PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bankacılık/sigortacılık hakkında

Y.Emre
23-07-2012, 18:24
Nasıl sorsam pek bilmiyorum ama, yanlış hatırlamıyorsam forumda bankacı/sigortacı imkb'de çalışan vs yani para işiyle uğraşan abilerimiz vardı..

onların birinin mesajında da gördüm diye hatırlıyorum ama emın olamadım bi türlü..

öss tercihleri arefesinde "aktüerya" diye bi bölüm gözüme kestirdim.

özellikle bu konuda bilgili abilerimizden nedir bu aktüerlik diye bilgi rica etsem ?
sınavları falan varmış sanırım..

günlerdir internetten araştırıyorum içime sinecek, tamam dedirtecek yada vazgeçirtecek bilgi bulamadım..

yardım eden herkese şimdiden teşekkürler

ozgurluk
23-07-2012, 19:07
Bilgilerim çok net olmamakla beraber , önerebileceğim bir meslek değil. Nedenine gelince belli başlı aktüerler var. Çok iyi kazanıyorlar. Ama bu insanlar aktüer sıkıntısı çekilen bir dönemde gemisini yürütmüş almış başını gitmiş diye düşünüyorum. Onları örnek alıpta aktüerya okuyup, kendi mesleğini yapamayan bir çok insan gördüm tanıdım. Şu an aktüerya okuyup iş arayan bir çok insan var , içlerinde tecrübeli olanda vaaar tecrübesiz olanda.

Ha iş bulamaz mısın ? illa ki bulursun.. Fakat öyle okul bitince milyarlar maaşlar arabalar falan gibi hayaller kurmamanı tavsiye ederim :)

Herkesin görüşü kendinedir, benim gözlemlerim bu şekilde.

Y.Emre
23-07-2012, 19:30
Türkiyede 2 okulda açılmış zaten, mezun olana hemen "aktüer" sıfatı verilmiyormuş. -emin olmamakla beraber- hazine müsteşarlıgı bi sınav yapıyormuş sanırım. zor bi sınav oldugundan bahsetmişlerdi. bu sınavı geçince de durumlar böylemi acaba ?

asıl merak ettiğim olay şu sınavı geçemeyen biri ne şartlarda iş bulur/ sınavı geçebilen biri ne şartlarda iş bulur?

tabi iş bulma olayıda kendini geliştirmene baglı ama, işle ilgili bilgili insanlardan genel bi tahmin merak ediyorum..

egerki gidersem 2 yabancı dil ile mezun olma düşüncem var. yorumları ona göre yaparsanız sevinirim.. (şuan ortanın birazcık üstü ingilizcem var 1haftadır falanda internetten kendi kendime korece ögrenmeye çalışıyorum 4yıla ikiside üst seviyeye çıkar..)

ozgurluk
23-07-2012, 20:04
Azmine hayranım umarım dil olayını dediğin gibi geliştirirsin. Dediğin sınavı Segem (Sigorta Eğitim Merkezi) düzenliyor diye hatırlıyorum. Google dan arat sitesinde epey döküman ve bilgiyi bulacaksın.

Bak ben öyle uzun uzadıya yazıp, kafanı şişirmek istemem.

Salla bu aktüer maktüer muhabbetlerini..

Benden sana dost tavsiyesi ; tanıdık bir eksper falan bul. gir yanına . 5 yıl çalış. Bu esnadada örgün öğretim değilde açık öğretimden işletme oku 4 yıllık. İnan aöf den mezun olmayanı
dövüyorlar :)

Zaten bu süre zarfında tüm sigorta olaylarının ibneliklerini bizzat görüp yaşayacaksın. Esas tecrübe onlardır. Kıçı kırık acentelerde iki trafik ,kasko basıp kendini broker gibi gören bir sürü boş adam var. 4 5 yıl gibi bir sürede yaşın 26 27 ye geldiğinde askerliğini 6 ay yapar gelirsin eksperlik sınavınıda kazanabilirsen ne ala. Ömrünce sırtın yere gelmez. Kafana göre bir branşta yoğunlaşırsın bu çalıştığın dönemde ; dilersen oto-kaza, yangın, nakliyat ,sorumluluk hangisini istersen o branşta ustalaşırsın.

Ben Süleyman Demirel mezunuyum inan ki çok pişmanım örgün öğretim okuduğuma. Bana göre tamamen zaman kaybı. Hayatımın en değerli 4 yılını karı kız arkadaş ortamı derken hiç ettiğimi çok sonradan anladım.

