PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : otopark ücreti ??

selvi
16-07-2012, 12:42
benim bulunduğum şehir kütahya. cadde üzerinde araç başına saatlik 1.5 tl alıyolar ama özel şirket. belediyeden kiralamışlar. bankaya çarşıya vs gittimde hiç çekinmeden veriyorum ceza yemektense polisten ama sorum şu evimden cıkıyorum sabahın köründe tak geliyor parkçı abi para ver ister istemez kızıyorum sabahın köründe kendi evimin önünde park parası vermeyi.. en son atıştık esnaflardan almıyolar sözde zabıta gelip ceza kesiyormuş vs vs var mı sizce böyle bi yetkileri ben evimin önünde para vermek zorunda mıyım

Dodoo
16-07-2012, 12:46
İstanbulda bildiğim kadarıyla ispark evinin önü olan insanlardan para almıyor, yani görevli o şekilde söylemişti en azından. Otopark mafyası belediyelerin eline geçti şimdi iyi para kırıyorlar :)

Adapazarında da her sokakta neredeyse, otomata ücret vermediniz mi arabanız çekiliyormuş falan filan :)

selvi
16-07-2012, 12:49
zaten sorun evin önünde çarşıda istediği yerden alsın sorun değil onlar istemeden ben veriyorum ücreti zaten ama sabah 8-8,30 gibi cıkıyorum para istiyo daha işe giderken ortam gerilio

SErhat.
16-07-2012, 12:54
Belediye evlerin, dükkanların önünden de para alınabileceğine dair bir yönetmelik çıkarmış mı Kütahya'da?

Çıkarmadılarsa istemeleri de abes olur biraz.

He, vermezsiniz. Size ceza filan keserse zabıta; mahkemede iptal ettirebilirsiniz o cezayı da dediğim gibi yönetmelik yoksa.

1.5 TL küçük bir meblağ ama almalarının yasal bir dayanağı olmalı.

Tuncer M.
16-07-2012, 12:58
Evimizin arkasındaki garajdan ötürü ilerleyen aylarda çok kar edeceğiz sanırım. :)

Mikrop_Ali
16-07-2012, 13:00
1.5 iyiymis ankarada 5 lira. Aksam belli saatten sonra ucretsiz islek caddelerde.. bide kendini otopark mafyasi zanneden deynekciler var ayar oluyorum. Vermiyorum hic birine para. Evimin önunde kimseye para vermem vermeyin.

CaNeR54
İstanbulda bildiğim kadarıyla ispark evinin önü olan insanlardan para almıyor, yani görevli o şekilde söylemişti en azından. Otopark mafyası belediyelerin eline geçti şimdi iyi para kırıyorlar :)

Adapazarında da her sokakta neredeyse, otomata ücret vermediniz mi arabanız çekiliyormuş falan filan :)

Mahalleyi geç sokak aralarında bile koydular yakında evimin bahçesinede bi makina koyarlar diye şüpheleniyorum :D

RSBurak
sabah bu yüzden burdada biri kavga ediyordu biriyle.saçmalık resmen park ücreti veriyorsak arabama bir zarar gelirse koruması lazım.biri gelse vursa sokak kardeşim burası derler.inadına para vermiyorum plaka mimlendi arka sokaklara bırakıyorum 2dk fazla yürüyorum şimdi :D

Dodoo
16-07-2012, 13:05
Mahalleyi geç sokak aralarında bile koydular yakında evimin bahçesinede bi makina koyarlar diye şüpheleniyorum :D

Valla istanbulda sayıp sövüyordum ispark a ama geçen memlekete gidelim dedik, hani dedim istanbuldaki gibidir belki ara sokaklara falan bakayım dedim, çark caddesini dört döndüm ama belediye acımamış her sokak başına otomat koymuş :D

