PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Replica Jantlar - Sungerli Sutyen

drahte1905
27-07-2012, 18:11
Benim icin hep meme'nin sekli onemlidir, hic bir zaman buyuk meme pesinde kosmadim, ama insanlar buyuk meme pesinde kosuyor ki kadinlar bu destekli sutyenleri kullaniyor, toplum insanlari bu yone yonlendiriyor olmali...

Aynisi modifiye sektorunde, replica jant olarak kendini gosteriyor, cogunluk Volk Racing, Advan, Prodrive, Work, HRE, CCW etc... gibi jantlari araclarinda kullanmak istiyor ama yuksek maliyetler, uzun bekleme sureleri bir kisminizi replica jantlara yonlendiriyor...

Tabi daha aldigi jantin aslinda replica oldugunu, hangi markanin hangi modelinin replicasi oldugunu dahi bilmeyen, begenisi gelismemis basit yasam formlarini saymiyorum...

Isterseniz 4 yildir ayni replica janti kullaniyor olun, bu replica jantinizin dayanikli oldugunu gostermez ve asagida yazdiklarimi degistirmez...

BJeFB6SRslk

VIDEO - LINK (http://www.youtube.com/watch?v=BJeFB6SRslk)

1- Replica jantlar bire bir aynidir....

Jantlar ayni boyutta [17", 18" 21"] birden fazla yuze sahiptir, bu yuz offset oile degismesine ragmen genelde her olcude 2 ila 6 arasinda yuze sahiptir ve her yuz farkli kaliba ve tasarima sahiptir...

http://i49.tinypic.com/343q8mf.jpg

RESIM I - Yeni cikan Rays Gram Lights 57 Extreme Jant'inin olcu vs yuz grafigi...

Yani Te37 familyasinda yaklasik 30+ kalip mevcut ve bir jant yuz kalibinin 20.000 ila 40.000 dolar arasinda oldugunu dusunurseniz aldiginiz replica jantlar hic bir zaman orjinali ile bire bir OLMAYACAKTIR....

Diger taraftan Replica Jantlar sadece bir olcude ki orjinal janttan olcu alinarak yapilir, daha kucuk ve buyuk boyutlar olcusu alinan jantin olceklendirmesi ile tasarlanir, bu yuzden Replica Jant'in markasina bagli olarak Replicalar bazi extreme olculerde orjinallerine hic benzememektedir....

Replica Jant ureticileri, orjinal janttan olcu alirken optik tarama yada robot arm gibi pahali ve gelismis teknolojileri degil, daha basit ve ilkel teknolojileri kullandigindan, replica jant aslinda sadece gercegini andirmaktadir...

Ayrica Replica Jant uretiminde kullanilan basit ve ilkel teknolojiler jantlari belli sekilde sekillendirmeye izin verdiginden, koseler ve kenarlar gibi kalip ve dokum teknolojisinin one ciktigi yerlerde orjinalinin hatlarini izleyemez...

2- Replica jantlar en azindan orjinalleri kadar saglamdir...

Replica jantlar uygun fiyatli olmak adina; en basit uretim teknigi ve en dusuk kalitede ki malzeme ile uretilmektedir...

Kullanilan dokum teknolojisinde herhangi bir basinc uygulanmadigindan bazi replica jantlar'in yogunlugu aliminyum'un yogunludundan bile dusuktur bu yuzden bu jantlar fazlasi ile kirilgan olacaktir....

Kullanilan malzemenin dusuk kalitesi bu basit uretim teknigi ile birlestiginde ortaya sungerimsi jantlar cikmakta...

http://i46.tinypic.com/20ia0yp.jpg

RESIM II - 55KM hizda giderken duz yolda kirilan XXR Jant - [USA] (http://jdmchicago.com/forums/showthread.php?t=20513)

Ozellikle FORGED jantlarin replicalarinda bu durum daha buyuk felaketlere yol acabilir, keza FORGED uretim tekniginin ve kullanilan malzemenin sinirlari zorlanarak en dusuk agirligin amaclandigi bu jantlari, basit uretim teknikleri ve dusuk malzeme ile taklit etmeye kalktiginizda jantinizin omru fazlasi ile dusuk olacaktir...

Ozellikle FORGED jantlarin replicalarini almayi dusunenler, kesinlikle alacaklari replica jantin, orjinalinden EN AZ %30 daha agir ve kollarin iceriye dogru daha kalin olmasina dikkat etsinler, aksi taktirde cok fazla uzaga gidemeyeceklerini garanti ederim....

3- Replica Jant'lar, OEM yada diger Aftermarket jantlari ureten buyuk fabrikalarda uretilmektedir....

Replica Jant sektoru, OEM yada Aftermarket piyasasina gore cok cok daha kucuk olcekli ama cok daha fazla sayida firmayi icinde barindirmaktadir...

Honda, Mercedes yada diger markalar icin hic bir firma ustunde patent bulunan ve kendisini suclu duruma dusurebilecek yada Honda ve Mercedes ile yaptigi uzun sureli anlasmalari riske atacak bir tasarimi kendi tesisinde uretmez, bu yuzden replica janlar her zaman merdiven alti tesislerde, ikinci - ucuncu kalite uretim teknikleri ve ucuz hammadde ile uretilmeye mahkumdur...

4- Replica Jant'lar aracimda ayni OEM jant gibi duruyor....

Yukarida bahsettigim kalip ve her boyut'un ayri modellenmesinin zorlugu ve masrafi neticesinde, replica ureticileri kendi belirledikleri bir grup otomobil icin ortak offsette ve genislikte jant uretmektedir...

Ornegin, Golf - Passat - A3 - A4 - A5 + 3-4 model daha icin ortak bir offset ve lastik genisligi dusunulerek tasarlanan jant, her modelde duzgun dursada, orjinal offset ve genislik degistiginden aracin iz dusumu dolayisi ile yol tutusu degismektedir...

Bunlar size, ic kabin titresimi, suspansiyonda extra agirlik ve kuvvet dolayisi ile uzun vadede yuruyen masrafi olarak geri donecektir...

5- Replica jantlar OEM jantlar kadar dayaniklidir...

Araclar ve OEM Jantlari karda, kista, 60 derece sicakta, nemli iklimlerde uzun sure ve hatta colde dahi test edildigi icin OEM jantlar boyalarini uzun sure muhafaza ederler...

OEM Jantlar kaldirim surtmelerinde dahi sadece surtulen taraf hasar alirken, boya kalkmasi Replica Jantlar'da ki gibi ilerleyip butun boyanin dokulmesine ve zayif olan alasimin aciga cikmasi gibi durumlar gozlenmez....

http://i47.tinypic.com/28vrfqp.jpg

RESIM III - Black Chrome renginde satilan jant 1 kere elle parlatildiktan sonra - [USA] (http://www.moddedmustangs.com/forums/general-car-care-detailing/201119-what-good-cleaner-polisher-black-chrome-wheels-2.html)

Oyle ki bazi replica jantlar kullanilmadigi halde boyalarinda atma ve alasimda ki bozulma dolayisi ile korozyon gozlenmektedir, bu jantin zaman icinde icten curudugunun en buyuk kaniti....

http://i48.tinypic.com/2i6h2rl.jpg

RESIM IV - 1 Yasinda ki Replica Jantlar 4 aylik kis donemi boyunca depoda bekledikten sonra ki hali - [Sweden] (http://newbeetle.org/forums/paint-body/34668-alloy-wheel-corrosion-problem.html)

Modifiye sektoru, cevreye ve topluma etkileri hakkinda devam edecegim...

Ranthor
28-07-2012, 09:59
uslup degisik, ama hosuma gitti. sutyen filan diyorsun ama, dansozden tirim tirim kaciyordun dugunde.

Isin sakasi bir yana replika turkcesi ile taklit.( insanlar taklit demekten nedense hoslanmiyor ama bildigin kopya/taklit bunlar )

nasil dandik angel eye ve xenonun gercek degerini anlayip sokmeye basladiysa uzun vadede bu jantlara olan ilgi de azalir

gökan
28-07-2012, 10:55
gercekten basarılı spoon jantın yamuldugunu gordum duzelmesı bıle cok zor bespara etmez enkeı gecen burdum kenara baktım adam dıyo bu nasıl jant hamuru cok saglam dıyor

mody
28-07-2012, 18:16
Ozellikle guclu arabalarda replica jant sikinti, nette okudukca, yasanilan olaylari gordukce insan urkuyor :( ayni zamanda replica jant kadar catlamis tamirli jantlarda cok tehlikeli

ALPER-VNS
28-07-2012, 19:07
ben büyük meme severim.. replicadan devam :)

Seven7
28-07-2012, 19:15
Jantlar bu kadar pahalı iken, replikalar bu kadar ucuz ve bol iken, insanların orijinal almaları zor maalesef.

