PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ankara özel üniverste tavsiyesi

Chn53
29-07-2012, 12:41
merhabalar.

makine mühendisliği okumak istiyorum , devlette bi çok yer tutuyor ama hepsi türkçe eğitim veriyor.

mf4 sıralamam 149.000 , atılım ve çankayada %50 burs tutuyor , başkentte %25 tutuyor.

çok kişiyle konuştum atılmda okuyanlar atılım çok güzel %50 tutuyosa kaçırma gel diyo , başkalarıda bitirince diploma işe yarasın istiyosan atılıma gitme , atılıma can sıkıntısından üniverste okuyanlar gidiyo diyo.

başkent ve çankaya hakkında hiç bi bilgim yok.

kısacası tavsiyelerinizi bekliyorum ,

teşekkürler :)

gambit49
29-07-2012, 14:04
makina muh. okuyacaksan tobb u siddetle oneririm hem ogretim kadrosu hem laboratuvar imkanlariyla 5 yila turkiyede zirvede olacak
bunun yaninda tobb 6 gun egitim vardir :D ***** ozel sektor hergun her an bir kural degisebilir. sinavlar aksamlari 6.30da olur yani okul yipratir bunu goze alabiliyorsa git
hatta sıtkı hoca vardir mercedesde yanma odasi tasarimcisi olarak calismis bir hocadir. aran iyi olursa yurt disi staj imkani saglar almanyada yuksek yapmana yardimci olur
edit: egitim dili turkce tobb un bu arada atilim pek onermem zamaninda kalbur ustu bir puanim vardi. atilim tam burslu oluodu kimse tavsiye etmedi

kemal_koker
29-07-2012, 14:06
gel mkü ye :D 23 yaşına geldim daha 2ye geçemedim mk :D gel bir de seniinle okuyayım 1i :D

Chn53
29-07-2012, 14:09
tobb un burssuzuna bile puanım yetmiyor. bana atılım başkent çankaya üniversteleri hakkında bilgi lazım :)

Chn53
29-07-2012, 14:10
gel mkü ye :D 23 yaşına geldim daha 2ye geçemedim mk :D gel bir de seniinle okuyayım 1i :D

mkü nedir ?

kemal_koker
29-07-2012, 14:14
mecbur kalanlar üniversitesi :hihih:

Mustafa Kemal Üniversitesi

gambit49
29-07-2012, 14:16
tobb un burssuzuna bile puanım yetmiyor. bana atılım başkent çankaya üniversteleri hakkında bilgi lazım :)

o uclude tercih baskent

CasabLanca
29-07-2012, 14:53
atılım üniversitesinde makina mühendisliği yeni sayılır. biz bölüm başkanıyla görüştük bölümü bitirenlerde iş bulma oranı %92 dedi onun yanından çıktık asistan rehberle görüştük makina daha hiç mezun vermedi seneye olacak dedi :hehe: FAIL yakaladık :D
tobb 3 dönem olduğundan sıkıntı birde eğitim yavaş yavaş ingilizceye dönüyormuş dersler şu an %40 civarında ingilizceymiş

tdipower
29-07-2012, 14:55
bayan arkadaşların çoğu başkentte okuyor baya memnunlar :D başkent diyorum bende

dirk
29-07-2012, 14:56
Cihan başkent Yazarsan yeni yol yapıldı arkadan geçersin =) Hem Enkaya'da Yakın

Ahmet Saraçoğlu
29-07-2012, 14:56
TOBB bayaa sıkıntılı , makina dan tanıdığım yok ama işletme de nişanlım.5sene canli sahit olduk cekilen aciya :D giriste toefl , çıkışa toefl , yazları 3. Donem , c.tesi ders , pazar sınav , düğüne sayılı gün kaldi hala staj vss derken ciddi bı calışma sürecini göze almak lazım en basından.

ae101
29-07-2012, 14:59
gel ızmıre olum...:D

cgnozdmr
29-07-2012, 14:59
bende bu lanet bölümü okuyorum öncelikle.eğer okumaktan sıkılmam ben yazında okul okurum 3.5 ay staj yaparım temmuzun sonunda finallerim olsun benim için farketmez dersen TOBB'u yinede bir yaz derim özellerde belli olmuyor düşer müşer gelir.:D
onun dışında o üçlüde tercih yap dersen en mantıklısı başkent olur atılımı da hiç önermem.

Chn53
29-07-2012, 15:00
başkent in hazırlığı ve mühendislik fakültesi nerde ?

Chn53
29-07-2012, 15:01
Cihan başkent Yazarsan yeni yol yapıldı arkadan geçersin =) Hem Enkaya'da Yakın

enkada yarıştırcak arabammı var abi :D

gel ızmıre olum...:D

yazları artık cem abi :D

zekky
29-07-2012, 15:02
TOBB tutsa direk git derdim eğitim olarak en iyi TOBB anca okumasıda bi o kadar zor.
Başkent ortam olarak güzel ancak eğitim anlamında tobb'un altında.
Atılım ı pek önermem geçen sene okul hala inşaat modundaydı daha tam oturmamış bir okul geliyor bana.
Tobb olmuyorsa kesinlikşe başkent derim.
Çankaya hakkında bilgim yok malesef..

CGTY
29-07-2012, 15:02
Bende aynı durumdayım, cihan gibi makine istiyorum bende. Ya atılım ya da çankaya yazıcam. tobb´da eğitim türkçeymiş sanırım, o yüzden pek cazip değil şu an.

Hangisi tercih edilmeli ikisi arasından ?

zekky
29-07-2012, 15:03
başkent in hazırlığı ve mühendislik fakültesi nerde ?

Başkentin tüm bölümleri aynı yerde diye biliyorum.

gambit49
29-07-2012, 15:05
atılım üniversitesinde makina mühendisliği yeni sayılır. biz bölüm başkanıyla görüştük bölümü bitirenlerde iş bulma oranı %92 dedi onun yanından çıktık asistan rehberle görüştük makina daha hiç mezun vermedi seneye olacak dedi :hehe: FAIL yakaladık :D
tobb 3 dönem olduğundan sıkıntı birde eğitim yavaş yavaş ingilizceye dönüyormuş dersler şu an %40 civarında ingilizceymiş

adam akilli okuyunca o 3 donemin 1 i staj :D

cem06
29-07-2012, 15:05
digerlerini bilmiyorum ama ortalaman duserse cankayada bursun kesilmiyor. bide cankayada egitim dili ing.