İşin ters tarafı, İstanbulda ispark, daha önce araba park etmenin yasak olduğu, park ettiğinizde aracınızı çekicinin çektiği yerleri, şimdi kendine ispark park alanı yapmış, o da ayrı trajikomik bir durum :)

yaniss
16-07-2012, 13:11
Vermeyin arkadaslar oyle bir haklari yok evimin onunden kimsede para alamaz ben vermiyorum isParkda hicbir turlu odemiyorum tek sikinti vermiyorum derken kizgin bir tavir sergilemeyin geldginizde arabada sikinti olmasin guzellikle anlatin:) ben isparka her seferinde sen yaz bn toptan oduyorum abi diyorum gidiyorum mesela :)

selvi
16-07-2012, 13:15
Belediye evlerin, dükkanların önünden de para alınabileceğine dair bir yönetmelik çıkarmış mı Kütahya'da?

Çıkarmadılarsa istemeleri de abes olur biraz.

He, vermezsiniz. Size ceza filan keserse zabıta; mahkemede iptal ettirebilirsiniz o cezayı da dediğim gibi yönetmelik yoksa.

1.5 TL küçük bir meblağ ama almalarının yasal bir dayanağı olmalı.

dediğin gibi mesele 1,5 değil sabahın köründe vermek delirtiyo abi burası kütahya istanbul değil izmir değil yönetmelik yayınlanıp yayınlanmadığını nerden ögreniriz ?

SErhat.
16-07-2012, 13:17
dediğin gibi mesele 1,5 değil sabahın köründe vermek delirtiyo abi burası kütahya istanbul değil izmir değil yönetmelik yayınlanıp yayınlanmadığını nerden ögreniriz ?
Mahalli idarelerce düzenlenen ve bu idarelerin yetki ve görev alanlarına giren yönetmelikler, mahallinde çıkan gazete veya diğer yayın yolları ile ilan olunur. Yani yerel basına bakacaksınız. Ya da belediyeye başvurun, sorun.

RSBurak
16-07-2012, 13:20

araba çekilmiyorda cama cezalı bilet yapıştırıyor görevliyi bulun ödeyin diye görevli yoksa unutmuş numarası yapıp bileti görmeden arabaya binip uzuyorum.işin ilginci kapalı otoparkta uzun süre kalınca daha ucuza denk geliyor burda :)

Quantum
16-07-2012, 13:24
Apartmanların/sitelerin kendi bünyelerinde ve kat maliklerine tahsis edilmiş olan otoparklara da belediye tarafından aylık belli bir meblag otopark parası kesileceği haberi okumuştum bir kaç ay önce.. Bulamadım şimdi ama böyle bir şeye hazırlıklı olun :)

Saçma değil mi :) Bu yürürlüğe girerse mahkemeye gitme patlaması olur mu sizce? Yoksa kuzu kuzu öderler mi insanlar :)

drn106
16-07-2012, 13:24
ben Gaziantep'te her parkomata bıraktığımda ödememi yapıyorum iner inmez, eğer inerken yapmadıysam da giderken yapıyorum mutlaka, ona rağmen şu an ekranda borcum görünüyor, tarih ve cadde de görünüyor fakat ben ödediğime %100 eminim, ödeme yapıp fiş almayınca muhtemelen eleman cebe atmış parayı. Şimdi her park edişimde tekrar tekrar karşıma çıkıyor aynı borç, ben de inadına ödemiyorum, ödemeyeceğim de. İhaleyle her caddeyi başka mafyalara verdiler, eskiden bir caddede park edince, bir diğer caddede saatim henüz dolmamışsa para ödemiyordum, artık o da yok, sömürü resmen.

Aktaş61
16-07-2012, 13:27
Valla istanbulda sayıp sövüyordum ispark a ama geçen memlekete gidelim dedik, hani dedim istanbuldaki gibidir belki ara sokaklara falan bakayım dedim, çark caddesini dört döndüm ama belediye acımamış her sokak başına otomat koymuş :D

İşin ters tarafı, İstanbulda ispark, daha önce araba park etmenin yasak olduğu, park ettiğinizde aracınızı çekicinin çektiği yerleri, şimdi kendine ispark park alanı yapmış, o da ayrı trajikomik bir durum :)

aynen öyle adapazarınada her köşeye koymuşlar bi makina bi bekçi resmen haraç topluyorlar öncesinde araç çekiyorlardı oralardan ama şimdi rant kapısı olmuş kapının önüne para vermeden ancak senelik ücret vererek bırakabiliomuşuz her seferinde ücret vermemek için