ümitech
28-07-2012, 20:18
Jantlar bu kadar pahalı iken, replikalar bu kadar ucuz ve bol iken, insanların orijinal almaları zor maalesef.

:icon_tup::icon_tup::icon_tup::icon_tup::icon_tup:

Kekuti*
28-07-2012, 20:25
Kanka meme ornegini canli anlatirmisin bU aksam :D

CRX
28-07-2012, 20:26
otomobil kısmında s2k ve evo yazan biri için gayet uygun bir üslup ve anlatım olmuş.

bknz: Tabi daha aldigi jantin aslinda replica oldugunu, hangi markanin hangi modelinin replicasi oldugunu dahi bilmeyen, begenisi gelismemis basit yasam formlarini saymiyorum...

yaşam formunuzu takdir ettim.

Low-Rider
29-07-2012, 11:28
Fabrikasyon olup kırılan jantlar hakkında yorumun ne peki?

http://data.motor-talk.de/data/galleries/0/16/5328/10591858/bmw-330da-cabrio-018-forum-35065.jpg

BMW'nin şu jantlarının kırıldığını biliyorum

Dragger
29-07-2012, 11:38
Replika jantlar çok daha ucuz olduğu için malzeme kalitesi vs üretim şartları tabiki çok daha kötüdür ama TR şartlarında yapabileceğimiz birşey yok.

Ben şu an 18 replika jant kullanıyorum, çok kötü yollara da girdim çok çukurlara da düştüm şu ana kadar olumsuz birşey olmadı. OZ Ultraleggera jantım vardı 2 kez kare olmuştu 2 çukura düştüğümde...Bir kere de çatladı nokta kadar da olsa. Ve piyasada çok var çatlak OZlar..

TR yollarında HRE de alsan ADV1 de alsan Vossen de alsan çatlayabilir eğilebilir dağılabilir bence. Yollar yol değil çünkü.

VolcanoS
29-07-2012, 12:14
Ne kadar ekmek okadar köfte...

huseyinnn
29-07-2012, 12:18
Bende bu işi sanatçıların korsan cd'lere savaş açmalarına benzetiyorum insanlar 20-30 misli para vereceğine 1-2 liraya gidip kopya cd alırlar bizim jant sektörüde böyle orjınal jantlar 3-4 misli fiyat politikaları belirleyici etken bu konuda orjinal bir jantın üretim maliyeti ne kadardır bu denli yüksek fiyatlara satılıyor daha uygun fiyatlardan satılamazmı mesela o zaman insanlarda kopyadan taklitten uzaklaşıp orjinal ürünler kullanımıda çoğalır

gökan
29-07-2012, 12:19
Fabrikasyon olup kırılan jantlar hakkında yorumun ne

kanka o replıkadır:D

Burak Mehmet
29-07-2012, 12:23
407 1.6 hdi jantından da kötü değildir sanırım bu taklitler?

Ranthor
29-07-2012, 13:03
fabrikasyon jant ve lastikler aracin dinamiklerine gore seciliyor. orjinalin daha iyi olma sansi daha yuksek.
en azindan atalet momentinin homojen ve uretiminin belirli bir kalitenin uzerinde oldugundan emin olabilirsin.

407 1.6 hdi jantından da kötü değildir sanırım bu taklitler?

Ufuk
29-07-2012, 15:15
-
edit 10 karakter

İbrahim Erdem
29-07-2012, 20:40
Replika var replika var.

Ama tutup da 15-16 jant alıp üstüne yanağı ince olmayan bir lastik geçireceksem orjinaline o kadar para asla bayılmam.

Hem bence silikon ile orjinal boobs arasındaki karşılaştırma daha uygun olur bunun için :)

ghibli06
29-07-2012, 21:04
vay be, İbo milletin başına ne işler açtı (HERKO) :) olaya sadece ticari gözle bakıldığında güzel para kazanılan bir sektör ama işe prof. olarak bakınca kesinlikle riskli...

e46 M3 te bildiğin karpuz gibi yarılmıştı, takanlar çok dikkat etmeli...

-batu-
29-07-2012, 21:12
drahte1905,

Enkei nasıl bir firmadır? Nerde üretilmektedir? MAT nedir ve Advanti nasıl bir firmadır?

Rays Engineering en son ne zaman bir jant teslimatı yapmıştır?

Avrupada kaç jant fabrikası su anda aftermarket jant modeli üretiyor?

bu sorularıda bir cevaplarmısın rica etsem?

erhanarici18
29-07-2012, 21:45
10 - 15 bin TL lik bi araca kim 5000$ veripde advan takabilirki

MECOO
29-07-2012, 22:16
Güzel bir paylaşım oldu. Replica ucuz ama dezavantajlarıda çok.

onurars
29-07-2012, 22:27
Aracı arkadaşım sıfır aldı üstünde gelen janttır replika falan değil yani ve yoldaki göçükten bu hale geldi kaza falan değil,resim bana ait alıntı buluntu çalıntı diildir:)
http://i1147.photobucket.com/albums/o560/onurars/300167_104069919695860_6091372_n.jpg

darkmoon
29-07-2012, 22:39
fabrikasyon jant ve lastikler aracin dinamiklerine gore seciliyor.

Katılıyorum.. Fabrika ona göre seçiyordur arabayı üretmek bir mühendislik demek vidasından jantına kadar.. ama bizim bir yay yada motorda inceden ibr modifikasyon yapmamız bile bütün o mühendislik ayarlarını yerle bir ediyor.

Berk7767
29-07-2012, 22:46
Aracı arkadaşım sıfır aldı üstünde gelen janttır replika falan değil yani ve yoldaki göçükten bu hale geldi kaza falan değil,resim bana ait alıntı buluntu çalıntı diildir:)
http://i1147.photobucket.com/albums/o560/onurars/300167_104069919695860_6091372_n.jpg

yok artık:beuj:

İbrahim Erdem
29-07-2012, 22:49
Jant lastik için o kadar ar ge diyorsunuz da bunu kıçıkırık binek araç için yapmazlar en fazla uygun ağırlıkta ve ölçüde jant takılır yollanır. Üretilen her araçta süpersporlardaki gibi ince detaylarla uğraşmazlar sanmıyorum.

cabriolet
30-07-2012, 01:04
Fabrikasyon olup kırılan jantlar hakkında yorumun ne peki?

http://data.motor-talk.de/data/galleries/0/16/5328/10591858/bmw-330da-cabrio-018-forum-35065.jpg

benim bmwde vardı işte bu janttan özellikle arka jantlar kedi gözlerinden hızlı geçince bile kırılıyodu :)

Seven7
30-07-2012, 02:24
Audi için çok büyük talihsizlik olmuş.

rockford34
30-07-2012, 08:52
orjinal olsun bnm olsun :) taklit ile hız yapıp güzel görünmekten ise orjinal ile kötü görünüp hızlı gitmyei secerim :))

Mr.K
30-07-2012, 08:55
genelde orjinal de olsa ince kollu olan jantlar kirilma egrilme vs olayinda asiri hassaslar..

Arenimo
30-07-2012, 10:56
drahte1905,

Enkei nasıl bir firmadır? Nerde üretilmektedir? MAT nedir ve Advanti nasıl bir firmadır?

Rays Engineering en son ne zaman bir jant teslimatı yapmıştır?

Avrupada kaç jant fabrikası su anda aftermarket jant modeli üretiyor?

bu sorularıda bir cevaplarmısın rica etsem?

