PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CNG (Doğalgaz) Araçlarda Kullanımı

wrcsinan
25-07-2012, 20:48
Arkadaşlar CNG hakkında bildiklerimi, duyduklarımı, gördüklerimi paylaşmak istedim. herhangi bir yerden copy-paste yapmadım eğer yanlış bir bilgi varsa lütfen güzel bir dille uyarmanızı rica ederim.

Bilindiği gibi akaryakıt fiyatları günden güne artmakta. artan akaryakıt fiyatlarına karşı son kullanıcılar alternatif bir yakıt olan LPG sistemlerini tercih etmeye başladılar. LPG 'li araç sayısı oldukça artmakta ancak LPG'nin yanında bir diğer alternatif yakıt türü olan CNG (doğalgaz)'ye karşı hiç talep yok. Neden hiç talep yok sorusuna cevap vermeden önce biraz CNG 'den bahsetmek gerekirse

CNG natural gas bildiğimiz evde kullandığımız igdaşın (ist. için) kapımıza kadar borularla getirdiği kombimiz ve mutfak ocağımızda kullandığımız gazdır. diğer akarkayıt ve Lpg gibi petrol işlenmesiyle elde edilmez. ayrıca kendi rezervleri vardır ve işlenmesi çok kolaydır.

CNG sistemini bir otomobilde kullandığımız zamanki avantaj ve dezavantajlarından bahsetmek gerekirse:

avantajları
+en önemli avantajı en ekonomik yakıt türü olması. LPG den %30-%50 daha ekonomik olduğu söyleniyor.
+bir diğer önemli avantajı doğal ve temiz bir yakıt olduğu için yanma sonrası atık oranı diğer yakıtlara göre olduka az bu motor ömrünü uzatıyor ve motor bakım masraflarını azaltıyor. 10.000 km de bir yağ değişimi yapan bir araç CNG kullanıldığı taktirde bu değerler 25.000-35.000km lere çıktığı söyleniyor.
+en güvenilir yakıt türü: bir kaza esnasında sızıntı olduğu taktirde CNG diğer yakıtlara göre zeminde birikmiyor, havadan hafif ve gaz şeklinde olduğu için hızlı bir şekilde havaya karışıyor. ayrıca tutuşma sıcaklığı diğer yakıtlara göre 2 katı fazla buda gene kaza esnasında patlama riskini azaltıyor.

daha bir çok avantajı var ben en önemlilerini yazdım

dezavantajları
-CNG depoları yüksek basınçlara dayalı çeliklerden üretildiği için ağır oluyor (yaklaşık 100kg) buda araca fazla yük yani performans kaybı , fazladan fren mesafesine yol açıyor.
- bir depo ile 150 km civarı gidildiği söyleniyor, fazladan depo koyulup menzil arttırılabilir.

CNG nin bu kadar avantajı varken neden tercih edilmemesinin sebebini çok düşünmeğe gerek yok; türkiyede CNG dolum istasyonu yok denilecek kadar az. peki neden dolum istasyonu yok ? çünkü dolum istasyonu kuruluş maliyeti oldukça fazla. cng yakııtını pompa başına gelen aracı saatlerce bekletmeyip bir kaç dakikada yüksek basınçlarla araca aktaran kompersörlerin fiyatları yüzbinlerce dolar. CNG istasyonun kurulmamasının tek sebebi maliyet değil bir diğer sebebi ise CNG sistemini kullanan aracların yok denecek kadar az olması. burda bir kısır döngü oluşuyor. Neden kimse CNG kullanmıyor? CNG dolum istasyonu yok. Neden CNG dolum istasyonu yok ? Çünkü CNG kullanan yok.

Aslında bu sistem oldukça yeni değil; 97 yıllarında Cng kullanan bir araç biliyorum ozamanlar Maltepe Kapet'te dolum istasyonu vardı. oda kapatınca artık kullanan araçta cng kullanmamaya başladı.