Burak-Akın
29-07-2012, 15:07
Özel üni olarak hiç atılımı öven birisini duymadım :( Bende bagzı bölümlere burslu gidebiliyorum ve tercihlere sadece özel olarak çankaya yazdım

Mühendislikte atılıma gerek yok cihan onun yerine bilkente git daha iyi

gambit49
29-07-2012, 15:08
Özel üni olarak hiç atılımı öven birisini duymadım :( Bende bagzı bölümlere burslu gidebiliyorum ve tercihlere sadece özel olarak çankaya yazdım

bilkent kaliteli egitim veren bir uni. atilimla karsilastirmak komik olmus bence

onat
29-07-2012, 15:25
özel okulda okumak dışarda girişte güzel gelse de öyle olmuyor. ben başkente girmeden önce sarışın kızlar shake it yapıcaklar kırmızı plastik bardaklarla partiler vericez sanıyordum... şuan 4 teyim bu sene biticek öyle şerefsiz bir ticari yapı ki biz shake it yapıyoruz neredeyse...

para sorunun yoksa, babandan hergün laf işitmiceksen özel üniye git. aksi halde asla !!!

gelelim soruna. bizim okuldan başkentten birkaç arkadaşım var makina okuyan. genel olarak bölümlerinden memnunlar. özel okullar şuan daha okunası oldular. zorunlu bütünleme çıkardı yök bu yaz başı. sene içinde kalsanda geçebilme şansın var sene sonunda. hazırlıkta kalma yok, 5 sene içinde sınavını verebilme şansın var. başkentten mezun olursan iş hemen bulursun diye birşey yok. bencehiçbir özel üni için bu geçerli değil. koç-sabancı gibi üniler hariç. kısmetin olucak bira. yksa hepsi aynı b.kun farklı versionları.

kendim için şuanki aklım 5 sene önce olsaydı özel üniye gitmezdim. sana da tavsiyem devlet tutyorsa devlete git. istiyorsan 7 sne oku ama özelde olmuyor o...

dip not: başkenttense çankaya ;) hem yaz okulları ucuz, dhaa çok imkanı var. kampüusu yeni. servis sorunu hiç yaşamazsın. bursunu kaybetmezsin. çankaya doğru seçim.

cgnozdmr
29-07-2012, 15:29
Evet eğer ben ineklerim çalışırım dersen çankayada çalırsın bursunu alırsın ama başkentte öğrencilere özellikle burs vermemek için eften püften derslerden dayıyorlar c leri d leri.

Chn53
29-07-2012, 15:32
TOBB tutsa direk git derdim eğitim olarak en iyi TOBB anca okumasıda bi o kadar zor.
Başkent ortam olarak güzel ancak eğitim anlamında tobb'un altında.
Atılım ı pek önermem geçen sene okul hala inşaat modundaydı daha tam oturmamış bir okul geliyor bana.
Tobb olmuyorsa kesinlikşe başkent derim.
Çankaya hakkında bilgim yok malesef..

atılım hep inşaat halinde sürekli kendini yeniliyo ekstra binalar yapıyo falan öyle düşünmemek lazım.

digerlerini bilmiyorum ama ortalaman duserse cankayada bursun kesilmiyor. bide cankayada egitim dili ing.

artık bütün ünilerde öyle abi ,

bilkentin burssuz puanları bile çok yüksek. bide bilkenti pek sevmiyorum

özel okulda okumak dışarda girişte güzel gelse de öyle olmuyor. ben başkente girmeden önce sarışın kızlar shake it yapıcaklar kırmızı plastik bardaklarla partiler vericez sanıyordum... şuan 4 teyim bu sene biticek öyle şerefsiz bir ticari yapı ki biz shake it yapıyoruz neredeyse...

para sorunun yoksa, babandan hergün laf işitmiceksen özel üniye git. aksi halde asla !!!

gelelim soruna. bizim okuldan başkentten birkaç arkadaşım var makina okuyan. genel olarak bölümlerinden memnunlar. özel okullar şuan daha okunası oldular. zorunlu bütünleme çıkardı yök bu yaz başı. sene içinde kalsanda geçebilme şansın var sene sonunda. hazırlıkta kalma yok, 5 sene içinde sınavını verebilme şansın var. başkentten mezun olursan iş hemen bulursun diye birşey yok. bencehiçbir özel üni için bu geçerli değil. koç-sabancı gibi üniler hariç. kısmetin olucak bira. yksa hepsi aynı b.kun farklı versionları.

kendim için şuanki aklım 5 sene önce olsaydı özel üniye gitmezdim. sana da tavsiyem devlet tutyorsa devlete git. istiyorsan 7 sne oku ama özelde olmuyor o...

dip not: başkenttense çankaya ;) hem yaz okulları ucuz, dhaa çok imkanı var. kampüusu yeni. servis sorunu hiç yaşamazsın. bursunu kaybetmezsin. çankaya doğru seçim.

abi devlette tutuyor ama hepsi türkçe , dayımda ingilizce okumamı istediği için finansman dayım olcak :)

çankayanın kampüsü nerde onat abi bi bilgin varmı

Redfish16V
29-07-2012, 15:33
kanka ben atılım ile ilgili düşüncelerimi söylemiştim sana.ben çankaya-başkent diye sıralama yapardım.çankaya iyidir,giden arkadaşlarımda gayet memnunlar.

Chn53
29-07-2012, 15:39
kanka ben atılım ile ilgili düşüncelerimi söylemiştim sana.ben çankaya-başkent diye sıralama yapardım.çankaya iyidir,giden arkadaşlarımda gayet memnunlar.

çankaya başkent saçma panpa , başkenti öne yazcan onun puanı daha yüksek :D

Burak-Akın
29-07-2012, 15:41
bilkent kaliteli egitim veren bir uni. atilimla karsilastirmak komik olmus bence

Hayır burada sadece Atılım yerine başka hangi üni lere gidilebilir diye yazdım.