Enkei Japon firmasıdır eski tarili jantların birçoğu made in japan dır fakat şu anda Endonezya'da çok büyük bir tesis kurdular Endonezya ziyaretimde görmüştüm heryerde ENKEİ tırları dolaşıyordu fakat şu ziniyeti kafamızdan çıkaralım

Made in China veya made in indonesia yazması aslında hiçbir şey ifade etmez

Nedei ise Japonyada toprak satın almak imkansız buranın emlak rakamlarının belki 10 katı işçilik çok pahalı birçok global anlamda büyük firma toprak sıkıntısı olmayan ve hızla gelişen genç nifuslu ülkeleri seçerler

Apple Çin 'de üretilmekte mesela ama çok kaliteli fabrika kendi istedikleri teknolojide mühendis kendi mühendisleri lojistik kendilerine ait Çin ve Endonezyada ciddi teşvikler var işçilk ucuz su elektirik ücretsiz çünki ülkede istihdam sağlıyosunuz muhtemelen konuyu buraya bağlayacaktınız ama iyi bir firmanın jantının nerede üretildiğinin hiç bir önemi yok sözün özü budur :D

dj_batukaan
30-07-2012, 13:44
10 - 15 bin TL lik bi araca kim 5000$ veripde advan takabilirki

Aldığımız jantın bedeli yada kalitesi kadar Kullanım ve sürüşte önemli..
Ülkemiz yollarına bırakın alışımlı jantları, saf çelik vursanız mutlaka bir yerden patlar..
heleki bir çoğumuz sertleştirilmiş süspansiyon sistemleriyle dolaşarak yükün büyük bir kısmınıda jant lastiğe veriyoruz.

Şahsen tamamen Orjinal taraftarıyım hatta sırf bu taklitler yüzünden hayranlıkla baktığım BBS RS jantlardan soğudum :( ve son aracıma O.Z. aldım bana maliyeti 5 bin TL civarı ama bu jant hem orj. hemde pahalı diye sağlam demek değil çünkü
aynı model jant daha önce bir arkadaşımda da vardı ve 2 tanesinde çatlaktan dolayı kaynak vardı dememki orjinalde kırılabiliyormuş :)
yani orj olması pahalı olması kırılmayacak çatlamayacak demek değil...
bence Orjinalliğin asıl etkileri bu tarz zararlardan çok aracın yol tutuşu yakıt tüketimi ve motora binen yükle alakalı olduğunu düşünüyorum.

coolvtec
30-07-2012, 13:50
güzel bir video olmuş ama mutaka gayet kaliteli üretimi yapılan replikalar da vardır.

şimdi CMS bu jantın ayısından üretse orjinaline yakın bir sağlamlı elde edemez mi? eder. peki orjinali ile aynı fiyatamı satılır? tabiiki çok daha uygun fiyata.

Murat Özcan
30-07-2012, 14:06
herşeyin orjinali abi

Fatih_
30-07-2012, 14:11
Güzel paylaşım fakat imkanı olan kimse replika jant almaz zaten.

Bende isterim orjinal kaliteli olsun ama arada dağlar var ve burası türkiye.
Replika jant için unutmadığım tek cümle bir ustadan geldi..

'Bu nasıl jant kağıt gibi'

AvcI
30-07-2012, 14:47
konu güzel ama 2 bilinmeyen denklemli... bir kaç arkadaş oz dan bahs etmişde siz oz u yurtdışındanmı geliyor sanıyorsunuz? ismini vermeyeim ama tr de üretim yapan bir yerli jant fabrikasından çıkıyor ;)

Low-Rider
30-07-2012, 15:43
konu güzel ama 2 bilinmeyen denklemli... bir kaç arkadaş oz dan bahs etmişde siz oz u yurtdışındanmı geliyor sanıyorsunuz? ismini vermeyeim ama tr de üretim yapan bir yerli jant fabrikasından çıkıyor ;)

Var mı kaynak?

darkmoon
30-07-2012, 16:16

Tr de benim bildiğim yerli jant üretimi yapan tek firma kormetal oz u kormetalmı üretiyor..
bu arada kormetalın jantları çok iyidir yurtdışına ithalatları falan var oda ayrı mevzu..

tegci_09
30-07-2012, 16:42
türkiyede dj kormetal carre ve cms üretim yapmakta şu an.

darkmoon
30-07-2012, 16:45
oz u hangisi üretiyormuş merak ettim.

phantom
30-07-2012, 18:53
uslup degisik, ama hosuma gitti. sutyen filan diyorsun ama, dansozden tirim tirim kaciyordun dugunde.

efendi gibi yorum yapayım dedim jant vs. forged falan diye
bu cümleden sonra bütün dikkatim dağıldı :)
hangi dansöz? jant değiştirirken dansöz mü çıkıyor? nasıl oluyor da oluyor :D

ghibli06
30-07-2012, 19:56
Maseratimde OZ Futura var, forged hem de... bunu TR de üretecek varsa emin ol OZ adıyla çıkartmazdı ;)

saqwert
31-07-2012, 04:34
arkadaşlar ince yanak takmayın olay çözülsün boşverin replicaymış oemmiş :D

gökberk
31-07-2012, 05:35
O.Z'u Türkiye'de kim üretiyormuş peki ??

AvcI
31-07-2012, 10:11
cms üretiyor,

Ranthor
31-07-2012, 11:00
CMS cok ama cok kaliteli jant uretir arkadaslar. Yurt disinda yasarken CMS jantli araclari gorunce gogsum kabariyordu ( Ingiltere)

AvcI
31-07-2012, 11:05
CMS cok ama cok kaliteli jant uretir arkadaslar. Yurt disinda yasarken CMS jantli araclari gorunce gogsum kabariyordu ( Ingiltere)

haklısın ama neden cms de neden favori modeller gibi kendi adında üretim yapmıyor diye sormadan edemiyor...

Ranthor
31-07-2012, 13:15
haklısın ama neden cms de neden favori modeller gibi kendi adında üretim yapmıyor diye sormadan edemiyor...

OEM uretici olmak daha cok isine geliyordur, ne ugrasacak millet ile, binlerce oem ureticiye satmak var iken.

Bir sekilde parakende sektorunden komple cekildi adamlar, merkezleri vardi kapattilar.

cagri-35
31-07-2012, 14:47
İzmirde dev gibi tesisi var CMS nin evime yaklasık 3 km uzaklıkta.

Sloganları vardır bır ara ızmır altınyolda harikaydı

'' Şehir güzel, kızlar da güzel, jantlar neden güzel olmasın'' :)

Kakus
31-07-2012, 15:01
Yanlış mı düşünüyorum bilmiyorum fakat; göz var nizam var. Orjinali bile çok çıt kırıldım duran (görüntü bakımından) bir jantın replikasını tercih etmek pek mantıklı gelmiyor.

Tabii replika, replikadır, lakin 1e1 replikaları alanlara kızmıyorum. Bende alırım.

ghibli06
31-07-2012, 15:49
yıllarca CMS ile dalga geçildi, oysa gayet güzel ürünleri vardı ve de gayet kaliteliydi... ama o çok şey bilen ve de hala çoğu aramızda olan sözde otomobil sevdalıları, markayı soğuttu... şu anda OEM olarak bir çok otomobil üreticine jant yapıyor, tebrik etmek lazım...

zamanında CMS ye laf atanlar ne mi yapıyor? çon çin çun jantlarını öve öve bitiremiyor!

Gunes G.
31-07-2012, 16:11
Replica jant alacaksam tek uretici tanirim o da ROTA. Kimi kendini bilmez sacma sapan karalamaya calissada *(baska jantlarin kirik resimlerini koyup ROTA filan diyen bile var literaturde) gordugum en saglam replica jant. Hatta Yurt disinda kazaya sebebiyet vermesin diye dandik jant fren diski vs gibi parcalari kullananlari kimi autocrosslara almiyorlar ancak rota replica olmasina ragmen bu tarz ciddi tutuma sahip autocrosslara kabul goren bildigim tek marka.

Ha hicbir zaman bir RAYS gibi olamaz keza zaten cast vs forged uretim farki bile yeterli bunu aciklamak icin, ama forged yerine cast almaya okey olduysam, gider gozumu kapar rota alirim.

ghibli06
31-07-2012, 16:42
replica jantların da sınıfları var aslında, kimisi teknik çizimlerini kopyalıyor, kimisi de direk kalıp alıp döküm yapıyor... sonuçta her şey dökümün yapıldığı malzeme ile alakalı...

XSi
31-07-2012, 17:03
ben önceki işimde çinden dizel motor getirttim, yaptığımız işmakinalarında kullanmak üzere.

Şu kadar söyleyebilirim ki ben çinlilere saygı duyuyorum, fiyat/performans oranında çooookk yukardalar..

çinden gelen herşey kötü olacak diye önyargılı olmamak lazım.

TaGo
31-07-2012, 17:05
Eğer görsel güzellik için alıyorsam jant kesinlikle replica olur. Çünkü örneğin 10-30k tl aralığında bir araca biniyorsam janta 4-5k tl vermem. Ancak amacım parkur koşmak veya yarışmaksa, o halde bu amaca uygun üretilmiş oem bir jant bakarım.