Birde farklı bir alternatif var EVDE DOLUM

Aslında sistem basit. eve gelen doğalgaz hattına bağlanan bir kompresör ile aracınıza dolum yapabilirsiniz. ancak bunu yasal halde nasıl yaparız? -şu an için yapamıyoruz. enerji bakanlığının bu konuda kararnamesi vardı önceden okumuştum biraz araştırdım bulamadım. kararnamede: evde doluma izin var ancak evde dolum yapılırsa akaryakıt istasyonundan aldığımız yakıtlardan alınan %200 lere yakın vergi ziyanı söz konusu olduğu için gelir idaresi başkanlığı izin vermiyor. Aslında şu an kendi evimizde dolum yaparsak lpgden %40 civarı uygun olduğunu varsayarak birde evde dolum yaparak %200 vergiyi çıkardığımız zaman basit bir hesaplama ile:

100 kmde 25 tl lpg yakan bir araca CNG ile %40 tasarrufla 15 tl, evde dolum ile bu rakamdandan %200 vergiyi çıkardığımız zamanda 5 tlye geliyor.

yani CNG evde dolum ile kmde 0,05 yakıt tüketimini sağlayabiliriz. lpgye göre %80 gibi bir ekonomi sağlamış oluruz. avrupada ve özellikle amerikada bu sistem kullanılmakta. phill marka ev tipi dolum istasyonunu kullananlar var. bu ürünü türkiyeye getirip kullanan varmış diye duydum. tabi bu ürünü türkiyeye getirmek kolay olmasa gerek. aslında farklı bir kompresörler kullanıp kendi müstakil evlerinde dolum yapılabilir. bunu yapmanın cezai yaptırımı nedir bilmem ancak bu kadar ekonomik olması bu riske girmeye değer gibi gösteriyor. bu konuda fikri ve bilgisi olanlarının paylaşmasını öneririm.

Tşk

AtmoSpheriC
28-07-2012, 13:10
bizim oturduğumuz cevredeki po da var cng bu kadar ekonomik olduğunu bilmiyorum taktırsak mı acaba? :D hatta sürekli bi ticari çıkması şahin geliyo dolumu kaputu kaldırım bi yerlerden yapıyolar dı diye hatırlıyorum

d16y4
28-07-2012, 16:00
bizim oturduğumuz cevredeki po da var cng bu kadar ekonomik olduğunu bilmiyorum taktırsak mı acaba? :D hatta sürekli bi ticari çıkması şahin geliyo dolumu kaputu kaldırım bi yerlerden yapıyolar dı diye hatırlıyorum

aktaştaki petrol ofisinden bahsediyorsun değilmi ?

Seven7
28-07-2012, 19:26
Devlet önce alternatif olanların önünü kesip benzine, dizele, LPG'ye yönlendiriyor vergi almak için. Sonra bu sebepten doğan atıkları önlemek için de bir dünya para harcıyor. Eve gelen doğal gazda vergi yok sanki.
Çıksın biri desin ben araçlarınıza doğal gaz dönüşümü yapıyorum, kaç kişi yasak diye yaptırmaktan çekinir ki?

AtmoSpheriC
30-07-2012, 10:51
aktaştaki petrol ofisinden bahsediyorsun değilmi ?

evet aktaştaki po da var arka tarafında :)

darkmoon
30-07-2012, 10:56
biz bunu zamanında çok araştırdık hatta bu sitedekide kaçıncı bu tarzda konu ben unuttum kısaca bizim gittiğimiz lpg ci ki kendisi maslak sanayideki en büyük lpg yeri olanlardan biri adamın bize dediği cng binek araçlara olmaz olursa aracın iflahını keser lpg gibi değil yüksek basınç istiyor tüpü çok büyük ve ağır lpg ile aynı tüp değilmiş cng nin tüpü daha etli diyorlar kalın yani ondanmış binek araca olmaz ancak pick-up tarzı araçlarda en ideal bineklik olur demişlerdi..
ama dolum yeri büyük sıkıntı işde..