Bilkentin egitim kalitesini bende biliyorum

onat
29-07-2012, 15:46
2 kampüs var cihan bi eski kampüs diğeride yeni kampüs. başkenti geçince 15km sonra falan. bence değer. madem ingilizce şartı varsa çankaya net şekilde çankaya

ghibli06
29-07-2012, 16:17
yanlış anlamazsan sana başka bir fikir vermek isterim, ODTU mezunuyum, kendi iş yerim var bir sürü kişi işe aldım bir sürü danışmanlık yaptım projelere kadro kurduk vs... emin ol saydıkların okulların hepsi kafadan elendi...

eğer makine mühendisliği istiyorsan, Ankara için ODTU-Gazi'den ötesi yalandır... gerekirse 1 seneni yak ama buralara girmeye çalış, herkes diploma diploma diyor da o diplomayı alıp da açıkta kalmak daha fazla koyar...

Atılım, Başkent, Çankaya içinde en 'üniversiteye benzeyen' Başkenttir...

UnnAmeD
29-07-2012, 16:18
ben 8 yıldır atılımdayım , 3 sene öncesine kadar hakkaten cok zayıf bir üniv.di , suan sürekli büyüyor hızlı bir şekilde.tahminimce 4-5 yıl içerisinde tr de hatırı sayılır okullardan biri olacak.insaat deseydin düsünmeden gel oku derdim gayet saglam fakat makina henüz yeni bölüm ,biraz vakti var.yinede gelip görebilirsin okulu , laboratuarlar olsun , mükemmeliyet merkezi olsun , müh fakültesi olsun (en büyük 3. fakülteydi sanırsam) gezip görmen fikir verir.

Nightfish
29-07-2012, 18:11
Kardeşim ben TOBB'da okuyorum. Ben böyle bi *** yedim, böyle bi salaklık yaptım, sakın ha sen yapma. Uzak dur. Daha bu sene klima taktılar okula, sıcaklarda alnımızdan damlayan terden sınav kağıdı deliniyordu. Senede toplam 1 buçuk ay tatil var, 3 dönem eğitim veriyor. Detaylı sorun olursa yanıtlarım okul hakkında.

Ayrıca Çankaya Üni merkeze 35 km falan, okuması çok sıkıntı. Bunu bilerek tercih yap.

Chn53
29-07-2012, 18:16
Kardeşim ben TOBB'da okuyorum. Ben böyle bi *** yedim, böyle bi salaklık yaptım, sakın ha sen yapma. Uzak dur. Daha bu sene klima taktılar okula, sıcaklarda alnımızdan damlayan terden sınav kağıdı deliniyordu. Senede toplam 1 buçuk ay tatil var, 3 dönem eğitim veriyor. Detaylı sorun olursa yanıtlarım okul hakkında.

Ayrıca Çankaya Üni merkeze 35 km falan, okuması çok sıkıntı. Bunu bilerek tercih yap.

Kakarımı verdim. Cankaya iyidir :D

benim evim batikentte şaşmazdan yolda açıldı git gel 40 45 kmden fazla olmaz :)

Nightfish
29-07-2012, 18:23
Eryamanda oturuyorum ben de. 45 km civarı olur, bi de dönüşü var. Günlük 90 km yazar :D

gambit49
29-07-2012, 18:32

bende TOBB mezunuyum yeni mezun oldum sayilir hic is sıkıntısı cekmeden cok guzel bir isim oldu okuldayken ayne seyleri bende soyledim. cok sızlandim tatil yok v.s yok diye suan geriye baktigimda cektigimiz sızlandıgımız seyler aklima gelince gulumsuyorum sadece
dip not: amfide hava 50 derece ben cok sinava girdim :D bu mevsim kirmizi ve mavi amfinin anahtarlari hala veriyolarsa onlari almaya calis finallere calismak icin en iyi yer orasi :D

blumenberg
29-07-2012, 19:27
yanlış anlamazsan sana başka bir fikir vermek isterim, ODTU mezunuyum, kendi iş yerim var bir sürü kişi işe aldım bir sürü danışmanlık yaptım projelere kadro kurduk vs... emin ol saydıkların okulların hepsi kafadan elendi...

eğer makine mühendisliği istiyorsan, Ankara için ODTU-Gazi'den ötesi yalandır... gerekirse 1 seneni yak ama buralara girmeye çalış, herkes diploma diploma diyor da o diplomayı alıp da açıkta kalmak daha fazla koyar...

Atılım, Başkent, Çankaya içinde en 'üniversiteye benzeyen' Başkenttir...

Abi en üniversiteye benzeyen baskent bile cok hoş degil aslinda, nasıl bir kampüs anlamadım gitti. Tüm bölümler yanyana..

Bu arada arkadasım baskent makinede.. Hic memnun degil, hatta gitti çince falan öğrendi.. Şimdiki aklım olsa okumazdim diyo..

ODTÜ makinede mezun olan bir arkadasim var, o da öve öve bitiremiyor bölümünü, kampüs icin ise konuşmaya gerek yok zaten. :)

Chn53
29-07-2012, 22:09
Çankaya universtesi hakkında vaska bilgi sahibi olan varmi

İbrahim Erdem
29-07-2012, 22:17
Abi en üniversiteye benzeyen baskent bile cok hoş degil aslinda, nasıl bir kampüs anlamadım gitti. Tüm bölümler yanyana..

Bu arada arkadasım baskent makinede.. Hic memnun degil, hatta gitti çince falan öğrendi.. Şimdiki aklım olsa okumazdim diyo..

ODTÜ makinede mezun olan bir arkadasim var, o da öve öve bitiremiyor bölümünü, kampüs icin ise konuşmaya gerek yok zaten. :)

bahsi geçen bölümde okuyorum. Mezun olduktan sonra övüyordur o. Okurken sövmeyen adama rastlamadım. Hele bana sorarsanız konu kilitlenir :D

ümitech
29-07-2012, 22:25
atılım cidden üni okudum demek için gidenlerin üni si hiç tavsiye etmem
çankaya veya başkent tercihin olsun

Nightfish
29-07-2012, 22:47
bende TOBB mezunuyum yeni mezun oldum sayilir hic is sıkıntısı cekmeden cok guzel bir isim oldu okuldayken ayne seyleri bende soyledim. cok sızlandim tatil yok v.s yok diye suan geriye baktigimda cektigimiz sızlandıgımız seyler aklima gelince gulumsuyorum sadece
dip not: amfide hava 50 derece ben cok sinava girdim :D bu mevsim kirmizi ve mavi amfinin anahtarlari hala veriyolarsa onlari almaya calis finallere calismak icin en iyi yer orasi :D

Benim şu anda da iş sıkıntım yok ki, bi yandan da çalışıyorum zaten :D Ama cidden suyu çıktı okulun, hocaların yarısı işi bıraktı çalışma koşulları yüzünden. Kalanlar da derse girme zahmetinde bulunmuyor.