::ZaFeR::
10-08-2012, 13:17
Bugün Kormetel'in sitesine girip jantlarını inceleyim dedim.Piyasının taleplerine göre onlarda jant çıkartmaya başlamışlar.Yeni jant modellerinden bi kaç tanesi

http://www.kormetal.com/Media/Product/750/740.jpg
http://www.kormetal.com/Media/Product/750/745.jpg
http://www.kormetal.com/Media/Product/750/756.jpg
http://www.kormetal.com/Media/Product/750/764.jpg

Yanyanömer
22-08-2012, 22:41
Bunları boşverin Asgari ücretle çalışan insan nasıl alsın 3000 liraya jant replika neyine yetmiyor

LAST_ZZ
23-08-2012, 00:13
kormetal kullandım cok cabuk egılıyordu,hıc memnun kalmamıstım.

XSi
23-08-2012, 14:29
Bunları boşverin Asgari ücretle çalışan insan nasıl alsın 3000 liraya jant replika neyine yetmiyor

asgari ücretle çalışan insanın arabadan janttan önce düşünecek çok şeyi olur zaten..

onur_S
23-08-2012, 21:22
trde 40 yanak her türlü eğilir o sebepten replika kullanıyorum ama bır daha kullanmayacağım :) orjinali eğicez bundan sonra.Yok bijonu farklıydı bilezikti balanstı ugrasamıyorum o sebepten orjinal

exca
25-08-2012, 10:16
eski aracımda 2 sene pdw çok kollu jant kullandım 17 inç hatta bir kez çok kötü bir çukura düştüm iki kolun arasından eğildi kırılmadı , arkadaşı askere gönderirken saatlerce yanladım 205-40-17 sonar marka lastikle hemde sürekli bastım hızlı virajlara girdim hiç bir şey olmadı... şimdi yine pdw'nin advan replikasını kullanıyorum 18 inç sikinti yok ...

Sercanius
27-08-2012, 05:43
KÖNİG için ne diyorsunuz? König replikamıdır? değilmidir? veyahut şöyle sorayım replikadan kasıt nedir? Ben geçen sene König jantı alacabarsağına kadar araştırdım. königle birlikte birçok markayı araştırdım ama tabiiki makul fiyatlı jant üreten firmalardan bahsediyorum. jantçılarda bol bol rastlanan replica diye tabir edilen bu RC, DNB, BCA, RD, WDM vs vs yeteerrr gibi ne olduğu belli olmayan firmalar hakkında bilgi alınamayan jantların arasında arkası sağlam olan, detayına kadar araştırma yapılabilen sadece bir firma vardı, KÖNİG (ve yan firmaları). König dünyada her pazarda satış yapan büyük bir amerikan firması. Fakat çindeki 3 büyük fabrikada ADVANTI, LOWENHART ve RACINGHART gibi diğer birkaç yan markayla birlikte üretim yapıyor. kÖNİG markası ile aynı fabrikada üretim yapan Advanti zaten profesyonel yarış otomobillerine bile jant üretiyor. lowenhart ve racinghart ise diğer bir fabrikada üretiliyor.
(Advantinin jantlarını kullanan takımlar; Redbull Formula 1, BMW E92 3 series Cup, Mitsubishi evo ve subaru impreza kullanan bazı rally takımları, Audi TT VLN, Audi R8 VLN, mini cooper cup vs bunlardan bazıları)
Jant dizaynı olarak sadece könig, advanti ve lowenhart markasına özel patentli modelleri olduğu gibi özellikle work ve pahalı jant satan diğer birkaç markanın ürünlerini, mesela 15-16sı olmayan bazı popüler ürünlerini birebir kopyalayıp makul fiyata üretiyor bu mdellerden biri König Candy. Tabi bu üretimi kaçak veya merdiven altı yapmıyor. Aralarındaki bir anlaşmayla work ile piyasayı bu modelde paylaşmışlar. 15i ve uygun fiyatlısı könig, 17si 18i ve pahalısı work gibi düşünebiliriz. Tabiiki parası farklı olduğu için kalitede fark vardır diye düşünüyorum ama illa kırılacak, yamulacak diye birşey yok. Sünger diye tabir edilen merdiven altı jantlarda var piyasada, katılıyorum ama benim araştırdığım kadarıyla çinde üretim yapan ve makul fiyatlı /ucuz diye tabir edilen jantların 1 numarası KÖNİG. Velhasıl ben jant almadan önce bu birkaç milyarlık pahalı jantlardan almamaya kesin karar verdim. makul fiyatlı takımı 1000lirayı geçmeyecek 15 jant alacaktım. araştıra araştıra könig te karar kıldım. candy modelinin hasını zatend workten biliyor ve çok seviyordum. könig candy ozamanlar türkiyeye gelmemişti amerikada piyasaya çıkmıştı mazda mx5lerde çok popülerdi 1sene gelmesini bekledim, geldikten 2 ay sonrada aldım. ve çok memnunum, 50yanak + ön6.5/arka7.5offsetle birlikte 3.5yayla basık 91 CRX üzerinde kullanıyorum ve iş icabı ne kadar köy yolu ve dağ yolu varsa alayına giriyorum tabi dikkat ederek. en ufak yamulma eğrilme, deforme atıklık vs yaşamadım. o sünger jantlardan olsa emimin birkaç kez yamulmuştu. ha bende 40 yanak takarsam ve dikkat etmeden hoyrat kullanırsam bunlarda yamulur veya kırırlır hatta bence her jant kırılır, lastik yanağı ve kullanım tarzı, yol durumu önemli. Ben burada kendi jantımın reklamını yapmıyorum, övmüyorum bu jantı zaten diğerlerine göre daha iyi olduğu için aldığımı anlatmaya çalışıyor ve tavsiye ediyorum. Dandiklerin arasında kaliteli üretim yapan ve gözden kaçan belki birkaç markadan birisi olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Size fikir vermesi açısından kendi bilgilerimi paylaştım. Bilmediklerim veya gözden kaçırdıklarım varsa paylaşabilir saygılar.

mirafiori33
29-08-2012, 03:59
malesef günümüz koşullarında replica jantlara rağbet herzaman olacaktır
can güvenliğini düşünecek olursak nereye kadar replica ?

onur_S
30-08-2012, 10:56
bende könig soracaktım ya könig diye replikalarını satıyorlar yada bu jant harbıden ucuz ama nasıl?

M.A.D
04-09-2012, 12:26
orjinal jantlar da çok sağlam değil focusun orjinal çelik jantı bile yamru yumru oldu, bauhausun arkasında yokuş yukarı çıkarken yol üzerine MERDİVEN yapmış da belediye :) o yüzden ilk sayfada söylendiği gibi türkiye yollarında replika orjinal farketmio her türlü pertsin :)

Serdardulger
04-09-2012, 12:39
Replikaya oldum olalı ısınamadım Gerçekten Çok güzel bir video olmuş

SK79
30-09-2012, 17:17
arkadaşlar ben cms jant fabrikasında çalışıyorum videoda izlediğiniz mekanik testler laboratuarında yapılan darbe testinin sadece biridir kırılma olabilir burda önemli olan bunu maksimize etmektir
bunun kadar önemli hatta daha önemli bir diğer husus jantarda x-ray kontrolüdür
jantların bir röntgen cihazından geçerek x ışınları atında içindeki gaz boşlukları olup oladığı kontrol edilir ve bu kontrol yapıldığına dair jantın arka yüzetinde x ile belirtilmiş yere kontrolü yapan operatörün markası vurulur ben baktığım 2-3 replika jantta bu markalamanın yerini dahi görmedim varın siz düşünün

Tahir
30-09-2012, 19:13
Hepimiz aracına imkanlar el verdiği sürece birşeyler yapmak istiyoruz işte bu doğrultuda isim yapmış jant markalarına dünya paralar vermek yerine farklı eksikleri tamamlarım diyerek replika markalara yönelmek kaçınılmaz olabiliyor..

SErhat.
07-10-2012, 19:46
Replika jant taraftarı değilim aslında ama şöyle bir durum var. İş artık öyle bir noktaya geldi ki Türkiye'de neredeyse çoğu jant satan dükkan %90 replika jant satıyor. Artık orijinal jant görmez oldum. Bunun sebebi de gösterilen talep. İnsanlar talep ediyor, adamlar getiriyor.

