PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : vites kilitlenmesi

RSBurak
11-07-2012, 21:38
1 ay önce başıma gelen vites kilitleme olayı bugün yine nüksetti.Karşı yönden gelen araca yol vermek için geri vitese taktım biraz sert geçti.yoluma devam etmek için 1 e atmaya çalıştım vites geçmedi boş vites konumunda ama 1. viteste araba.. en yakın otoparka çektim.ve 1. viteste 15 km yol geldim.5. ve R konumuna geçiyor ama hareket etmiyor.yani çift vitese geçiyor.şanzımanın altındaki 3 tane yayı söktük ama yine açılmadı vites.Kalıcı çözüm olarak ne yapabilirim.

06KrL06
11-07-2012, 22:03
Aracınızın şanzumanı hiç görmedim ancak şanzumanın içinde vitesleri karıştırmasını engelleyen arpa bilya, kilit bilyaları ve yayları var en sağlıklı şanzumanın inip bunların yenilenmesi.Ya da inmeden de olabilir ancak denemişsinz olmamış.

RSBurak
11-07-2012, 22:08
sağolun.şanzıman açılalı daha 4 ay oldu açan kişi yenilememişmidir acaba gerçi o topladıktan sonra vites değiştirirken tak tak diye ses geliyordu ilk vites kilitlediğinde başka usta yaptı o ses kesildi.İşin ilginci geri vitese atarken bunu yapması sert şekilde kalkıp 2-3-4-5 yaptım bir kaç kere tık demedi ama geri vitese attığımda kilitledi hemen.yaylar deforme olmuş bugün baktım tornavida ile biraz açtırdık aralarını ama yine açılmadı vitesler.sizin dediğiniz gibi içerden dağıldıysa kötü olur :(

06KrL06
11-07-2012, 22:16
Toplayan kişi yenilememiştir eskileri takmıştır büyük ihtimalle onlarda özelliğini kaybettiyse komple değiştirmeden yapacağınız her işlem kısa vadede yine size sorun çıkaracaktır.Dağılmamıştır diye tahmin ediyorum ancak iyi bir ustaya gidip açtırıp bilyaları yayları yenilerseniz kökten halledersiniz sorunu.

RSBurak
11-07-2012, 22:24
adam gibi bir ustaya gidemiyorum çünkü burda subarudan anlayan kimse yok malesef.Bu dediklerinizi aklımda bulunduracağım açılmış bir şanzımandan hayır gelmez diyorlar ama bakalım bu sefer olacakmı ? teşekkürler.