Subaru_STI
29-07-2012, 23:04
Tobb'u tercih edecek insanın şöyle bir durup 2 kere , yok yok 20 kere düşünmesi gerekir. Nedenlerini sıralayım :

1- en dandirik bölümleri ( işletme-iktisat vs ) bile en kasıntısındandır. ben elektrik elektronik müh okuyorum. ***** okul burslu yuvası, herkesin doğuştan bir yeteneği var, adamların da ders çalışma yeteneği var. Türkiyede ilk 100'e giren adama Tobb bedava, yurdu bedava üstüne aylık 2000 lira para veriyor ve bu burs kesilmiyor okul bitene kadar. E adam banane diyor odtü boğaziçi yerine tobb'a gelirim diyor. bu yüzden burslu sayısı çok, çan eğrileri aşırı yüksek, ne kadar çalışırsan çalış adam gibi not alamıyorsun. aynı dersin ortalaması odtü'de 20-30 çıkarken tobb'da 60-70 çıkar. böyle anormal bir durum var.

2- İngilizceden yana sıkıntısı olanlar için çok zor bir okul .Toefl var bir kere. Oxford'da eğitim görmek için 600 küsür puan üzerinden 550 gerekirken , bizde tüm ingilizce derslerinden muaf olman için 550 puan alman lazım. Bir ton insan okuldan mezun olacak ama bu ingilizce yüzünden olamıyorlar. Yalnız dersler türkçe, çok nadir dersler ingilizce, böyle de bir enstantanesi var.

3- Hobisi çalışmak çalışmak çok çalışmak olanların mekanı diyebilirim. sabahın köründe gelirsin bu okula, akşam geç saatlerde çıkarsın. haftanın 6 günü ders var. cumartesileri insanlar eğlenirken derse gelmek koyar. pazar günleri sınavların olur. hafta içi akşam 6.30 da sınavlara girersin. tüm sene boyunca 3 tane 3.5 aylık dönemin var. 1 sene içinde 1 ay tatilin ya var ya yok. haline şükret oruç tut zamanı o da. millet kıyılarda yüzerken, wat yaparken sen bu sıcaklarda finallere girmek zorunda kalırsın, aynen şu an benim girmek zorunda olduğum gibi. ayrıca 3 tane 3.5'şar aylık zorunlu staj olayın var. millet naylon staj yapar 20-30 günlük sen fabrikalarda işçi gibi çalışırsın 11 ay boyunca.

4- okulun teknik eksiklikleri ve sistematik yanlışları vardır. kurulduğu günden beri sürekli değişim ve gelişim içinde. o yüzden diğer üniversiteler gibi herşeyi kurulu, çalışır, işler halinde bekleyemezsin.

5- çok kral hocalar da var çok gereksiz hak yiyen hocalar da var. gerçi bu tüm üniversiteler için geçerli. klasik birşey.

6- Hiç de sağdan soldan duyulduğu gibi mezun olunca işin hazır olayı yok. Zaten okul gelenlerin yarısı babadan burslu, okul olsa ne olur olmasa ne olur durumunda, mezun olunca baba yanında işe devam durumundalar. Diğer yarısı da burslu ve normal öğrencileri kapsıyor. Burslu öğrenciler kendilerini göstermede daha önde olduklarından biraz daha avantajlılar. normal öğrenciler de artık daha az olan şansla yollarına devam edecekler. okul hiç bir şekilde bir yere yerleştirmiyor seni bunu söz vermiyor.

yani sana diyeceğim, tobb'un önünden yolun geçmesin bile. okuyan kimse memnun değil. daha kolay okulları yaz derim. hatta istanbuldan çok duyuyorum, paranı zamanında yatırdığın sürece yatarak diploma sahibi eden okullar bile var. onlardan da yazabilirsin :)

blumenberg
29-07-2012, 23:33
bahsi geçen bölümde okuyorum. Mezun olduktan sonra övüyordur o. Okurken sövmeyen adama rastlamadım. Hele bana sorarsanız konu kilitlenir :D

Boru degil sonuçta ilk basta hafif sovmek fena olmaz, sonra alışıyorsun.. Küçük su ile başlıyorsun en son yıl da bir bakmissin damacana olmuş, e haliyle zorlaniyorsun :)

gambit49
29-07-2012, 23:52
Tobb'u tercih edecek insanın şöyle bir durup 2 kere , yok yok 20 kere düşünmesi gerekir. Nedenlerini sıralayım :

1- en dandirik bölümleri ( işletme-iktisat vs ) bile en kasıntısındandır. ben elektrik elektronik müh okuyorum. ***** okul burslu yuvası, herkesin doğuştan bir yeteneği var, adamların da ders çalışma yeteneği var. Türkiyede ilk 100'e giren adama Tobb bedava, yurdu bedava üstüne aylık 2000 lira para veriyor ve bu burs kesilmiyor okul bitene kadar. E adam banane diyor odtü boğaziçi yerine tobb'a gelirim diyor. bu yüzden burslu sayısı çok, çan eğrileri aşırı yüksek, ne kadar çalışırsan çalış adam gibi not alamıyorsun. aynı dersin ortalaması odtü'de 20-30 çıkarken tobb'da 60-70 çıkar. böyle anormal bir durum var.

2- İngilizceden yana sıkıntısı olanlar için çok zor bir okul .Toefl var bir kere. Oxford'da eğitim görmek için 600 küsür puan üzerinden 550 gerekirken , bizde tüm ingilizce derslerinden muaf olman için 550 puan alman lazım. Bir ton insan okuldan mezun olacak ama bu ingilizce yüzünden olamıyorlar. Yalnız dersler türkçe, çok nadir dersler ingilizce, böyle de bir enstantanesi var.

3- Hobisi çalışmak çalışmak çok çalışmak olanların mekanı diyebilirim. sabahın köründe gelirsin bu okula, akşam geç saatlerde çıkarsın. haftanın 6 günü ders var. cumartesileri insanlar eğlenirken derse gelmek koyar. pazar günleri sınavların olur. hafta içi akşam 6.30 da sınavlara girersin. tüm sene boyunca 3 tane 3.5 aylık dönemin var. 1 sene içinde 1 ay tatilin ya var ya yok. haline şükret oruç tut zamanı o da. millet kıyılarda yüzerken, wat yaparken sen bu sıcaklarda finallere girmek zorunda kalırsın, aynen şu an benim girmek zorunda olduğum gibi. ayrıca 3 tane 3.5'şar aylık zorunlu staj olayın var. millet naylon staj yapar 20-30 günlük sen fabrikalarda işçi gibi çalışırsın 11 ay boyunca.