En basitinden evin altında lastikçi var, onlar da jant satıyor. Ellerinde replikadan başka jant yok orijinal markalı olan.

Tek bir orijinal jant var o da Porsche Panamera'nın jantı. Onun da olmasının sebebi baya bir ilginç; grey market galerinin birisi Panamera'yı getirip üstündeki jantları söktürüp replika jant taktırmış. Orijinallerine de 5000 Euro fiyat çekiyormuş galerici. İşin kötü tarafı adam dünya para verip Porsche alacak ama jantları dandik replika jant olacak ve bundan habersiz olacak.

Jant konusu ülkemizde gerçekten çok saçma bir pozisyonda bence.

Önceden hiç olmazsa CMS filan vardı. Hatta 5 kollu bir modeli vardı ve 17"-18" ölçüsü bile vardı yanlış hatırlamıyorsam. En azından replika çoğu janttan kalitelidir de adamlar artık sadece OEM üretim yapıyorlar..

Frid
07-10-2012, 20:45
bende orj ürünlerden yanayım ama meydan ortada isteyen oynar istemeyen oynamaz,

kırılmaksa hepsinin kırılma riski var birisi %50 birisi %70 hepsi bu

ufukpolat
08-10-2012, 15:27
Her şeyi güzel anlatmışsın fakat atladığınız bir nokta var ki TSE konusu eskiden dediğin gibi çok çamur ürünler geliyordu haklısın ama artık TSE standartlarına giremeyen testlerde sınıfta kalan hiç bir ürün gümrükten içeri giremiyor.TSE standartlarından geçemeyip TÜV den geçer alan ürünler olduğunu biliyormusunuz mesela TSE bu işi gerçekten çok sıkı tutuyor.ÇOK ünlü marka diye aldığımız bazı ürünlerin ki burada marka vermek istemem Testlerde kırıldığını biliyoruz REPLİCA lar gibi :) O yüzden Jant aldığınız mağazaların KURUMSAL firmalar olmasına dikkat edin aldığınız üründe bir sıkıntı yaşar iseniz karşınızda muhatap olsun.

ALPER-VNS
08-10-2012, 19:42
Önceden hiç olmazsa CMS filan vardı. Hatta 5 kollu bir modeli vardı ve 17"-18" ölçüsü bile vardı yanlış hatırlamıyorsam. En azından replika çoğu janttan kalitelidir de adamlar artık sadece OEM üretim yapıyorlar..

valla 10 sene önce cms kullanmıştım olmaz olsun öyle jant.. hamur gibi her çukurda bi yeri yamuluyodu.. sonrasında da hep replica jantlar kullandım ama böyle bişey başıma gelmedi..

serhatayasli
09-10-2012, 21:56
kırılmayan jant üretilmedi heralde? orjinal enkei ve rayslerin ne hale geldiklerini ben bilirim... gidersin orjinal alırsın 3bin eurolara sonra dışarda aynı jantı connecte dobloda görürsün kahrolursun :)) hepsini tecrübe ettim eskiden..

phantom
10-10-2012, 22:39
orjinal enkei ve rayslerin ne hale geldiklerini ben bilirim... gidersin orjinal alırsın 3bin eurolara sonra dışarda aynı jantı connecte dobloda görürsün kahrolursun

replika şekilli şemalli bir kelime de olsa sonuç olarak taklit demek.

alelade döküm jant,
dayanımı hesaplanmış, hafif alaşımlı döküm jant,
ve dövme alüminyum jant

kullanmak arasında dayanım, uzun vadede yamulmalar, arabanın hızlanması & durması (hafiflik) açısından az ya da çok fark var.

her zaman da olacak.

seçim jantı alana kalmış.

Görkem
11-10-2012, 10:28
ben bravo hgt de 17 inç kosei k3 orjinal jant kullandım,, 5 sene boyunca ortalama yılda 6-7 ay takılıydı aracımda,, 205-40-17 ebatlarda lastik vardı üzerinde ,,,lastikleri ilk taktığımda bir kez araç üstünde balans yaptırdım onun dışında bırakın kırılmayı eğilmeyi bir daha balans bile yaptırmadım,,halende en ufak bi sallama çekme yok ...

bektas_talay
27-12-2012, 20:04
3 senedir 18 ve 19 replica kullanıyorum 35 ve 40 yanak şuan 2 aracımdada var skodada 225 40 18 kullandım 140 ile ankaraya giderken kesik yola düştüm lastiğim yarıldı jant ezildi ama yamulmadı aynı jantı tiguanda 255 45 18 olarak kullanıyorum ve kar lastiği takılırken baktırdım mm olarak bile yamulma yok 50.000 km kullandım

focus aracuna 18 replica st jant aldım ön 225 40 18 arkalar 255 35 18 okadar çukura vs girdim 5000 km kullandım kar lastiklerim takılırken baktım yine yamulma yok ya ben düzgün kullanıyorum yada replica yüksek boyutta riske girmemek için alaşımı düzeltti çok duyuyorum her ay jant düzelttiriyorum diye o arkadaşla bir akşam turladık 35 yana 19 jantla sanki yolda çukur yok tümsek yok casına dlaıyor bu jant mamulup ezilmesinde benmi ezileyimm ?

şu bir gerçekki replica çok ağır ve yakıtı etkiliyor

DetailEF
27-12-2012, 20:36
BBS RS'lerin ilk çıkan o bombe göbekli replikasını kullandım, 20 cm çukurada girdim yanlışlıkla sürttümde hiçbişey olmadı, ama yine içim rahat etmedi gittim remotec aldım, kırılacak bir şekli şemalide yok huzurluyum..

mmged_jan
29-12-2012, 11:20
kullanım ile alakalı tamamen ancak aracımı performans amaçlı kullanıyorsam replica jant almam ancak şuan 90 ı geçmeden kullanıyorum yaklaşık 6 aydır kormetal işimi görüyor

Calderon
15-02-2013, 13:04
Makalenin uslubu gerçekten çok hoş :) Orjinal jantlar mutlaka çok kalitelidir ama replika jant kullanan çok arkadaşım var çevremde dayanıklılık açısından bir problemle karşılaşanı görmedim henüz ama görsel olarak çok fark oldugu da aşikar...

sedat2626
01-03-2013, 13:33
Kaliteden bahsediyoruz peki her zaman kalite pahalımıdır ? Kalitenin ucuza alındığı durumlar yokmudur ?

kral_mzk
07-03-2013, 21:35
ya ben o ilk sayfadaki bmw jantların replikasını kullanıyorum,çoğu kes sert çukurlara vs girdim ama içim hiçbirzaman rahat olmadı.hele ki video yu izleyince kafam karıştı iyice

yavuz_ozaydin
28-03-2013, 15:03
Bilgiler için teşekkürler faydalı buluyorum ve tebrik ediyorum...

majesty
28-03-2013, 18:03
peki bu replicalar içerisinde en kalitelisi nedir??yani illaki , marka marka fark wardır değilmi?

kemal_koker
28-03-2013, 18:09
sırf bu makale yüzünden BBS Montreal II kovaladım 15 ay :)

kickbuttowski
29-03-2013, 00:53
peki bu replicalar içerisinde en kalitelisi nedir??yani illaki , marka marka fark wardır değilmi?

Her replika kötü değil..

Mesela o.z. futura jantlar var keskin'in kt-1'i futuranın replikasıdır ama istersen yarış arabasına tak o kadar sağlam, güvenilir..

Aynı şekilde hre bbs replikası jantlar üretiyor ama bbs'e 5 çeker.

Bu şekilde örnekleri çok. Önemli olan bence Çin malı olmayan replika jant almak çünkü bazı replikalar orijinalinden bile daha iyi olabiliyor :)

E8z8Aq8sjh8

levent
29-03-2013, 01:15
Yanlış olmasın HRE BBS replikası değildir. 30 yılı aşkın piyasada bulunuyor HRE markası da.

Ayrıca replika olup olmadığının en basit bakış açısı fiyat karşılaştırmasında HRE daha pahalı, hiç pahalı replika gördünüz mü?

Jerky
29-03-2013, 01:38
@kickbuttowski

replika konusunu yanlış anlamışsın. Keskin'de Hre'de replika jant üreticisi değildir.

Replika olayı biraz Adidas, abidas gibi bişey :)

.::EmrE::.
29-03-2013, 02:21
HRE gayet kazık ve oldukça kaliteli bir marka. Replika falan değildir.

