PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sorento gaz takılma sorunu

onat
28-07-2012, 09:34
Selamlar herkese,

konuyu yakın bir arkadaşımın isteği üzerine açıyorum. babasının sorentosu var ilk çıkan kasa. araçlarındaki sorun gaz takılması. araç kendi kendine gaz veriyor ve hiçbir şekilde de fren vs işlemeden durana kadar gidiyor. bu sebeple 2 sefer maddi hasarlı kazalar oluşmuş.

aracı çalıştırıyorlar ve çalışır çalışmaz vitesi d ye atar atmaz, araç anında kendiliğinden gaz vererek ve durduramayacak şekilde hızlanmış. anlık bir hareketle aracı r ye atıyor bu sefer geriye gidiyor. kendi arazisinin tellerine ve ordan da evine giriyor o anda kontak kapatıyor.

aynı durum ankara ulusta yaşanıyor. bu sefer kullanan annesi. araba çekilmesi isteniyor. kadıncağız direksiyona geçiyor ve anında gene olduğu gibi vitese takar takmaz araça geriye doğru hızlanmaya başlıyor. ardından duramayıp bir duvara vuruyor.

ben araçtaki sıkıntının gaz teli veya elektronik gaz vermesi ile alakalı olabileceğini söyledim. serviste bi sonuca ulaşamamışlar her zamanki gibi. sizler ne diyorsunuz. bunu yaşamış birileri var mı ? yardımcı olursanız sevinirim. bu arada araç 180 bin km civarında ek bilgi.

Ufuk
28-07-2012, 09:39
sorentoları bilmiyorum ama araçta dbw(drive by wire) denilen bir sistem varsa eğer sıkıntı ondadır diye tahmin ediyorum.

Sanıyorum sorentolarda var böyle bir sorun;
http://forum.donanimhaber.com/m_42254534/tm.htm

exca
29-07-2012, 11:30
Arac dizel ise intercooler içerisine yağ dolmuş olabilir, motor bu yağı emip yakarak kontrolden çıkmış olabilir

onat
29-07-2012, 14:39
Öyle olmuş Olsa egzoz kirli duman atmaz mı ??

tdipower
29-07-2012, 14:45
Öyle olmuş Olsa egzoz kirli duman atmaz mı ??

öyle olsa duman atar tabiki dizel motor yağ ile patlama yaparsa iğrenç koku ve duman atar.

sorun muhtemelen gaz pedalının bağlı olduğu throttle position sensöründe. kendi kendine anlık değerler verip bu sıkıntıya sebep oluyor. o parçayı değiştirip denedilermi hiç? drive by wire olduğu için ***** gaz teli yok pedal tepkilerini elektronik olarak okuyor..

darkmoon
29-07-2012, 15:08
gaz pedalı telli ise gaz pedalı takılıyor
gaz pedalı elektronik ise gaz pedalında bir sıkıntı var gene takılıyor bunlarda benim tahminim..

exca
29-07-2012, 20:50
tabiki duman atar hatta o yağ bitene kadar da kontaktan falan stop etmemesi lazım , ama yinede bir ihtimal bnce aracın gaz pedal potansiyometresini değiştirerek işe başlasınlar , boğaz kelebeği temizliğide önemli bence...

onat
30-07-2012, 11:00
bende sizlerin düşündüğü gibi düşünmüştüm. gaz pedalı telli ise ondandır, değilse elektronikse ondandır diye düşünmüştüm. benden daha bilgilisi çıkar diye buraya açtım konuyu. saptamaları arkadaşıma söyledim. gereğini yapıcaktır kendisi. çok teşekkürler.

m. ali öz
04-11-2012, 23:30
http://www.techturkey.com/forum/videolar/137112-kendi-kendine-hizlanan-araclar-sudden-unintended-acceleration.html

1lker
07-11-2012, 09:42
Bahsettiğiniz sorun otomatik şanzumanlarda kronik anlaşılan arkadaşın paylaştığı konuda fazlaca yorum yapılmış geçmiş olsun.

http://www.techturkey.com/forum/videolar/137112-kendi-kendine-hizlanan-araclar-sudden-unintended-acceleration.html

huseyinturk
14-01-2020, 20:37
Yıllar geçmiş ama bildiğimi paylaşıyım belki birine yarar, aynı olayı yaşadık bir ustanın yönlendirmesiyle sorunun tıkanan sunroff giderinden kaynaklandığını anladık. Sorentolarda sağ yolcu paspası altında beyin var, hemen yan direkte soketler var paspasa yakın. Sunroof gidişi tıkanınca buralar su alıyor araç saçmalamaya başlıyor. Genelde gaz pedalıda zarar görüyor dedi ustamız. Plastik kapağı kaldırınca soketlerin nemlendiği anlaşılıyor zaten.