4- okulun teknik eksiklikleri ve sistematik yanlışları vardır. kurulduğu günden beri sürekli değişim ve gelişim içinde. o yüzden diğer üniversiteler gibi herşeyi kurulu, çalışır, işler halinde bekleyemezsin.

5- çok kral hocalar da var çok gereksiz hak yiyen hocalar da var. gerçi bu tüm üniversiteler için geçerli. klasik birşey.

6- Hiç de sağdan soldan duyulduğu gibi mezun olunca işin hazır olayı yok. Zaten okul gelenlerin yarısı babadan burslu, okul olsa ne olur olmasa ne olur durumunda, mezun olunca baba yanında işe devam durumundalar. Diğer yarısı da burslu ve normal öğrencileri kapsıyor. Burslu öğrenciler kendilerini göstermede daha önde olduklarından biraz daha avantajlılar. normal öğrenciler de artık daha az olan şansla yollarına devam edecekler. okul hiç bir şekilde bir yere yerleştirmiyor seni bunu söz vermiyor.

yani sana diyeceğim, tobb'un önünden yolun geçmesin bile. okuyan kimse memnun değil. daha kolay okulları yaz derim. hatta istanbuldan çok duyuyorum, paranı zamanında yatırdığın sürece yatarak diploma sahibi eden okullar bile var. onlardan da yazabilirsin :)
ben TOBB un elektrik elektronik muhendisliginden mezunum. simdi burslu cok olmasi dedigin gibi curve un yuksek olma sebebi eyw ama soyle bir durum var benim gozumde 10 20 puan toplayarak dersi gecmek o ders adina bisey bilmemektir bunda hocaninda sucu var surekli daya babam daya yapmasa boyle olmaz. ama ogrencininde sucu var. (bu arada senin bahsettigin gibi hobby olarak ders calisan biri degilim :) 2.45 le mezun oldum ) rekabet durumunun zorlayici olmasi ogrencinin gelisimi icin daha iyidir kac girislisin ben elektronigin en basarili bulundugu donemle okudum bizde bile agir dersler 60 70 gelmezdi.
ingilizce olayina gelince cok kasiyolar ingilizce egitimide kotu ona katiliyorum. ben ibt den 94 aldim hos simdi iice oyuncak ettilersiniri 500e cekmisler diye duydum. ama ingilizce muhendis icin olmazsa olmaz. hele bizim bolumler icin
tatilin az olmasi egitim suresinin 12 hafta olmasindan dolayi :D 6 gun okula bende okurken agir sovdugum durum hatta yaz doneminin final donemi agustosun ilk haftasi olmasida sinir bozucu ama sunu diim okulun en ise yarar yeri stajlari. hakkaten goruosun ozel sektoru hos ortak egitimde 2 onemli insanin vefatindan sonra kaliteli sirket sayisi azaldi ortak egitimde
is kisminda babasinin sirketinin basina gecen de var ben stajdan sonra devam ettim ve yeni baslayan muhendise gore cok cok ii sartlarda calistım(askere gitmek icin istifa ettim)yani is garantisi konusu senin stajda gosterdigin basari insanların seni sevmesi begenmesidir. 3.5 ay az sure degil gittigim her yerde kalip calismami istediler. son stajdada firma ii oldugu icin kalip calismaya basladim.

okurken emin ol senden daha cok tepki gosterdim :D sovdum ama mezun olunca bazi seyleri anliyorsun emin ol bu arada bizim bolumde onemli adamlar gitti gidenler genelde kaprisliydi ama akademik olarak basarili insanlardi.

Subaru_STI
30-07-2012, 00:07
09 girişliyim, hazırlık okumadan itp'den 567 alıp kurtuldum ing'den. ben seviyorum yalnız, keşke tüm dersler ing olsa, mühendis adam tabiki de ing bilmesi lazım :)

60-70 olayını sadece elektronik dersleri için söylemedim, misal diferansiyel denklemler almıştım ortalama 60-70 civarı birşey çıkmıştı. çok var böyle şu an hatırlayamadım. kasıyor adamlar :) ing barajını sürekli çekiyorlar, biraz daha inecek diye biliyorum birkaç aya kadar.

staj eğlenceli ama kaliteli yerlerde staj yapmak lazım. ben evime yakın olsun, servislerde ömrüm çürümesin diye ostimdeki yerleri tercih ettim. biraz ağır şartlar altında çalıştım ama her anlamda yaradı tabi bana. Büyük şirketlerdede torpiller dönüyor. 0.7 ortalama ile TAI'ye giren insanlar tanıyorum. yazık yani başarılı insanların emeklerine...

Evet aslında senin dediğini yazacaktım da unuttum. biz normal öğrencilere göre 3.5 ay staj yaptığımız için her gittiğimiz yerde, daha fazla tanınıyoruz, daha fazla iş öğrenip işe yarıyorsun. bu yüzden başarılıysan staj biterken sana kal çalış diyorlar. Ben 2 stajımı tamamladım ikisinde de söylediler istediler ben dinlenmek istedim gitmedim. Bir arkadaşım staj yaptığı yerde hem çalışıyor hemde okula devam ediyor, burslu. yani iş bulma olayı kendine bağlı işte :)

Belki aynı hatta ben daha fazla tepki gösterebilirim ama forum ortamında banlanma durumu var, o yüzden açıklayamıyoruz gerçek duygularımızı :D giden hocalardan önder efe hoca iyiydi de kahraman başımıza belaydı kurtulduk. Valla 1 sene kaldı bakalım. umarım kazasız belasız bitiririz de biz de senin gibi arkamızı dönüp baktığımızda yaşadıklarımıza tebessüm edebiliriz, şu an çok sıkıcı çok nefret ettirici çooooook :)

gambit49
30-07-2012, 00:12
09 girişliyim, hazırlık okumadan itp'den 567 alıp kurtuldum ing'den. ben seviyorum yalnız, keşke tüm dersler ing olsa, mühendis adam tabiki de ing bilmesi lazım :)

60-70 olayını sadece elektronik dersleri için söylemedim, misal diferansiyel denklemler almıştım ortalama 60-70 civarı birşey çıkmıştı. çok var böyle şu an hatırlayamadım. kasıyor adamlar :) ing barajını sürekli çekiyorlar, biraz daha inecek diye biliyorum birkaç aya kadar.

staj eğlenceli ama kaliteli yerlerde staj yapmak lazım. ben evime yakın olsun, servislerde ömrüm çürümesin diye ostimdeki yerleri tercih ettim. biraz ağır şartlar altında çalıştım ama her anlamda yaradı tabi bana. Büyük şirketlerdede torpiller dönüyor. 0.7 ortalama ile TAI'ye giren insanlar tanıyorum. yazık yani başarılı insanların emeklerine...