Tuncer M.
16-07-2012, 13:36
Apartmanların/sitelerin kendi bünyelerinde ve kat maliklerine tahsis edilmiş olan otoparklara da belediye tarafından aylık belli bir meblag otopark parası kesileceği haberi okumuştum bir kaç ay önce.. Bulamadım şimdi ama böyle bir şeye hazırlıklı olun :)

Saçma değil mi :) Bu yürürlüğe girerse mahkemeye gitme patlaması olur mu sizce? Yoksa kuzu kuzu öderler mi insanlar :)

Hassikomme derim ben böyle söylentiye. Umarım aslı yoktur. :D

ondertopcu
16-07-2012, 13:39
isparka ödemedim ceza yazmış plakaya aracı sattım herhangi birşey olmadı

Seven7
16-07-2012, 13:54
Zaten evimizin önündeki yolun vergisini bile bizden alıyorlar bir de üzerine park parası mı alacaklarmış?

shero
16-07-2012, 13:57
kütahyaya dvmlı gidip geliyorum evt öyle bişey var belediye ye git ordan acık acık bilgi alırısın senelik kiralıyolar şahıslar.

CaNeR54
16-07-2012, 13:59
İçine çektiğin havanın bile vergisini ödüyorsun bu çok basit bi olay aslında 2 gün konuşulur geçer :)

Ne olaylar olduda biz görevimizi yapmadık seviyoruz vergi vermeyi aslında ülke gayet zengin bide kriz var diyorlar herkes 2 gün konuşuyor tekrar susmaya devam :)

Adapazarında en iyisi vermemek normal otopark'a birakıyorum ama belediyenin makinalarına vermiyorum :)

selvi
16-07-2012, 15:29
Vermeyin arkadaslar oyle bir haklari yok evimin onunden kimsede para alamaz ben vermiyorum isParkda hicbir turlu odemiyorum tek sikinti vermiyorum derken kizgin bir tavir sergilemeyin geldginizde arabada sikinti olmasin guzellikle anlatin:) ben isparka her seferinde sen yaz bn toptan oduyorum abi diyorum gidiyorum mesela :)

bende öyle biliyorum aynı olay manisada da başıma geldi tesadüf durdugum bi yerde arabanın etrafında bi sürü fiş gördüm merakımdan görevliye sordum eczacı bi bayanın arabasıymış dükkanın önü ödememekte ısrarcıymış ve iddalı konuşuyormuş alamazsınız benden bu parayı diye yaklaşık 2bin lira borcu birikmiş bende her sabah ödemiycem diyorum bakalaım kim kazanacak

onursumer
16-07-2012, 15:49
boyle bi kanun yaptırım çıkmadığı surece bu borcu tahsil edebiliceklerini sanmıyorum

isparkın odeme ile ilgili bi yasal yaptırımı varmı mesela birikmiş borclar için ?

yaniss
17-07-2012, 00:10
boyle bi kanun yaptırım çıkmadığı surece bu borcu tahsil edebiliceklerini sanmıyorum

isparkın odeme ile ilgili bi yasal yaptırımı varmı mesela birikmiş borclar için ?

Arkadaslar yanlis anlamayin bilmislik taslamak gibi olmasin ama bana bu ispark olayi mantikli gelmiyor cunku makinalarinda kamera yok fotograf cekmiyor bu yuzden bisey iddaa etmeleri imkansiz farzedelim ki isparkla kavga ettin adam hergun seni gelmis gibi oraya yaziyor nolcak ? 1 saat durdum o gitti 6 saat durdu diye fis kesti nasil kanitlicak ? O yuzden ben odemiyorum arada oduyorum kafama gore :) bu arada diger aracimda 180 tl ceza vardi arabayi sattim gitti birsry cikmadi