Y.Emre
29-03-2013, 03:06
+1 de benden gelsin keskin'de bildigin replika jant ureticisi değildir. Bazı firmalara OEM jant üretti (devam ediyor mu bilmiyorum ) bkz: Bmw.

kickbuttowski
29-03-2013, 12:28
@kickbuttowski

replika konusunu yanlış anlamışsın. Keskin'de Hre'de replika jant üreticisi değildir.

Replika olayı biraz Adidas, abidas gibi bişey :)

HRE gayet kazık ve oldukça kaliteli bir marka. Replika falan değildir.

Replika bir ürünün 2. nüshası, kopyası demektir. Bunu yapan firma HRE'de olsa BBS'in bir modelini kopyalayınca bu replika olur.
Daha önce söylediğim gibi dandik jant vardır kaliteli jant vardır önemli olan çin malı replikalardan uzak durmak.

Lacostun Converse ayakkabı üretmesi de replikadır ama tabi Lacoste'a 2 kat daha fazla para verirsiniz ve 2 kat daha kaliteli bir ayakkabı sahibi olursunuz.
Tabi Converse'in bit pazarında satılan replikaları da vardır aradaki farkı anlatabildim umarım :)

Elbette HRE yada Keskin yada Lenso sadece replika üreten firmalar değil, kendilerine özgü çok güzel tasarımları var ama bir ürünü kopyalamak demek replikasını üretmek demektir.

BARR
29-03-2013, 12:39
HRE BBS'in replikası veya modellerini çalan/üreten bir firma değildir nereden çıktı şimdi bu durduk yere..

Yiğit G.
30-03-2013, 16:26
"HRE" and "replica" are not meant to be used in the same sentence. HRE has been around for over 30 years and has proven themselves countless times, as BBS has too. That is complete BS, HRE is a very high quaility wheel manufacturer, no different than any other. its like saying mercedes is a knock off of BMW they are both auto manufacturers and have there own product lines. While both companies make wheels neither one is a knock off of the other. If you were comparing a BBS 3 pcs wheel with a similiar design from another brand in a one piece, you might say it was a knock off but in regards to these two brands they are both high quailty wheel manufacurers. Your co worker probably thought those HRE wheels you were looking at were reresentive of there current wheels and infact those are quite old i belive.??
HRE wheels range in price from $650 to $1800+ per wheel BBS prices are about the same.

levent
30-03-2013, 16:30
HRE ile BBS in birebir aynı olduğunu düşündüğün modellerini örneklendirebilir misin "kickbuttowski" ?

OZ un Crono modeli de (HT olan değil eski nesil), Compomotive MO5 replikası senin dediğine göre yada tam tersi?

CTG
30-03-2013, 16:53
Belli başlı jant tasarımları var mesela 'mesh'. Bbs lm mesh tarzı, hre nin de mesh tarzı modelleri var. Bakınca birbirinin kopyasıymış gibi benzer birbirine ama bu replika demek değil (1 serisi de HB golf de HB gibi)

Keskin-futura mevzusuda replikadan ziyade 'homage'. Hre nin yeni vintage serisindeki ferrari f40 jant modeli gibi

Jerky
30-03-2013, 16:55
Replika bir ürünün 2. nüshası, kopyası demektir. Bunu yapan firma HRE'de olsa BBS'in bir modelini kopyalayınca bu replika olur.
Daha önce söylediğim gibi dandik jant vardır kaliteli jant vardır önemli olan çin malı replikalardan uzak durmak.

Lacostun Converse ayakkabı üretmesi de replikadır ama tabi Lacoste'a 2 kat daha fazla para verirsiniz ve 2 kat daha kaliteli bir ayakkabı sahibi olursunuz.
Tabi Converse'in bit pazarında satılan replikaları da vardır aradaki farkı anlatabildim umarım :)

Elbette HRE yada Keskin yada Lenso sadece replika üreten firmalar değil, kendilerine özgü çok güzel tasarımları var ama bir ürünü kopyalamak demek replikasını üretmek demektir.

Yani diyorsun ki (anladığım kadarıyla) citroen saxo - 106'nın replikasıdır, yada toyota gt86 subaru brz'nin replikasıdır?

Bende merak ettim Levent gibi hangi modellerin aynı olduğunu? Eğer firmalar arasında bir anlaşma yok ise zaten patent gereği firma aynısını üretemez. Üreten firma da yasal işlem yapmamış olur. Onlar da adı sanı belli olmayan üreticiler zaten.

Yiğit G.
31-03-2013, 11:18
Bende merak ettim Levent gibi hangi modellerin aynı olduğunu? Eğer firmalar arasında bir anlaşma yok ise zaten patent gereği firma aynısını üretemez. Üreten firma da yasal işlem yapmamış olur. Onlar da adı sanı belli olmayan üreticiler zaten.

Hre replika değil ama gerçekten birebir benzeyen aynı jantları var

http://img27.imageshack.us/img27/2375/501renderlarge2.jpg

http://www.jantmodelleri.net/wp-content/uploads/2011/12/BBS-Jant.jpg

http://img29.imageshack.us/img29/74/vemp100214oamericanraci.jpg

http://www.dmmultimedia.com/tutorial_03/BBS_GT_for_reference.jpg

megane-fu
31-03-2013, 15:40
benzeyenler çok vardır ama replika hiç bi zaman kimseye tavsiye etmiyecegim bişeydir

COU
31-03-2013, 15:43
replika jant almakla almamak arasında kararsız kalmıştım,iyikide almamışım.. :)

TigeR
31-03-2013, 17:05
video biraz saçma geldi bana tamam replikalar kırılıyorda orjinallerinde çizik bile yok var mı öyle jant?

Jerky
31-03-2013, 17:06
@yiğit G Jantın benzemesi farklı birebir aynı olması farklı. Tabii ki jant birbirine benzer ama ben eklediğin örneklere bakar bakmaz farkı anlayabiliyorum. Eklediğin örnekleri çoğaltmakta mümkün ayrıca. Yani ne kadar benzesede HRE, BBS'e replika üretici demek yanlış.

video biraz saçma geldi bana tamam replikalar kırılıyorda orjinallerinde çizik bile yok var mı öyle jant?

Evet var :)

schmidt wheels test - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=hrxXCXdcqVs)

hrxXCXdcqVs

TigeR
31-03-2013, 17:11
Evet var :)

schmidt wheels test - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=hrxXCXdcqVs)

hrxXCXdcqVs

vay be teknolojiye bak helal olsun :)

DoganSuper
14-05-2013, 19:07
bi arkadasım schmidt le çukura düştü jant kırıldı bide videodaki schmidt e bak :D

Emre Ekrem
23-05-2013, 11:23
Bilgilendirme için teşekkürler

ssdriver
18-07-2013, 17:17
son zamanlarda pdw rays te37 ler çok satıyor. herhangi bir olumsuzluk duyan var mı dayanıklılık ve yamulma vs. hakkında ?

vtecturbo
30-11-2013, 09:30
son zamanlarda pdw rays te37 ler çok satıyor. herhangi bir olumsuzluk duyan var mı dayanıklılık ve yamulma vs. hakkında ?

18 inc 30 yanak lastıkle kullanıyorum memnun degılım. yamulmaya musait..

yasindemir
30-11-2013, 20:05
19' R Replika jant'la 35 yanak lastik kullanıyorum. 3-4 bin km'de bir balans kontrolü yaptırıyorum. Hiç sorun yaşamadım şimdiye kadar. Çok memnunum. Önemli olan replika jant alırken üzerinde TSE onayı var mı buna dikkat etmeniz ;)

evrenalpar
30-11-2013, 23:21
Bana göre o kadar abartılacak kadar tehlikeli bir durum yok replika jantta, diyelim kaldırıma çıktınız replika ile ve kırıldı, orijinal olsaydı kırılmayacaktı, e kırılsa yamulsa nolur kırılmasa nolur, gider o parayla zaten gider yenisini alırım. He janın yamulması ya da kırılması nedeniyle, olmayacak bir kaza meydana gelirse o zaman sıkıntı ama o da bence çok zor bir ihtimal..

cookies
01-12-2013, 00:26
Burada ki husus gidip kaldırıma çıkıp jantı kırıp kırmamak, yenisini alıp almamak mı? Nadir görülse de yolda da kırılma olabilir..

evrenalpar
01-12-2013, 22:44
Burada ki husus gidip kaldırıma çıkıp jantı kırıp kırmamak, yenisini alıp almamak mı? Nadir görülse de yolda da kırılma olabilir..

