PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : astra 1.3 debriyaj problemi?

burak_skry
25-07-2012, 22:17
herkese selamlar.aracımın debriyaj kavramasıyla ilgili problemi var herşey 3 hafta önce sıkışık bir otoparktan geri geri çıkmaya çalışırken oldu sanırım.otopark içerisinde trafik sıkışınca meğilli bir yolda bir kaç dakika debriyaj gaz kombinasyonunda geri viteste bekledim bu sırada klima açıktı araba baya zorlandı sanırım bi süre sonra yanık kokusuyla beraber kaputtan duman yükselmeye başladı o dakikadan sonrada debriyajın kavraması değişti pedal acayip yumuşadı ve kalkış sırasında hantallaşmalar başladı en son geçen gün yokuş bir yolda aracı vitese takıp park ettim ve el frenini çekmedim araba kaymaya başladı.o günden beri aklıma debriyaj baskı balatasının bitmiş olucağı geliyor başkada bişey olduğunu sanmıyorum birde sizlere sorayım dedim.araç 150bine yakın kmde baskı balata volan rulman hepsi geçen sene değişmişti serviste.şimdi böyle bir olaydan dolayı baskı balatam bitmiş olabilirmi.olay sırasında meydana gelen yanık kokusuda bir kaçgün araçtan çıkmamıştı sizce sorun nedir arkadaşlar?

maskaran
25-07-2012, 22:26
değişeli kaç km oldu ?

tdipower
25-07-2012, 22:26
baskı yüzeyi yanmış muhtemelen. dumanları gördüysen balata da zarar görmüştür.. yeni bir baskı balata seti gözüküyor sana :)

wrcsinan
25-07-2012, 22:29
araç kompresyon kaçırıyor olabilir. aracın viteste kayma şekli sürekli aynı hızdamı yoksa bir tık gibip 2-3 saniye bekleyip bir tık gitmesi....... gibimi

burak_skry
25-07-2012, 22:31
değişeli kaç km oldu ?

valla tam hatırlamıyorum ama 20 bin anca olmuştur bir seneye bikaç ay geçti daha .

baskı yüzeyi yanmış muhtemelen. dumanları gördüysen balata da zarar görmüştür.. yeni bir baskı balata seti gözüküyor sana :)

park halinde araç ufak bi meğilde bile kayma yapıyor el freni çekik değilse artı debriyaş acayip yumuşak sanki boşa basıyorum pedala artı kalkışlar çok hantallaştı.baskı balata çok değişmesine razıyımda inşallah ekstra bişey yoktur:o volanın da değişmesi gerekiyorumu acaba asıl piyango o zaten:)

tdipower
25-07-2012, 22:33
volanın bozulacağını sanmıyorum :)

burak_skry
25-07-2012, 22:36
araç kompresyon kaçırıyor olabilir. aracın viteste kayma şekli sürekli aynı hızdamı yoksa bir tık gibip 2-3 saniye bekleyip bir tık gitmesi....... gibimi

valla soruyu tam olarak anlamadım çok fazla test etme şansımda olmadı açıkçası pazardan pazara biniyorum arabaya bu hafta iyice bi test edicem sonra servis yolunu tutucaz heralde:(

wrcsinan
25-07-2012, 22:38
volana kolay kolay bişey olmaz olsa bile temizlenir. volan çatlamadığı sürece kolay kolay değişmez

wrcsinan
25-07-2012, 22:42
valla soruyu tam olarak anlamadım çok fazla test etme şansımda olmadı açıkçası pazardan pazara biniyorum arabaya bu hafta iyice bi test edicem sonra servis yolunu tutucaz heralde:(

şöyle sorayim araç kaymaya başladığı zaman hiç kesintisiz öyle gidiyormu, yoksa durup durupmu kayıyor yani 3-4 saniye durup 1-2 saniye kayıyor 3-4 saniye durup 1-2 saniye kayıyor böle devam ediyormu?

burak_skry
25-07-2012, 22:49
şimdi anladım soruyu güzel soru ilk fırsatta kontrol edicem dediğim gibi çok binemiyorum bu aralar ilk fırsatta bütün denemeleri yapıcam konuyla ilgili şuan sadece debriyajın basılınca verdiği hissiyat ve hafif kayma bende bu soru işaretlerini uyandırdı.volan geçen sene değişti rulman bilya ne varsa dağıldığı için. asıl maliyetli parça oydu diye korkuttu beni değişicek düşüncesi en azından ondan yırttık şimdilik.

burak_skry
31-07-2012, 23:03
hafta sonu deneme fırsatı buldum araba dediğiniz gibi 2-3 saniye aralıklarla salıyor kendini artı vites değiştirirken debriyaj çok yumuşak geliyor ayağa:( kalkışlarda da debriyaj çok aşağıda kavriyor az kaçırdığın zaman pedalı titreyip stop edicekmiş gibi olur araç.

efe_
31-07-2012, 23:57
Astra'ların yük durumunda(kişi sayısı fazlayken, yük varken veya klima açıkken) geri geri çıkış esnasında inanılmaz zorlandığını biliyorum , balataya motora binen yük inanılmaz...Pedal yumuşaması baskının bitebileceğinin işaretidir bana göre

berkay_aydin
01-08-2012, 00:02
benim vites geçişlerimde bariz hızlanma sorun oluyor, 4-5.viteslerde debriyajdan ayağımı çektiğimde stop etmiyor benim aracımdaki gibi olduysa bence değiştirmek gerekir, volanda taşlanır temizlenir.. Bende dik yokuşta geri geri çıkmak zorunda kalmıştım ..

burak_skry
05-08-2012, 10:00
en kısa zamanda servise gidip kontrol ettiricem kısmet olursa araçta yük yoktu ama klima açıktı bide tam yokuşta kalınca geri geri çıkarken arkadaki arabayı beklemek zorunda kaldım otoparkta kaputun altında dumanlar çıktığını gördüm çok şiddetli plastik kokusu bikaçgün çıkmadı zaten arabadan:(

wrcsinan
05-08-2012, 12:45
hafta sonu deneme fırsatı buldum araba dediğiniz gibi 2-3 saniye aralıklarla salıyor kendini artı vites değiştirirken debriyaj çok yumuşak geliyor ayağa:( kalkışlarda da debriyaj çok aşağıda kavriyor az kaçırdığın zaman pedalı titreyip stop edicekmiş gibi olur araç.

Hocam zannimca sorun debriyajdan degil. muhtemelen aracın kompresyon kaçırıyor. Segman gerekebilir. Basıma gelenlerden biliyorum. Debriyaj kaçırmaları sürekli oluyor. Motor kompresyon kaçırmaları aralıklı oluyor ikisinizde yasadım. Muhtemelen söylediğiniz olayda araca hararet yaptırdınız. Siz iyi bir ustaya gösterin aracı burda genede ne dersek boş.