PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sogutma sistemi problemi?

ahmet3425
26-07-2012, 18:59
aracım renault 21 turbo ve sagutma sistemiyle alakalı sıkıntılar cekiyorum ***** yaz sıcaklarıda ciddi etkiliyor.

yaz kıs antifiriz ile kullanılıyor termostat iptal konumda ve surekli fan acıp duruyor neredeyse fan kapanmıyor biraz sıkıstırıyorum ornegin 3 ve 4 vites bitiriyorum gazlıyorum falan hararet 90 ın uzerine cıkıyor gerci bendeki cizgide 90 yazmıyor ama o cizginin uzerine cıkınca kıllanıyorum. altta ki resimde goruyorsunuz ztn su an bahsettiğim cizginin 1 tık altında, 2-3-4 sıkınca 1 tık ustune cıkıyor direk kesiyorum gazı yukleniyorum kompressore basamıyorum korkumdan :S

http://d1207.hizliresim.com/z/r/b05yl.jpg

sogutma sistemini iyilestirmek icin neler yapabilirim tavsiyelerinizi bekliyorum.

0M42
26-07-2012, 19:53
Antifiriz en son ne zaman değişti ? Bilginiz olsun antifiriz zamanla özelliğini kaybediyor köpürüyor böyle olunca motoru yeterince soğutamadığından hararetli çalışma söz konusu oluyor.

Antifirizin yeniyse ve radyatöründe tıkanıklık vs. yoksa devirdaim kanatlarında kırılma yamulma vs. yoksa sanırım radyatör büyütmekten başka çaren yok gibi.Yada en azından şu sıcaklarda biraz daha sakin kullanman gerekecek.

ahmet3425
26-07-2012, 20:52
Antifiriz en son ne zaman değişti ? Bilginiz olsun antifiriz zamanla özelliğini kaybediyor köpürüyor böyle olunca motoru yeterince soğutamadığından hararetli çalışma söz konusu oluyor.

Antifirizin yeniyse ve radyatöründe tıkanıklık vs. yoksa devirdaim kanatlarında kırılma yamulma vs. yoksa sanırım radyatör büyütmekten başka çaren yok gibi.Yada en azından şu sıcaklarda biraz daha sakin kullanman gerekecek.

antifiriz yeni radyator yeni ve normalde 21 turbo radyatoru kucuk 40*60 ebatlarında ben concord radyatoru taktım 50*60 ebatlarında devirdaimde 138 binde değişti değistikten bugune 2 sene gecti acaba devirdaim de mi bi pustluk var araba 2 seneden fazladır yatıyordu cunku.

yaw o değil mesela bu ep3 typerların sogutma sistemlerine hastayım ne kadar sıkarsan sık full 9400 rpm kullandıgımı bilirim hararet hep 80 derecelerde hiç yukseldiğini gormedim nasıl bi sistem yapmıssalar helal olsun.

0M42
27-07-2012, 00:20
Renault 21 i bilmiyorum ama en azından bloğun döküm olduğunu düşünüyorum.Ancak k20 ler kapak&blok alüminyüm dür bunun da inanılmaz farkı etkisi olur.

Afr&egt düzgünse aklıma başka bir şey gelmiyor başka hararet sebebi ne olabilir ki ? Devirdaim yada bir yerde tıkanıklık olması muhtemel.Şöyle bir durumda var motor hiç toplandımı bilmiyorum ancak su yolu üzerinde sıvı conta ile montajı yapılmış parça varsa ve sıvı conta bolca sürülmüşse parça yerine montajlandığında fazlalık conta içeriye doğru taşıyor.Zamanla antifirizli sıcak su bu taşan contaları koparıyor motor içerisinde suyla dolaşmaya başlıyor ve bu durumda özellikle radyatör kanallarını tıkayabiliyor.Buda bir ihtimal.

dahan
27-07-2012, 13:37
radyatörü yenile

ahmet3425
20-07-2013, 01:07
cok sukur hararet problemim cozuldu :)

hiç acılmamıs üst kapagımı soktum

oem victor rainz conta seti

winner racing aliminyum radyator

samco silicon radyator hortumları

oem devirdaim pompası

oem termostat

yeni yedek su deposu ve oem basınc kapağı

sogutma sisteminde ki bütün bu parcalar değişti ve su an sıkabildiğim kadar sıkıyorum ama hararet 90 ın uzerine cıkmıyor cok sukur yaptıgım masrafın karsılıgını aldım :)

maskaran
20-07-2013, 03:20
1 sene mi sürdü :D inş bidaha problem yaşamazsın

GokhanRS
20-07-2013, 08:50
cok sukur hararet problemim cozuldu :)

hiç acılmamıs üst kapagımı soktum

oem victor rainz conta seti

winner racing aliminyum radyator

samco silicon radyator hortumları

oem devirdaim pompası

oem termostat

yeni yedek su deposu ve oem basınc kapağı

sogutma sisteminde ki bütün bu parcalar değişti ve su an sıkabildiğim kadar sıkıyorum ama hararet 90 ın uzerine cıkmıyor cok sukur yaptıgım masrafın karsılıgını aldım :)

hayırlı olsun kanka.

1 sene mi sürdü :D inş bidaha problem yaşamazsın

işten güçten fazla binemediği için normaldir :)

ahmet3425
20-07-2013, 12:55
Eyw kanka sagolasin 1 sene surdu evet parcalari tek tek toparladim hepsi hazir olunca da ise giristik 3 gunde bitti.

Oha yalniz tarihe dikkat etmedim tam tamina 1 sene gecmis konuyu acali :d

ahmet3425
12-08-2017, 13:20
alttaki konuya hitafen ben hararet sorununu cozecem diye 3-4 bin tl para harcadım 2013 de yapılan işlemler yukarıda yazılı...