Evet aslında senin dediğini yazacaktım da unuttum. biz normal öğrencilere göre 3.5 ay staj yaptığımız için her gittiğimiz yerde, daha fazla tanınıyoruz, daha fazla iş öğrenip işe yarıyorsun. bu yüzden başarılıysan staj biterken sana kal çalış diyorlar. Ben 2 stajımı tamamladım ikisinde de söylediler istediler ben dinlenmek istedim gitmedim. Bir arkadaşım staj yaptığı yerde hem çalışıyor hemde okula devam ediyor, burslu. yani iş bulma olayı kendine bağlı işte :)

Belki aynı hatta ben daha fazla tepki gösterebilirim ama forum ortamında banlanma durumu var, o yüzden açıklayamıyoruz gerçek duygularımızı :D giden hocalardan önder efe hoca iyiydi de kahraman başımıza belaydı kurtulduk. Valla 1 sene kaldı bakalım. umarım kazasız belasız bitiririz de biz de senin gibi arkamızı dönüp baktığımızda yaşadıklarımıza tebessüm edebiliriz, şu an çok sıkıcı çok nefret ettirici çooooook :)
kahraman hoca :D her donem ilk ders ezerdi :D hey gidi gunler hey ama sifresini cozmustuk dalgada firtina gibi esmistim sinavda :D benim danismanimdi ayni zamanda :D
tai olayi kesinlikle oyle :D pasa tanidik varsa gerisi teferruat :D tai bu durumun onune gecmek icin ozel okullarda burslu olmayan ogrencilere kadro vermiyor. ins kazasiz bir sekilde biter son seneye sampiyonlar ligi birakmadiysan rahat olur :D

UnnAmeD
30-07-2012, 02:10
atılım cidden üni okudum demek için gidenlerin üni si hiç tavsiye etmem
çankaya veya başkent tercihin olsun

genelleme yapmayalim :) kac kere girdin nizamiyeden iceri ? yoksa sagda solda duyduklarina goremi yazdın bunu ?

Sert@ç
30-07-2012, 02:19
Bende ayrı konu açmıyım soriyim bilgisayar bölümünde bi yer seçicem ama hangi üniversiteyi önerirsiniz ?
Açıkcası pek ders çalışan ve çalışabilen bi insan değilim yani şuanlık hedef diploma peki öneriler nereler ?

İbrahim Erdem
30-07-2012, 02:35

çoğu yerde staj için torpil lazım. Bakmayın öyle ortalam idi ıvır zıvır istediklerine. Ben de çok şahit oldum seninki gibi örneklere.

Ahmet Saraçoğlu
30-07-2012, 03:06
Beyler rahmetli Arif te mi TOBB daydi?

ALPER-VNS
30-07-2012, 03:14
başkent mezunuyum ben zaten elemişsin ama birilerine bi faydamız olur belki.. bi kere ingilizce için devletten vazgeçen insan başkente gitmesin.. ingilizce öğretmiyolar çünkü.. Bilkentte hazırlığı geçemeyen başkente transfer olurdu.. o adamlar sınıfın en iyi ingilizce bileni olup bize kopya verirdi hatta düşün seviyeyi.. Bilkentte seve seve öğretiyolar ingilizceyi bizde öyle değil işleyiş mi farklıdır nedir bilmem..

2. tercih etmeme sebebi de şudur.. kendi bölümümde haberal zamanında çok çok iyi hocalar vardı.. iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümüm, yukardan tutmaya gerek kalmadan akan serumu tasarlamış adam hocamdı mesela haberal varken.. karbon kask tasarlamış amerikan askerleri hala kullanıyo diyodu.. sonra haberal gitti okul çöküşe geçti resmen bütün kadro demiyim ama %90ı değişti hocaların. seviye farkına inanamazsın.. bize ayakkabı tasarlayın ama ayakkabı diye bişey olmasın bişekilde yerle bağlantıyı kesin diye 1 ay düşündüren adamlar gitti şuraya da az çiçek koyaydın ya diyen adamlar geldi..

başkent hastanesinde de durum aynı yıllardır gittiğimiz hastaneye gitmiyoruz artık..

şahsi fikrim, haberal okulunun başına dönene kadar kimse hayır beklemesin oradan..

BahattinS
30-07-2012, 03:38
Ben çankaya mekatronikteyim bölüm başkanımız odtü makinanın eski bölüm başkanı sanırım,makina müh. Bölüm başkanıysa gazi üniversitesinin eski bölüm başkanı nevzat hoca onun haricinde diğer hocalar alman falan.Bu yıo hazırlıktaydım 900 kişilik hazırlıkta 847 kişi yaz okuluna kaldı ama bölümler yeni açılmasına rağmen gerçekten iddaalı.Tanıtım kokteyllerinde elektrikli hyundai accent falan getirdiler :D Neyse benim tavsiyem git okulları gez,kadroları kontrol et,eğitim kalitesi ve sosyal olanaklar(kızlar cafeler falan) açısından kafanda bi taslak oluştur.Zaten okullarda tanıtım yapan insanlar falan oluyor onlarlada iletişime geçebilirsin

CGTY
30-07-2012, 04:10
Beyler rahmetli Arif te mi TOBB daydi?

