklinde moturu dinlersen anlayabileceğin bir durum. Başka forumlarda blowoff un bu sorunu yapabilceğini okumuştum. ne kadar doğru bilemem..

Frequency_48
29-11-2012, 19:40
Maf ı değiştirince İsveç saati gibi çalışmaya başladı..Afr normal 120- 140 km lerde narrowband göstergede 14-15 afr de gidiyor: Şu an için herşey normal.. Yardımcı olan arkadaşa tşk ederim.

burakcan
01-12-2012, 20:30
geçmiş olsun ama 1-2 konuda bilgi edinmiş oldum