Bence mümkün değil.

Sezgin
02-12-2013, 11:05
19' R Replika jant'la 35 yanak lastik kullanıyorum. 3-4 bin km'de bir balans kontrolü yaptırıyorum. Hiç sorun yaşamadım şimdiye kadar. Çok memnunum. Önemli olan replika jant alırken üzerinde TSE onayı var mı buna dikkat etmeniz ;)

TSE onayına fazla takılma kardesım :) Gümrükleme işi yapıyorum ve ithal malın TSE onayı alması kadar kolay bırsey yok :)

Acurol
02-12-2013, 12:57
2 hafta evvel geceleyin Suadiye otelin önünde Beyaz bir BMW F30 kasa bir arabayla kaza yapmış Vossen replikası vardı üstünde zor teşhis ettim jantın durumu o kadar berbattı... Replika bilmiyorum, ben güvenmiyorum artık...

Maxi
04-12-2013, 02:30
illa başınıza gelince yada illa takla atınca fark edeceksiniz demekki gerçekleri?
hiç 150 ile giderken çıkura düşmediniz anlaşılan

jantın kırılması için kaza yapmak şart değil
jant kırılır, sonra kaza yaparsın
bu da mümkün

Burak.
04-12-2013, 14:34
illa başınıza gelince yada illa takla atınca fark edeceksiniz demekki gerçekleri?
hiç 150 ile giderken çıkura düşmediniz anlaşılan

jantın kırılması için kaza yapmak şart değil
jant kırılır, sonra kaza yaparsın
bu da mümkün

katılıyorum. umarım kimse öyle bi felaket yaşamaz her an herşey olabilir. replica düşünüyordum fakat araba gitmez sadece görüntü olur diye vazgectik. sahsen bi bmw 5.25 xdrive tarzında bi arabam olsa hic düsünmeden orjinalini alırdım parayada acımazdım :)

BARR
04-12-2013, 20:56
Orjinal her zaman orjinaldir. O.Z jantın orjinali 3900TL iken replika jant 1000tl. Tabiki fark olacak yok diyen ancak kendini kandırır.

Mr.K
04-12-2013, 21:00
aynen fark var :D orjinal oz KARE oluyo cukura dusunce,duzelttirip masturbasyon yapıyosun.
Replika ya kırılıyo,ya az bişey yamuluyo gidiyosun 1takım daha alıyosun .1tk daha alıyosun .

BARR
04-12-2013, 21:31
.... peki.

Ranthor
05-12-2013, 08:20
kırk yıllık çakma replika oldu ya ben ona şaşırıyorum.
Çakma,taklit, kopya...

Schumi
05-12-2013, 22:47
Ben 90 ile giderken çok büyük bir çukura düştüm. Araç nerdeyse 1 mt yerden zıpladı. Dikkat edin buraya. Kasis değil. Çukur yüzünden zıpladı 1 mt kadar.

7075-T6 kodlu havacılıkta kullanılan çok sağlam bir aluminyumdan yapılan amortisör üst takozu kamer kiti kırıldı ama jantta kırılma çatlama olmadı. Lastik ölçüm 205-40-17. OEM jantın kalite farkını burada gördüm.

cookies
05-12-2013, 23:00
kırk yıllık çakma replika oldu ya ben ona şaşırıyorum.
Çakma,taklit, kopya...

-Jantlar çakma mı?
-Yok hayır replika (!) diyen var :o :icon_wack

Hepsini geçtim teknik verileri şuyu bu yere batsın içime sinmez hele o karpuz deninlen jantlar hangi kafanın eseriyle :beuj: :D

rebeloghy
05-12-2013, 23:29
Model benziyor diye yılların HRE sini replika ilan ettin , Benzer spor ayakkabı yapınca Converse replikacı oldu , Arkadaş Aynı sektörde daha düşük kalite olan herkes diğerinin replikası olur ne dediğinin farkında mısın :D

Her küçük işletme , marka olan büyüğün replikası olur , isimsiz kebapçılar ünlülerin replikası olur

Uzar gider bu büyük şirketler bina dikiyor , o zaman müteahhit ahmet replikacı oluyor ?

Var mı allahını seversen böyle bir mantık :D Google a replika nedir yazıp birazcık bilgi edinmek iyi gelir

hkkcn
06-12-2013, 08:51
Model benziyor diye yılların HRE sini replika ilan ettin , Benzer spor ayakkabı yapınca Converse replikacı oldu , Arkadaş Aynı sektörde daha düşük kalite olan herkes diğerinin replikası olur ne dediğinin farkında mısın :D

Her küçük işletme , marka olan büyüğün replikası olur , isimsiz kebapçılar ünlülerin replikası olur

Uzar gider bu büyük şirketler bina dikiyor , o zaman müteahhit ahmet replikacı oluyor ?

Var mı allahını seversen böyle bir mantık :D Google a replika nedir yazıp birazcık bilgi edinmek iyi gelir

mantıklı bir yaklaşım bence ucuz jantlar denilse daha mantıklı olur diyeceğim ama ucuz ama bir okadar sağlam jantlarda var msla kormetal

bektas_talay
07-12-2013, 22:25
vossen i ( geçrek vossen) getiren bayi asf FT tuning , bi gidip fiyatlarına bakın
4000 dolar nere?
1000 tl nerde ?

türkiyedeki insanların bütcesi belli kullandığı araçlar belli.
4 senedir evet replica kullanıyorum 4 senedir 4 farklı araçta toplam 200.000 km yapıyorum ne kırıldı ne boya attı , nede yamuldu. bence kullanım tarzındanda farkediyor.

jetta aracımla kaza yaptığımda 16 inç oem jantları param parça olmuştu , ama replikalar olmadı
tekerlerin havası bile inmedi.

ben bu replica jantlara saldırmayı doğru bulmadım açıkcası.

akgnemre
08-12-2013, 19:32
Yollar zaten yeterince berbat orjinal yada replika farketmiyor hatta replika daha çok ilgimi çekiyor sebebi ise daha hafif olmaları. jantımı ucuza alsamda lastiğimi gider michelin takarım hafif jantlarlada yoluma daha rahat devam ederim. benim altımda 200hp araba yok dolayısıyla bence pek önem arzetmiyor bu konu ;)

huseyinturk
08-12-2013, 19:44
jantın kırılmaz olması çok iyi bir şey değildir, orjinal jantta kırılabilir. Jant belli sınırın üstünde sağlamlıkta olmalı ama gerektiğinde kırılarak darbeyi sönümlemelidir. Orjinal jantında duruma göre kırılması normaldir bence o yüzden.

Replica çakma demek ama adamlar replica diye marka kurmuş siteleri bile var bir dünya

huseyinturk
08-12-2013, 19:46
Ben 90 ile giderken çok büyük bir çukura düştüm. Araç nerdeyse 1 mt yerden zıpladı. Dikkat edin buraya. Kasis değil. Çukur yüzünden zıpladı 1 mt kadar.

7075-T6 kodlu havacılıkta kullanılan çok sağlam bir aluminyumdan yapılan amortisör üst takozu kamer kiti kırıldı ama jantta kırılma çatlama olmadı. Lastik ölçüm 205-40-17. OEM jantın kalite farkını burada gördüm.

O kalite darbeyi emmediği için insan bile öldürebilir ama işin bu yanıda var.

Y.Emre
08-12-2013, 20:34
Benim gözümde,Jantın kırılıp kırılmamasının önemini anlamaya en güzel örnek Amerika'da IIHS tarafından yapılan small overlap testleridir.
Kırılmayan oem jantın '14 Scion tC'nin yaşam alanına tecavüz sahnesi;
oZOCWxYS8ug

2014 Scion tC small overlap IIHS crash test - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=oZOCWxYS8ug)

jant kırılmaz olmamalı ama ilk kırılan parça da olmamalı. kırılması için oldukça yüksek güç gerekmeli. Schumi abinin ki gibi durumlarda kendinden daha zayıf yerler önce kırılmış demekki..