O yüzden ne seçersen seç benden sana tavsiye hem oku hem çalış. Belki zoruna gider sen çalışırken millet karı kızla takılır gezer tozar. Ama bu işin sonunda emin ol sen kazanırsın.

Düşünsene okulunu bitiriyosun.
Gerekli tecrübe ve referans olarak cv ne bakmaya utanıyorlar.
Hayat tecrübesi olarak hat safhadasın.

bunların hepsini 4 yılda yapmak senin elinde :)

Y.Emre
23-07-2012, 21:08
İçten yorumunuz için çok teşekkürler, olaya detaylı anlatacak olursam ingilizce makine müh. okuyorum zaten. Kardeşim öss'ye girdi bu yıl. Dedim hem eğlencesine, hemde üniversite okudugum şehirede alışamadım olmazsa şehir değiştiririm diye bende gireyim dedim.

Puanlar açıklandı falan aynı bölümde içime sinecek başka şehir bulamadım. Diğer mesleklere bakayım birazda, ***** üniversiteye ilk yerleşmemizde çocuktuk şimdi biraz büyüdük belki daha iyi bi seçim yaparız diye.. Yorumlarınızdan da anladığım kadarıyla aktüerya falan hikaye olacak bölümümüzde kalmak daha iyi..

Zaten aklımı çelen şeyde bir arkadaşımın marmara üniversitesinde diğerinin hacettepe üniversitesinde bu bölümü okuyup şimdilik memnun olmalarıydı (henüz 1.sınıflar :D )

Tercihlerimizi yeniden ya tutarsa hesabıyla oldugum şehirden daha iyi şehirlerde mühendislik fakültelerinden yana yardıralım :D

zaten mühendislikte kalırsam açıköğretim işletmeye de başvurucam..

ozgurluk
23-07-2012, 21:50
başarılar dilerim :)

Y.Emre
23-07-2012, 21:56
teşekkürler..

_Burak_
24-07-2012, 00:33
Segem - Aktüer (http://www.segem.org.tr/aktuer.asp)

burayı inceleyin isterseniz

bende bankacılık ve sigortacılık bölümü mezunuyum
acente sertfikam var
şu an mesleği yapmıyorum ama askerden sonra belki
bitirnek üzere olduğum bir üni daha var onunla uğraşıyorum kendi işimi yapıyorum bir yandanda

Y.Emre
24-07-2012, 12:13
Orayı inceledim meslekle ilgili genel bilgiler verilmiste benim asıl aradigim/öğrenmeye calistigim iş hayatına atılınca durumun ne olacağı..

Davulun sesi uzaktan hosmu geliyor yoksa gerçekten yenecek ekmek varmı ?

Yoksa Okumuş olmak için okunacak bi meslekmi

Y.Emre
25-07-2012, 18:40
konu hakkında bilgili pek fazla kımse çıkmadı forumdan ama yazayım..

az önce bi babamın arkadası banka müdürüyle görüştüm.. yeni gelisen ama iş imkanı olan bi bölüm oldugunu söyledi.
sonuç olarak ver elini aktüerya :D

Gko
29-05-2013, 11:40
şu konuya bi güncel çeksek bilgisi olan var sa paylasabilir mi veya konu sahibi arkadaş bilgilerini paylaşabilir mi

Y.Emre
29-05-2013, 19:42
Bu konuyu açtıktan sonra tercihlerimi yaptım, son 2 sıraya da hacettepe ve marmara aktüeryaları yazdım.Tercihler açıklandığında makinenin stajındaydım, marmara geldi, telefonla görüştürğüm banka müdürüyle oturup yüzyüze görüştüm. Şu an iş var gitme demem, gitte demem dedi.

Şunuda ekledi, "aktüerlik sınavına girebilmek için aktüerya bölümünden mezun olma şartı aranmıyor. İibf, fen edebiyatın büyük bölümü ve mühendislik fakültesi mezunları da yapabiliyor bu işi."

Sonuç olarak gitmedim, özetle işletmeden vs adam akıllı bir farkı yokmuş..

Kişisel görüşüm gidip bu bölümü okuyacağıma başka bölüm okur, bu işe de hevesim varsa ayrıca hazırlanıp sınavlarına girerim şeklinde.

Gko
29-05-2013, 19:44
hmm. bastan söleseymiş hiç heveslenmeseymişsin gibi olmuş bu :)

teşekürler

Y.Emre
29-05-2013, 19:51
Yardımcı olabildiysem ne mutlu :)

Gko
29-05-2013, 19:51
aklımda soru işareti kalmadı aktüer ile ilgili :)