PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu Dyno Normal mi?

Calibra
07-07-2012, 15:44
Arkadaşlar merhaba,

Bugün sırf meraktan A dan Z ye stock olan aracımı komple expertiz raporu veren bir yere görtürdüm, İzmirliler bilir, Gaziemir Otokentin içi, Aracı komple kontrol ettiler herşey iyi hoş en son DYNO testine soktuk aracı bende kenarda kahve içiyorum elemanlar ölçtü. Tamam dediler. Motor durumu 210.000 km için iyi 143hp güç var dediler.

Kağıtı alıp çıktım, bi baktım test edilen max devir 5395 güç çizgisi tepede kalmış,
Bana saçma geldi bu ölçüm sizce sağlıklı mı?

Max gücünü 6000 devirde veren aracın dayno ölçümünü 5395 devirde bitirmişler.

Telefon ile arayıp ölçüm yapan görevli ile görüştüm, ölçümde yanlışlık olmadığını aracın 5380 devirde max gücünü verdiğini idda ediyor.

Aracın kesici devrine kadar kontrol edilmesi gerekmiyor mu?

http://hizliresimyukle.com/showoriginal-273488/calibra_16v.jpg

bLackModeL
07-07-2012, 15:53
max tork ve max hp aracın en performanslı devrınde verendır zaten demekki onların makınası en verımlı yerde gösterıyo verileri ..

berkay_aydin
07-07-2012, 15:56
5395 rpm'e kadar ölçülmüş sizin aracınız max gücü 5380 rpm'de vermiş zaten ? ilkten yanlış gibi geldi ama doğru gibi ..

mrt_tsn
07-07-2012, 16:16
dewır kesene kadar da olctursen sonuc degısmeyecektır kardesım, max. guce ulasıpta egrının assagı kaydıgını ızleyen usta bırakmıs olcumu. sorun yok olcumde.

Calibra
07-07-2012, 16:30
Kafama takılan, aracımın fabrika verisi olarak max güc devri 6000d/dk. Netteki diğer dyno verilerine baktığımda c20xe için hemen hemen hepsi 6600 devire kadar kontrol edilmiş ve güç çizgisi 6000 den sonra aşağı eğilim göstermiş.

Belkide dediğiniz gibi devir devam etse bile güç daha fazla artmıyacak, ama ilk defa motor gücü çizgisi tepede iken ölçümün bittiği bir çizelge gördüm.:beuj:

Zero
07-07-2012, 16:37
İlk defa boyle kesiciye girmeden kesilmis olcum goruyorum olcen kisi hissetmismi burda peak yapti daha bosa cevirmeyeyim diye cok sacma birsey.Belki guc artar belki artmaz onu olcmeden bilemeyizde en azindan tam nerede dusmeye basliyor egriden gorurdu arkadas orda vites atardi kesiciye kadar olcse.Erken kesmesi mantikli degil yani ne biliyorsunuz belki daha cikacak guc var?

Edit:Yeni gordum tam maksimum gucten biraz sonra kesmis orasi mantikli gibi gozukuyor ama yinede sona kadar gormenin ne mahsuru var?Ayrica ayagi o kadar hassasmi tam guc verdikten 15d/d icinde kesiyor?Mantiksiz.

izmirlicem
07-07-2012, 20:56
aracı başka yerde ölçtürün mesela, 43 hp kayıp güç fazla gibi geldi bana ayrıca tekerdede 92 hp gb güç ilginç geldi bana anlayamadım,bilen abilerimiz daha iyi yorum yaparlar.

Calibra
08-07-2012, 13:48
aracı başka yerde ölçtürün mesela, 43 hp kayıp güç fazla gibi geldi bana ayrıca tekerdede 92 hp gb güç ilginç geldi bana anlayamadım,bilen abilerimiz daha iyi yorum yaparlar.

Benimde dikkatimi çekti, 4600 d/dk dan sonra motor gücü yüselme eğilimi hiç bozulmamış olmasına rağmen tekerlek gücü sabit kalmış gibi, arada bir peak yapmış sadece.. Tekerlek gücünün hesaplanmasına ilişkin araştıma yaptım biraz ama pek bişi bulmadım nette. zaten geneli bu sitede dönmüş konuların :D Sanırım karşılaştırma yapabilmek için başka bir yerde tekarar ölçtürücem kesiciye kadar..

Gko
08-07-2012, 13:52
ordaki expertiz için 50tl alıyolar sanırsam ve dyno'ya da cıkarıyolar 50tl'ye ne bekliyosunuz ki :) tabi hala öleyse bizim cruze'u 103hp cıkardı