onursumer
17-07-2012, 00:21
Arkadaslar yanlis anlamayin bilmislik taslamak gibi olmasin ama bana bu ispark olayi mantikli gelmiyor cunku makinalarinda kamera yok fotograf cekmiyor bu yuzden bisey iddaa etmeleri imkansiz farzedelim ki isparkla kavga ettin adam hergun seni gelmis gibi oraya yaziyor nolcak ? 1 saat durdum o gitti 6 saat durdu diye fis kesti nasil kanitlicak ? O yuzden ben odemiyorum arada oduyorum kafama gore :) bu arada diger aracimda 180 tl ceza vardi arabayi sattim gitti birsry cikmadi

aynen ispark zaten ozel şirket olduğundan çıkmıyor vergi ceza gibi

bende normalde bıraktığımda turkcell kayıt yapınca oduyor diye bırakıyorum ama ekstra saat oldumu vermiyorum parasını :D

arfy
17-07-2012, 00:33
bende turkcell pilatinyum dan geçiniyorum valla .. zaten ay da 3-5 kere isparka işim düşer yada düşmez ...

tylan
17-07-2012, 06:21
şükür küçük bir şehirde yaşıyorum park ücreti falan yok ama park yerı bulmakta sıkıntı çanakkale'de. Merkeze gidince mecbur otoparka bırakıyorum gunlugu 5 tl iç dış yıkatırsan 15 tl da bana pek koymuyor :D

-aykt-
17-07-2012, 06:25
şükür küçük bir şehirde yaşıyorum park ücreti falan yok ama park yerı bulmakta sıkıntı çanakkale'de. Merkeze gidince mecbur otoparka bırakıyorum gunlugu 5 tl iç dış yıkatırsan 15 tl da bana pek koymuyor :D

Akol Otel sokağı miss. :D

xcel
17-07-2012, 11:07
2 senedir erzurumda belediye görevlileri park ücreti alıyor. bu sürede 11 araç aldım sattım. arabalar satılık olduğundan hep ücretli caddelerde park halinde. toplamda 3 bin tl ye yakın park ücreti vardı. hiç biri maliye sisteminde çıkmadı. arkamdan gelen giden yok. kendi aracım 3 senedir bende. plakasında epey park borcu görünüyor. gelen giden yok. maliye ye her gidişimde sorarım sistemde de borç görünmez. kısacası vermiyorum. ödemiyorum.

TaGo
17-07-2012, 11:20
İzmirin gözünü seveyim. İş merkezi olan Konak ve Alsancak harici ödeme yapılan otopark yok. Onlarda saatlik değil günlük bırakıosun.

selvi
17-07-2012, 18:49
2 senedir erzurumda belediye görevlileri park ücreti alıyor. bu sürede 11 araç aldım sattım. arabalar satılık olduğundan hep ücretli caddelerde park halinde. toplamda 3 bin tl ye yakın park ücreti vardı. hiç biri maliye sisteminde çıkmadı. arkamdan gelen giden yok. kendi aracım 3 senedir bende. plakasında epey park borcu görünüyor. gelen giden yok. maliye ye her gidişimde sorarım sistemde de borç görünmez. kısacası vermiyorum. ödemiyorum.

aradığım cevap buydu :icon_tup:

Zero
17-07-2012, 21:21
Bilmiyorum yanlis birsey soylemekte istemiyorum da evimin onunde park halinde olan arabamdan nasil park ucreti alacak acaba ispark tshirtuyle gelip?hangi babayigit ben para vermeyince zarar verecek arabama?bazen yaziyorsunuz arkadaslar arka sokaga parkettim mimlediler falan diyede bosverin kimse zarar veremez fazlada birsey yazmak istemiyorum daha.

fatihcakin
17-07-2012, 21:42
Bizim çarşımızdada böyle bir uygulama var ellerinde post makinası gibi bir düdük, fiş kesiyorlar bide sileceğe koyuyorlar ödemezsen hiç birşey olmuyor o çalışanın kendi kazandığı para, yani resmi değil ama sizin ordakini bilemiyorum :(