çakma jant'ın daha hafif olduğunuda ilk defa duydum :confused: :rolleyes:

darkmoon
08-12-2013, 23:04
replica başka bir şeydir alternatif markaların ucuza mal üretmesi bambaşka bir şeydir..
elma ile armutu bence karıştırmamak lazım..

oz bir jant yapar çok satar.. alternatif bir marka ama marka uluslar arası her tür kalite üretim standartı olan ismi olan belki çok ön planda olmayan alternatif bir marka gider oz un o çok tutan modelini birebir yapamaz zaten yasakdır tasarım telif hakları var ama çok benzerini yapar satar.. bunda bir sıkıntı yok..

birde merdiven altında adam gider oz ismiyle bire bir one on one aynı modeli yapar hiç bir kalite ve diğer standartlarınada uymadan satar buda replicadır..

replicalarında dünyada kalitelisi var kalitesizi var.. onlarda detay içinde detaylar..

21dc963
17-01-2015, 01:26
En iyisi teneke jant kullanmak

portakal
17-01-2015, 14:42
2 sene önce dz 17" vardı orjinal 900 liraya zor sattım çünkü gnc denilen kopyası çıktığı için millet çakma janta 1000 lira veriyodu orjinal jantı almıyolardı 900e :)

ama bi yönden de haklılar sıfırı 1000 lirayken neden 2. ele 900 lira vereyim mantığı var.

tr standartlarında orjinal jant almak neredeyse lüks e girdiği için yöneliyo millet aslında çakma jantlara. orjinal jant 6 kg ise çakma jant 8 kg uzun vadede baktığın zaman hem aracın yururunu hem motorunu hemde yakıtını etkileyen bi fark.

Gunes G.
11-03-2015, 15:13
Replica var replica var, hepsini tek bir kelime ile standardize etmek mumkun degil.

O zaman diyeceksiniz ki marka marka ayiralim, daha mantikli ama bu da yeterli degil cunku kucuk ureticilerin farkli zamanlarda urettikleri iki urunun arasinda bile ciddi kalite farklari olabiliyor. Bunlarin hepsi ureticinin ne kadar ciddiyet sahibi oldugu ile ilgili. Genelde kucuk ureticilerde bu tarz bir ciddiyet olmuyor. Fakat maalesef tarih tarih uretilen urunleride kendi icinde siniflarsak, ortaya bir genelleme cikmiyor. Bu yuzden bizde kabaca guvenilir markalar ve soru isareti markalar olarak ayiriyoruz markalari. Bunu yaparken de o marka janti kullanmadan, sagdan soldan okuduklarimizla bos konusmamaya dikkat ediyoruz cunku internet dogru yanlis tum bilgilerin bulundugu bir ortam, bakis acisina gore 180 derece farkli sonuclar elde ediliyor internet bilgileriyle.

Peki ne yapmaliyiz? Nasil anlayacagiz hangi janti almamiz gerektiginiz?
Ilk olarak saglamliktan yana cekinceleriniz varsa asla cast alu yani dokum jant almayacaksiniz. Forged jantlara yoneleceksiniz. Bu sizi ucuz uretim yapan dandik ureticilerden hemen hemen %99 oraninda korur cunku forged uretim pahalidir, ucuz jant satacak firmanin isine gelmez. Bu korunma kalkanin ilk seviyesi.

Kalkanin ikinci seviyesinde marka gelir, ancak asla ilk seviyedeki gibi yuksek oranla koruma saglamaz, risk daha fazladir burada. Bu noktada yapabileceginiz en akillica sey, asla ama asla kaliteli uretim yapan bir ureticinin urettigi replica jantin uzerinde orjinalindeki marka ve modelin yazmayacak olmasidir. Uzerinde TE37 veya ADVAN filan yazan replica gorunce hizlica uzaklasiyoruz ornegin.

Eger ikinci seviye kalkan da delinirse, o zaman ucuncu seviyede artik pek bir koruma kalmiyor, hayatinizi ciddi anlamda tehlikeye atmaya basliyorsunuz demektir. Bu seviyede en cok duyacaklariniz "enistemin yegeni var kanka benim, o yillaridir kullaniyor bisey olmuyo yeea" "aaabi benden sana 10 yil garanti yaaa" "kanka faruk abi 600 beygir arabasinda kullaniyor bisey olmuyor sende mi bisey olacak yaaa" gibi cumleler olur. Ikna olursaniz her zaman riskli bir durumda oldugunuzu hatirlayin aracinizi surerken ona gore daha yavas ve dikkatli gitmeye gayret edin. Mumkun oldugunca dusuk profil lastik kullanmayin bu jantlarla gibi onerilerim de var tabi.

Hal boyleyken boyle, keske herkes forged jant kullanabilse, kimse kaza yapmasa, savaslar olmasa dunyada baris olsa gibi soylemlere girmeyecegim zira idealist yaklasimlar bana ters, durumun vehametini kavrayip ona gore kendinize dikkat edin yeter.

XSi
12-03-2015, 01:11
her jant forged üretilemeyebilir, bazı jantlar dizaynı gereği mecburen cast üretilmesi lazım.

oem jantların çoğu cast üretimdir.

forged üretime odaklanırsak, piyasada alacak jant bulunamayabilir..

bi tarafta sağlamlık, diğer tarafta düşük fiyat, ikisi birbiri ile çelişiyor her zamanki gibi :)

Absyrtos
13-03-2015, 05:18
Öncelikle kaza anında jantın kırılması daha iyi bir şey bunda anlaşalım nedeni ise kırılmayan jant kabine girip sürüceye zarar verebilir. Yani her jantın kırılma noktası farklıdır tabii ufak bir çukurda kırılıyorsa o jant jant değilldir. Gelelim replika veya çakma jantların bu şekilde vurulup öldürülmesin yahu adam evden işe işten eve gidiyor gidip neden bir janta 4000 $ dolar versin hadi onu geçtim bu adam daha offset muhabbetinin veya kamber muhabettinin yola etkisini dahi bilmiyorken sadece görünüş istiyorsa replika alması daha mantıklı sizin dediğiniz ne zaman yerinde olur ona gelelim. Supersport, hothatch ve besli araç kullanıpta replika jant kullanan olursa bu dediklerinize katılırım. Çünkü araba belli yediği yoğurt belli bu tarz araçlara replika jantı bende yakıştırmam.

evrendogu
13-03-2015, 07:57
Burada atlanan nokta sadece görüntü için alınan ucuz jant yavaş giderken dahi oluşabilecek bir kaza anında veya derin ve kırıcı bir çukurda jantın kırılarak aracı ve haliyle içindekileri tehlikeye sokabilecek bir ortam oluşturması riskinin varlığıdır. Biz şekil yapmaya çok meraklıyız ama bir o kadar da pintiyiz bu uğurda. em ucuz olsun hem de aracım yarış araçları gibi görünsün. İş burada sıkıntıya giriyor.

Hayırlısı diyelim.

Sezgin
13-03-2015, 08:20
Replika Scirocco R jantı var arabamda, hakikaten tam patates :D Geçen gün bijonların üzerine takılan kapakları takıyordum, bi tanesi tam girmedi dedim tornavidanın arkasıyla vurayımda girsin tam yerine, yanlışlıkla bijonun kenarına janta denk geldi, bildigin toz gibi dağıldı tornavidanın ucunu vurduğum yer :D Aman diyim replika jant kadar saçma bi iş daha yok. Varsa o da yay kesmek biçmek presslemek vsdir :D

snngngr
13-03-2015, 18:10
yıllardır bmwlerimde replika jant yerine 20 senelik orjinal jantlar kullandım hiç biride ne çatladı ne kırıldı... 2 yada 3 parçalı bbs ler ... araştırdım en makulünü buldum aldım ben 2 parça bbs rc90 style5 modelini 1000tl ye satamadım replikaları 1200 liralara satılıyordu.. 2 parça diyince kırık mı sanıyorlardı ne??

konu dışı ama kaza testinde ki mankenin airbagleri isabet ettirememesi de başka bir trajikomik vaka :)

lnd_samet
14-03-2015, 13:58
benim tecrübem şöyle oldu;
17'' rs4 jantı aldım 2 ayda bir jant yamuluyordu, devamlı lastik iniyordu,
sonunda yine replika 18'' aldım hiç şikayetim olmadı. replika var replika var hakkaten.
orjinaline 3-4 bin bayılamadık tabii ki.

angaramos
17-04-2015, 20:27
çok güzel bir ğaylşım emeğine sağlık

McKrop
25-04-2015, 18:21
Tam replika janta darbeli kaza yaptim. Tahminim o ki orjinal jant olsa darbe iceri gircekti replika jant kirildi tampon gorevi gordu.

Her seyden once guvenlikse almayin. Hatta tank kullanin trafikte saga sola sıkarsınız :) bu arada lucy guzel film izleyin