evet ama dondurmuştu

CasabLanca
30-07-2012, 04:16
Ben çankaya mekatronikteyim bölüm başkanımız odtü makinanın eski bölüm başkanı sanırım,makina müh. Bölüm başkanıysa gazi üniversitesinin eski bölüm başkanı nevzat hoca onun haricinde diğer hocalar alman falan.Bu yıo hazırlıktaydım 900 kişilik hazırlıkta 847 kişi yaz okuluna kaldı ama bölümler yeni açılmasına rağmen gerçekten iddaalı.Tanıtım kokteyllerinde elektrikli hyundai accent falan getirdiler :D Neyse benim tavsiyem git okulları gez,kadroları kontrol et,eğitim kalitesi ve sosyal olanaklar(kızlar cafeler falan) açısından kafanda bi taslak oluştur.Zaten okullarda tanıtım yapan insanlar falan oluyor onlarlada iletişime geçebilirsin

kanka bugün öğleden sonra çankaya üniversitesine gidicez biz neler önerirsin bize :hehe:

Chn53
30-07-2012, 06:00
Bende gitcem bugun eray abi :D gorusuruz orda illaki :D

Gilga
30-07-2012, 07:47
Yeni kampuste okumak derttir. (Çankaya için konusuyorum). Sen mezun oluncaya kadar tüm derdini çekersin okulun hep deneyler senin üzerinde yapılır ama ekmeğini sen mezun olduktan sonra gelenler yer. Ben Atılım mezunuyum. Dediklerimi Atılımda ben yaşadım. Lakin su an gayet güzel olmuş. İngilizce için Ankara'da özel üniversite okuman gerekiyorsa sadece Bilkentte okuyabilirsin. Diğerleri tamamen yalan dolan. Onun yerine devlette oku her yaz İngiltere'ye git, Amerikaya git. 3 ay hem tatil yap hem dilini gelistir.

onat
30-07-2012, 10:57
Yeni kampuste okumak derttir. (Çankaya için konusuyorum). Sen mezun oluncaya kadar tüm derdini çekersin okulun hep deneyler senin üzerinde yapılır ama ekmeğini sen mezun olduktan sonra gelenler yer. Ben Atılım mezunuyum. Dediklerimi Atılımda ben yaşadım. Lakin su an gayet güzel olmuş. İngilizce için Ankara'da özel üniversite okuman gerekiyorsa sadece Bilkentte okuyabilirsin. Diğerleri tamamen yalan dolan. Onun yerine devlette oku her yaz İngiltere'ye git, Amerikaya git. 3 ay hem tatil yap hem dilini gelistir.

aynen nokta olmuş. sen özele gidince herşey süper olucak sanıyorsan veya dayın öyle sanıyorsa yaılıyorsunuz.

arkadaş çok doğru söylemiş. devlet okulunda oku. sonra her yaz özel okula vermediğin 17-18 bin tl nin 2-3 bini ile usa git ingiltereye git gez toz dil öğren wat'a git dil okuluna git. zaten özelde dil öğrenemezsin bilkent hariç !!!

Subaru_STI
30-07-2012, 15:23
Sevmediğim bir okulu savunmam ama olaya mantikli yaklasirsak arkadaslarim disaridan kursa gidip ingilizceyi orada ogrenip gecmeyi arastirdilar , hepside tobb icin kurs acmadiklarini, sistemin cok farkli oldugunu, kurs verilse bile okulun istedigi basari oranini yakalayamadiklarini ve normal turk ogrencisine oxford seviyesinde ing ogretilmeye calistigi soylendi ve geri cevrildiler. Hala da boyle bir kurs yok. Toefl'dan bahsediyoruz ehliyet sinavina girip cikmaya benzemiyor bu durum :) ben hazirlik okumadan cok iyi bir puanla gectim ama yillardir zorlanan tonla insan var. Bilkentteki durumun cok asiri bir farki yok bizden. Bilkentin yada odtunun yabanci dildeki tek avantaji derslerininde ingilizce olmasi ve oradan mezun olan kisilerin 5 sene boyunca surekli ing egitim almis olmasidir. Bizde 2. Yabanci dil de var zorunlu olarak. 2.siniftan itibaren onu da aliyoruz. Yani yabanci diller konusunda hic de yaban atilacak bir durumu yok tobb'un. Bu herkesce bilinen bir gercektir :)

Ayni sekilde su an hic bir sekilde 3 bin liraya wat'a gidilmiyor. Sadece sirket parasi o kadar. Ucak bileti pasaport vize diger islemler ve harcliginla beraber amerikaya ayak basman 6 bin liradan baslar. Benim 2011 yazinda sadece burdaki masrafim 5000 tl idi.

Gilga
30-07-2012, 17:38
Sevmediğim bir okulu savunmam ama olaya mantikli yaklasirsak arkadaslarim disaridan kursa gidip ingilizceyi orada ogrenip gecmeyi arastirdilar , hepside tobb icin kurs acmadiklarini, sistemin cok farkli oldugunu, kurs verilse bile okulun istedigi basari oranini yakalayamadiklarini ve normal turk ogrencisine oxford seviyesinde ing ogretilmeye calistigi soylendi ve geri cevrildiler. Hala da boyle bir kurs yok. Toefl'dan bahsediyoruz ehliyet sinavina girip cikmaya benzemiyor bu durum :) ben hazirlik okumadan cok iyi bir puanla gectim ama yillardir zorlanan tonla insan var. Bilkentteki durumun cok asiri bir farki yok bizden. Bilkentin yada odtunun yabanci dildeki tek avantaji derslerininde ingilizce olmasi ve oradan mezun olan kisilerin 5 sene boyunca surekli ing egitim almis olmasidir. Bizde 2. Yabanci dil de var zorunlu olarak. 2.siniftan itibaren onu da aliyoruz. Yani yabanci diller konusunda hic de yaban atilacak bir durumu yok tobb'un. Bu herkesce bilinen bir gercektir :)

Ayni sekilde su an hic bir sekilde 3 bin liraya wat'a gidilmiyor. Sadece sirket parasi o kadar. Ucak bileti pasaport vize diger islemler ve harcliginla beraber amerikaya ayak basman 6 bin liradan baslar. Benim 2011 yazinda sadece burdaki masrafim 5000 tl idi.

