PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ön lastik kamber ?

4rsenik
09-07-2012, 19:42
Merhaba arkadaşlar

97 1.4is civic hb aracımı rot balans ayarına götürdüm arka lastikler neredeyse 0 derece ama ön sol lastik 3,08 ön sağ lastik 2,45 derece kamber var :):) ne yapmam gerekir ne gibi sorun yaratır.Not:)3,5 cm yay ve orjinal jant lastik var...

teşekkür ederim...

4rsenik
10-07-2012, 15:33
Yardimci olabilecek kimse yok galiba

Low-Rider
10-07-2012, 15:37
Rotçu ne yapman gerektiğini söylemedi mi?

4rsenik
10-07-2012, 15:58
Yaylari sokmemi. soyledi . yaysiz leylik gibi oluyor

Mechanix
10-07-2012, 16:00
Arabalar alçaldıkça kamber açar , normal birşey bu. Eğer kalkış performansından memnun değilsen ve daha fazla tutunma istiyorsan kalkışta kamberi kapaman lazım. Yoksa yoldaki performansını etkilemez , hatta virajlarda kafadan kaymayı azaltır.

4rsenik
10-07-2012, 17:26
Mechanix kalkış yada uzun yolda herhangi bir problem yok sadece ilerleyen zamanlarda lastik yeme dışında bir problem olurmu die bilgi almak istemiştim.teşekkür ederim alakanız için

Schumi
10-07-2012, 23:59
Kesik olmayan 3.5 yay ile 3 derece kamber olmaması lazım. Bence başka bir sorun var.

emre_
11-07-2012, 04:17
Baska bi rotcuya gitmeni oneriyorum kollara ve viraj lastiklerede bi baktir derim

Emir_b16a
11-07-2012, 05:47
2 45 ve 3 gayet bildiğin kamber demek patinaja düşürür arabayı

viraj performansını arttırır ama lastiklerin çabuk biter

yaylarla bi alaksı olduğunu sanmıyorum

ilovedrifting
11-07-2012, 08:40
Alçaltmanın doğrudan kambere etkisi var. Birde dolaylı yoldan etkisi olabilir. Alçalınca sertleşti tablaya daha çok vurmaya ve asılmaya başladı. Lastik parçalar, burçlar zamanla ezilmiş olabilir. Ezilince de kamber biraz daha artar.

MOzen
11-07-2012, 08:57
1.2.1. Kamber Açısı
Taşıtın ön tekerleklerine önden bakıldığında düşey eksene göre, tekerleğin üst kısmının aracın merkezine ya da dışarı doğru eğimine kamber açısı denir. Tekerleğin üst kısmı dışa doğru belirli bir açı ile eğim yapıyorsa pozitif kamber, içe doğru eğimli ise negatif kamber olarak tanımlanır.

http://img849.imageshack.us/img849/5266/37145153m.jpg
Şekil 1.2: Pozitif ve negatif kamber açıları

Kamber açıları genellikle pozitif verilir. Bazı küçük çaplı tekerlekler için negatif kamber daha iyi sonuçlar vermektedir. Günümüz araçlarında kamber açısı oldukça küçük verilmektedir. Çünkü lastiklerin yüzeyleri genişletilmiş ve araç hızları artmıştır.

Kamber Açısının Amacı ve Etkileri
• Lastiğin yol yüzeyine iyi bir temas yapmasını sağlar,
• Pozitif kamber, lastiğin yere temas noktasını yük ekseninin yola temas noktasına getirerek, meydana gelen momenti azaltır. Böylece direksiyon kolaylığı sağlar,
• Aracın ağırlığını dingil başına moment siz bindirerek, dingil pimi burcunda veya rotillerdeki sürtünmeyi azaltır direksiyon kolaylığı sağlar,
• Tekerleğe gelen normal tepki kuvvetinden dolayı dingil pimi veya rotillerde meydana gelen yük ve aşınmaları azaltır,
• Gereğinden fazla pozitif kamber açısı tekerleğin dıştan aşınmasına negatif kamber ise içten aşınmasına sebep olur,
• Kamber açısının iki tarafta eşit olmaması taşıtın bir tarafa çekmesine neden olur. Taşıt, (+) pozitif kamber açısının büyük olduğu tarafa çekme yapar. İki tekerlek arasındaki kamber açısıfarkı0,5 dereceden büyük olmamalıdır

http://img707.imageshack.us/img707/32/47355145.jpg
Şekil 1.3: Serbest süspansiyonlu taşıtlarda kamber açısı

Hakan Girginer
11-07-2012, 09:10
Merhaba arkadaşlar

97 1.4is civic hb aracımı rot balans ayarına götürdüm arka lastikler neredeyse 0 derece ama ön sol lastik 3,08 ön sağ lastik 2,45 derece kamber var :):) ne yapmam gerekir ne gibi sorun yaratır.Not:)3,5 cm yay ve orjinal jant lastik var...

teşekkür ederim...

Senin hiç bir şey yapman gerekmez. O ayarları düzeltmek gittiğin yerdeki teknisyenin işi.
Eğer beceremiyor ise, işi bilen bir yere git.
Ben Bostancı Sanayi sitesinde Kuzey Oto'ya gidiyorum mesela.

İstediğim değerleri kağıda basıp götürüyorum, yaklaşık 15 dakika içinde yapıyorlar.

2,5-3 derece gibi değerler aşırı değil. Olması gereken ölçüye rahatça ayarlanabilir.

4rsenik
11-07-2012, 16:23
herkese teşekkür ederim yorumlarınız için farklı bir rotçuya gittim orada da ortalama aynı değerler çıktı..burçları vs yeni değiştirmiştim oda yaylardan dolayı dedi ya yayları sök yada şase çektir dedi ( bababababab ) bugün muayeneye gittim benim yaylar 3,5 değil 5cm imiş :) muayenden geçmedi zaten orjinal yayları taktım kamberde düzeldi muayeneden de geçtim...en güzeli cantürk gidip coil yaptırmak :):)