AtmoSpheriC
30-07-2012, 20:53
ben tofaşta gördüm.. tofaşa taktılarsa hepsine takarlar bnce

Y.Emre
27-08-2012, 09:57
bi artısıda dizellerede takılabilmesi..

normal araçlarda deponun agırlıgı gerçekten sıkıntılı.. ama sağdan tın tın gideyim ekonomi yapayım diyen için bi mahsuru yok gibi :)

Adana büyükşehir belediyesi cngli otobüsleri kullanıyor.

victor
27-08-2012, 15:23
dolum yeri sorununu çözemezlerse problem hep olur

suprolla
27-08-2012, 20:30
lpg ile yaptığın hesapta şöle bişey hata var sanırım lpg ile 12 litre tükettiğini var sayarsak cng ile 20-23litre arası tüketiliyor....buda fiyatı direk 2 katına çıkartıyor....ayrıca deposu dediğin gibi büyük ve ağır olmalı saklama basıncını tutabilmesi için....buda aracı ağırlaştırır ekstra sarfiyatta bu....yaani %40 civarı tasarruf olur....bu tasarruf az değil ama dolum istasyonu yok....e tüketim miktar olarak fazla benim yaptığım gibi uvden uzaklaşırken yanına 1-2 depo yakıt götüremezsin....ev yada dolum istasyonunun ortalama 200km çapına kadar çıkabilirsin demek buda.....e buda kimsenin işine gelmez :) .....şahin serçe moskoviç tarzı bi araç alıp evde dolum sistemi yapıp yada alıp dönüştürmek aklıam gelmişti ama bu dolum sorunu yüzünden vazgeçtim......

mustafamutlubas
03-11-2012, 23:10
biz izmirde cng dönüşümünü mercedes-benz marka kamyon-çekicilere yapıyoruz , tüpleri ağır evet ama özellikle ağır vasıta'da çok büyük tasarruf. sarfiyat aynı fakat birim fiyatı düşük.
şu an toyota corolla , ford focus vs araçlardada cng kullanılmakta.
örnek olarakta 2011 toyota corolla araçta 66 liralık cngyle 1100 km yol yapılıyor.
şaka gibi gelebilir ama doğru :) benzinliyi cng'ye çevirmek kolay ama dikkatinizi çekerim kamyon-çekiciler dizel ;)

darkmoon
03-11-2012, 23:59
şu sistemler gelişse binek dizel araçlar için ben takarım valla aracıma. 66 tl ile 1100 km çok ciddi bir rakam.

Görsel Menekşe
04-11-2012, 11:19
2012 Honda Civic Natural Gas Test – Review – Car and Driver (http://www.caranddriver.com/reviews/2012-honda-civic-natural-gas-test-review)
Cng civic 358km menzil, ağırlık da 1300kg iyi gibi aslında.Aracın motoru forged galiba 12.7:1 sıkıştırma varmış buji var mı onu anlamadım.

mustafamutlubas
05-11-2012, 09:29
cng ye dönüşüm için aracın ilk önce benzinliye çevirilmesi gerekiyor. Mazot filtresi mazot deposu enjektörler,pompalar vs mazotla ile ilgili ne varsa iptal oluyor piston gomlek cizimleride degisiyor tabi. Ayri bir ecu geliyor. Tupler yurtdisindan ozel olarak getirtiliyor. İtalyanlar bu konuda baya ilerde gelisir bu sistemler yakin zamanda ;)

yavuz364
05-11-2012, 13:11
Merhaba, peki bunun dolumunu nerede yaptırıyorsunuz ?? Kendi pompanız var mı ?? Bildiğim kadarı ile şuanda halak açık CNG dolum istasyonu türkiyede pek yok..

cng ye dönüşüm için aracın ilk önce benzinliye çevirilmesi gerekiyor. Mazot filtresi mazot deposu enjektörler,pompalar vs mazotla ile ilgili ne varsa iptal oluyor piston gomlek cizimleride degisiyor tabi. Ayri bir ecu geliyor. Tupler yurtdisindan ozel olarak getirtiliyor. İtalyanlar bu konuda baya ilerde gelisir bu sistemler yakin zamanda ;)

mustafamutlubas
05-11-2012, 14:59
Cng satisi yapan bayiiler var onlar genelde musterilerin garajlarina dispanser kuruyorlar cunku filo musterileri genelde kendi mazotunuda kendi garajinda dolduruyor cng yide boyle dispanser kurdurup araclarina koyuyor. Su an belirli yerlere istasyonlar kuruluyor yurt geneliden 73 tane istasyon yapim asamasinda. Su an bursa torbali ve bi kac yerde var dedigim gbi 73 istasyon ticari araclarin genelde kullandiklari yollara yapiliyor. Ornek olarak izmirden ankara vb tarafna giden bir kamyon afyondan cng alabilecek.