Kendi adıma ben şahsen tobb'un sistemini sevmiyorum. Gençlere çok fazla yüklenildiği görüşündeyim. Bir kardeşim veya tanıdığım olsa Tobb'da okumasını istemezdim. Tamam bende katılıyorum eğitim sonucu başarılı olabilir lakin ben 18 li yaşlarındaki gençlerin birazcıkta gezip tozup hayattan keyif almaları gerektiği düşünüyorum. Ne olsa üniversite bitince senede 10 gün tatili zar zor bulacaklar, gençlerin sosyalleşip özgüvenli bir şekilde ayaklarını yere bastırmak bence genç yaşta staj adı altında işten nefret ettirtmekten daha doğru ve eğitim başarısı kadar önemlidir.
Ayrıca Amerikada nasıl yaşadığın'da çok önemlidir. Normalde 2 Aylık bir süreç için Herşey dahil 6.000-7000Dolar her türlü ihtiyacın için ve keyifli yaşaman için yeterli olur.Lakin bunu 15.000Dolar yapabilmek ordaki yaşam tarzına bağlı olarak mümkün. Yıllık vakıf üniversitelerinin ücretlerinin 10.000-12.000 dolar arasında olduğunu da düşününce yıllık 4-5bin Dolar civarı parası cebine kalır. 4 senede 30.000-35.000 Tl civarı bir para biriktirmiş olur. Onuda okul bitişinde iyi bir üniversitede master ücreti olarak değerlendirip hem iyi bir eğitim hemde özgüven geliştirmek açısından daha doğru buluyorum. Artık sadece üniversitenin yetmediğini hepimiz biliyoruz sanırım. Ha Master istemez kızlarla yer,arabasına harcar, kenara koyar ilk sermayesi yapar oda onun tercihidir.

Subaru_STI
30-07-2012, 17:40
ben de ABD'de eğitim düşünüyordum da sağdan soldan çok karışan oldu yok 200.000 lirayı bulur toplamda falan filan diye, göndermediler, burdada aldığım sattığım arabalar, okul ücreti, yediklerim içtiklerim falan çok rahat o para seviyesine yaklaştı zaten. keşke gitseydim diyorum ama 18 yaşında hala aile'nin kararlarına uymak zorundasın malesef :)

CAN
31-07-2012, 03:06
ben başkentteyim istatistik ve bilgisayar bilimleri okuyorum tam bursluyum bu sene 2ye geçtim okulu az çok tanıdım ve başka okullardan duyumlarımda var hazırlığı diğer okullar gibi şişirme degil bilkent kadarda iyi değil bölümün hocaları çok çok ii diyebiliorum bi arkadaşım var bi taneside bu sene 1e geçti bence özelde tercih ediceksen başkent yaz derim ama bilkentte okuyacak kadar gazın varsa orası çok çok daha iyidir burs felan ondan bilkent düşünmüosan bence kafanı karıştırmasın burs derim gelecekte bilkentin adı başkentten önce gelir..

onat
31-07-2012, 08:49

3 bin rakamını ben ettim lafın gelişi bir rakamdı. sonuçta özel okula verilen tonla paradan çok daha ucuza gidersini anlatmaktı ;)

XSi
31-07-2012, 11:17
puanın tutuyorsa devlet üniversitesinde oku,

özele verilecek parayı her sene bankaya koy.

Devlet üniversiten bitince asgari ücretlede olsa bir işe girmeye çalış.

İşe girincede başta özele vermeyi düşündüğün para ile kalbur üstü vakıf üniversitelerinde MBA veya işine yarayabilecek yüksek lisans yap.

Çok daha faydasını görürsün.

Hatta yurtdışına gidip yüksek lisans yaparsan daha da etkili olacaktır.

Ondan sonra da bir ömür çalış :)

TaYFuN
31-07-2012, 11:22
Ben Başkent mezunuyum, Bence önemli olan nerde okuduğun vs değil tabi ODTU, Boğaziçi okumuyorsan önemli olan okurken biyerlerde çalışıp çalışmadığın yani en azından yazın çalışmak lazım. Ya da bir diğer söyleyişle hayata kendini ne kadar hazırladığın gerisi zaten istesende istemesende geliyor!

Chn53
31-07-2012, 16:17
Bende iş sıkıntı degil bitiriyim okulu yeterki

ham
01-08-2012, 01:18
belki bunları zaten biliyosundur ama üni deki özel lisedeki kolejle aynı değil kim ne derse desin özel üniler ticarethanedir ben ufuktayım ve tamamen fakültenin alabiliceği öğrenci sayısına göre hazırlık atlatıyolar. bana soracak olursan ben saydıklarından cankayayı secerdim 1. neden burs kesilmeme olayı bunun yanında büt parası yok yaz okulu yok hazırlık isteğe bağlı diye biliyorum (?) ama ortamını pek bilmiyorum ortam olsun dersen baskent derim umarım yardımcı olur

Chn53
01-08-2012, 17:09
Burs artik hicbiyerde kesilmiyo zaten.

Benimde oncelikli tercihim cankaya.

Bugun yaptim tercihlerimi en sona atilim %25 koydum ne olur ne olmaz diye. Cankayanin %25burslusu olsaydi onu koycaktim.

CAN
02-08-2012, 21:34
Burs artik hicbiyerde kesilmiyo zaten.

Benimde oncelikli tercihim cankaya.

Bugun yaptim tercihlerimi en sona atilim %25 koydum ne olur ne olmaz diye. Cankayanin %25burslusu olsaydi onu koycaktim.

başkent atılım kesio bursu araştırmamışsın sanki :icon13:

Chn53
02-08-2012, 23:07
başkent atılım kesio bursu araştırmamışsın sanki :icon13:

Baskenti bilmemde atilimda kesipmiyor :icon_tup:

CAN
02-08-2012, 23:37
bu sene mi değişmiş bugune kadar kesiolardı %50 burslular 3,00 yapcak die kural vardı

Chn53
03-08-2012, 01:11
Yeni zaten , osymden aldigin burs kesimiyo

Chn53
04-08-2012, 22:11
Özel üniversitede okulu dondurunca nasıl oluyor ? para ödeniyormu hala okula ?

Eqemen
05-08-2012, 12:28
Hacettepe - Bilkent forever :D

onurunal
05-08-2012, 12:30
başkentte kesiliyor diye duymuştum bende..

Chn53
05-08-2012, 12:32
Tercihimi yaptim zaten hacii :D dondurunca para odeniyormu onu ogrenmem lazim :D

onat
05-08-2012, 12:34
kesilmiyor. artık parasız dondurma hakkın var.

kerem_euk34
05-08-2012, 12:45
atılımda paralılar için biliyorum dondurmak 5lira :D

Dayı
05-08-2012, 12:54
Hacettepe - Bilkent forever :D

hacettepe mi bilkent mi ?