1JZ
05-11-2012, 15:10
Bu systemı 30 yilden önce SSSR de kulaniyorlardi. Orda genelde benzinli kamiyonla, Otobuslarda takıliydi. OKSIJEN tupleri depo görevini yapiyordu.

yavuz364
05-11-2012, 15:14
İnşallah dediğin gibi yakın zamanda 73 tane kurulur :) Çünkü son 10 yıldır bu projeler var..

fsunnetci
05-11-2012, 16:07
CNG yakıt bence hayal boşuna heveslenmeyin bulmasıda dert montajıda hele devlet bi duysun yangınlaştı bak sen gör o zmn litre fiyatı nasıl artıyor :)
Ramazan bayramında 1.90krş olan LPG Kurban bayramına girmeden daha 2.76krş oldu hatırlatayım...

darkmoon
05-11-2012, 17:09
İnşallah dediğin gibi yakın zamanda 73 tane kurulur :) Çünkü son 10 yıldır bu projeler var..

bizim kurtululuşumuz hidrojen :)

YavuzNaz
06-11-2012, 08:17
İnsanlar neye yönelirse devlet ordan geçiriyor, hiç bir şeyi uygun fiyatta bırakmayacaklar bu millete, şuanda CNG çok yaygın değil, lpg ye nazaran maliyetli bir iş.

Nightfish
06-11-2012, 08:18
Melih bey beğenmedi diye elektrik şarj istasyonu kurulamadı benzinliklere, CNG'ye daha çok var bence.

ham
06-11-2012, 12:24
ankarada ego otobuslerinde de cng kullanılıyo

mustafamutlubas
06-11-2012, 12:42
CNG yakıt bence hayal boşuna heveslenmeyin bulmasıda dert montajıda hele devlet bi duysun yangınlaştı bak sen gör o zmn litre fiyatı nasıl artıyor :)
Ramazan bayramında 1.90krş olan LPG Kurban bayramına girmeden daha 2.76krş oldu hatırlatayım...

13 litrelik 6 silindirli bir motorun rektefiyesi vs 2 gun , Cng kitinin montaji 1
Gun yani sonuc olarak montaj bizim icin cokta zor bi islem degil. Ve aracin ruhsatina islenebiliyor ;)

darkmoon
06-11-2012, 16:15
bir hatırlatma cng dediğimiz şey evlerimizde kullandığımız doğalgaz ve normalde bu doğalgaz lpg den daha pahalı ama devlet evlerde kullanıldığı için doğalgazdan cüzzi bir vergi alıyor yani vergi almıyor gibi bir şey o yüzden doğalgaz ucuza geliyor yoksa doğalgaza lpg ye yada benzine dizele koyulan vergiler koyulsa bugün benzine rakip olur litre fiyatında.

AtmoSpheriC
07-11-2012, 21:43
aktaşta bu gün geçerken gördüm po da cng 2.30 :) lpg 2.55 :)

Görsel Menekşe
08-11-2012, 18:12
Müstakil evi ve garajı olan bir tanıdığa, 2-3 arkadaş toplanarak cng doldurma cihazı alıp tesisat çekilerek çok ucuza dolum yapılabilir.Ozaman ciddi anlamda ucuz olur, yoksa uğraşmaya değmez.

OLMECA
08-11-2012, 18:17
her ay zam gelir :)

fatih(fb)
09-11-2012, 15:07
depolama için yüksek basınca dayanıklı geniş hacimli tank ve bulunabilirlik konusunu çözdüğünüz zaman güzel yakıttır. yurt dışında birçok örneği mevcut gemilerde otobüslerde bineklerde vs. tezim bir gemi dizelini doğalgaza çevirmek ve performans maliyet yapılabilirlik hesapları:)

M.degirmen
03-01-2013, 00:46
abi durun kurcalamayın doğalgazıda 5 lira ettireceksiniz